Autor Wątek: Ulubione cytaty z Lema  (Przeczytany 1193 razy)

Q

• Juror
  • God Member
  • Neokantysta - Prawo moralne ma w sobie. Gdzieś.
    • Star Trek - USS Phoenix
Odp: Ulubione cytaty z Lema
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 12, 2018, 04:28:05 pm »
Miło - w końcu! - spotkać kogoś, na kim równie silne wrażenie robi "Biała śmierć", robiąca na mnie nieodmiennie takie wrażenie od dekad (i będąca chyba moją najulubieńszą "Bajką..." w efekcie).
Tu zresztą mógłbym machnąć sążnistą tyradę o literackiej urodzie tegoż opowiadania, ale nie wiem czy jest po co. Lepiej je po prostu przeczytać. A potem raz drugi, trzeci... Zauważę więc tylko, że o jego wyjątkowości świadczy również to, że stanowi zwornik (hehe, bez Egana się nie obyło) gładko łączący tzw. humorystyczny i tzw. poważny przedział lemowej twórczości.

(Jeśli chodzi o Ligottiego - czytałem czas jakiś temu. Stanowczo najlepsze wrażenie robił "The Town Manager" - cała prawda o rządzeniu/systemach rządów.)
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2018, 07:06:33 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

• Juror
  • God Member
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 14, 2018, 11:25:17 am »
Cyberiade pierwszy raz czytalem w wieku ok 7 lat i zarowno wtedy jak i pozniej zdecydowanie kibicowalem plesni. Podobnie bylo w przypadku 2 potworow, choc troche mniej. Ale za to czytajac opowiadanie o Diagorasie, fakt ze zniknal razem z tymi sztucznymi, galaretowatymi tworami budzil we mnie dreszcz grozy.

Q

• Juror
  • God Member
  • Neokantysta - Prawo moralne ma w sobie. Gdzieś.
    • Star Trek - USS Phoenix
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 14, 2018, 01:35:01 pm »
zarowno wtedy jak i pozniej zdecydowanie kibicowalem plesn.

Bo nasza była, po prostu? Czy też charakter metametrykowych rządów swoje dokładał?

Podobnie bylo w przypadku 2 potworow, choc troche mniej.

Bo mieszkańcy Eterny budzili jednak pewną sympatię? Czy dlatego, że rzecz jest gorzej napisana (to powodowanie złomem na odległość*)? (Tu przechodzę od gładkiego przyjmowania, że Bladawcom z tych utworów kibicowałeś, do dumania czy im, czy też samym Bajkom...  U mnie - nawiasem mówiąc - "Dwa potwory" były długo bajkowym number two, ale teraz nie wiem czy "Trzej elektrycerze" ich na tym miejscu nie zastąpią)

* Za młodu odbierałem je jako spory zgrzyt, dziś - w erze hackingu i dyskusji o nanotechnologii - inne sobie techniczne pojęcia pod obrazki podstawiam, i zaczynam sądzić, że - przy odpowiednim dobraniu parametrów złomu - to może być prorocze.

Ale za to czytajac opowiadanie o Diagorasie, fakt ze zniknal razem z tymi sztucznymi, galaretowatymi tworami budzil we mnie dreszcz grozy.

Swoją drogą zaczyna się człowiek zastanawiać czy i one potrzebowały przyjaciela, czy tylko zemścić się chciały? I co mogły z nim zrobić*?

* Nasuwa mi się tu jako pierwszy scenariusz rodem z powieści jednego z epigonów Lovecrafta:

"-   Oni... - Przytłumiony głos zagulgotał - Oni zniszczyli moje ciało - ale zachowali mój mózg przy życiu! Umieścili go w żyjącej skorupie, którą sami stworzyli; w bezkształtnej, pozbawionej ruchu masie; lecz zaopatrzonej w żyły i... naczynia włoskowate oraz rodzaj serca - całą maszynerię potrzebną do tego, aby umysł człowieka mógł funkcjonować! Nie pytajcie mnie, jak Oni... to zrobili. /.../
-   Mów dalej - zachęcił go Crow, kiedy ów horror, w którym znajdował się umysł Wendy-Smitha, umilkł. - Dlaczego zachowali twój mózg przy życiu?
-   Ażeby mogli go... wykorzystać, po trochu wydobyć zeń całą wiedzę, jaką mieścił. Byłem człowiekiem wykształconym, dżentelmenem. Ja... posiadałem szeroką wiedzę. Wiedzę, której Oni potrzebowali. I cała ta wiedza nagle znalazła się w zasięgu ręki."

Brian Lumley "The Burrowers Beneath"
(polskie przekłady tego tytułu są nieakceptowalne)
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2018, 02:57:55 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki