Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1935412 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3420 dnia: Sierpnia 17, 2012, 09:55:17 pm »
Kiedy... sentymenty, sentymentami, ale to opowiadanie jest uczciwie mówiąc takie sobie. Rozwinięcie konsekewncji faktu, że na poziomie subatomowym jesteśmy strasznie puści ;) w kierunku męskiej przygody rodem z Jack London's Tales of the Klondike ;). W sumie centralna technologia i - majaca posmak twardej męskiej przygody, demaskacji społecznej (krytyka kapitalizmu, chciwości, gorączki złota, ropy, czy innrgo surowca) - fabuła doklejone są do siebie dość przypadkowo.

Da się opowiedzieć o takim wynalazku bez naśladowania Londona, da się też przeprowadzić centralną narrację bez uciekania się do SF.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3421 dnia: Sierpnia 17, 2012, 10:25:13 pm »
Formalnie ma Pan rację, lecz uważam, że to - po trosze - kwestia gustu. Ja tam wciąż sentymentalnie lubię Londona, kowbojów, złoto, Apaczów, kolty i winczestery. No, to prawda, niektórzy nigdy nie wydorośleją...
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13388
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3422 dnia: Sierpnia 17, 2012, 10:42:01 pm »
Q, Ty za duzo sie naczytales i to Cie niszczy ;) .

Ogolnie to pewnie ze tak, ale mialem wtedy nascie lat, tesknilem za dziewczyna, siedzialem pod namiotem i lalo 2 tygodnie...

Pamietam, ze tam byla taka scena, gdy agresor wymierzyl w glownego bohatera ze starej wojskowej jedenastki. A ten markujac chec zasloniecia lufy dlonia pchnal ja lekko. I to spowodowalo, ze pistolet nie wypalil. Ten kawalek utkwil mi w pamieci i duzo, duzo pozniej dowiedzialem sie, co to jest "jedenastka" a przede wszystkim dlaczego lekkie popchniecie lufy powoduje, ze nie mozna strzelic :) .

A zreszta ja osobicie z sf calkiem juz wyroslem. Te wszyskie ksiazki sa "kowbojskie". To chyba jeden z pierwszych postow, jakie napisalem na tym forum, ale tak to okreslam - to sa takie westerny, w ktorych zamiast walic w morde czy strzelac z colta lupia do siebie z laserow. Zreszta Lem tez tak uwazal ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3423 dnia: Sierpnia 17, 2012, 10:53:15 pm »
:-)
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3424 dnia: Sierpnia 18, 2012, 09:31:07 pm »
Ogolnie to pewnie ze tak, ale mialem wtedy nascie lat, tesknilem za dziewczyna, siedzialem pod namiotem i lalo 2 tygodnie...

A jak tak, to rozumiem... ;)

A zreszta ja osobicie z sf calkiem juz wyroslem. Te wszyskie ksiazki sa "kowbojskie". To chyba jeden z pierwszych postow, jakie napisalem na tym forum, ale tak to okreslam - to sa takie westerny, w ktorych zamiast walic w morde czy strzelac z colta lupia do siebie z laserow. Zreszta Lem tez tak uwazal ;) .

I tu znów, jak wtedy, zgodzę sie, ale tylko częściowo. Owszem, większość tego co sprzedają pod logo "science fiction" zwłaszcza w Juesej, ale coraz bardziej i u nas is a crap, jak to ujął Lem w jednym anglojęzycznym wywiadzie. I ten crap to jest kowbojstwo, raz beznadziejnie nudne i męczące, innym razem sprawnie napisane (jak np. ten Wasz "... nurek"), raz mające dosztukowane niezgorsze sensy (jak czasem "Star Trek"), raz nie.

Zauważ jednak, że to co w SF wyróżnia się in plus i co - dziwnym zbiegiem okoliczności ;), wyjątkowo rzadko jest amerykańskie, mimo tak licznej reprezentacji Amerykanów miedzy piszącymi SF - kowbojskie albo nie jest wcale, albo jest od niechcenia (znaczy: trwa w danym utworze to kowbojstwo siłą konwencji, ale wciśnięte na plan tak daleki, że nie razi. Weźmy takie nazwiska: Wells, Żuławski, Capek, Huxley, Stapledon, Bradbury, Clarke, Dick, Le Guin, Strugaccy czy nawet Ballard. Że o takim łysym okularniku na "L" nie wspomnę ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3425 dnia: Sierpnia 18, 2012, 09:34:31 pm »
A kowboj Pirx?
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3426 dnia: Sierpnia 18, 2012, 10:10:08 pm »
Jaki tam z niego kobwoj ;), to już w "Płonących siodłach" i "Lemoniadowym Joe" więksi twardziele z zatwardzeniem byli ;).

(Choć... dobra... sam Lem powiedział, że on londonowski, nie conradowski nawet...)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3427 dnia: Sierpnia 18, 2012, 11:39:21 pm »
Przypominam sobie, że Mistrz kiedyś pokazywał mi z dumą swoje zdjęcie ze strasznym koltem w dłoni, i był z niego (zdjęcia) bardzo rad. Takżesamo podobał Mu się mój kowbojski czarny kapelusz (oryginalna Nevada), w którym chyba ze dwa razy przyszedłem na Kliny.
Pozdrawiam serdecznie :-)
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3428 dnia: Sierpnia 19, 2012, 12:17:30 am »
Jakoś mi to się sparowało z tymi straszliwie amerykańskimi ;) akcentami w "Ostatniej Tichego", co to ją teraz w "Akademii..." mam pod lupą i ogromnym blasterem tamtejszym.
Pozdrawiam i ja :).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2961
    • Zobacz profil

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3430 dnia: Sierpnia 21, 2012, 08:54:58 pm »
Bardzo blisko "Ostatniej...", nad którą w "Akademii...." się biedzimy... ::)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3431 dnia: Września 09, 2012, 07:48:29 pm »
http://nauka.money.pl/manipulowanie-snami-bedzie-mozliwe-0-1155082.html

Póki co te próby (także odnośnie metody "zhackowania ludzkiego mózgu" z artykułu linkowanego przez Hokopoko) są bardzo w powijakach, ale i tak ciekawie wiedzieć, że są takie pierwsze próby.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3432 dnia: Września 12, 2012, 08:54:11 am »
Właśnie się dowiedziałem, że dziś mija szósta rocznica śmierci Mistrza:
http://kultura.onet.pl/literatura/artykuly/czlowiek-z-kosmosem-w-glowie,1,5243142,artykul.html
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Mariusz

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3433 dnia: Września 12, 2012, 01:10:25 pm »
Ja tam widzę tylko 91. urodziny, przecież nie napisali żeby zmarł dokładnie 6 lat temu.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3434 dnia: Września 12, 2012, 01:26:05 pm »
To znaczy, że już to zmieniono. To nie rzymskie papierusowo/gliniane (?) scripta manent. Lecz niech Pan sprawdzi w komentarzach, tam ktoś im to wytknął, może tego nie skasowali?
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )