Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1939297 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3525 dnia: Listopada 25, 2012, 04:41:34 am »
1. Dlaczego alkoholizm narodowy od akurat Piotra I?
2. Czy jest na świecie drugi taki (duży) naród, w którym spożycie C2H5OH jest od stuleci takie, jak to opisuje Dostojewski, JH-B i setki innych wiarygodnych świadków?
3. Czy i jakie są czysto biologiczne (w tym zwłaszcza genetyczne) skutki wielowiekowego alkoholizmu narodowego Rosjan?
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3526 dnia: Listopada 25, 2012, 09:50:38 am »
2. Czy jest na świecie drugi taki (duży) naród, w którym spożycie C2H5OH jest od stuleci takie, jak to opisuje Dostojewski, JH-B i setki innych wiarygodnych świadków?
Może Rosja miała lepszych pisarzy, trudno uznać literaturę za podstawę statystyki. Rosja ma takie "notowania" w świadomości własnej i światowej jakie ma ale twarde dane mówią, że tyle samo lub niewiele mniej piją w Stanach czy Australii a na pewno więcej w Europie Zachodniej (Niemcy, Francja, Anglia, Hiszpania). Może więc Rosjanie piją tylko "widoczniej"? Spożywają alkohol w ciągu dnia, w pracy, chodzą pijani po ulicach itd. a Europa Zachodnia wali po cichu w domu a jak już coś, to jeździ taksówkami?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3527 dnia: Listopada 25, 2012, 11:33:24 am »
Cytuj
Niestety - film ma raczej kiepskie oceny...ale można sprawdzić własnoocznie. Może tamte oczy kłamią;)
No toż sprawdziłem - w dyskusji pod Twoim łebskim linkiem. Nie recenzje wprawdzie, ale opinie oglądaczy - skrajne.
 Te pierwsze z brzegu.
Nie ma litości dla widza.
Naprawdę dałem temu filmowi szansę, nie wymagałem od niego wiele. Wystarczyłoby, by był poprawny. Jednak efekt końcowy jest ... czytaj dalej


   Flashback_ Flashback_ 3 minuty temu
epopeja?
Ile milionów widzów zobaczy ten film? Byłoby naiwnością twierdzić, że wszystkim będzie sie tak samo podobał i nie podobał i chyba o to ... czytaj dalej

   Santarni Santarni ocena: 8
39 minut temu0
   Po Prostu... Biblia
Niesamowity film!!! 30/10. Po prostu nie ma skali. Oczywiście film nie dla wszystkich w zasadzie to kwestia wiary. Jeżeli wierzycie ... czytaj dalej
   
44xatt1975 xatt1975 godzinę temu
Takiego gówna jeszce nie widzialem
Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.
   
hiantoni hiantoni 8 godzin temu
Dziś wybieram się do kina po raz drugi... Kto idzie ze mną?   
Wielbiciele Atlasu chmur, wpisujcie się :). Właśnie słucham przepięknego soundtracku i ... czytaj dalej

http://www.filmweb.pl/film/Atlas+chmur-2012-580801/discussion
« Ostatnia zmiana: Listopada 25, 2012, 11:42:37 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3528 dnia: Listopada 25, 2012, 01:36:45 pm »
1)  Tenże Piotr słynie (prócz zaprowadzenia szeregu reform) ze swoich alkoholowych eskapad, z zachęcania do picia. Wszystko na wzór jewropejski. Że tam to Panie gospoda co krok, a u nas nie ma gdzie przysiąść i spożyć.
Dostojewskiego trzeba cytować po całości;) Jest o pijanym Petersburgu i otwieraniu tzw. ogródków na parunastu metrach - że lepiej się i kulturalniej upijać na świeżym powietrzu, o azjatyckiej części Rosji, o dzieciach alkoholikach pracujących w fabrykach, ale jest poniekąd przyczyna:
Niemal połowę naszego obecnego budżetu opłaca wódka, to znaczy obecne pijaństwo i demoralizacja ludu, upadek - a wieć i cała przyszłość ludu. My, że tak powiem, płacimy naszą przyszłością za nasz imponujący budżet wielkiego mocarstwa europejskiego. Podcinamy drzewo przy samym korzeniu, żeby prędzej dosięgnąć owocu(..)
Pija matki, piją dzieci, pustoszeją cerkwie, rozbojem się trudnią ojcowie. Odpiłowano spiżową rękę Iwana Susanina i przyniesiono do szynku, a w szynku ją przyjęto!

Z książki otwartej na chybił trafił. O Piotrze nie potrafię teraz znaleźć - schowało się - jeśli znajdę, to zacytuję:)
Z H-B:
W Rosji jest potężna, bardzo głęboko zakorzeniona kultura picia.To nieszczęście zaczęło się w czasach Piotra Wielkiego, który zachęcał do otwierania karczm i picia, ile wlezie. Ściągał z tego potężne podatki.
...których potrzebował na armię, a zreformowawszy ją ustalił należny przydział alkoholu przypadający na żołnierza.
2)
Może Rosja miała lepszych pisarzy, trudno uznać literaturę za podstawę statystyki. Rosja ma takie "notowania" w świadomości własnej i światowej jakie ma ale twarde dane mówią, że tyle samo lub niewiele mniej piją w Stanach czy Australii a na pewno więcej w Europie Zachodniej (Niemcy, Francja, Anglia, Hiszpania). Może więc Rosjanie piją tylko "widoczniej"? Spożywają alkohol w ciągu dnia, w pracy, chodzą pijani po ulicach itd. a Europa Zachodnia wali po cichu w domu a jak już coś, to jeździ taksówkami?
Akurat Dzienniki to nie tyle literatura (miejscami - jak najbardziej - np. Łagodna), co publicystyka. Ale oczywiście, że trudno mówić o statystykach na podstawie literatury i publicystyki. Niemniej - twarde dane są względne - dotyczą dużych miast - być może po prostu zachodniej części Rosji. Ale jest cała jej część azjatycka. Myślisz, że na Syberii ktoś robił rzetelne badania spożycia? I spożycia czego? Spirytusu technicznego? Zacieru? Samozgonu? Bo tam raczej nie pijają oakcyzowanych trunków i wina do obiadu:) Statystyki padają. Dlatego wspomniałam o M-P.
3) Niektórzy wiążą z tym problemem wysoki wskaźnik umieralności w Rosji.
http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Rosja-alarmujaca-liczba-zgonow-przed-60-rokiem-zycia,123823,14.html
Czy trwałe zmiany genetyczne? Nie wiem. Natknęłam się na wzmiankę, że o takowych pisali w Lancecie, ale tego artykułu nie znalazłam.
Ale do tego dochodzi plaga  AIDS i narkotyki. Tajemnicą nie jest także wysoki wskaźnik samobójstw w Rosji. Przez (żeby wrócić do H-B) - na przykład narkolog i psychiatrę ze wschodniej Syberii Lubow Passar - wiązany z alkoholem. Tytułowa - biała gorączka.

Cytuj
Niestety - film ma raczej kiepskie oceny...ale można sprawdzić własnoocznie. Może tamte oczy kłamią;)
No toż sprawdziłem - w dyskusji pod Twoim łebskim linkiem. Nie recenzje wprawdzie, ale opinie oglądaczy - skrajne.
Co do opinii - dlatego trzeba sprawdzić własnoocznie, bo recenzje (typu: link Q) raczej jednoznacznie złe.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3529 dnia: Listopada 25, 2012, 07:54:23 pm »
Cytuj
Tenże Piotr
Mam wrażenie, że za Piotra tylko wyszło szydło z worka. Za sprawą świeżo stworzonej biurokracji.
Do picia niepotrzebne są karczmy. Potrzebna jest wódka. Car przełożył to tylko na dochody do budżetu.
 Picie w karczmie było zapewne opodatkowane, samogonne w chałupie - nie.
Natomiast rozpicie ludów północy to inna bajka. Wtedy właśnie zaczęła się regularna ekspansja syberyjska. Tamtejsi Ewenkowie, Czukcze i inne Eskimosy, jak też północni Indianie, na skutek specyficznej diety nie mają jakiegoś enzymu rozkładającego alkohol. Europejczyk po wieczornym napiciu, rano, walnął kubeł zimnej wody nałeb i do boju...
U nich - kumulacja.
 Tak pamiętam z tego wywiadu z szamanką/lekarką.
http://www.alkoholowe.info/historia-wodki
« Ostatnia zmiana: Listopada 25, 2012, 08:35:11 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3530 dnia: Listopada 25, 2012, 08:30:25 pm »
Mam wrażenie, że za Piotra tylko wyszło szydło z worka. Za sprawą świeżo stworzonej biurokracji.
Do picia niepotrzebne są karczmy. Potrzebna jest wódka. Car przełożył to tylko na dochody do budżetu.

Jasne. Wódki Peter Pan nie wymyślił, ale jej zorganizowane formy spożywania ułatwiają ściąganie owych podatków.Cóż państwu po ukradkowym piciu samogonu? Za to jeśli ktoś ma karczmę, w której ludzie spotykają się by pić, to łatwo wyegzekwować od niego podatek. Generalnie chodzi o tworzenie miejsc ułatwiających spożycie, które trudno wyminąć na drodze do domu.
Czytałam też, że to podatkowanie miało właściwie swój początek za Iwana.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3531 dnia: Listopada 25, 2012, 08:36:40 pm »
Hiahahi
Tak to jest edytować listy. Napisalimy to samo.
To chlup...
Twoje zdrowie. :)
Tak przeczuwałem, że europejskość to podatki. I mandaty. 8)
Znaczy tyle on wziął. Dodatkowo zejściowy już absolutyzm. Nie zauważył, że przeterminowane?
A reszta po staremu . Np. miłość do własnych dzieci.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksy_Piotrowicz_Romanow
A tu w wersji hardkorowej, choć nieudokumentowanej. Ale to akurat europejskie.
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=39377
Jeden król angielski też zaliczył taki wsad. Aczkolwiek w jego wypadku było to uzasadnione logicznie. Miało być bezśladowo. Stąd dodatkowo spiłowany kawałek rogu, żeby pręt dopiero w środku...zadziałał.  ::)
Tyle, że to w średniowieczu.
A to Edward II był...
Do jeszcze doedytuję...akurat ciekawa lektura na niedzielny wieczór. Skłania do myślenia... :)
http://www.eioba.pl/a/201o/najdziwniejsze-smierci-znanych-ludzi
« Ostatnia zmiana: Listopada 25, 2012, 09:18:10 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3532 dnia: Listopada 25, 2012, 10:36:40 pm »
Cytuj
O Wilku:
Czemprędzej zamówiłem sobie Wołokę.
 Dzięki Q.
I pomyśleć, że tyle lat myliłem go z innym Wilkiem -  Marianem, którego kilka książek posiadam. Nawet się nie zdziwiłem wielce, że wyjechał w te dale. Ot, historyk Rosji.
 To się nazywa - otworzyć oczy.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3533 dnia: Listopada 28, 2012, 01:47:57 am »
pozostając w temacie molowym.
Coś mało się dyskutuje w polskich mediach o tej książce. Ot, patriotyzm.
Za to Gross...ba.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/150173/zapomniany-holokaust
Ciekawa była też reakcja w USA, gdzie rzecz wydano wcześniej.
Najlepszy komentarz żony historyka "...w co ty się wpakowałeś". 8)
« Ostatnia zmiana: Listopada 28, 2012, 01:53:03 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3534 dnia: Listopada 28, 2012, 08:01:45 pm »
pozostając w temacie molowym.
Coś mało się dyskutuje w polskich mediach o tej książce. Ot, patriotyzm.
Za to Gross...ba.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/150173/zapomniany-holokaust
Ciekawa była też reakcja w USA, gdzie rzecz wydano wcześniej.
Najlepszy komentarz żony historyka "...w co ty się wpakowałeś". 8)
Poniekad w temacie:
http://lazacylazarz.nowyekran.pl/post/80501,w-poszukiwaniu-sprawiedliwego-zyda

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3535 dnia: Listopada 28, 2012, 08:38:28 pm »
Właśnie się dowiedziałem, że mam redakcyjnie przygotować wstęp do nowej polskiej edycji "Protokołów Mędrców Syjonu". Co robić?
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3536 dnia: Listopada 28, 2012, 09:10:21 pm »
Poradzic sie na Czerskiej?

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3537 dnia: Listopada 28, 2012, 09:38:38 pm »
Nie, no!
Brać tę robotę, czy nie brać?
Ale dobrze płacą...
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3538 dnia: Listopada 28, 2012, 09:59:50 pm »
Jak dobrze placa, to rzecz jasna brac. Bo wlasciwie czemu nie? Jakies konkretne przeciwwskazania?

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3539 dnia: Listopada 28, 2012, 10:07:48 pm »
Antysemityzm jest złem (z gorszą konotacją dziejową niż antypolonizm etc.). Mówią, że PMS to "literatura antysemicka". Jeśli to prawda, to czy uczciwy człowiek powinien brać udział w przygotowywaniu do druku takiej "literatury"?
Czy można mieć czyste ręce, produkując same tylko denka do metalowych puszek, w które inni pakują potem Cyklon B?
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )