Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1933851 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2955 dnia: Czerwca 17, 2011, 11:43:16 pm »
Inne w jakim sensie?
Niepasujący bo?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2956 dnia: Czerwca 17, 2011, 11:50:14 pm »
Jeśli nie dostrzegasz różnicy między zdjęciem i podpisem zamieszczonym dziś 10:21:27 PM a zdjęciem i podpisem zamieszczonym June 16, 2011, 07:18:12 PM - to się poddaję.
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2957 dnia: Czerwca 18, 2011, 12:01:35 am »
Ale ja nie powiedziałem, że nie dostrzegam, tylko się pytam, w jakim sensie są one dla Ciebie różne. Są to dwa różne zdjęcia, więc jest oczywiste, że są różne, więc mniemam, że nie o to Ci chodzi. Jak każde dwa zdjęcia jednego przedmiotu mają cechy wspólne i różne zarazem. Jest jeszcze więcej takich zdjęć. A przecież chodzi Ci o coś więcej niż banalne stwierdzenie, że każde dwa zdjęcia czegokolwiek w jakimś zakresie muszą się różnić i usiłuje określić o co. Nie chodzi o brak czarnej kropki na pierwszym i jej obecność drugim?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2958 dnia: Czerwca 18, 2011, 12:05:23 am »
Za każdym razem chodzi o zdjęcie i podpis pod nim. Bez podpisu nie ma sporu.
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2959 dnia: Czerwca 18, 2011, 12:09:31 am »
Dobrze, to w czym tkwi problem w podpisach? Po prostu nie wiem, a nie lubię jak nie wiem :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2960 dnia: Czerwca 18, 2011, 12:26:06 am »
Dobranoc.
S.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2961 dnia: Czerwca 18, 2011, 07:46:59 am »
Dzień dobry. Więc?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2962 dnia: Czerwca 18, 2011, 10:49:17 am »
Dzień dobry.
Maźku Kochany, powiem to tylko raz: od dawna odnoszę przemożne wrażenie, że doskonale wiesz, o co mi chodzi, tylko mnie robisz w konia, udając, że nie masz pojęcia. Jeśli to wrażenie odpowiada rzeczywistości - to w naturalny sposób rodzą się w mej głowie następne kwestie, których rozstrząsać nie mam ani czasu (wciąż!) ani ochoty, jednak pierwsze z tych pytań wyrażę: dlaczego tak postępujesz, zamiast jednym zdaniem lekko, spokojnie i bezboleśnie przyznać, że faktycznie nie był to adekwatny podpis, i byłoby po sporze ileś tam postów wstecz?
No, ale wtedy wchodzimy na bagnisty teren ludzkiej osobowości, na którym przebywanie (uwaga na każdy krok!) w kontaktach towarzyskich jest dla mnie przykre (bo z osobowości jestem bardzo prostolinijny, i wolałbym, aby świat wokół mnie mieścił się w palecie, powiedzmy, 2^5, a nie 2^10 barw).
Ja jestem już tak nieprawdopodobnie stary, że - mimo swego ogólnego sceptycyzmu, z autosceptycyzmem na czele - wiem z niemal absolutną pewnością, co dla ludzi jest statystycznie najtrudniejsze. Otóż wg mnie najtrudniejsze bywa przyznanie się do błędu, pomyłki, grzechu etc. - choćby to było tycie-tycie, nieważna pomyłeczka, niewinny grzeszek i minibłądzik, jakiś wręcz subatomowy drobiazg, nie wart wymiany więcej niż dwóch (krótkich!) zdań.
Ale coś miejsce mi się kończy...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2963 dnia: Czerwca 18, 2011, 11:17:43 am »
Kontynuując.
Ja jestem statystycznie mocno inny, bo przyznanie się do błędu - choć ambicjonalnie nigdy nie jest miłe - nie sprawia mi ani trudności intelektualnych, ani cierpienia duszy. No, pomyliłem się, słuszna uwaga, masz rację, dzięki za wskazanie - i koniec. Z ogromną większościa ludzi bywa jednak bardzo inaczej: taka samokrytyczna ewentualność jest dla nich nie do przełknięcia, jej perspektywa sprawia im fizyczny ból, swej doskonałości bronia jak niepodległości, choć już starożytni wiedzieli, że errare...
Półmerytorycznie:
Malarz Bruegl mógł swój obraz zatytułować: Upadek Ikara, ponieważ chciał przez to zainspirować widza do rozważań socjalno-ontologicznych. Ale fizyk przez podpis nie chce niczego powiedzieć. Fizyk robi zdjęcie i daje podpis maksymalnie zgodny z tym, co ono przedstawia.
Merytorycznie:
Uważam, że wszystko już napisałem, począwszy od June 16, 2011, 09:12:32 PM. Owszem, na Twoją wyraźną prośbę mogę spróbować napisać to jeszcze raz, choć nie jestem pewien, czy uda mi się wyraziściej.
Oddany Ci, z respektem i przyjaźnią
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2964 dnia: Czerwca 18, 2011, 12:20:08 pm »
Zgadzam się z Tobą, że najtrudniejsze jest przyznanie się do błędu. Zamiast jednak przeprowadzać inspekcję mej osobowości (która nie ma nic do rzeczy) możesz chyba krótko napisać, co w tym podpisie było nieadekwatnego (i w którym)?

Szczerze mówię, że nie rozumiem o co Ci chodzi (merytorycznie). Dałem dwa zdjęcia i oba podpisałem, że to Słońce. Na obu tych zdjęciach głównym, dominującym elementem, tak obiektywnie rozmiarowo jak i subiektywnie w odbiorze jest obraz Słońca - więc nadal tak bym je podpisał. Czy rzecz w tym ile cukru jest w cukrze?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2965 dnia: Czerwca 18, 2011, 02:31:05 pm »
Mam nadzieję, że przeczytałeś moje wyjaśnienia, dlaczego tak może być.

Ponieważ jeden obraz wart 1000 słów to z pewną taką ciekawością przeprowadziłem prosty eksperyment. To jest zdjęcie nocnego nieba z kamery wideo. Zdjęcie złożone jest z 35 klatek (to ważne). Jest to typowe zdjęcie, takie samo możesz zrobić Ty np. komórką i poddać identycznej wiwisekcji.




Najjaśniejsza gwiazda na tym obrazie to Arktur w Wolarzu. Na zbliżeniu wygląda ona tak:



Gwiazda ta na dowolnym (w praktyce) zbliżeniu powinna być oczywiście punktem, a ponieważ jej obraz na matrycy jest (obliczeniowo) niemierzalnym ułamkiem jednego pixela to powinna ona naświetlić jeden pixel właśnie. Tymczasem wady sprzętu powodują, że naświetlonych jest i to nieregularnie wiele pixeli - mimo, że gwiazda jest dość blisko osi optycznej obiektywu, obiektyw jest dobry, asferyczny z korekcją IR i tak dalej - słowem sroce spod ogona nie wypadł. Kamera ta akurat jest niezwykle solidnie zamocowana do Ziemi, wykluczone są drgania. Dodatkowo (dlatego napisałem, że to ważne) jest to obraz będący sumą 35 klatek zebranych w czasie z grubsza półtorej sekundy - fluktuacje atmosfery ("migotanie gwiazd") powinny się więc znieść w dużej mierze. Zresztą są w sieci przecież zdjęcia robione przez astronautów porządnymi aparatami (zdaje się są to nota bene Nikony) bezpośrednio w otwartej przestrzeni i ja nie próbowałem - ale przypuszczam, że efekt powiększania gwiazdy będzie dość podobny, mimo, że optyka i rozdzielczość lustrzanki bije kamerę cctv na głowę.

Pod adresem tego obrazu można zadać te same pytania. Gdyby obraz był kolorowy, to zapewne mielibyśmy jeszcze kalejdoskop. Podkreślam jeszcze raz, że jest to gruba metafora i ilustracja jedynie, ze względu na całkowitą odmienność metody rejestracji. Chodzi mi tylko o to, że punktowe źródło światła nie jest punktowe na matrycy, a jego rozmycie wcale nie wygładza obrazu wbrew pozorom.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2966 dnia: Czerwca 18, 2011, 03:16:58 pm »
Może raczej hm, pneumatycznych (powodów) ;) ?

No ależ Cetarianie, jakże mogłoby przejść z powrotem na pan? Musiałby by mi Staszek dziewczynę odbić albo coś w tym rodzaju a i to pewnie tylko na mordobiciu by się skończyło, które (mimo rozlicznych problemów, na które oficjalnie kwęka) wynik miałoby zgoła nieprzewidywalny, gdyż uwierz mi, krzepkim jest gościem :) . No aż się zastanowiłem ale z nikim jeszcze nie przeszedłem z ty na pan, pomijając dorastające pannice, które znałem wcześniej jeno z imienia w (ich) wieku dziecięcym :) (więc ja im wówczas Ewo, Aniu a one mi panie Maćku).

Wydaje mi się, że nie o to, o czym piszesz chodzi Męberycie ale ponieważ nie widzę sensu wiwisekcji jego znowuż umysłu, to zaczekam - a się dowiem.

Obraz oczywiście jest asymetryczny (no przecież nie twierdziłem, że nie jest). Dla mnie on nie jest mocno asymetryczny, ale to jest moje subiektywne odczucie, polegające być może na tym, że bagatelizuję tą niesymetryczność spodziewając jej się, bo się przyzwyczaiłem.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2967 dnia: Czerwca 18, 2011, 05:01:27 pm »
Tak się mi kojarząco przypomniało...czytałam, że jutro w CNK zostanie otwarte planetarium i to podobno nie ot, takie sobie - zwykłe, ale podobno jedyne (?) takie w świecie całym:
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/388102,Wielkie-otwarcie-planetarium-CNK-juz-jutro

Może chorzowskie planetarium stanie w konkury i poprawi jakość swoich pokazów? Who knows...:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2968 dnia: Czerwca 20, 2011, 01:49:38 pm »
Właśnie wróciłem z obrony pracy magisterskiej :). A żeby nie był to zupełny offtop to powiem, że pisałem pracę z dziedziny biologii obliczeniowej/bioinformatyki, którą zacząłem się interesować kilka lat temu po lekturze "Summy Technologiae" :). Lemowi zawdzięczam zatem nie tylko wspaniale spędzony czas na lekturze i godziny rozmyślań po nich, ale wręcz bezpośrednio inspirację i motywację do podjęcia takich, a nie innych decyzji.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2969 dnia: Czerwca 20, 2011, 03:35:29 pm »
No dobra, ale brak najważniejszej informacji - zdałeś ;) ?!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).