Autor Wątek: Lemoniada 2014  (Przeczytany 74743 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2014
« Odpowiedź #90 dnia: Marca 09, 2014, 01:45:41 pm »
Ludu Forumowy:
Ostatni raz proszę o cytaty-sętęcje po dobroci:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=1081.msg54789#msg54789
Miejsc na tujowych (t !) słupkach jest 10-15 w jednym rzucie, ale tabliczki nie będą przyklejane na durch, tylko przykręcane na śruby, więc będzie je można wymieniać - pojedynczo, grupowo i po całości. Być może zresztą powstanie z tych napisów cała interaktywna strona www!
Obiecałem Dyrekcji na wczoraj, i pragnę słowa dotrzymać. W ostateczności podam własne propozycjie - ale to już tylko od Państwa zależy.
Na razie odnotowuję do rekomendacji:

1. 2x2=7
2. Kto sieje ewolucję, ten zbiera rozum.
3. Sensem przekaźnika jest przekaz.
4. Ludzie są raczej głupi niż źli.
5. To z Marylin Monroe i tabliczką znamionową, i zdradą stanu "Wl" (Ol, Kju, proszę o podpowiedź :-). 
6. Czy chcesz, aby Twoja pralka była inteligentniejsza od Ciebie?
7. Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach.
8. Każde zdanie książki znaczy coś, także wyrwane z kontekstu, ale w jego obrębie zespala się ze znaczeniami innych zdań, tych, co je poprzedziły, i tych, co nastąpią. Z takiego przesiąkania, narastania i kumulowania ogniskowego wynika w końcu owa znieruchomiała w czasie myśl, jaką jest dzieło.
9. Cyprian cyberotoman, cynik, ceniąc czule
Czarnej córy cesarskiej cud ciemnego ciała,
Ciągle cytrą czarował. Czerwieniała cała,
Cicha, co dzień czekała, cierpiała, czuwała...
...Cyprian ciotkę całuje, cisnąwszy czarnulę!!!
10. Wiem, że się niebo nie różni od piekła
I na nic owej wiedzy nie zamienię
Niech więc gra w kości nadal trwa zaciekła
A moja resztą niech będzie milczenie...
11. Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.

vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2014
« Odpowiedź #91 dnia: Marca 09, 2014, 02:03:56 pm »
11. Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.
Właściwie - jak teraz tak na to patrzę, to nie dziwne, że tego cytatu nie ma. Lem musiał to wiedzieć zanim - ewentualnie - zajrzał do netu.
Cytuj
5. To z Marylin Monroe i tabliczką znamionową, i zdradą stanu "Wl"
Komp mi mówi, że:
...atrybuty, zakodowane w twarzach pięknych kobiet, stanowią tajemnicę państwową na Ziemi i wyjawić ją znaczy popełnić zdradę stanu. To jednak, że pytani ludzie sami nie wiedzieli, czemu twarz Marylin Monroe powoduje u każdego mężczyzny silne zbielenie oka, a koleżanki biurowej raczej nie, to tym uczonym Encjanom nie mogło pomieścić się w głowie.

Z Wizji - może jeszcze to o rzeczach w imię innych i abażurach?
« Ostatnia zmiana: Marca 09, 2014, 02:06:42 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2014
« Odpowiedź #92 dnia: Marca 09, 2014, 02:11:55 pm »
A możesz kąpa porównać z książką? Albo przynajmniej rzec, na której to jest kąpowej stronie, określić miejsce?
s.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2014
« Odpowiedź #93 dnia: Marca 09, 2014, 02:17:39 pm »
Monroe - str. 105 w Wyborczym wydaniu.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2014
« Odpowiedź #94 dnia: Marca 09, 2014, 02:39:24 pm »
Chciałem jedynie POWTÓRNIE zauważyć, iż nie jest dowiedzione, że cytat nr 11 JEST cytatem z Lema. Nawet, jeśli tylko na śruby.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2014
« Odpowiedź #95 dnia: Marca 09, 2014, 02:58:28 pm »
@ Ol
U mnie - w wydaniu z dedykacją z 1988! - na str. 127 (trzy razy zaglądałem dziś w poszukiwaniach stronę dalej!). Dzięki. Cytat taki zaproponuję:
Atrybuty zakodowane na twarzach pięknych kobiet stanowią tajemnicę państwową na Ziemi i wyjawić ją znaczy popełnić zdradę stanu.
@ maziek
Czego się czepiasz? Internautów i Gugli nie szanujesz? Przeca Vox Internavigatorae plus Guglae - Vox Dei! odszczepieńcze jeden!
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2014
« Odpowiedź #96 dnia: Marca 09, 2014, 03:08:02 pm »
Szanuję, więc nie olewam - cytat z Lema to są słowa Lema - wystarczy podać źródło.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2014
« Odpowiedź #97 dnia: Marca 09, 2014, 03:28:30 pm »
To będzie cytat z objaśnieniem jak powstają mity.
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2014
« Odpowiedź #98 dnia: Marca 09, 2014, 04:25:39 pm »
"Mrówki, które napotkały w swej wędrowce nieżywego filozofa, też na tym skorzystały."
Głos Pana
Jak znalazł dla publiczności lemowego ogródka. :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2014
« Odpowiedź #99 dnia: Marca 09, 2014, 09:00:11 pm »
Bardzo dobre :-)
Tu już musi Dyrekcja decydować.
s.
pjes: i jeszcze Kasia przed chwilą przypomniała mi "moje" Wielkie Prawo Lema: Cokolwiek zajdzie, inaczej niż podług prognozy zajdzie!
« Ostatnia zmiana: Marca 09, 2014, 10:47:07 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2014
« Odpowiedź #100 dnia: Marca 10, 2014, 03:08:56 pm »
Sekretarka była tak przystojną, jakby nie umiała nawet pisać na maszynie.  = Wizja lokalna

Starość polega na tym, że już się zdobyło doświadczenie, którego nie można wykorzystać. = Katar   

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2014
« Odpowiedź #101 dnia: Marca 12, 2014, 01:18:15 pm »
http://www.farsa.eu/sklep/fantastycznie-detail
To jest jedna z nagród w konkursie.
Super!
R.
Melduję takoż, iż w tej chwili mamy już 9 odpowiedzi. 8 z nich weźmie udział w losowaniu "WiŻ" i "NF"
« Ostatnia zmiana: Marca 12, 2014, 05:36:11 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2014
« Odpowiedź #102 dnia: Marca 13, 2014, 11:35:45 pm »
Moja porcja cytatów (choć już pewnie za późno :-\). Nie wiem czy są to cytaty Lema, które z dumą można pokazywać światu, ale to takie, które mnie osobiście zaintrygowały:

Na ogół ludzie pokładają nadmierne zaufanie we własnych zmysłach i kiedy zobaczą na ulicy zmarłego znajomego, gotowi są raczej przypuszczać, że zmartwychwstał, aniżeli, że sami zwariowali, Opowieści o pilocie Pirxie

Temu, kto się spieszy, łatwiej na ogół może się przytrafić, że wróci później, właśnie dlatego, że chciał wrócić wcześniej, Opowieści o pilocie Pirxie

Gdyby nawet pan Bóg dał mi specjalną licencję na walenie ludzi w mordę, to powiem panu, że nadmiernie bym z niej korzystał, Tako rzecze Lem...

Zabijać czas to jakby zabijać żonę czy dziecko. Nie mam cenniejszej substancji niż czas, cytat chyba z Tako rzecze Lem...

Rozum bezrobotny to wprost jedna zmartwiona dziura, nicość, potrzebne mu są przeszkody. Szczęśliwy przy ich pokonywaniu, zwyciężywszy, wnet popada w frustrację, a nawet wariację. Trzeba mu więc stawiać przeszkody wciąż nowe, podług jego miary, Cyberiada


I co z prawem Lema? Nikt niczego nie czyta, a jeśli czyta to nie rozumie, a jeśli rozumie to zapomina... Nie pamiętam czy tak dokładnie to brzmiało ani skąd to było. Zresztą coś mi się przebija w pamięci, że albo tu na forum albo może w książce "Bogowie Lema" Oramusa było podane, że Lem ten cytat skądś pożyczył i że wcale nie powinno się to Lemowi przypisywać. Kojarzycie coś takiego? (EDIT: Dopiero sprawdzając cały post na podglądzie zauważyłem ironię, że wzorcowo wpisuję się w cytowane prawo Lema z moim brakiem pamięci ;))

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2014
« Odpowiedź #103 dnia: Marca 14, 2014, 06:41:44 pm »
Gdyby nawet pan Bóg dał mi specjalną licencję na walenie ludzi w mordę, to powiem panu, że nadmiernie bym z niej korzystał, Tako rzecze Lem...

tzoku, zgubiłeś "nie", wypaczając sens mimo woli, tam było:

Gdyby nawet pan Bóg dał mi specjalną licencję na walenie ludzi w mordę, to powiem panu, że nadmiernie bym z niej nie korzystał
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2014
« Odpowiedź #104 dnia: Marca 15, 2014, 12:07:18 am »
Dzięki Q :). Muszę być uważniejszy, w ostatnim czasie to już kolejny taki mój lapsus...