Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1938438 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 15, 2014, 04:01:03 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3991 dnia: Kwietnia 18, 2014, 04:47:49 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

HAL 9000

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3993 dnia: Kwietnia 21, 2014, 12:23:53 am »
Nie śledziłem już tych doniesień, bo tyle tego pozasłonecznego zdołali poodkrywać, a tu proszę, faktycznie obiecująco zbudowana i położona ;). Ciekawe kiedy "Eurydykę" poślą?

ps. Dla porównania... Statystyki we "Fiasku" wyglądały tak:

"Przesiawszy ze dwieście milionów gwiazd, wykryliśmy jedenaście milionów kandydatek. Większość ma albo planety martwe, albo pod oknem, albo nad oknem."

I dalej:

"Życiodajne planety rozpoznajemy podług składu atmosfer. Ich katalog liczy wiele tysięcy w naszej Galaktyce. Odsialiśmy prawie trzydzieści budzących nadzieję."

"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3994 dnia: Kwietnia 27, 2014, 04:15:31 pm »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3995 dnia: Kwietnia 27, 2014, 05:14:12 pm »
Rentierzy_rzadza__I_niszcza_swiat

A słyszałem, że to Żydzi ::)

;)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 27, 2014, 05:45:39 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3996 dnia: Kwietnia 27, 2014, 05:43:56 pm »
Ja ostatnie doszedłem do bardzo ciekawego wniosku zwiedzając powstające w Polsce galerie handlowe. Są to obiekty, których rozmiar jest "duży" nawet jak na współczesne czasy, są one zwykle większe niż przeciętne średniowieczne miasto. Typowe liczby dla średniaków to np. 200 tysięcy m2 pod dachem w jednej kondygnacji, typowy koszt w Polsce to pi razy oko tysiąc juro za m2. żeby to jakoś zobrazować to jest to 20 ha pod dachem, a więc całkiem ładne gospodarstwo rolne byłoby (2x większe niż średnia krajowa - i to pod szkłem :) ). Albo przeliczając na średnie mieszkania to takich mieszkań byłoby 5 tysięcy, a więc mogłoby w nich mieszkać jakieś 20 tysięcy luda, czyli z grubsza 3 takie i mój Chełm, pierwsza stolica PRL, by się pomieścił. Również 3 razy - ale koszt jednej takiej galerii - przebija budżet 70-tysięcznego Chełma.

Kto więc i za co (i po jaką cholerę) wydaje takie pieniądze? Ano zaczynając od końca, bo pewnie się mu opłaca. Skąd są pieniądze? Z banków, żadna tego typu inwestycja (z tych, o których coś wiem) nie powstała na tej zasadzie, że ktoś wyjął pieniądze z kieszeni. Skąd będą pieniądze na spłatę kredytów? Z najmu. Takie budynki buduje się w celu wynajęcia powierzchni sprzedaży. Zwykle inwestor w ogóle nie ma w nich sklepu. Czyli płacą najemcy, na kredyty i na zysk inwestora, który w końcu nie jest Armią Zbawienia. Najemcy ma się rozumieć mają czym płacić, bo sprzedają z zyskiem towar ludziom, co przyszli kupić majtki czy buty, czy co tam. Przypuszczalnie dotąd nie napisałem nic odkrywczego.

Dotarło do mnie jednak, że co do zasady to się niczym nie różni od feudalizmu (poza jednym szczegółem). Mamy dokładnie tę samą zasadę, dużo robotnic - i jedna królowa. Kiedyś to były tysiące wieśniaków karmiących jakiś zamek górujący nad polami, dzisiaj to są tysiące ludzi, kupujących na ogół drobiazgi. Ten szczegół o którym mówiłem - to dobrowolność. Jednak poza tym podobieństwo jest (jak dla mnie) uderzające i aż się dziwię, że nigdy wcześniej na to nie wpadłem. Tak jak pojedynczy wieśniak był niczym - tak i pojedynczy klient się nie liczy, to tylko statystyka. Dopiero ich masa czyni przedsięwzięcie sensownym. Bo jak inaczej opłacić taki wspaniały pałac, większy od labiryntu Minotaura, z dywidendy od gumki od majtek :) ?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3997 dnia: Kwietnia 27, 2014, 08:05:31 pm »
Cytuj
Dotarło do mnie jednak, że co do zasady to się niczym nie różni od feudalizmu (poza jednym szczegółem).
Nooo Maziek, brawo. :)
To wychodzi feudalizm kapitalistyczny (bez ten szczegół). Choć drobni rycerze (najemcy) stawali się wasalami na drodze dobrowolności.
Cytuj
Mamy dokładnie tę samą zasadę, dużo robotnic - i jedna królowa
Kto jest Królową? Czyli suzerenem?
A przywiązanie klienta do supermarketu jeszcze przed nami. :) Taka logika dziejów. We wczesnym średniowieczu były jeszcze rzesze wolnych chłopów.
Z czasem zanikły.
Jednak trzeba docenić subtelność współczesnych więzów. Nawet rzekłbym...jedwabistość. ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3998 dnia: Kwietnia 27, 2014, 08:32:39 pm »
@ maziek
Gdybym miał dostęp do ucha cesarzy [Solorz, Kurski (Jarosław), Chrabota, Lis etc.], to bym im z przekonaniem sugerował, by najęjli Cię za Pierwszego Komentatora za 1000 juro dziennie netto - tak jasno, poruszająco i przekonująco to wykładasz. Niech Ci święty JPII przajo, jak rzekłby pan profesor Mjodek!
vosbm
pjes: przyjdzie czas, i z Ol Wolnorynkową się rozprawimy!
pjes II: doradziłbym także Kju i Liva - ale na ciut niższe piedestały
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 27, 2014, 08:37:33 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3999 dnia: Kwietnia 27, 2014, 09:52:34 pm »
Cytuj
Gdybym miał dostęp do ucha cesarzy [Solorz, Kurski (Jarosław), Chrabota, Lis etc.]
Eeee, co to za lissta, najemnych wyrobników zaledwie...
Mnie reklamować pozwalam tylko do prawdziwego cesarza.
Skoro nam się objawił.  :)
[W. - ]Wiesz o tym, że w 410 roku Gostynin był cesarzem,*całego imperium. I tak jak doszedłem do wniosku, inaczej do wniosku te książki co czytałem, to rzeczywiście się zgadza. Ktoś tam podał, że byliśmy cesarzami.
Tak. Faktem jest rzeczywiście, że on później, jego tam przewrócili, z konsen, z Konstantynopola rzucił go ten Rusek i on jego rodzina rozjechała się do Francji, do Włoch i gdzieś tu, na Wschód. I my jesteśmy z tego szczepu, Ale to już nie wnikając w to. Jesteśmy z rodziny, która musi *pokierować sprawami tymi wielkimi. Ja się w* w to i tego nie mogę się cofnąć choćbym chciał. Choćbym nawet płakał, nie mogę się cofnąć, muszę grać do końca.
...W 410 wygonił go jakiś szpec z Konstantynopola. Nazywał się Wałesa. Dosłownie, z tym, że w Rzymie nie ma ę tylko e-en. I on uciekł. I jeden jego brat uciekł do Francji a drugi uciekł tu gdzieś na Słowiany. Do tego doszedłem, że on uciekł na sło, to gdzieś na Słowację, na Czechosłowację, na sło na Słowian, a drugi uciekł do Francji My pochodzimy z tego grona prawdopodobnie z tych co uciekli do tego. I tak jak ktoś kiedyś religię tłumaczył, ze po jakimś czasie się odnawia. Prawdopodobnie los trafił na mnie, na cwaniaka takiego prostego i tak dalej. W związku z tym chcę ustawić rodzinę swoją która dokończy naszego dzieła
...etc.

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 27, 2014, 09:55:16 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4000 dnia: Kwietnia 27, 2014, 11:26:08 pm »
Nie no, bez przesady. Żeby pisać do gazety, to trza mieć skojarzenie minimum raz na tydzień, a ja mam raz do roku :) . To bym za tego tauzena nie wyżył :) .

P.S. - a, i odnośnie suwerena - to jest właśnie najciekawsze. Jest rozproszony.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 28, 2014, 11:42:55 am wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4002 dnia: Maja 06, 2014, 08:08:02 pm »
...że 77 lat temu eksplodował Hindenburg, a 20 lat temu otwarto Eurotunel...
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4004 dnia: Maja 10, 2014, 05:32:32 pm »
E tam nie da się. A film z obciętą głową psa na kroplówce widział? To jak z głową się da - to z ręką nie?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).