Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1940877 razy)

trx

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 246
  • wytwór ponowoczesny
    • Zobacz profil

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13402
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3286 dnia: Maja 27, 2012, 12:21:48 pm »
Wciąż takie rzeczy się zdarzają...

http://deser.pl/deser/1,111857,11804640,16_letni_geniusz_rozwiazal_zagadke_Newtona__Trapila.html

Oczywiście z doniesienia z polskiej prasy nic nie wynika, poza zdjęciem przystojniaka podobnego do Burta Reynoldsa ;)



W każdym razie młody ów człowiek znalazł analityczne rozwiązanie równań, które dotąd były tylko estymowane przez "farmy komputerów" ;) ... Tym większa chwała, że problem postawił sir Isaac Newton.

Więcej nieco tu i tu.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3287 dnia: Maja 27, 2012, 08:17:39 pm »
Trochę więcej można znaleźć tutaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Shouryya_Ray, w szczególności:
Cytat: wikipedia
The first problem was how to calculate exactly the path of a projectile under gravity and subject to air resistance, and the second was the prediction of how it will hit and bounce off a wall.

Jestem tym trochę zdziwiony. Pamiętam ze szkoły, że zawsze dodawano w treści zadania "opór powietrza pomijamy", ale nie sądziłem, że to było aż tak znaczące założenie! :)

trx

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 246
  • wytwór ponowoczesny
    • Zobacz profil

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3289 dnia: Czerwca 03, 2012, 06:17:17 pm »
Tzoku Zdziwiony, siedzimy w moim salonie, zwykłe pięć na pięć, do sufitu 2,5 m. Niech Pan odpowie w ciągu sekundy sobie samemu: ile waży powietrze w tym pokoju?
Pozdrawiam bardzo serdecznie :-)
Stanislaw Remuszko
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3290 dnia: Czerwca 05, 2012, 12:45:49 am »
Nie umiałem odpowiedzieć w ciągu sekundy, ale policzyłem to sobie :)... Rzecz w tym, że dziś analitycznie oblicza się niesamowicie złożone rzeczy i najwidoczniej problem, o którym mowa do takich należy - a z tego sobie nie zdawałem sprawy.

EDIT: trx, dzięki za link! :)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2012, 12:49:52 am wysłana przez tzok »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3291 dnia: Czerwca 05, 2012, 12:54:32 am »
Jednak człowiek zazwyczaj miewa jakieś "pierwsze wyobrażenie w ciągu sekundy" - tu np.: 1 gram, 10 deko, 100 kilo, tona itp. - i o taką reakcję umysłu/wyobraźni pytałem.
Dobranoc :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3292 dnia: Czerwca 05, 2012, 12:36:48 pm »
Tzoku Zdziwiony, siedzimy w moim salonie, zwykłe pięć na pięć, do sufitu 2,5 m. Niech Pan odpowie w ciągu sekundy sobie samemu: ile waży powietrze w tym pokoju?
Pozdrawiam bardzo serdecznie :-)
Stanislaw Remuszko
Moje pierwsze wyobrażenie w ciągu sekundy było: "czemu p. Remuszko nie podał temperatury i na który mieszka piętrze"? Skoro sobie tu narzucacie takie wysokie standardy ścisłości, to wypadałoby brać takie 5-kilowe różnice między kwietniem a czerwcem pod uwagę...

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3293 dnia: Czerwca 05, 2012, 12:50:54 pm »
No, Terminusie, czemu Pan taki złośliwy? Przecie o tej jednej sekundzie to ważne, a zwłaszcza w odniesieniu do ciężaru powietrza, o którym (jak zołałem się osobiście przekonać) jakieś 99% zwykłych ludzi (ze mną dawnym włącznie) nie ma bladego pojęcia [myli się o dwa rzędy wielkości, niech Pan sam sprawdzi - ale pierwszosekundowo! - w swoim własnym nie robocim, lecz ludzkim otoczeniu (piętrze i temperaturze)]
VOSM
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2012, 01:17:38 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13402
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3294 dnia: Czerwca 05, 2012, 12:54:36 pm »
Ja jednosekundowo mam całkowitą pustkę.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3295 dnia: Czerwca 05, 2012, 03:04:16 pm »
Zaczepiony młodszy kolega (doktorant) po 3 sekundach powiedział, że ok 10kg. (W pokoju mniejszym od lokum p. Remuszki). Więc całkiem świetny wynik, na pewno przynajmniej w dobrym rzędzie. Niestety, nie był to Polak:)
pozdrawiam
t

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3296 dnia: Czerwca 05, 2012, 03:51:18 pm »
Wynik świetny, lecz
1. Pańskie środowisko, przypuszczam, nie tylko nie jest jest miarodajne dla ogółu, lecz wybitnie niemiarodajne, jako:
a) hermetyczne, zamknięte, innymi słowy społecznie ODIZOLOWANE [od 99% zdrowej tkanki narodu, proszę Pana]
b) wyspecjalizowane w odpowiadaniu na pytania rachunkowe, fizyczne, chemiczne, biologiczne oraz inżynierskie.
2. Jeden pomiar o niczym nie świadczy.
3. Ja przepytałem kilknaście osób "z ulicy", "z klatki schodowej", "zza stołu", "z telefonu" - i nie wiedział NIKT, a najczęściej mylono się nie o jeden, tylko o dwa rzędy, rzadziej o jeden, a bodaj najbliżej był sąsiad z parteru, który odparł: "kilka kilogramów". Ja sam, póki się nie dowiedziałem, sądziłem pierwszosekundowo, że mniej niż kilo.
sługa
VOSM 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3297 dnia: Czerwca 05, 2012, 04:03:48 pm »
Nie mnie tu przekonywać, że większość społeczeństwa nie wie ile wynosi gęstość powietrza a także ile to jest metr sześcienny.

Jeśli chodzi o wiedzę, szczególnie tę z zakresów ścisłych lub ścisławych, można przyjąć dwie taktyki. Taktyka A: założyć, że otaczający ludzie są w stanie ową wiedzę łatwo posiąść, i że ona ich pociąga a także są przekonani o jej praktycznym znaczeniu. Taktyka B: założyć coś wręcz przeciwnego. W miarę, jak upływa moje życie, przechodzę od mocnego A do mocnego B. Nawet jeśli jest to krzywdzące i niesprawiedliwe stanowisko, to zapewnia tyle, że człowiek jest o wiele rzadziej zaskoczony - i to zawsze zaskoczony pozytywnie:) Poza tym, B to bardzo dobra taktyka dla kogoś kto jest m.in. nauczycielem; założyć że osoba, która Pana słucha, jest kompletnym idiotą. Ci, którzy nimi nie są, najwyżej trochę się ponudzą, Ci którzy są, odejdą też kontenci że teraz już wszystko wiedzą, a nie musieli się ujawniać:)
pozdrawiam
t

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3298 dnia: Czerwca 06, 2012, 11:12:50 pm »
Właśnie się dowiedziałem, że zmarł Ray Bradbury.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #3299 dnia: Czerwca 06, 2012, 11:23:48 pm »
Dick, Heinlein, A. Strugacki, Roddenberry, Asimov, Lem, Clarke, Bradbury... Tylko Le Guin została. I Strugacki drugi.

Smutno.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki