Autor Wątek: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...  (Przeczytany 1079711 razy)

Zlatan

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 253
  • Immanuel can't - Djenghis can
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2010 dnia: Stycznia 26, 2016, 08:20:11 pm »

To też o czymś świadczy. Wszyscy chcą czynić mniejsze zło.  :)

A cóż w tym dziwnego? Czynimy zło przez sam fakt swojego istnienia. I to wcale nie małe. Mniejsza o zło-czyńców wszelkiej maści od drobnego oszusta do nieustraszonego bojownika o sprawę. Zwykły, spokojny obywatel w ciągu swojego życia pożera tony mięsa. Dobrze wiemy jakie są tego konsekwencje - te wszystkie krowie, świńskie i kurze oświęcimy...
Obawiam się, że nawet wegetarianów nie można wyłączyć z kategorii zło-czyńców, bo podobno rośliny też odczuwają stres w sytuacji zagrożenia życia, niestety mało wiem na ten temat. Wygląda na to że nie mamy wyboru: Owszem, mogę uczynić większe dobro kosztem mniejszego złai i np. dać się użądlić komarowi. Dla mnie to tylko nieprzyjemne ukłucie a dla komara sprawa życia lub śmierci. Pomijam tu przenoszenie chorób etc. bo sprawa od razu by się skomplikowała. Wolę uproszczoną wersję ( mniejsze zło).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6890
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2011 dnia: Stycznia 26, 2016, 08:32:21 pm »
Taki beprop poświęcania-nie-poświęcania x za y czyli czy cel uświęca-nie-uświęca owe środki...wg Finkelsteina i jego abażurów - nie,  ma wsparcie w deontologii:
http://etykapraktyczna.pl/encyklopedia/deontologia

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2012 dnia: Stycznia 26, 2016, 08:40:12 pm »
Tak. Mam taki automat. Dla niego nie jest ważne, kto zginie. Ważne jest (ma dopilnować), żeby zginęło jak najmniej.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2013 dnia: Stycznia 26, 2016, 08:42:14 pm »
@ Zlatan
Myślę, że powinien Pan zapisać się do Pracowni Na Rzecz Wszystkich Istot. :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2014 dnia: Stycznia 26, 2016, 08:50:11 pm »
Tak. Mam taki automat. Dla niego nie jest ważne, kto zginie. Ważne jest (ma dopilnować), żeby zginęło jak najmniej.
R.
Upewnię się. W sytuacji, w której byłoby jasne, że zostaniesz zamordowany - a mógłbyś zabić morderców, których byłoby co najmniej dwóch - w imię tej zasady raczej zginiesz niźli ich zabijesz?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2015 dnia: Stycznia 26, 2016, 09:03:27 pm »
No co Ty. Zastrzelę jak psów! Obu, bez wahania!
R.
pjes: jeśli chodzi Ci o zasadę mniejszego zła, to ona jest, jak mówiłem, STATYSTYCZNA. Tu nie ma żadnej statystyki, w łeb (oba łby), i już.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2016 dnia: Stycznia 26, 2016, 09:19:15 pm »
A, czyli to żadna zasada, tylko pic na wodę. Uspokoiłeś mnie. Czyli to jest niby zasada, póki nie podejmujesz decyzji albo nie dotyczy Ciebie, tylko statystyki. Jak powiedział jeden gość jedna śmierć to tragedia - milion to statystyka. Zbieżne to z twierdzeniem Lema, że nie jesteśmy zdolni odczuwać żalu po zbyt dużej liczbie anonimowych ofiar.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2017 dnia: Stycznia 26, 2016, 09:43:28 pm »
Po pierwsze, mów do Liva, nie do mnie.
Po drugie, to jest porzekadło, a nie prawo karne albo logiczne. To nie jest kategoryczna bezwzględna absolutna nakazowa obowiązująca zasada dla wszystkich w każdych okolicznościach, tylko takie sobie ple-ple zasadowe. Nie zasada, tylko ""zasada"".
Co do pana Lema - to w tym wypadku miał rację. Ale jakbyś chciał się pokłócić - to w innym wypadku nie miał!
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2018 dnia: Stycznia 26, 2016, 09:54:24 pm »
Ty tak kategorycznie sformułowałeś - stąd piszę do Ciebie. Liv raczej chyba dość sceptycznie głośno myślał, czy to się w ogóle trzyma kupy. Moim zdaniem oczywiście nie, a ta norma jest chwilową wypadkową szerokości obu marginesów.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2019 dnia: Stycznia 26, 2016, 10:16:57 pm »
Nie jestem pewien, czy rozumiesz pojęcie "statystyka".
Panie, rzeknij jedno słowo (że rozumiesz), a będzie uspokojona dusza moja :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2020 dnia: Stycznia 26, 2016, 10:25:22 pm »
Tak, rozumiem. Jak ma się jedną nogę w śniegu a drugą we wrzątku, to statystycznie ma się 50 st. C w d... (na poziomie morza, ma się rozumieć).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2021 dnia: Stycznia 26, 2016, 10:27:45 pm »
@Zlatan
Cytuj
Czynimy zło przez sam fakt swojego istnienia.
Na swoje usprawiedliwienie powiem tylko, że mam na utrzymaniu miliardy bakterii i innych braci mniejszych - we wśrodku. Teraz, a po zgonie to w ogóle wyżerka.
 A poważniej - zaskoczony jestem radykalizmem.
Z tego wynika, że świat jest zły a więc w jednej wersji procesy ewolucyjne są złe, a w drugiej boski stwórca/y jest zły. Z jakiego punktu zatem formułowane jest kryterium zła?
@ Olkapolka
Cytuj
ma wsparcie w deontologii:
Ciekawe, czy jest jakiś praktykujący deonkolog.
Doczytałem tylko, że mam prawo do szczęścia, a zaraz potem założenia rodziny i wolności...odpadłem - zawsze odpadam jak ktoś za mnie mówi co mnie uszczęśliwia.
@ Rem
Cytuj
Po pierwsze, mów do Liva, nie do mnie.
Co do mnie codomnie - sam się ustrzeliłeś tym automatem. Nie zwalaj.  ;)
@ Maziek
Cytuj
Liv raczej chyba dość sceptycznie głośno myślał, czy to się w ogóle trzyma kupy
Cicho pisał...jasne że się nie trzyma jako zwarty system, dlatego takie praktyczne.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2022 dnia: Stycznia 26, 2016, 10:56:25 pm »
Niech Cię niebiańscy Jamieli błogo sławią :-)
R.
pjes: uważam, że ten, kto nie rozumie pojęcia "statystyka", nie powinien być dopuszczony do matury. Inna kwestia, jak to twardo sprawdzić... Sama analityczna znajomość rozkładu Gaussa, to chyba za mało? Może wypowiedziałby się Mrówkolew, Mrówkojad,, tfu,. Terminator, tfu, Terminus, szło mi o te biegające, termity... Zwracam się do  naczelnego matematyka pokładowego "Forumowej Eurydyki" (vide: "Fiasko").
R.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 26, 2016, 11:01:16 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Zlatan

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 253
  • Immanuel can't - Djenghis can
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2023 dnia: Stycznia 26, 2016, 11:23:18 pm »
@ Zlatan
Myślę, że powinien Pan zapisać się do Pracowni Na Rzecz Wszystkich Istot. :-)
R.
W takim razie Pan mnie nie zrozumiał. Lubię jajecznicę, nie stronię od mięsa. Nie mam zamiaru umierać z głodu żeby ocalić kilkadziesiąt kilogramów szczypiorku. Stwierdziłem tylko, że zło jest nieodłączną częścią życia. Może należałoby je jakoś inaczej nazwać albo wyróżnić kilka rodzajów zła np. zło obiektywne i subiektywne albo osobiste i ogólne wobec których trzeba by zajmować różne postawy. Wiem że nic nie wiem (Sokrates podobno miał złą żonę.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2024 dnia: Stycznia 26, 2016, 11:30:22 pm »
Ale jajecznicę z zapłodnionych jaj?!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).