Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1951527 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4065 dnia: Lipca 24, 2014, 02:03:58 am »
Tło statystyczne?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4066 dnia: Lipca 24, 2014, 11:12:49 am »
Takie, że studiując na średnim uniwerku w Europie będziesz bliżej głowy niż ogona, a studiując na sztandarowej uczelni w stolicy tego państwa pewnie będziesz w pierwszej 50-tce czy ostatecznie 100-ce (wg tego i innych rankingów) - a nie bliżej wychodni. Inaczej mówiąc idąc na znany uniwersytet w dużym europejskim mieście jest statystycznie niemal nieprawdopodobne, żeby on był na 400-sta którymś miejscu :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4067 dnia: Lipca 24, 2014, 12:19:00 pm »
Panie, jam prostak, szło mnie o dane podstawowe: wiele też jest uniwersytetów na świecie oraz ile w Europie? Pan to masz w małym paliuszku, to mnię Pan wyjaw, prymitywowi...
vosbm
pjes: tu http://europa.eu/legislation_summaries/education_training_youth/lifelong_learning/c11067_pl.htm muwio, że w Europie koło 4000.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4068 dnia: Lipca 24, 2014, 12:41:57 pm »
Nie wiem tego Panie. Musi być bez liku, skoro w mojej wsi jest pewno z pięć uczelni, które by się po angielskiemu nazywały uniwersytet. Prywatny Uniwersytet Rżnięcia Studenta w (jego bezpodstawnej) Nadziei Odroczenia Bezrobocia. Pewno zależy też jak liczyć. Jako jeszcze większy prostak kompinuje raczej w tę stronę, że wziąwszy kilka-kilkanaście najważniejszych miast w danym kraju i z każdego z tych miast najlepsza w nim uczelnię - można się spodziewać, że na tej liście będą one raczej wyżej, niż niżej. W Polce pierwszy, najlepszy w kraju jest na 400-którymś miejscu. Ot co. Nie studiowałem tego konkretnego rankingu ale swego czasu dość mocno się wgłębiłem w ranking Timesa. Na tej podstawie mogę dodać, że (przynajmniej w tamtym rankingu) pierwszych 100 czy 150 miejsc to były strzeliste szczyty, góry, wzgórza i pagórki wyrosłe na płaskim jak stół stepie utkanym z pozostałych uczelni. Z którego to stepu, niektóre źdźbła trawy wystawały nieco wyżej lub nieco niżej, całkiem na podobieństwo ruchów Browna. Tak więc od pewnego miejsca (bodaj 3-setnego, jeśli dobrze pamiętam) to oni podają kolejność ale nie podają już punktacji, bo ona jest bezwartościowa, różnice są w praktyce nieznaczące.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4069 dnia: Lipca 24, 2014, 12:57:08 pm »
Ty, ale ja się nie spieram, że jesteśmy raczej marni (eufemizm). Też tak uważam.
Jeśli w Europie 4000, to na świecie musi co z pięć razy więcej?
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4070 dnia: Lipca 24, 2014, 02:36:59 pm »
Panie, ja się nie spieram, ja ociekam miłosierdziem. Tu np. piszo, że jest ich 9281 w 205 krajach.
« Ostatnia zmiana: Lipca 24, 2014, 02:41:10 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4071 dnia: Lipca 24, 2014, 03:07:45 pm »
Jeśli to prawda, to jesteźwa kątynętalną potęgą globalną - prawie połowa zasobów światowych znajduje się w Europie!
vosbm
« Ostatnia zmiana: Lipca 24, 2014, 03:26:18 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4072 dnia: Lipca 24, 2014, 05:39:06 pm »
Cytuj
...że nasza najlepsza uczelnia (czyli Uniwersytet Warszawski) została sklasyfikowana (wg rankingu CWUR - The Center for World University Rankings) na 419 miejscu (na 1000).
Podczepiło się jeszcze 8 innych - polskich - z czego UŚl dziwi;):
Przy takich okazjach przypomina mi się zdanie rektora UWM, że nie opłaca się produkować bardzo dobrych studentów (a i naukowców pewnie), bo ci zaraz wyjadą za granicę.
I pieniądze na edukację - w krajowe błoto.
Pytanie, czy jeszcze by można, gdyby się jednak zechciało?
Ale skoro się nie chce, pytanie zostanie retorycznym.
Docelowy target - średniactwo.
I to się udaje, sądząc po rankingu.
Jak to ktoś ładnie ujął - standaryzacja z użyciem niskich standardów.
Duża grupa tych -naj, już wyjechała.
Niestety zabrała też ze sobą swe geny. Także średniactwo z tendencją w dół, gdyż narybek...wiadomo.
http://i611.photobucket.com/albums/tt197/Liv62/mat1_zps8d3f1415.jpg
http://i611.photobucket.com/albums/tt197/Liv62/mat2_zps207c157b.jpg
Tymczasem żyć trzeba;
http://www.edulandia.pl/edulandia/1,118533,16269977,Studia_bez_matury__W_dobie_nizu_uczelnie_nie_maja.html
« Ostatnia zmiana: Lipca 24, 2014, 05:45:43 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4073 dnia: Lipca 24, 2014, 07:15:21 pm »
Oczywiście, który mądry jest taki głupi, żeby tu siedzieć, jeśli kilkaset km dalej za tę samą robotę płacą na dzień dobry kilka razy więcej oferując kilkukrotnie szybszy awans (w sensie finansowym) plus kulturalne traktowanie i zatrudnienie w wyuczonym zawodzie (a nie np. magister na kasie). Jeśli oczywiście nie brać pod uwagę innych powodów natury bardziej osobistej, które każą zostać.

@ob. Remuszko - ilościowo może tak, jeśli o to Ci chodzi, ale nie wiem, czy ilość w tym wypadku przechodzi w jakość. Gdybyś przeleciał ten ranking i powiedział, że na średni kraj w Europie jest więcej uniwerków w pierwszej setce niż w średnim kraju w innej części świata to bym się zgodził, ale liczba bezwzględna w tym wypadku mnie zupełnie nie przekonuje jako miernik potęgi.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4074 dnia: Lipca 24, 2014, 07:38:28 pm »
Ty, ale ja naprawdę uważam, że uniwersytecko jesteśmy raczej marni. Spytam wprost: a dlaczego miałoby być inaczej? To są procesy kulturowo-edukacyjne, więc dziesięcioleciowe albo i wiekowe. Gospodarczo/finansowo może nam dołożyć Rwanda-Binianda, ale kulturowo się nie da...
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4075 dnia: Lipca 24, 2014, 07:55:36 pm »
Nie może być (statystycznie) inaczej. Ja nie sprzecznie, tylko piszesz o potędze więc ja ściśle do tego, a nie do tego, co sądzisz o polskim szkolnictwie wyższym.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4076 dnia: Lipca 24, 2014, 08:05:40 pm »
Ktorys z dawniejszych ministrow hehe edukacji, powiedzial zdaje sie, ze trzeba zwiekszyc ilosc studentow 2x, nawet gdyby to oznaczalo obnizenie poziomu 3x. No wiec zwiekszyl. Jest swietnie.
A tymczasem najlepszy uniwersytet na swiecie zajmuje sie np. tym:
http://www.telegraph.co.uk/comment/10948796/Paedophilia-is-natural-and-normal-for-males.html
Po polsku, skrot, jakby ktos nie znal angielskiego:
http://www.prawy.pl/z-zagranicy2/6277-uniwersytet-w-cambridge-pedofilia-jest-normalna-dla-mezczyzn

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4077 dnia: Lipca 24, 2014, 08:19:51 pm »
Tylko tym ;) ?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4078 dnia: Lipca 24, 2014, 08:41:56 pm »
Przeca napisalem: "np. tym".
Do you like it? :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4079 dnia: Lipca 24, 2014, 08:45:43 pm »
Yes, why not?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).