Autor Wątek: Eksploracja Kosmosu  (Przeczytany 303413 razy)

maziek

• YaBB Administrator
  • God Member
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1320 dnia: Luty 11, 2018, 07:55:01 pm »
Myślę, że masa tej Tesli miała znikome znaczenie dla ceny, nawet rozpatrując cenę tego tylko startu a nie koszty rozwoju tego systemu (wtedy to miałaby praktycznie zerowe). A nawet cenę startu zakładając jakąś ustabilizowaną cenę handlową, kiedy ta rakieta będzie latać raz na miesiąc. Szczerze powiedziawszy nie wnikałem w warstwę naukową przedsięwzięcia, a nawet nie wiem, czy gdzieś to opublikowano, ale ta rakieta ma docelowo wynieść 60-parę ton ładunku użytecznego na niską orbitę ziemską, więc Tesla to jak pchła na słoniu. Był to poza otoczką medialną poważny test jej możliwości więc albo trzeba było wsadzić do niej jakąś lokomotywę - albo dać jej ekwiwalent w uzyskanej prędkości - i to chyba miało miejsce. Więc myślę, że pomijając cenę Tesli reszta kosztowała tyle samo (np. nie zaoszczędzili na paliwie ;) ). W końcu wypchnęli to daleko poza orbitę Marsa, z nadzieją, że może za x lat nań spadnie. Co w zasadzie jest raczej nieodpowiedzialne ze względu na kontaminację.

Z drugiej strony to był w końcu pierwszy test i wszystko mogło tradycyjnie pójść źle, więc może nie chcieli pakować tam sztab żelaza, żeby na łeb komuś nie spadło. Nie wiem też, ile ta wersja ma wynosić na LEO, bo jest wersja tej rakiety bez odzyskiwalnych boosterów i I stopnia, która ma być heavy-heavy (zysk na tym paliwie, które trzeba prawie wynieść w kosmos, a potem ono wraca na ziemię w celu hamowania po drodze). Tylko nie wiem, czy ta heavy-heavy to właśnie te 60-parę ton, czy jeszcze więcej.
Nie mam racji a i tak maździory witosieją w terpentynie!
Z Globalnym uważaj Pan, on tylko udaje tępotę! Potem wciąga do jamy i zagryza!© Remuszko.
Ukłony, maziek

olkapolka

• YaBB Administrator
  • God Member
« Odpowiedź #1321 dnia: Luty 15, 2018, 02:07:18 pm »
No właśnie - o to mi chodziło - czy umieszczenie ładunku o masie 1350 było pomijalne dla zużycia paliwa, czy nie - bo wysłanie akurat Tesli ma wymiar marketingowy - co oczywiste. Zwłaszcza, że Tesla ma kłopoty finansowe.

Dorzucę takie rekordziki:
http://urania.edu.pl/wiadomosci/new-horizons-bije-zdjeciowy-rekord-sondy-voyager-4124.html

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

NEXUS6

• Juror
  • God Member
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
« Odpowiedź #1322 dnia: Maj 04, 2018, 08:59:31 pm »
Ostatnia praca Hawkinga na temat powstania I struktury kosmosu zostala opublikowana:
https://www.cai.cam.ac.uk/news/professor-stephen-hawkings-final-theory-published