Autor Wątek: Poradnia językowa  (Przeczytany 6448 razy)

olkapolka

• YaBB Administrator
  • God Member
Odp: Poradnia językowa
« Odpowiedź #120 dnia: Maj 11, 2018, 01:19:06 am »
Podobno jest to mieszanka ukraińskich i rosyjskich wydań. Groch z kapustą :)
Jakoś to przebiorę;)
Najwyżej poproszę Cię o pomoc:)
A jeszcze patrz na imię autora na okładce - Станiслав przez i "kropkowane" równiez jest oznaką języka ukraińskiego
Tak, już rozpoznaję to ukraińskie kropkowanie:)
Bajki po ukraińsku - ale nie rozumiem, co wspólnego z tym zbiorem utworów Lema ma Jacek Dukaj, podany jako jeden z autorów?
Na końcu (str. 504) została umieszczona "recenzja z nieistniejącej książki, napisana w tradycji „Próżni doskonałej” i „Wielkości urojonej” - a recenzowana książka to monografia pośmiertnej twórczości Stanisława Lema pt. „Apokryfy Lema”. czyli "Kto napisał Stanisława Lema?" autorstwa Jacka Dukaja.
https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3463/Kto-napisal-Stanislawa-Lema---Jacek-Dukaj

Myślę, że tak stał się współautorem:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

• Full Member
« Odpowiedź #121 dnia: Maj 11, 2018, 11:13:29 am »
Jakoś to przebiorę;)
Zawsze jestem gotowy pomóc :)

Na końcu (str. 504) została umieszczona "recenzja z nieistniejącej książki, napisana w tradycji „Próżni doskonałej” i „Wielkości urojonej” - a recenzowana książka to monografia pośmiertnej twórczości Stanisława Lema pt. „Apokryfy Lema”. czyli "Kto napisał Stanisława Lema?" autorstwa Jacka Dukaja.
https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3463/Kto-napisal-Stanislawa-Lema---Jacek-Dukaj

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, olka :)

Q

• Juror
  • God Member
  • Neokantysta - Prawo moralne ma w sobie. Gdzieś.
    • Star Trek - USS Phoenix
« Odpowiedź #122 dnia: Maj 13, 2018, 01:58:33 pm »
Bajki po ukraińsku - ale nie rozumiem, co wspólnego z tym zbiorem utworów Lema ma Jacek Dukaj, podany jako jeden z autorów?
/.../

Tu mała ciekawostka. Takie łączenie autorów starszych z nowszymi (trudno powiedzieć czy po to, by dostojny klasyk dodawał blasku młodszemu następcy, czy przeciwnie - by autor obecnie modny robił swoistą reklamę staremu mistrzowi, pewnie jedno i drugie) zdarza się na polskim rynku (jak to paskudnie brzmi) SF nie po raz pierwszy. Na identycznej zasadzie zmajstrowano wcześniej album "Star City. Opowieści z Marsa" (napomykałem o nim kiedyś; a potem - nie pamiętam już - wygrałem go w jakimś konkursie czy - przeciwnie - dostałem za w jakimś konkursie jurorowanie) zawierający pochodzące z lat '60 opowiadania Fiałkowskiego do spółki z przerobionym na samodzielny tekst pod potrzeby owego wydania fragmentem nowej (wtedy b. nowej) powieści Kosika (pod tym względem do Dukaja, który pisał specjalnie na taką okazję, niedaleko ;)) i równie świeżymi zdjęciami ze Звёздного городка.
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2018, 02:15:39 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

• YaBB Administrator
  • God Member
« Odpowiedź #123 dnia: Maj 14, 2018, 12:18:49 pm »
Jakoś to przebiorę;)
Sprawdzam!;)
Czy serię pod ukraińskim tytułem:     П'ятикнижжя Лемове - można przetłumaczyć jako: Pięcioksiąg Lema? :-\
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

• Full Member
« Odpowiedź #124 dnia: Maj 14, 2018, 08:01:30 pm »
Jakoś to przebiorę;)
Sprawdzam!;)
Czy serię pod ukraińskim tytułem:     П'ятикнижжя Лемове - można przetłumaczyć jako: Pięcioksiąg Lema? :-\
Oczywiście, że można, olka. Doskonale. Już nie wiem, dla kogo ta aluzja jest najwyższą pochwałą i zaszczytem - dla Lema czy też dla Mojżesza? ;)