Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1951853 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4305 dnia: Lipca 22, 2015, 06:45:39 pm »
Że można złapać za jajca ale nie musowo rozmiażdżyć.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4306 dnia: Lipca 22, 2015, 08:47:55 pm »
Etyka prostaty?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16098
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4307 dnia: Lipca 24, 2015, 01:33:06 am »
Ładnie... Na mózgu zaczęli, a gdzie zeszli...  8)

A sam wynalazek? Masowe użycie w najbliższym czasie nie grozi, ale w roli narzędzia do wydobycia istotnych informacji z jakiego ważnego terrorysty, czy agenta ФСБ, może niedługo coś podobnego lepiej się sprawdzać niż - nieskuteczne, jak ostatnio wykazano* - tortury. Może to też być jakiś sposób komunikacji ze światem dla sparaliżowanych bardziej niż Hawking.

* Szerzej:
http://foreignpolicy.com/2011/05/12/torture-did-not-lead-us-to-bin-laden/
http://foreignpolicy.com/2011/05/04/tortured-logic/
http://www.latimes.com/nation/politics/la-na-torture-document-live-updates-20141209-htmlstory.html
http://www.humanrightsfirst.org/wp-content/uploads/pdf/Torture-Did-Not-Reveal-Bin-Laden-Whereabouts.pdf
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4308 dnia: Lipca 26, 2015, 01:12:53 pm »
Test Damiana?
http://wyborcza.pl/1,75400,18385284,pierwszy-robot-przeszedl-test-samoswiadomosci-teraz-rozumiem.html
Mając chwilę poczytałem i brzmi to ciekawie.

Test polegał na rozwiązaniu zagadki. W oryginale król wzywa trzech mędrców, nakłada im kapelusze. Mędrcy nie widzą koloru swego kapelusza (ale widzą u innych). Król oświadcza im, że:

1. wszyscy mają równe szanse,
2. kapelusze są białe lub niebieskie,
3. kto pierwszy poda kolor swego kapelusza wygrywa.

Podobno jest to test (zagadnienie) jak dotąd pozwalający jednoznacznie odróżnić człowieka od maszyny (jeśli oczywiście test sam w sobie przeprowadzony jest naprawdę a nie jest sztuczką). Zwycięzca musi po pierwsze uznać, że warunkiem równych szans jest to, że wszyscy mają ten sam kolor, a następnie wyciągnąć wniosek, że skoro tak, to on ma ten sam, co widoczny u innych.

W tym wypadku dwa roboty zostały uciszone a trzeciemu powiedziano, że dwaj z trójki dostali pigułkę głuchoty (a jeden placebo). Po zadaniu pytania kto jaką dostał robot nieuciszony odpowiedział głośno "nie wiem". W tym punkcie nastąpił IMO właściwy test - robot skojarzył, że jeśli może mówić, to nie dostał pigułki milczenia, a skoro tak, to odpowiedź na pytanie brzmi "ja nie dostałem pigułki milczenia". Przy czym wg eksperymentatorów stwierdzenie to wymagało od niego samoświadomości (rozróżnienia oni-ja).

Nie wiem co myśleć. Trzeba założyć, że test nie był "sztuczką" oczywiście. Napisanie programu dla komputera, umożliwiającego mu przejście takiego testu wydaje mi się skrajnie banalne i nie wymaga żadnej samoświadomości ani kombinowania. Program po podaniu polecenia ma wyemitować z głośnika dźwięk i spróbować go odebrać mikrofonem. Jeśli dźwięku nie ma - zagadka nie jest sprawiedliwa. Jeśli jest - należy go porównać do wyemitowanego wzorca. Jeśli pasuje, odpowiedź brzmi ja. Jeśli nie pasuje, odpowiedzi (nie-ja) nie da się udzielić (głośnik jest wyłączony).

Zakładając jednak, że żadna tego typu instrukcja nie była wpisana w tego robocika - jest to ciekawe. Przy czym najwięcej moich wątpliwości wzbudza kwestia zrozumienia, że "to mówię ja" - która tu ma być probierzem samoświadomości.
« Ostatnia zmiana: Lipca 26, 2015, 01:18:42 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4309 dnia: Lipca 26, 2015, 07:37:30 pm »
Przypomnę, że według Kryterium Damiana sednem Testu Turinga powinno być WSPÓLNE rozwiązanie zagadki: przez domniemanego bota i  człowieka. Oba podmioty testu mają RAZEM (z wzajemną pomocą, rozmową, wymianą informacji i pomysłów, zadawaniem pytań i udzielaniem odpowiedzi) rozwiązać problem.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4310 dnia: Sierpnia 27, 2015, 04:52:16 pm »
Coś dla Ol i Maźka:

----- Original Message -----
From: BPR@sejm.gov.pl
To: Remuszko
Sent: Thursday, August 27, 2015 12:48 PM
Subject: KOMUNIKAT


KOMUNIKAT

W związku z licznymi pytaniami dziennikarzy oraz nieprecyzyjnymi informacjami ukazującymi się w mediach, przypominamy że od niemal dwudziestu lat posłowie mają nieograniczone prawo do bezpłatnych przelotów oraz przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego i publicznej komunikacji miejskiej na terenie kraju. Jest to zapisane w art. 43 ust. 1 ustawy z 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

W przypadku noclegów, zgodnie z uchwałą Nr 18 Prezydium Sejmu z 6 września 2007 r. w sprawie określenia wysokości środków finansowych na pokrycie kosztów noclegów posłów poza miejscem stałego zamieszkania i miastem stołecznym Warszawą, posłom przysługują środki na opłacenie noclegów, związanych z wykonywaniem mandatu poselskiego, poza miejscem stałego zamieszkania i poza miastem stołecznym Warszawą. Limit pieniędzy na ten cel wynosi 7.600 zł rocznie.

Jednocześnie informujemy, że to, czy nocleg miał związek z wykonywaniem mandatu poselskiego, jest rozstrzygane przez posła a nie przez Kancelarię Sejmu. Poseł informuje o charakterze noclegu, opisując w odpowiedni sposób fakturę lub rachunek.

W przypadku podróży krajowych samochodem, związanych z wykonywaniem mandatu poselskiego, poseł ma prawo pokryć ich koszt z ryczałtu na biuro poselskie. Ryczałt na biuro poselskie wynosi 12.150 zł miesięcznie. Z tych środków mogą być opłacone wydatki obliczone dla limitu 3.500 km miesięcznie. Zgodnie z przelicznikiem określonym w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury górna granica tych kosztów wynosi obecnie 2.925,30 zł miesięcznie.

Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu
Press Office, Chancellery of the Sejm

Tel/Ph. (+48) (22) 694 22 31, 621 11 50,
               694 10 86, 694 21 17, 694 24 42
Fax      (+48) 22 694 23 06, (+48) 22 694 14 46
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4311 dnia: Sierpnia 28, 2015, 12:40:02 pm »
No tak - znowu cza będzie się nagimnastykować żeby w odpowiedni sposób opisać charakter noclegu;)
I to jest punkt, który uważam za kuriozalny - opis faktury.
Przeloty nad Polską i jazdy w poprzek - środkami, 7600zł/rok na noclegi (to jest 633zł/miesiąc czyli około 3-4 noclegów/miesiąc w hotelu) - niech będą (o ile rzeczywiście dotyczą pracy).
Natomiast mam ambiwalentny stosunek do idei biura poselskiego. Uważam, że tutaj wyciekają pieniądze - na nic.
A jest to 460*12150zł = 5589000 miesięcznie.
Albo i więcej, bo dla posłów o orzeczonym znacznym stopniu niepełnosprawności (nie wiem czy tacy są) kwota 12150 może zostać podwyższona o połowę.
Owszem kontakt  poseł/obywatel powinien być, ale mógłby się odbywać na zasadzie lotnych dyżurów, gdzie obecność posła obowiązkowa.
W ramach pobieranego wynagrodzenia.
Ewentualna opłata - jednorazowa - za wynajęcie lokalu na spotkanie.
Spora oszczędność.
W tej chwili poseł jest zobowiązany utworzyć takie biuro.
W sumie to i tak grosze w porównaniu do tych, które otrzymują europosłowie:)
http://www.polityka.pl/eurowybory/1579227,1,ile-zarabia-europosel.read
Np. taki "dodatek":
Dodatkowo na zatrudnienie asystentów (w Brukseli czy kraju) może wykorzystać 21209 euro miesięcznie. Maksymalnie jedna czwarta tej kwoty, czyli ok. 5300 euro, może być przeznaczona na opłacenie usług, np. eksperckich.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4312 dnia: Sierpnia 31, 2015, 09:41:06 am »
Niestety problem polega na tym, że przeciętnego Polaka nie stać na podróże nawet powiedzmy 2 razy w miesiącu po 1000 km z noclegiem. Więc jeśli ma być reprezentatywny skład w Sejmie to trzeba posłom dopłacać.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4313 dnia: Września 02, 2015, 12:01:24 am »
1. Że sierpień był najgorętszy od początku pomiarów w Polsce (od 1778)
2. Że skok jest o 5 stopni (anomalia kosmiczna).
Jutro piszę tekst dla "WiŻ".
R.
pjes: teraz jest jedenasta w nocy a na zewnętrznyum termometrze 26,6. O Jezu...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4314 dnia: Września 02, 2015, 02:15:54 pm »
Powinien Cię zainteresować wykres, jaki własnie zrobiłem na podsumowanie wyników stacji w miesiącach styczeń-sierpień w latach 2014 i 2015. Ten sam sprzęt tak samo skierowany i ustawiony. Popatrz na wykres teff (czas efektywny obserwacji - czas kiedy niebo nie było zachmurzone). Jak widać czas bez chmur do kwietnia był w granicach fluktuacji identyczny dla obu lat - ale od maja do sierpnia wzrósł w 2015 circa 2 razy (w czerwcu rekordowe 3,5 raza). W ciągu całego sierpnia nie było ani jednej nocy całkowicie niepogodnej (to znaczy, że nie zarejestrował się żaden meteor). Jedna, jedyna noc była taka, że jedna z kamer nie zarejestrowała żadnego (ale pozostałe po 3-4 sztuki).

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4315 dnia: Września 02, 2015, 02:18:51 pm »
Dzięki, genialnie poglądowe!
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4316 dnia: Września 02, 2015, 05:59:31 pm »
Ale chiba w maju...
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4317 dnia: Września 02, 2015, 07:40:53 pm »
Nie w maju tylko począwszy od maja: teff miesięczny 2015 był co najmniej 2x większy niż odpowiedni 2014, dla każdego miesiąca osobno - a współczynnik ten (teff2015/teff2014) był rekordowy w czerwcu.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4318 dnia: Września 02, 2015, 08:19:19 pm »
912:265=3,44
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4319 dnia: Września 02, 2015, 09:07:00 pm »
Panie, przeczytaj Pan legendę - to takie drobniejszym druczkiem pod tytułem wykresu.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).