Autor Wątek: Pytam:  (Przeczytany 431282 razy)

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #240 dnia: Września 06, 2015, 12:32:29 pm »
 Jak obliczyć ilość ukrytych piłeczek w samochodzie? Nie ma losowania, wygrywa ten kto wskaże najbliższą prawidłową liczbę. Znając wymiary pojazdu i piłeczki, pojazd zasypany piłeczkami pod dach i do tego bagażnik. Może istnieje jakiś program, choć mam przeczucie, że trzeba "ręcznie". Pojazd oczywiscie ma wymiary nieliniowe, które mozna "ściągnąć" od producenta. Nie będę ukrywał, auto stoi w Galerii Warmińskiej, do wygrania sporo i do tego podatek opłacony. Może to i głupie pytanie, ale Męber R. zadał ich tu tyle, dlaczego mam być gorszy ? W sumie chodzi o kasę, to może nie takie całkiem głupie?
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #241 dnia: Września 06, 2015, 01:37:28 pm »
Moje pytania były tylko mądre!
R.
pjes: jak Panu pomóc, skoro nie podajesz Pan żadnych danych wejściowych?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #242 dnia: Września 06, 2015, 04:11:43 pm »
Wymiarów nie podałem żeby ktoś mnie nie ubiegł, bo chodziło mi o metodę,sposób itp.. Już sobie co nie co wygooglałem  http://www.ime.usp.br/~egbirgin/packing/packing_by_nlp/  https://en.wikipedia.org/wiki/Packing_problems  Jak wygram to się pochwalę. Najlepszy jednak byłby jakiś program.
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #243 dnia: Września 16, 2015, 10:01:14 pm »
Pytałem (przed pięcioma laty):
http://forum.lem.pl/index.php/topic,689.msg35201.html#msg35201
Jak Państwo sądzą, czy może wybuchnąć wojna?
W XXI wieku, w Europie?
Moja piękna i mądra Żona kilka lat temu twierdziła, że Unia wkrótce się rozpuknie. (...) Czy te i inne napięcia mogą się przerodzić w prawdziwą wojnę - taką z zabijaniem ludzi?
Zobaczcie, jakie były odpowiedzi...
Dobranoc : - )
Stanisław Remuszko

Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #244 dnia: Września 17, 2015, 10:50:07 pm »
1. Big-Bang – około 14,5 miliarda lat temu

Upływa następne 10 miliardów lat

2. Nasz Układ Słoneczny (Słońce, planety, wśród nich Ziemia) – kształtuje się około 4,5 miliarda lat temu.

Upływa następny 1 miliard lat.

3. Około 3,5 miliarda lat temu na Ziemi powstają pierwsze formy życia.

Upływa następne prawie 3,5 miliarda lat
 
4. Około 2 milionów lat temu wyewoluowują pierwsze formy człowieka (Homo habilis, Homo erectus, etc.)

Upływają następne prawie 2 miliony lat

5. Około 200 000 lat temu pojawia się pierwotny Homo sapiens, którego jesteśmy kontynuacją. Ten jedyny żyjący współcześnie gatunek człowieka czyni sobie całą Ziemię poddaną.

Upływa następne ponad 150 tysięcy lat

6. Około 40 000 lat temu  (tzw. górny paleolit) powstaje ludzki język i od razu pojawia się sztuka (ars).

Upływa następne 30 tysięcy lat

7. Około 10 000 lat temu (tzw. neolit) człowiek zaczyna prowadzić osiadły tryb życia i zajmować się rolnictwem.

Upływa następne 5 tysięcy lat

8. Około 5 000 lat temu powstają pierwsze wielkie cywilizacje (egipska i sumeryjska; nieco później wyłaniają się kultury Indusu i Mezopotamii)

Upływa następne prawie 5 tysięcy lat

9. Około 200 lat temu dokonuje się rewolucja przemysłowa i rewolucja społeczna (kres feudalizmu; także kres niewolnictwa/pańszczyzny).

Upływa następne 150 lat

10. Około 50 lat temu zaczyna się (m. in. komputery osobiste) trwająca wciąż (telefonia komórkowa, internet) rewolucja informatyczna.

W sensie elementarza pana Falskiego: czy coś pominąłem?
R.
« Ostatnia zmiana: Września 17, 2015, 10:53:27 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #245 dnia: Września 18, 2015, 09:43:10 am »
Wiarę i fejsbuka.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #246 dnia: Września 18, 2015, 08:10:39 pm »
4 może już być nieaktualny, w związku z odkryciem w Pd. Afryce, może to być 3 mln.
6 nie wydaje mi się że można tą datę ustalić,  tzn pojawienie się języka
7 i 8 nieaktualne,  że względu na odkrycie w Gobekli Tepe

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #247 dnia: Września 18, 2015, 08:38:15 pm »
Dzięki, Maźku i Panie Nexusie :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #248 dnia: Września 19, 2015, 12:27:37 pm »
http://forum.lem.pl/index.php/topic,1107.msg61362.html#msg61362

P.T. Czytelnikom, a też i Obu Dostojnym Przedmówcom, pragnę wytłumaczyć, nie jak jest/było (naprawdę i adekwatnie stało się w realu), tylko o co MI (nie komu innemu!) chodzi.
Zamierzam mianowicie sporządzić ilustrowany elementarz (abecadło, bryk) naszych dziejów. Naszych, czyli ludzkich, a ilustrowany w sensie parakomiksowym.
Przy tych założeniach "uściślanie dat" nie ma specjalnego znaczenia, tak jak nie ma znaczenia moment Bingu (skrót od Big Bangu): miał miejsce 14,5 miliarda lat temu czy też drobny miliard lat wcześniej lub później.
Z tymi zastrzeżeniami powtórzę pytanie: czy nie pominąłem czegoś?
Chodzi mi o takie wydarzenia (procesy, zjawiska), które mają rangę wymienionych, stanowią ważne cezury, i koniecznie powinny być w tym  historycznym parakomiksie opisane/wspomniane.
Wskazówka Maźka co do religii jest arcysłuszna - lecz nie wiem, czy ją przyjmę. Na pewno starannie rozważę.
Wracając do metody: historia (Wszech)świata, z Homosapiensem włącznie, została już dawno opisana na glinianych tabliczkach, papirusach oraz w różnych iluminowanych inkunabułach, potem zaś w tysiącach  monografii, podręczników i przyczynków oraz w milionowej publicystyce, skrótowo zaś - w encyklopediach. Mój pomysł, w przenośnym zarysie ideowym, brzmi: z dziesięciotomowej encyklopedii (10 000 stronic) zrobić encyklopedię jednotomową (1000 stron), tę zaś wyżąć i przemacerować również dziesięciokrotnie, do liczącej 100 stron książki/zeszytu o charakterze historycznego elementarza (bryku, abecadła).
O logarytmiczności już mówiłem, więc teraz tylko dodam, że głupim pierwszym dziesięciu miliardom lat poświęciłbym co najwyżej jedną stronicę tej książczyny.
Uprasza się o krytykę. Zakupiłem wedlowską :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #249 dnia: Września 19, 2015, 02:54:38 pm »
Była mowa, był internet. Czyli ciąg komunikacyjny.
Zabrakło mi wykształcenia się pisma. A może nawet nauki? Bez niej nie ma 8, 9 i 10.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #250 dnia: Września 19, 2015, 04:57:47 pm »
Dzięki, Livie. To są DWIE ważne uwagi.
[Z nauką, notabene, jest ten kłopot, że ona jest straszliwie rozmyta - bo wywodzi się od czarów i alchemii,  kończy zaś na kategorycznym wymogu powtarzalności w fizyce i na absolucie matematyki ("Absolut" zostawmy na inne okazje :-). To jest, na mój nos, mniej więcej tyle tysiącleci ciągłego (nieliniowego!) rozwoju, ile liczy sobie cała nasza ludzka cywilizacja. Ale pominąć w ogóle? Ot, i odkryłeś zapewne całą nową kategorię 'historycznych wydarzeń"...]
Drugim problemem - po tym Spisie - jest przydanie każdemu takiemu Rozdziałowi nie tyle jakiejś absolutnej precyzyjnej wagi, co zgrubnych książkowych rozmiarów, zwłaszcza na tle rozmiarów sąsiednich rozdziałów. To jest zagadnienie - z wydawniczo-konstrukcyjnego punktu widzenia - kto wie czy nie trudniejsze od poprzedniego.
Naprzód zatem trzeba odpowiedzieć na dwa ogólniejsze pytania. Po pierwsze, czy taki wykład ma mieć w ogóle jakąś swoją wewnętrzną narastającą strukturę (prócz układu chronologicznego, ma się rozumieć)? Mógłbym obszerniej uzasadnić odpowiedź twierdzącą, ale jako autor pomysłu ograniczam się w tym miejscu do arbitralnego "tak". Kropka.
Po drugie: czy ta struktura ma być zbudowana podług jakiejś jednej klarownej reguły/planu? Na poprzednich zasadach odpowiadam w skrócie:"dobrze by było". Z czysto praktycznego punktu widzenia. Oczyma duszy już widzę, jak dziejowi scenarzyści/ilustratorzy wykłócają się o każdą stronę, ba, o każdą scenę, słowo i kreskę ale Nadredaktor-Koordynator mówi im wtedy ze smutkiem: PRZYPOMINAM, że na ten Rozdział (1, 1-2, 2-3, 3-4 itp.) macie, zgodnie z Planem, tyle a tyle miejsca i zmieśćcie się na nim, proszę, bo Wszechmogący Wydawca zamówił, płaci i wy-ma-ga...
Przykładowe (proste/prostackie) ustalenia:
"1" - jeden kadr (może być duży...)
"1-2" - jedna strona + na końcu (w prawym dolnym rogu) cyferblat klasycznego dwunastogodzinnego zegara z zaznaczeniem minionego czasu od godziny 00:00 (Bing).
"2-3" - jedna strona + cyferblat jw
"3-4" - jedna strona + cyferblat jw
"4-5" - jedna strona + cyferblat jw
Obskoczyliśmy już połowę punktów Dziejowego Spisu, a na cyferblacie już chyba dwudziesta trzecia z minutami?
Uprzejmie uprasza się o sugestie odnoszące się do orientacyjnego rozkładu miejsca na drugą połowę dziejów Ludzkości, bo teraz muszę pojechać po kawę i piwo :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #251 dnia: Września 24, 2015, 06:07:08 pm »
Pyta mnie jeden pan profesor bardzo mądry, a między nami mówiąc: Pszemondrzały (niczym Sowa, ta z przyjaciółmi, ma się rozumieć), czy słyszałem o przypadku, żeby laureatem Nobla został ktoś, kto został spłodzony bądź urodzony przez noblist(k)ę (niezależnie od relacji chronologicznej nagroda-spłodzenie/ciąża). Ja tam nie słyszałem, ale Pszemondrzały mówi: weś spytaj na tym swoim Forum. To już i spytam: słyszało Państwo o takim genetycznym dublecie?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #252 dnia: Września 24, 2015, 06:12:12 pm »
Rodzina Curie:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ir%C3%A8ne_Joliot-Curie
A nawet więcej niż myślałam..jeszcze jeden pokojowy:
Wyjątkową noblistką - nie tylko dla Polaków - była Maria Skłodowską-Curie. W 1903 roku otrzymała ona nagrodę z mężem Pierre'em w dziedzinie fizyki; w 1911 - już sama - otrzymała Nobla w dziedzinie chemii. Ale to nie wszystko. W 1935 roku córka Pierre'a i Marii - Irene Joliot-Curie i jej mąż Frederic dostali chemicznego Nobla. Zaś mąż młodszej córki Eve Curie-Labouisse, amerykański dyplomata Henry Richardson Labouisse, dyrektor UNICEF, odebrał pokojowego Nobla dla tej organizacji w 1965 roku. Tak więc, na rodzinę Curie przypadło łącznie aż pięć Nobli.

Czy 6? :-\
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/949587,Nobla-ma-na-koncie-juz-ponad-800-osob



« Ostatnia zmiana: Września 24, 2015, 06:25:42 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #253 dnia: Września 24, 2015, 07:01:52 pm »
Cytuj
(niezależnie od relacji chronologicznej nagroda-spłodzenie/ciąża)
Skoro tak, to może się zaliczą ociec i syn - ale wspólnie;
https://pl.wikipedia.org/wiki/William_Henry_Bragg
https://pl.wikipedia.org/wiki/William_Lawrence_Bragg
Poza tym jeszcze 6 przypadków;
Rodzice i dzieci
Maria Skłodowska-Curie (matka), Piotr Curie (ojciec) i Irène Joliot-Curie (córka)
    Joseph John Thomson (ojciec, fizyka 1906) i George Thomson (syn, fizyka 1937)
    William Henry Bragg (ojciec) i William Lawrence Bragg (syn) (fizyka 1915 – wspólnie)
    Niels Bohr (ojciec, fizyka 1922) i Aage Niels Bohr (syn, fizyka 1975)
    Manne Siegbahn (ojciec, fizyka 1924) i Kai Siegbahn (syn, fizyka 1981)
    Hans von Euler-Chelpin (ojciec, chemia 1929) i Ulf von Euler (syn, medycyna 1970)
    Arthur Kornberg (ojciec, medycyna 1959) i Roger D. Kornberg (syn, chemia 2006)

Patrzę, niedaleko te jabułki od.  :)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nagroda_Nobla#Rodziny_noblist.C3.B3w
« Ostatnia zmiana: Września 24, 2015, 07:11:33 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #254 dnia: Września 24, 2015, 09:39:07 pm »
Dzięki, o, Szlachetni :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )