Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1923477 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3945 dnia: Lutego 19, 2014, 08:51:53 pm »
...o ciągu dalszym wydawniczej działalności W. Sedeńki. Tym razem co istotniejszy dorobek pisarski Konrada Fiałkowskiego (swego czasu najsilniej - poza Lemem - kojarzonego za granicą autora rodzimej SF... i twórcy uznawanej dziś za obowiązującą hipotezy nt. ewolucji ludzkiego mózgu) ponownie trafi na rynek w dwu (zawierających opowiadania i powieści) tomach:
http://www.sedenko.pl/2014/02/18/dwa-tomy-z-proza-konrada-fialkowskiego/
(Pierwsze tytułowe "Zerowe rozwiązanie" to lekko humorystyczny utwór o egzaminie kosmicznych kadetów, w tradycji wczesnych "Pirxów", zaś "Nieśmiertelny z Wegi" to znów daleko posunięta spekulacja a'la "StarTrek" - co jeśli słynny kosmonauta powraca z okolic Wegi antymaterialną kopią? Oba minimalistyczne i Pomysłocentryczne, w starym stylu.)

ps. Okładki jednak bardziej do "Bajek.." by pasowały ::):


Doedyt.: i na Fiałkowskim nie koniec - wcześniej ukazały się słynny "Ósmy krąg piekieł" Borunia i debiutanckie "W połowie drogi" Peteckiego (o locie na Marsa - temat na czasie):
http://www.sedenko.pl/2014/01/20/wznowienia-borunia-i-peteckiego/
Nie tylko Sedeńko zresztą klasykę wznawia - "Toccata", również Borunia, powróciła niedawno ebookiem:
http://esensja.pl/ksiazka/recenzje/tekst.html?id=17912
« Ostatnia zmiana: Lutego 20, 2014, 02:18:39 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3946 dnia: Lutego 19, 2014, 10:17:37 pm »
Fajna ta okładka ze sprzątającym robotem:)
Przy oknie prysznic? Dla ochłody po wkurzającej lekturze?;)
A ja się...że małpa małpie...figle albo nawet taki master of puppets:
http://www.polskieradio.pl/5/266/Artykul/1055262,Malpa-kontroluje-myslami-reke-sparalizowanej-krewniaczki-
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3947 dnia: Lutego 19, 2014, 10:39:45 pm »
Grzebłem z tą małpą do źródła:
http://www.newscientist.com/article/dn25078-monkey-brain-waves-control-hand-of-paralysed-pal.html

I przy okazji dwie jeszcze ciekawostki mi się w oczy rzuciły:
- o tym jak zwykłe GPU sondy marsjańskie mają bystrzejszymi uczynić:
http://www.newscientist.com/article/mg22129574.700-robots-with-humanlike-brains-to-take-on-mars-unaided.html
- oraz o niemowlęctwie Wszechświata (temat bliski mi jakoś odkąd takito odcinek "ST" epigońskiego zobaczyłem):
http://www.newscientist.com/article/dn25066-baby-universe-rumbled-with-thunder-of-higgs-bubbles.html

ps. O! olę ufoki oddały!
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3948 dnia: Lutego 23, 2014, 08:43:59 pm »
Przeniosłem wedle życzenia to i owo z sąsiedniego wątku do innego sąsiedniego wątku (z własnie zobaczyłem do politycznej rzeźby). Waham się, czy nie wydzielić problemów cytatycznych do osobnego wątku (jeśli sobie życzy autor). A teraz odrobina duszpasterstwa:

- wątek "właśnie przeczytałem" jest o przeczytanej literaturze pięknej, więc jeśli własnie przeczytałeś/łaś, że Boniek ma gumowe piersi
- to właściwy jest wątek "właśnie się dowiedziałem"*, nawet jeśli o gumowych piersiach Bońka nie przeczytałeś, ale je zobaczyłeś, gdyż
- wątek "właśnie zobaczyłem" jest do napawania się obrazem (natury, techniki) a nie dla gumowych piersi.

* metafora, właściwe są "ogóry", albo "fakty medialne", zależnie od spodziewanej wiarygodności.

Krótko mówiąc wątek "przeczytałem" jest o literaturze pięknej (głaskanie duszy), "dowiedziałem się" o dobrze potwierdzonych doniesieniach (głaskanie rozumu), a "zobaczyłem" służy do głaskania oczu. W żadnej z tych kategorii nie mieszczą się gumowe piersi Bońka, które powinny pojechać do "ogórów".
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3949 dnia: Lutego 23, 2014, 11:14:33 pm »
http://wyborcza.pl/1,75477,15514304,Kim_jest_nastepca_prezydenta_Janukowycza__Pastorem.html
Zgodnie z wytycznymi P.T. Globalnego, uprzejmie informuję P.T. Towarzystwo, że mamy (jako Lemoluby) swojego człowieka na Ukrainie - i to od razu p.o. prezydenta! No, chyba że to wszystko jest SF :-)
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

HAL 9000

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3950 dnia: Lutego 24, 2014, 04:58:04 pm »
Właśnie zobaczyłem...
Ponieważ to jednak raczej nie służy do głaskania oczu, więc zamieszczam tutaj, do rozumu:
http://www.projectrho.com/public_html/rocket/
Strona omawiająca różne eSeFowe problemy związane z podróżami kosmicznymi, skoncentrowana głównie na rakietach w lemowskim stylu - czyli bez magicznych generatorów sztucznej grawitacji, z silnikami sensownie umieszczonymi na "dole" (o ile w kosmosie można mówić o dole).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3951 dnia: Lutego 24, 2014, 05:29:43 pm »
Dżizas! Ileż ja godzin przesiedziałem buszując po tej stronie :).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

HAL 9000

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3952 dnia: Lutego 24, 2014, 07:25:56 pm »
Dżizas! Ileż ja godzin przesiedziałem buszując po tej stronie :).
Ja też :)
Jednak mam pewien przyczynek co do prezentowanego tam sceptycyzmu wobec kosmicznych myśliwców:
- tak, zgadzam się, że typowo starłorsowych fighterów nie będzie
- tak, wszystkie statki w kosmosie poruszają się w tym samym środowisku, każdy ruch jest względny, nie ma żadnych oporów ani czegoś takiego jak prędkość maksymalna (to znaczy jest prędkość światła, ale jest ona na tyle duża, że raczej nie ma szans, aby wojujące statki się do niej zbliżyły)
ale:
- silniki każdego statku mają pewną maksymalną siłę ciągu F
- przy założeniu, że masę pojazdu można z rozsądnym przybliżeniem traktować jako stałą (wiem, że współczesne rakiety na paliwo chemiczne nie spełniają tego założenia, ale chyba zostaną kiedyś wdrożone bardziej efektywne napędy, takie, gdzie masa materiału pędnego będzie wynosiła raczej 10% a nie 90% masy startowej jak teraz) wychodzi nam, że każdy statek ma pewne maksymalne przyspieszenie a=F/m
- i teraz pytanie: czy opłaca się przystosowywać wielkie krążowniki do poruszania się ze znacznym przyspieszeniem? Czy nie lepiej aby nasze "capital ships" rozwijały tylko jakieś 0,1-0,2g, ale za to byłyby wspomagane przez mniejsze, lekkie "kutry torpedowe" zdolne do dziesięciokrotnie większej akceleracji?

Porównanie z kutrami torpedowymi (pod niektórymi względami podobnymi do myśliwców) wydaje mi się o tyle ciekawe, że jest kontrprzykładem dla argumentu o tym, że skoro wszystkie statki działają w tym samym środowisku, to mają podobne osiągi.

HAL 9000

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3953 dnia: Marca 08, 2014, 10:37:53 pm »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3954 dnia: Marca 08, 2014, 10:49:30 pm »
Cza próbować.
s.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3955 dnia: Marca 17, 2014, 09:12:53 pm »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3956 dnia: Marca 18, 2014, 10:05:33 am »
Coś  niesamowitego, jeśli to się potwierdzi. Einstein opublikował Ogólną Teorię Względności w 1915 roku, a wiec prawie równo 100 lat temu. Wnioski na temat fal grawitacyjnych opublikował 2 czy 3 lata później. Po prawie 100 latach bezprzykładnego postępu naukowo-technicznego, po setkach czy tysiącach coraz bardziej wysublimowanych eksperymentów o czułości pozwalającej zmierzyć zmarszczkę na elektronie - wygląda na to, że facet piszący piórem na papierze biurowym miał rację, wychodząc od przyjęcia dwóch założeń: że prędkość światła w próżni jest stała i że czas nie jest absolutny, lecz uwikłany w prędkość i masę.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3957 dnia: Marca 18, 2014, 10:13:29 am »
Ty, ale CO się potwierdzi?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3958 dnia: Marca 18, 2014, 10:34:27 am »
No że nie zaobserwowali inflacji w swoich kieszeniach tylko w Kosmosie ;) ...
A serio to dowód na inflację jest dowodem na istnienie fal grawitacyjnych - dotąd nie zaobserwowanych bezpośrednio.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3959 dnia: Marca 18, 2014, 10:46:41 am »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )