Autor Wątek: Właśnie zobaczyłem...  (Przeczytany 1113102 razy)

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2625 dnia: Grudnia 13, 2017, 08:38:01 pm »
Ależ głupotę wczoraj napisałem, teraz na "trzeźwo"  8) dopiero to widzę. AlphaZero właśnie mecz z najlepszym silnikiem szachowym wygrała, czyli stockfishem. Niesamowity jest ten AZ. W prezentowanej partii, samo " wpuszczenie" skoczka w 10 posunięciu zdaje się już wystarczyło a "pazerność" w 18 przez g5 w łapaniu tegoż skoczka dopełniło . Jedyna rada jaka nasuwa się, to unikać podobnych wariantów z tym "obcym" jak w necie o nim mówią  ;)
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2626 dnia: Grudnia 14, 2017, 12:12:34 am »
Nie wiem dlaczego, ale przypomina mi ta partia grę dawnych mistrzów z końca 19 - pierwszej połowy 20 wieku  – Laskera, Capablanki, Alechina i innych, a w szczególności Dawida Janowskiego. Jakaś, jak by to ujęć, „ludzka”, a jednocześnie romantyczna  gra, w przeciweństwe do nowoczesnych „technicznych” szachów. Weźmiemy np.  11. e4...  Czarne chcą zapobieć następnemu posunięciu skoczka f5-d6 z blokadą pionka d7, dlatego 11. ...d5. Zupełnie zrozumiały, ludzki ruch. Bardzo mi się też podoba piękny, moim zdaniem, wynalazek od AlphaZero 32. c4! Re8. „Cichy” ruch w stylu Janowskiego.
A może, to mi się tylko tak zdaje. Co ja tam wiem, nie jestem znawcą w dziedzinie szachów.

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2627 dnia: Grudnia 14, 2017, 12:23:27 am »
Ja ostatnio śledziłem zmagania mistrzów z AlphaGo, dość pasjonujące zagadnienie, nawet jeżeli się człowiek zna na Go jak kura na pieprzu.

Co do szachów natomiast to mój ulubiony kawał leci tak:

Wraca mąż do domu, okolice trzeciej nad ranem. Mocno nieświeży. Żona w drzwiach, z wałkiem, wiadomo.

- Gdzie ty się włóczysz po nocach, co??
- Jahhhie włószyszsz, jahhie włószszysz, u Sssaszha byem.
- I wódkę piliście!
- Nnnie, w szachy hhhhraliśśśmy
- Ale śmierdzisz wódką!
- A szszszym mam śmierźźźieśśś, szachami?

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2628 dnia: Grudnia 14, 2017, 09:25:38 am »
Trudno - nawet najbardziej naciągając fakty - powiedzieć, że Lem to przewidział (bo: primo - dopisali mu ten wątek Maetzig z Fethkem; secundo - wcześniej byli Kempelen, Bierce z "Moxonem...", El Ajedrecista), jednak czytając o maszynach wygrywających w szachy nie mogę uciec od tego skojarzenia:


z tym "obcym" jak w necie o nim mówią  ;)

To lećmy po nitce do kłębka wychodząc od tej obcości ;):
https://www.technologyreview.com/s/609736/alpha-zeros-alien-chess-shows-the-power-and-the-peculiarity-of-ai/
https://arxiv.org/abs/1712.01815
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2629 dnia: Grudnia 14, 2017, 06:43:33 pm »
Lato. Odessa. Ogród miejski. Na ławeczce siedzi chłopiec i gra ze swoim psem w szachy. Wokół zebrał się tłum gapiów, wszystcy z podziwem patrzą na tę scenę:
- Oj, jakiż mądry w ciebie pies! Aj, jaki inteligentny! Gra w szachy! Ach, jaki cud!
Chłopak ogarnia zebranych wzrokiem i oznajmia z lekceważeniem:
- Cud? Mądry? Też mi coś! A 4:2 na moją korzyść nie chcecie?

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2630 dnia: Grudnia 14, 2017, 10:34:58 pm »

To lećmy po nitce do kłębka wychodząc od tej obcości ;):
https://www.technologyreview.com/s/609736/alpha-zeros-alien-chess-shows-the-power-and-the-peculiarity-of-ai/
https://arxiv.org/abs/1712.01815
Pojawiaja się jednak głosy sceptyczne, podobnie jak w meczu deep blue z Kasparowem, gdzie "ręczne sterowanie" dopełniło swego. Tu "ręczne sterowanie " zastąpiło odpowiednie "wyposażenie sprzętowe" a raczej obcięcie takich możliwości dla stockfisch. Tym bardziej, że stockfisch niejako w prymacie zastąpił Houdini. Wszystko wydaje się wielka tajemnicą a w konsekwencji popularnie "wielką ściemą". Warunek ujawnienie przez Google kodu Alpha Go  ;) no ale nikt w biznesie nie ujawnia swoich tajemnic, gdy to zwyczajnie się nie opłaca.
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2631 dnia: Grudnia 16, 2017, 03:21:03 pm »
Test osobowosci, jakby ktos chcial se machnac (po Polsku). Jestem sceptyczny co do takich testow, ale ten podobno ma solidne podstawy i jest uznany przez oficjalne zrodla. Mi wyszedl "Dyskutant". Nic dziwnego, skoro jestem tutaj  ;)
https://www.16personalities.com/pl/darmowy-test-osobowosci

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2632 dnia: Grudnia 16, 2017, 06:06:11 pm »
Se machnęłam - nawet dwa razy, bo mi podpadł;)
Coś tu nie pasuje - ekstrawertyk...protagonista??? :o
I to te dwa razy...hmmm...
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2633 dnia: Grudnia 16, 2017, 07:08:40 pm »
Mi wyszedł „Architekt”. Cóż, całkiem nieźle, mogło być gorzej. Oczekiwałem czegoś w rodzaju „kompletny introwertyk” albo „notoryczny socjopata” :D. Najbardziej cieszy mnie, że znajduję się w jednym zespole z Friedrichem Nietzsche i profesorem Moriarty :)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2634 dnia: Grudnia 16, 2017, 07:13:09 pm »
Najbardziej cieszy mnie, że znajduję się w jednym zespole z Friedrichem Nietzsche i profesorem Moriarty :)
Tja...masz farta...ja jestem w towarzystwie pani Demi Lovato (???;))), Lucy Liu, Seana Connery i Morfeusza z Matrixa :-X
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2635 dnia: Grudnia 16, 2017, 07:52:41 pm »
Mnie wyszedł "pośrednik". Jak Czykspir.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2636 dnia: Grudnia 16, 2017, 08:06:45 pm »
Tja...masz farta...ja jestem w towarzystwie pani Demi Lovato (???;))), Lucy Liu, Seana Connery i Morfeusza z Matrixa :-X
Nie martw się... przynajmniej James Bond - Connery - mało czym się różni od Moriarty'ego, obaj są Anglikami i supermenami :)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2637 dnia: Grudnia 16, 2017, 08:31:42 pm »
James Bond - Connery - mało czym się różni od Moriarty'ego, obaj są Anglikami i supermenami :)

I jeszcze Alan Moore wymyślił, że to Moriarty był pierwszym M, szefem pierwszego Bonda.

Mnie wyszedł Logik. Na Spocka za dużo się napatrzyłem? ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2638 dnia: Grudnia 18, 2017, 09:22:03 pm »
Jeżeli już zajmujemy się testowaniem własnej osobowości...
http://darmowetesty.pl/test-iq
Panie i panowie, może ktoś zechce sprawdzić swój aktualny iloraz inteligencji. Tesciek jest na średnim poziomie, niezbyt skomplikowany, jego rozwjązanie zajmuje co najwyżej 30..40 minut. Co do mnie, mój iloraz wynosi... ale nie będę wyjawiał. IQ jest taką samą tajemnicą prywatną, jak wymiary antropometryczne ;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2639 dnia: Grudnia 24, 2017, 12:27:49 am »
Za pomocą zwykłej kamery też można udokumentować soczewkę grawitacyjną!
https://funnygoblin.com/gif-gravitational-lensing-caused-by-massive-objects-manifesting-itself-as-visual-distortion-of-the-stacks-of-chips/








Dla samców: patrzeć mi na sam dół kadru!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).