Autor Wątek: Lemoniada '2013  (Przeczytany 51489 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada '2013
« Odpowiedź #60 dnia: Grudnia 30, 2012, 05:02:10 pm »
Panie Tzoku, teraz już muszę iść z Kasią na basen a potem do kina na Skyfall, więc tylko zaznaczę, że liczył Pan nie model proponowany przeze mnie jako wariant 2, tylko jakiś inny. W tym sensie liv ma absolutną rację: błąd w założeniu...
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada '2013
« Odpowiedź #61 dnia: Grudnia 30, 2012, 06:14:48 pm »
@liv, w moim argumencie to nie ma żadnego znaczenia czy uczestnik nie wie niczego odnośnie każdego pytania czy tylko jednego. Oczywiście druga sytuacja jest bardziej prawdopodobna, ale to nieistotne... Chodziło o to, że bez ujemnych punktów średnio za strzał jest nagroda (nie skłania do wytężenia poszukiwań), a z ujemnymi punktami jednak trzeba poszukać jak się nie wie.

@VOSM, zgadza się, ale ja nie wypowiadałem się na temat proponowanych przez Pana wariantów. Odnosiłem się do uwagi lemologa: za nieprawidlowa odpowiedz najwieksza kara powinno byc "0", zadnego minusa

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada '2013
« Odpowiedź #62 dnia: Grudnia 30, 2012, 10:28:00 pm »
Cytuj
@liv, w moim argumencie to nie ma żadnego znaczenia czy uczestnik nie wie niczego odnośnie każdego pytania czy tylko jednego. Oczywiście druga sytuacja jest bardziej prawdopodobna, ale to nieistotne... Chodziło o to, że bez ujemnych punktów średnio za strzał jest nagroda (nie skłania do wytężenia poszukiwań), a z ujemnymi punktami jednak trzeba poszukać jak się nie wie.
@tzok
Zasadniczo masz rację, zapomniałem, że na pierwszych etapach można "ściągać". Ale.
Ja zakładam, że zbiór uczestników,  którzy podejdą do konkursu bez jakiegokolwiek świtania o Lemie i jego książkach jest, jakby to nazwał Maziek - "zbiorem pustym". A, że nie jestem Maziek, ani tym bardziej Terminator, nazwę go "zbiorem pustawym".  :)
Chyba wolałbym, żeby uczestnicy grzebali w pamięci, nie w książce. Ta jako ostateczność.
 A jak nie mogą się doszukać? - no właśnie...przy karze za strzał, nie udzielą odpowiedzi, albo będą bardziej szukać. Jeśli jednak nie, premiowany jest brak odpowiedzi. Dlatego, skoro już, niech pytanie bez odpowiedzi też będzie podobnie karane jak próba strzału. Tylko, że to może niektórych zniechęcić.
 A konkurs i tak na masowy się nie zapowiada.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 30, 2012, 10:31:29 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada '2013
« Odpowiedź #63 dnia: Grudnia 30, 2012, 10:42:00 pm »
Czy dałoby się uzyskać w miarę konkretną choć jedną odpwiedź na pytanie, które tutaj: http://forum.lem.pl/index.php?topic=1024.msg48907#msg48907 zadałem?
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada '2013
« Odpowiedź #64 dnia: Grudnia 30, 2012, 11:48:38 pm »
Druga raczej.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2961
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada '2013
« Odpowiedź #65 dnia: Grudnia 31, 2012, 11:40:18 am »
Nadmierna "ujemnizacja" spowoduje, że nikt nie napisze nic z głowy, tylko najpierw sprawdzi - jeśli będzie mógł, a jak nie, to zostawi bez odpowiedzi, nawet jeśli czegoś się domyśla. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce niewielu skonstatuje, że przy prawdopodobieństwie błędu 3/4 przy losowym wybieraniu i ostrej negatywnej punktacji lepiej nie wybierać, jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości. Inaczej mówiąc, ten, kto zaznaczy prawidłowo jedną odpowiedź, a resztę opuści, dostanie więcej punktów (1) niż ten, kto zgadnie pięć, ale w pozostałych pięciu popełni błąd (0). Nie wiem, czy o to chodzi  :)
Dałbym 1 i -1/3, w obu etapach tak samo.

Ewentualnie w ogóle nie dawać punktów ujemnych, tylko zwiększyć liczbę odpowiedzi do sześciu, by zminimalizować przypadkowe trafienia.


Ja zakładam, że zbiór uczestników,  którzy podejdą do konkursu bez jakiegokolwiek świtania o Lemie i jego książkach jest, jakby to nazwał Maziek - "zbiorem pustym". A, że nie jestem Maziek, ani tym bardziej Terminator, nazwę go "zbiorem pustawym".  :)

A zauważyłeś, ilu ludzi tu przychodzi w czasie matur, którzy o Lemie niespecjalnie maja pojęcie, a mimo to zdecydowali się wybrać jakiś temat z tej działki? Z konkursem może trochę inaczej, ale pewnie też wielu "napalonych" się trafi.

Pytania uważam za trudne, to są w większości niuanse, na które w trakcie lektury niespecjalnie zwraca się uwagę.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 31, 2012, 12:05:33 pm wysłana przez Hokopoko »

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2961
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada '2013
« Odpowiedź #66 dnia: Grudnia 31, 2012, 01:39:39 pm »
Sprawdziłem, ile czasu zajmie znalezienie odpowiedzi na te pytania komuś, kto dysponuje elektroniczną wersją książki - mnie, niecałe osiem minut :)

Tak na marginesie, ten niebiański przydech jest przez samo "h"; gdzie błąd, nie wiem, bo to moje to jakiś stary skan, a w papierze nie chce mi się szukać.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada '2013
« Odpowiedź #67 dnia: Grudnia 31, 2012, 06:45:03 pm »
Panie Hokusie, to nie jest błąd, lecz celowe: dla zmyłki. Ale uprawnione, skoro pytamy o BRZMIENIE, ponieważ brzmi również fala dźwiękowa potocznie zwana głosem...
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada '2013
« Odpowiedź #68 dnia: Stycznia 03, 2013, 11:23:13 pm »
Po uzgodnieniach z Górą, najnowsza wersja wygląda tak:
Regulamin

1. Ogłasza się wszem i wobec, że w galaktyce zwanej Drogą Mleczną (kosmiczny GPS: Ramię Oriona, Bąbel Lokalny, gwiazda Słońce, planeta Ziemia; patrz również google) odbędzie się Konkurs ze znajomości dzieła „Dzienniki gwiazdowe” autorstwa człowieka Stanisława Lema (określanego przez Ziemian jako Wielki Pisarz i Mędrzec).

2. Organizatorem konkursu jest Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, które prowadzi Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema.

3. W Konkursie może wziąć udział każda istota zamieszkująca Wszechświat, która spełni warunki niniejszego Regulaminu. Organizator dopuszcza uczestników z wszechświatów równoległych, lecz nie odpowiada za trudności związane z transportem. Organizator ostrzega (zwłaszcza Damy) przed sporym, niestety, wzrostem masy, który towarzyszy podróżom z prędkościami przyświetlnymi.

4. Do Konkursu można przystąpić na każdym z jego trzech etapów, lecz udział we wszystkich etapach daje sposobność zdobycia większej liczby punktów.

a) I etap ma charakter internetowy i polega na udzieleniu odpowiedzi na 10 pytań opublikowanych nie później niż 6 stycznia 2013 na stronie internetowej www.ogroddoswiadczen.pl Każdemu pytaniu towarzyszą cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest właściwa. Odpowiedzi należy przesłać e-mailem na adres biuro@ogroddoswiadczen.pl, zaznaczając numer pytania i wybraną odpowiedź (np. 1-A, 2-B itp.). W e-mailu z odpowiedziami należy podać imię i nazwisko uczestnika Konkursu oraz nazwę jego miejscowości zamieszkania (np. Katarzyna Jabłońska, Nidzica); poza Polską również nazwę kraju (np. Jan Adam II, Vaduz, Liechtenstein). Odpowiedzi e-mailem można nadsyłać do niedzieli 31 marca 2013 roku do godziny 23:59:59.

b) II etap ma również charakter internetowy i polega na udzieleniu odpowiedzi na 10 pytań opublikowanych nie później niż 7 kwietnia 2013 na stronie internetowej www.ogroddoswiadczen.pl Każdemu pytaniu towarzyszą cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest właściwa. Odpowiedzi należy przesłać e-mailem na adres biuro@ogroddoswiadczen.pl, zaznaczając numer pytania i wybraną odpowiedź (np. 1-A, 2-B itp.). W e-mailu z odpowiedziami należy podać imię i nazwisko uczestnika Konkursu oraz nazwę jego miejscowości zamieszkania (np. Zenon Gajda, Aleksandrówka); poza Polską również nazwę kraju (np. Maria Skalińska, Florencja, Włochy). Odpowiedzi e-mailem można nadsyłać do niedzieli 30 czerwca 2013 roku do godziny 23:59:59.

c) Bieżące wyniki Konkursu (kto, skąd, punkty) będą sukcesywnie podawane na stronie internetowej www.ogroddoswiadczen.pl

d) Prawidłowe odpowiedzi oraz punktacja uczestników po I i po II etapie zostaną ogłoszone na stronie www.ogroddoswiadczen.pl odpowiednio w pierwszym tygodniu kwietnia i w pierwszym tygodniu lipca 2013 roku.

e) III etap Konkursu rozpoczyna się w niedzielę 8 września 2013 o godzinie 13:00 na terenie Ogrodu Doświadczeń i wymaga osobistej obecności uczestników. Otrzymują oni kwestionariusze z trzydziestoma pytaniami. Każdemu pytaniu towarzyszą cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest właściwa. III etap trwa nie dłużej niż godzinę (ale kwestionariusze można oddawać wcześniej). Żeby wziąć udział w III etapie, trzeba do czwartku 5 września 2013 do godziny 23:59:59 wysłać mejlem swoje zgłoszenie (tylko imię i nazwisko oraz miejscowość zamieszkania) pod adresem biuro@ogroddoswiadczen.pl.

f) Bezpośrednio po zakończeniu III etapu rozpoczyna się finał Konkursu, który polega na zsumowaniu etapowych wyników i ogłoszeniu łącznej punktacji oraz na wręczeniu nagród zwycięzcom. Laureatami Konkursu zostaje tych dziesięciu uczestników, którzy w kolejności zdobyli w sumie najwięcej punktów. Przy równej liczbie punktów wyższą lokatę zajmuje ta osoba, która uczestniczyła w większej liczbie etapów. Jeśli i to nie dałoby rozstrzygnięcia, decydują pytania dodatkowe losowane przez rywali.

g) Tematyka pytań III etapu oraz ewentualnych pytań dodatkowych może (nie musi) dotyczyć również ważnych faktów z życia i twórczości Stanisława Lema.

5) Zasady Konkursu:

a) W I i w II etapie za trafną odpowiedź dostaje się jeden punkt, za brak odpowiedzi zero punktów, a za błędną odpowiedź minus jeden punkt. Nadto wśród uczestników Konkursu, którzy nadeślą pierwsze dziesięć mejli z odpowiedziami, zostanie rozlosowana premia w postaci rocznej prenumeraty miesięcznika "Wiedza i Życie".

b) W III etapie za trafną odpowiedź dostaje się dwa punkty, za brak odpowiedzi zero punktów, a za błędną odpowiedź minus jeden punkt.

c) w I i w II etapie można korzystać z dowolnych źródeł i rad. W III etapie trzeba polegać wyłącznie na własnej biologicznej pamięci.

d) podstawą konkursowych rozstrzygnięć jest treść "Dzienników gwiazdowych" wydanych w 2008 roku w kolekcji "Gazety Wyborczej".

6) Wszelkie kwestie nie wymienione w regulaminie podlegają ziemskim zasadom dobrego obyczaju (na przykład zasadzie nieprzekrzykiwania się nawzajem w trakcie rozmowy, co wyklucza z udziału w Konkursie większą część polityków i niektórych dziennikarzy).

7) Nad przebiegiem Konkursu czuwa (oraz spory i wątpliwości rozstrzyga) trzyosobowe jury: Beata Dyduch - studentka astronomii, Krystian Gardian – teolog i historyk, przedstawiciel Ogrodu Doświadczeń, Stanisław Remuszko – dziennikarz, pasjonat twórczości Stanisława Lema. Jury kieruje się niniejszym Regulaminem oraz zdrowym rozsądkiem.

8 ) Dwie pierwsze nagrody w Konkursie, to kolekcja dzieł Stanisława Lema oraz teleskop astronomiczny (zwycięzca dokonuje wyboru jednej z nich). Trzecią nagrodą w Konkursie jest obiad lub kolacja dla dwóch osób w wytwornej restauracji w miejscowości zamieszkania laureata. Przewidziano także dziesięć nagród dodatkowych. Szczegóły zostaną podane przed końcem tegorocznej zimy (astronomicznej).

9) Każdy, kto 8 września 2013 weźmie udział w III etapie Konkursu, otrzyma wielką (200 g) tabliczkę wedlowskiej czekolady z całymi orzechami.

[Last edit] Finis coronat opus: http://www.ogroddoswiadczen.pl/pl.php
[Nowsze edit] A initium defactum - jeszcze bardziej: http://www.ogroddoswiadczen.pl/pl.php?s=305
« Ostatnia zmiana: Stycznia 07, 2013, 02:58:22 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada '2013
« Odpowiedź #69 dnia: Stycznia 25, 2013, 04:34:05 am »
Szanowne SpecKomando Lemoniadowe - Lemolog, Liv, Olkapolka, Tzok - proszone jest uprzejmie o nadsyłanie do mnie na priva nowych propozycji pytań. Prosżę pamiętać, że tego musimy uzbierać sporo i warto nie odkładać formułowania pomysłów na ostatni dzień i ostatnią godzinę. Przed nami jeszcze 40 pytań plus pytania rezerwowe...
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada '2013
« Odpowiedź #70 dnia: Lutego 08, 2013, 09:37:50 pm »
Ludu Komandoski, weś się do roboty, bo Huraaaaaaaa!!! ::: http://www.ogroddoswiadczen.pl/pl.php?s=305
A to dopiero początek :-)
VOSM
pjes: Panie Wiktorze oraz Ty, Krzychu: mam już propozycje od Ol i Tzoka, sam też coś naskrobałem, więc przyślijcie wreszcie, proszę, po trzy pomysły jakoweś, co?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada '2013
« Odpowiedź #71 dnia: Lutego 08, 2013, 09:43:35 pm »
Kocham Cie do tego stopnia, że leniwym będąc bardziej od średniej parlamento-eurpejskiej, wezmę tę książkę przeczytam po raz enty i coś zapodam, sensu widząc mniej, niż Amorek w PW.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada '2013
« Odpowiedź #72 dnia: Lutego 08, 2013, 09:46:02 pm »
Co to jest PW, zboku?
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada '2013
« Odpowiedź #73 dnia: Lutego 08, 2013, 09:47:39 pm »
Powstanie Warszawskie, świntuchu.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada '2013
« Odpowiedź #74 dnia: Lutego 08, 2013, 09:52:47 pm »
Jaki Amorek w Powstaniu?
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )