Autor Wątek: Pytam:  (Przeczytany 424628 razy)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #525 dnia: Kwietnia 08, 2016, 12:59:15 am »
Mąźku, ośmielam się być innego zdania. Uważam, że dyskusja na temat czy wolność gospodarcza jest ważniejsza od wolności słowa? nie jest dyskusją o niczym. Zwłaszcza na Forum pana Lema.   
R.
pjes: to nie ja zapoczątkowałem ten dyskurs.
Czy to jest pytanie w kontekscie sprawy, czy mozna je potraktowac takze zupelnie odrebnie i udzielic odpowiedzi ogolnej, odnoszacej sie do wielu mozliwych przypadkow?

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #526 dnia: Kwietnia 08, 2016, 02:11:01 am »
Panie Nexie, jako wolny człowiek w wolnym kraju, na dodatek uczestnik Forum Pana Lema, może Pan przecież robić to, co się Panu żywnie podoba, łącznie z traktowaniem pytania i udzielaniem nań odpowiedzi :-)))
R.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 08, 2016, 02:18:00 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #527 dnia: Kwietnia 08, 2016, 10:38:59 am »
Mąźku, ośmielam się być innego zdania. Uważam, że dyskusja na temat czy wolność gospodarcza jest ważniejsza od wolności słowa? nie jest dyskusją o niczym. Zwłaszcza na Forum pana Lema.   
R.
pjes: to nie ja zapoczątkowałem ten dyskurs.
Jesli napisałem, że dyskusja na ww. temat jest dyskusją o niczym to zacytuj. Napisałem, że nie mam ochoty na trzeciorzędne przepychanki, czy narusza to ogranicza i tak dalej. Nie odpowiedziałeś na moje zasadnicze pytanie w dyskusji (prośbę o postawienie tezy) więc nie ma dyskusji, mogą być tylko przepychanki. W dodatku insynuujesz, że kłamię, że nie przeczytałem Twojej książki, bo napisałem o Chińczykach, więc wyciągasz wniosek, że jednak ją przeczytałem. Ty zapoczątkowałeś ten dyskurs, zadając pytanie "Czy napisane oznacza, że - według Ciebie - art. 36 polskiego prawa prasowego niekonstytucyjnie ogranicza wolność gospodarczą wolnych ludzi w wolnym kraju?". Wcześniej o tym nie rozmawialiśmy. Nie postawiłeś jednak dotąd dystynktywnej tezy.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #528 dnia: Kwietnia 08, 2016, 12:37:40 pm »
1. Nie zapoczątkowałem tego dyskursu. Początek jest tutaj: http://forum.lem.pl/index.php?topic=1107.msg64229#msg64229
2. Nie zarzuciłem Ci kłamstwa. Przykro mi, że o to mnie posądzasz. Pomijam dobre wychowanie, ale również czysto logicznie taka insynuacja byłaby kompletnie bez sensu.
3. Cytat? Proszę bardzo:
Cytuj
po raz enty dałem się Tobie wpuścić w bezsensowną dyskusję o niczym
Moja odpowiedź:
Cytuj
Maźku, ośmielam się być innego zdania. Uważam, że dyskusja na temat czy wolność gospodarcza jest ważniejsza od wolności słowa? nie jest dyskusją o niczym. Zwłaszcza na Forum pana Lema.
4. Uważam Twój zarzut, iż nie odpowiadam na Twoje pytanie, za całkowicie chybiony wobec tego: http://forum.lem.pl/index.php?topic=1107.msg64280#msg64280
Uzupełnienie:
Cytuj
Wyjaśniam osobom postronnym, że odpowiedź na Twoje pytanie zawarta jest na stu czterech stroniczkach tej książeczki. Jest ona bardzo obszerna i obszernie umotywowana. Nawet streszczenie jej streszczenia, to duża praca i potem dość długa lektura. Natomiast odpowiedź na moje pytanie, to "tak" - "nie". Ty nie pytasz "czy". Ty pytasz "dlaczego". Różnica jest, nazwijmy to eufemistycznie, zasadnicza.
Wybacz, ale teraz muszę wrócić do zarabiania pieniędzy. Przepraszam.
R.
 
 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #529 dnia: Kwietnia 08, 2016, 02:08:41 pm »
Nie zamierzam się boksować. Możesz uważać, że początek dyskursu był kiedy Bóg stworzył Adama. Ja uważam, że na temat o którym mówimy dyskurs rozpoczął się od zacytowanego przeze mnie fragmentu, napisanego przez Ciebie, bo wcześniej nie było mowy, że art. 36 polskiego prawa prasowego niekonstytucyjnie ogranicza wolność gospodarczą wolnych ludzi w wolnym kraju. Więc o ile rozmawiamy o tym, że że art. 36 polskiego prawa prasowego niekonstytucyjnie ogranicza wolność gospodarczą wolnych ludzi w wolnym kraju - to rozmawiamy o tym od początku tego cytatu.

Czy ja napisałem, że zarzuciłeś mi kłamstwo? Cytat proszę. Napisałem że je insynuujesz, bo jak inaczej ocenić: "Twój argument z Chińczykami budzi moje wątpliwości, gdyż sugeruje, że czytałeś Skargę Strasburską, która praktycznie książkę kończy - a to kłóciłoby się z Twym oświadczeniem, że książki nie doczytałeś". To znaczy czego dotyczą Twoje wątpliwości wyrażone w tym zdaniu, mówiące o tym, że to co napisałem kłóci się z moim oświadczeniem, że książki nie przeczytałem? Podaj mi jakąś interpretację tego zdania, z której wyniknie, że Twoje wątpliwości nie dotyczą tego, że mijam się z prawdą.

Poproszę o cytat, w którym stoi "że uważam dyskusję na temat czy wolność gospodarcza jest ważniejsza od wolności słowa" w jednym, moim zdaniu.

Skierowanie do książki, której nie przeczytałem do końca nie jest odpowiedzią na prośbę o sformułowanie krótko i treściwie tezy, o co Cię poprosiłem, ponieważ jej nie znam, gdyż nie przeczytałem książki.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #530 dnia: Kwietnia 08, 2016, 02:32:19 pm »
Chcę tylko rzec, że o tym, jak było naprawdę, każdy zainteresowany może sobie na szczęście przeczytać sam i wyrobić sobie własne zdanie. Scripta manent
Moim zdaniem, naprawdę było "mocno inaczej" niż Ty to przedstawiasz.
Teraz znów muszę biec. Przepraszam.
R.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 08, 2016, 02:59:19 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #531 dnia: Kwietnia 08, 2016, 03:11:40 pm »
Proszę Cię o podanie cytatów wymienionych cytatów, albo o stwierdzenie, że takowych nie było. W końcu scripta manent, więc skoro tak napisałem, to są tu, w tym wątku. Po drugie proszę Cię o podanie sposobu interpretacji zdania "Twój argument z Chińczykami budzi moje wątpliwości, gdyż sugeruje, że czytałeś Skargę Strasburską, która praktycznie książkę kończy - a to kłóciłoby się z Twym oświadczeniem, że książki nie doczytałeś" w sposób, który nie nasuwałby podejrzeń osobie logicznie rozumującej, że skłamałem twierdząc, że nie czytałem.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #532 dnia: Kwietnia 08, 2016, 06:16:04 pm »
/.../
I nie to mnie uderza, że poszczególne gazety mogą odmówić, tylko że odmówiły wszystkie - w wolnym kraju, wolna prasa, która teoretycznie, z przyczyn stochastycznych, powinna objąć pełne spektrum życia. A jak widać jedno jest ciało i wie lewica, co czyni prawica, przynajmniej w niektórych sprawach.
Może ten kraj nie jest taki wolny. Część mogła się bać terroru. A'propos terroru: Proces Ziemkiewicza przeszedł przez wszystkie instancje a sąd powinien uwalić akt oskarżenia jako absurdalny od razu. W takich czasach żyjemy.

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #533 dnia: Kwietnia 09, 2016, 02:50:30 am »
Panie Nexie, jako wolny człowiek w wolnym kraju, na dodatek uczestnik Forum Pana Lema, może Pan przecież robić to, co się Panu żywnie podoba, łącznie z traktowaniem pytania i udzielaniem nań odpowiedzi :-)))
R.
Jeśli miało by to być pytanie ogólne, to  byłoby to pytanie mało sensowne, niepoważne wręcz, z rodzaju czy ważniejsze jest picie czy jedzenie, albo czy wolisz stracić lewa nogę, czy prawą?

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #534 dnia: Kwietnia 09, 2016, 05:55:21 am »
Nie rozumiem, o co Panu chodzi w tych rozważaniach/spekulacjach i jaki one mają związek z wcześniejszymi wypowiedziami na Forum. Jeżeli chce Pan, abym odniósł się do Pana słów, to proszę sformułować pytanie lub zarzut albo wyrazić się jaśniej, konkretniej. Czy Pan w ogóle wie, o czym jest ta dyskusja zapoczątkowana przez Smoka Eustachego? 
R. 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #535 dnia: Kwietnia 09, 2016, 11:37:20 am »
P.T. Forumowiczom (zarówno udzielającym się, jak i tylko obserwującym) zainteresowanym książczyną, której istnienie ujawnił Smok Eustachy tu http://forum.lem.pl/index.php?topic=1107.msg64229#msg64229, uprzejmie oferuję onąż za pół ceny, czyli po 10 zł za egzemplarz (koszt razem z wysyłką pod wskazany adres). Na życzenie dodaję własnoręczny wiecznopiórny autograf. Zamówienia wedle instrukcji z mojej strony (www.remuszko.pl).
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #536 dnia: Kwietnia 17, 2016, 03:26:59 pm »
Uprzejmie pytam (wszystkich, ale zwłaszcza Maźka i Olę):
Ten sam (identyczny) brzydki czyn (kłamstwo, kradzież) dokonany przez papieża Urbana i Urbana Jerzego mają wartośtć moralną tę samą (identyczną) czy różną?
Uprasza się o odpowiedź na to pytanie, nie na jakieś inne :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #537 dnia: Kwietnia 17, 2016, 05:16:32 pm »
Nie wiem skąd te "zwłaszcza";)
Teoretycznie tę samą: człowiek + czyn = wartość moralna.
Ale subiektywnie i osobiście surowiej oceniam osobę głoszącą jakieś zasady, obnoszącą się z nimi, a zwłaszcza wymagającą ich stosowania od innych.
W tym wypadku surowiej - za kłamstwo i kradzież - oceniłabym papieża - ostoję podstawowych przykazań.
Ponieważ stoi on czele instytucji wymagającej tych rzeczy od innych.
Niemniej jak z wszystkim - zależy od konkretnej sprawy, kontekstu - to tylko tak: wysoce generalnie.

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #538 dnia: Kwietnia 17, 2016, 07:00:08 pm »
Cytuj
Ten sam (identyczny) brzydki czyn (kłamstwo, kradzież) dokonany przez papieża Urbana i Urbana Jerzego mają wartośtć moralną tę samą (identyczną) czy różną?
Muszę dopytać - co to jest wartość moralna i czy można ją wartościować wedle nazwisk?
Pytam, ponieważ dawno temu byłem przesłuchiwany przez jednego ubeka i trochę mu nakłamałem. Nigdy się z tego nie wyspowiadałem i teraz nie wiem...boję się, czy na pewno trafię do nieba?
Może powinienem jednak ich wsypać i mieć czyste sumienie?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 17, 2016, 07:02:04 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #539 dnia: Kwietnia 17, 2016, 07:19:07 pm »
W całej rozciągłości popieram stanowisko Ol. Wartość moralna jest TAKA SAMA z dokładnością do atomu, ale jakaż różnica w wyglądzie! Dałoj Papie Urbanu, właśnie z tych powodów.
R.
@Liv
Jako głęboko wierzący agnostyk, nie mam takiego dylematu - choć, wspólnie z Żoną, też strasznie oszukaliśmy bezpiekę przy rewizji...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )