Autor Wątek: O Lemie napisano  (Przeczytany 507916 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #150 dnia: Kwietnia 13, 2015, 06:19:23 pm »
Zarejestrowałem się na forumie w 2011 roku. Tylko trzymam gębę na kłódkę.  :D
I w Lemopedii - nawet dwa razy;) - bo kojarzę nicka:)

Nawiasem - troszkę klapaucjusz z tą pedią. Hm.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #151 dnia: Kwietnia 13, 2015, 08:41:15 pm »
Cytuj
Tylko trzymam gębę na kłódkę.  :D
Cytuj
Ale piszę złe (przepraszam). Byłem w Krakowie w 1999 roku, mieszkam w Syberii, i mówić w języku polskim nie mam nikogo tutaj, niestety.
Nie ma za co przepraszać.  :)
Bo my musielibyśmy przepraszać za nasz zły rosyjski. Zły...mało powiedziane. :D
Serdecznie zapraszamy do pisania, a i z Syberii...fiu, fiu...jest tu mała podgrupa zainteresowana podróżnikami zauralskimi (np. Arsienjewem - O! kolejny Władimir).
N.b. Abakan, zerknąłem na mapę i dwa zdziwienia - jak Ojczulek Jenisej malowniczo się rozlewa i że to nie Kraj Krasnojarski jak myślałem, a Chakasja.
A obok Tuwa, a o Tuwie to my w muzycznym trochę "śpiewaliśmy". ::)
Drugie n.b. -  tu abakan kojarzy się głównie z tym;
http://pl.wikipedia.org/wiki/Abakan_%28instalacja%29
No, mniejsza...będzie wola byśmy poprawiali co grubsze byki - będziemy poprawiać.
Nie będzie woli - nie będziemy.
Na pewno będzie nam miło.
Już jest.  :)


« Ostatnia zmiana: Kwietnia 13, 2015, 08:44:11 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #152 dnia: Kwietnia 13, 2015, 08:54:40 pm »
Tylko trzymam gębę na kłódkę.  :D

Stanowczo, ale to stanowczo proszę rozpuścić pysk choć trochę (że pozwolę sobie pozostać w tej kolokwialnej poetyce) :). Prosimy bardzo! Prawda, proszę Koleżeństwa? ;)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 13, 2015, 09:33:49 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #153 dnia: Kwietnia 13, 2015, 09:42:51 pm »
Da, da, abiazjatielno, Mister Kju ma świętą rację, praszu Was, Uważajemyj Giennadij Martowicz Praszkiewicz i Wladimir Iwanowicz Borisow, gawaritie! Dla mnie byłaby to radość i honor móc posłuchać tak zacnych Lemodrugów z daliekoj Rassiji :-)
Stanisław Faddiejewicz Remuszkin
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

BVI

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #154 dnia: Kwietnia 13, 2015, 11:43:24 pm »
14 lipca tego roku kosmiczny aparat New Horizons zgodnie z planem NASA musi po dziewięcioletniej podróży zbliżyć się do Plutona i jego satelity. Te niebieskie ciała, które były dla ziemian do tego niewyraźnymi obrazami na kosmicznych zdjęciach, pojawią się we wszystkich szczegółach: z górami, dolinami, kraterami, grzbietami i innymi właściwościami reliefu. Fachowcy NASA nie chcą tracić czas na wymyślanie nazw wszystkich tych obiektów i proszą tych, co życzy przyjąć uczestnictwo w trakcie żali już teraz.

Dla głosowania jest stworzona specjalna strona internetowa. Dla każdego typu obiektów będzie zaproponowany więcej dziesiątka zawczasu odebranych nazw, które będą przywłaszczały się w miarę potrzeby w trybie, określonym głosowaniem zwiedzających strony internetowej. Przedstawiciele NASA i SETI Institute ogłosili trzy główne tematy dla nazw: historia podróży, podróże w literaturze i mitologia podziemnego świata. W drugim rozdziale ogromna ilość fantastycznych nazw i imion. W tej liczbie:

Ijon Tichy (from novels of Stanisław Lem)
Pirx the Pilot (from short stories of Stanisław Lem)
Stanislaw Lem (Polish sci-fi author)
Arkady & Boris Strugatsky (Russian sc-fi)

Strona internetowa dla głosowania: http://www.ourpluto.org/
Drugi rozdział: http://www.ourpluto.org/vote/exploration-literature

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #155 dnia: Kwietnia 14, 2015, 12:38:00 pm »
Fajna inicjatywa :).

Jak tak patrzę co jeszcze
W tej liczbie
to widzę, że lista dość międzynarodowa... Znaleźli się na niej m.in.:

Ray Bradbury (US sci-fi author)
Karel Čapek (Czech-popularized the term "robot")
Arthur C. Clarke (British author-2001: A Space Odyssey)
Frank Herbert (US author Dune novels)
Stanley Kubrick (US director-2001: A Space Odyssey)

A nawet:

Hieronymus Bosch (Dutch painter of Hellish scenes)
Lewis Carroll (British-Alice's Adventures in Wonderland)
Arthur Conan Doyle (Scottish author-The Lost World)
Georges Méliès (first sci-fi director-A Trip to the Moon)

I - przez prywatę odnotuję ;):

Roger Zelazny (prolific US sci-fi author)

A podobno, można jeszcze dopisywać kolejne nazwiska/nazwy...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #156 dnia: Kwietnia 14, 2015, 12:59:37 pm »
Ja bym dopisał Bond oraz Q.
A dlaczego moje zdjęcie zniknęło?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )


lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #158 dnia: Czerwca 29, 2015, 10:37:41 pm »

http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Filozofia_i_los__Szkice_tychiczne_3446.html

Filozofia i los. Szkice tychiczne
Autor: Paweł Okołowski
Rok wydania: 2015
ISBN: 97883-242-2669-6; wyd. elektron.: 97883-242-2091-5
Liczba stron: 412

A w niej:
s.260-265: Stanisława Lema pogląd na świat i świata wzgląd na Lema
s.266-271: Ciało jako fundament rozumu w noologii Stanisława Lema
s.272-277: Oszukiwanie zmysłów: rzeczywistość wirtualna według Stanisława Lema

Ale to nie wszystko, bo o Lemie jest jeszcze na stronach:
8, 11, 22-24, 33, 35, 40, 43, 58, 79-81, 84, 101, 112, 135, 142, 147, 149, 158, 166-168, 170, 177, 184, 198, 203, 228-232, 236, 242, 248, 249, 260-277, 288, 293, 295, 303, 307, 313, 323, 324, 328, 333, 338, 340, 342-344, 358, 364, 367, 368, 375

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #159 dnia: Czerwca 30, 2015, 12:04:05 am »
Wiktorze, serdeczne dzięki, zaraz sobie kupię i się rzucę :-)
R .
pjes: mogę pożyczyć Forumowiczom, zapisujta się, ludziska...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #160 dnia: Sierpnia 01, 2015, 02:21:37 pm »
Nic wielkiego, z bloga pewnego:
https://experymentt.wordpress.com/2012/03/12/stanislaw-lem-slawomir-mrozek-listy-recenzja/

Autor cytuje jednak pięknie co Mrożek o Mistrzu sądził:

"Byłem zawsze przytłoczony ponadnormalnością Twojej inteligencji, nieco przerażającej, bo noszącej znamiona ewolucyjnego skoku (…) W tej sprawie wszelka nawet myśl o rywalizacji musiała być śmieszna, bo to są różnice nie poziomów (które ewentualnie można podciągać czy obniżać), ale rejonu"

I to jest - w zasadzie - to "O Lemie napisano....", którym się chciałem podzielić (acz pewnie wszyscy "Listy..." czytaliście...), bo zawżdyć są tu jeszcze maturzyści i ci skrzatowi dziennikarze ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #161 dnia: Sierpnia 06, 2015, 06:26:53 pm »
Kolejna praca:

"Questioning  the  Techno-Savior:  Interpreting  the  Effects  of Techno-Scientific  Expansionism  on  Twentieth-Century  Poland Through the Fiction of Stanislaw Lem" Melika Hadziomerovic, College of Liberal Arts and Sciences, University of Florida:
http://ufdcimages.uflib.ufl.edu/UF/00/09/15/23/00652/Hadziomerovic_Final.pdf
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #162 dnia: Sierpnia 06, 2015, 07:11:47 pm »
Ośmielałbym się wątpić w adekwatność/prawdziwość (zgodność z rzeczywistością) tej panaMrożkowej opinii o Mistrzu: http://forum.lem.pl/index.php?topic=172.msg60867#msg60867 - lecz nie dlatego, bym suponował, że pan Mrożek nie wierzył w to, co mówi, lecz dlatego, że mógł się mylić. Żeby bowiem "z zewnątrz" ocenić, iż ktoś jest znakomitym matematykiem (fizykiem, chemikiem, biologiem, i. e. ściślakiem), wystarczy przytoczyć jeden czy drugi impact factor, który z definicji powstaje bezintencjonalnie oraz jest tworzony przez znawców. Na jakiej zaś konkretnej fachowej podstawie pan SM mówił o przewagach Mistrza gdy idzie o enigmatyczny "poziom", "rejon" czy "ewolucyjny skok" (samemu nie znając się fachowo na "poziomach", "regionach" czy "ewolucyjnych skokach") - nie wiadomo.
Ot, wyrazy intuicyjnego szczerego podziwu/zachwytu/szacunku/pokory - i tyle.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #163 dnia: Sierpnia 06, 2015, 10:21:53 pm »
Na podstawie czasopisma komparatystycznego "Bez Porównania" nr 1/2009 (materiały z konferencji "Stanisław Lem: horyzonty wyobraźni") stanowczo żądam, aby autor referatu "Fenomen Stanisława Lema w świecie rosyjskojęzycznym - rozważania bibliograficzne" podał do publicznej wiadomości, jak to, cytuję: "w przedmowie, posłowiu i komentarzach do Summae technologiae (która także była cenzurowana) czytelnikowi wyjaśniano ideologiczne błędy Pisarza..." (str. 11).

Innymi słowy, czy zechciałbyś Drogi lemologu przełożyć te wyjaśnienia z rosyjskiego na nasze i nam je przedstawić? A może też nadmienić, co w ramach cenzury wycięto (niekoniecznie tylko z Summy, bo jak piszesz, cenzurowano w zasadzie wszystko).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #164 dnia: Sierpnia 10, 2015, 11:09:54 pm »
Ośmielałbym się wątpić w adekwatność/prawdziwość (zgodność z rzeczywistością) tej panaMrożkowej opinii o Mistrzu:

Kwestią adekwatności to ja się nie zajmuję, bo nie ma odpowiednio ścisłych narzędzi do mierzenia inteligencji (testy IQ bywają częstokroć krytykowane, sugeruje się też, że niekoniecznie inteligencję mierzą). Zacytowałem, bo ładne, ze p. Mrożek był o Mistrzu tak wysokiego zdania, po prostu ;),
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki