Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Hyde Park / Odp: Użyteczny patriota Putina
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Cetarian dnia Dzisiaj o 02:19:56 pm »
4 marca br. w Salisbury w Wielkiej Brytanii dokonano próby zamachu na Siergieja Skripala i jego córkę (która prawdopodobnie była przypadkową ofiarą).
Oboje na szczęście przeżyli.
Po kilkumiesięcznym śledztwie, w tym po analizie około jedenastu tysięcy godzin nagrań wideo z ulicznych kamer, służby brytyjskie ogłosiły na początku września, że wykonawcami próby zamachu byli dwaj ludzie używający nazwisk Alexander Petrov i Ruslan Boshirov, którzy przylecieli z Moskwy samolotem Aerofłotu.
(Nazwiska w całym tekście pozostawiam w transkrypcji angielskiej).

https://www.theguardian.com/uk-news/2018/sep/05/salisbury-poisonings-police-name-and-charge-two-suspects

Wkrótce potem zabrał głos Władimir Stalinowicz.
Teoretyczne mógł powiedzieć (i może nawet trochę żałuje, że tego nie zrobił) „Rosja to wolny kraj, każdy, kto kupi bilet, może w Moskwie wsiąść do samolotu, skąd ja mogę wiedzieć, kto to był?”.
Ale nie zdecydował się na taki wariant.
Stwierdził (cytuję z pamięci): 
„Oczywiście wiemy, kto to był. To cywile. Przypuszczam, że wkrótce zgłoszą się do telewizji.”
Przewidział trafnie.
Petrov i Boshirov zgłosili się do Russia Today
i opowiedzieli, że handlują odżywkami (nie podali jednak ani adresu swojego sklepu ani strony internetowej), a do Salisbury pojechali podziwiać katedrę.Brednia szyta nie tyle grubymi nićmi, co dwucalowej grubości liną kotwiczną.

Od wywiadu minęły jednak tylko dwa tygodnie i Bellingcat ogłosił, że Boshirov to pułkownik GRU Anatoliy Chepiga,

https://www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2018/09/26/skripal-suspect-boshirov-identified-gru-colonel-anatoliy-chepiga/

Pod linkiem jest szczegółowy raport (czternaście tysięcy znaków ze spacjami) o tym jak pracownicy i współpracownicy Bellingcata namierzyli Czepigę.

Po kolejnych dwóch tygodniach  Bellingcat ogłosił, że „Petrov” to rosyjski lekarz wojskowy Alexander Mishkin, prawdopodobne w stopniu podpułkownika lub pułkownika.
 
https://www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2018/10/09/full-report-skripal-poisoning-suspect-dr-alexander-mishkin-hero-russia/

Ten raport ma dwadzieścia trzy tysiące znaków ze spacjami. 

*
Od drugiego raportu minęło czterdzieści dni, ale
„cywile”/”handlarze używkami”/”turyści” już nie wrócili do telewizji, żeby polemizować z ustaleniami Bellingcat. 
 
**
A tak jurgieltnik Sputnika pisał o sprawie 24 marca.

https://forum.lem.pl/index.php?action=profile;u=2642;area=showposts;start=315

Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Marzec 24, 2018, 11:46:57 pm »

„(…) Oto w marcu 2018 roku premier Teresa May oskarżyła Rosję o napaść na Wielką Brytanię za pomocą broni chemicznej, (…)

do tej pory nie wiemy nic. Właśnie skończyłem LXX rok życia, dziennikarstwem zajmuję się ponad 40 lat, ale to jest nowa jakość. Owszem, brukowce wysysają z brudnego palca dowolnie zmyślone historie, specjalne komanda zawodowych pismaczych gangsterów zatrudnianych przez New York Times, Gazetę Wyborczą, Gazetę Polską, TVP1, „Sieci”, CNN, Wall Street Journal czy Waszyngton Post robią to w prawnych białych rękawiczkach (żeby trudno było podać ich do sądu za oszczerstwa), lecz tego, by w żywe oczy oficjalnie łgały władze starego demokratycznego i praworządnego zachodniego państwa - jeszcze nie widziałem.

Niezależny rozumny Czytelnik zechce zwrócić uwagę, że codziennych medialnych doniesień, obecnych w czołówkach absolutnie wszystkich serwisów, nie sposób zweryfikować. Od początku nie wiadomo co, gdzie, kiedy, jak. NIC nie wiadomo. Nie są znane ŻADNE szczegóły. Brak JAKICHKOLWIEK dowodów. Relatorom trzeba wierzyć wyłącznie na słowo. Brak filmów, zdjęć, opinii lekarzy, relacji nieanonimowych świadków, wyników badań, czegokolwiek. Brak logiki. Brak sensu. Brak powodów. Brak teoretycznych możliwości. Brak wszelkich rzeczowych konkretnych danych Nie wiadomo, czy ten rzekomo otruty szpieg w ogóle istnieje, nie wiadomo czy żyje. [Jeśli istnieje i żyje, to ja, na miejscu eMaJfajFf czy Siks, profilaktycznie zadusiłbym go szpitalną poduszką i podał do wstrząśniętej publicznej wiadomości, że trwa pościg Scotland Yardu za mordercami wysłanymi przez zbrodniczego Hitlera-Putina, którzy niestety przedarli się do spokojnego średniowiecznego Salisbury w hrabstwie Wiltshire]

Fikcja od A do Z, czyli światowy superfejk, przy którym słynne fejki antyTrumpowe wydają się bajeczką dla grzecznych dzieci…

**
Od czasu ukazania się powyższych publikacji jurgieltnik milczy, ale to nie dziwne, zrobił z gęby cholewę i teraz jego wargi opinają łydkę jakiegoś sierżanta w obwodzie kaliningradzkim.


2
Forum po polsku / Odp: [SPRAWY ORGANIZACYJNE]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Cetarian dnia Dzisiaj o 02:10:47 pm »

Z kilku powodów (w tym dwóch głównych) zdecydowałem się powrócić do mojego ANTYulubionego tematu.
ANTYulubionego, bo powracam do niego tylko dlatego, że uważam, że Forum jest niewłaściwie administrowane/moderowane.
A czemu w takim razie w ogóle wracam?
Ano temu, że nikt, włącznie z T.L i W.Z. nie ma monopolu na interpretowanie Lema.
T.L. ma tylko „monopol” na prawa autorskie do publikacji Lema.

*
Powrót do tematu mógł nastąpić w wersji skróconej albo pełnej.   
Zdecydowałem się na bardzo krótką, ale na życzenie lub żądanie (czy też jeśli zostanę wywołany), mogę wrócić do pewnych wątków i spraw, które teraz pomijam.     

*
Pierwszy powód jest taki, że 6 listopada Demokraci wygrali wybory do Izby Reprezentantów.
Nowa kadencja Izby rozpocznie się na początku stycznia, Demokraci obsadzą stanowiska przewodniczących wszystkich komisji i po jakimś czasie (liczonym jednak raczej nie w tygodniach, ale w miesiącach albo i kwartałach) dowiemy się dużo więcej o tych działaniach Trumpa, którymi on się nie chwali.

Pracuje także zespół Muellera.
Wprawdzie na drugi dzień po wyborach Trump zwolnił prokuratora generalnego i mianował (tymczasowo) Matthew Whitakera, człowieka o bardzo wątpliwych kwalifikacjach, za to takiego, który już w czerwcu 2017r, publicznie twierdził, że powołanie zespołu było niepotrzebne, bo żadnych przestępstw nie popełniono, a teraz Whitaker nadzoruje prace zespołu, ale wydaje się, że będzie mu trudno poważnie ograniczyć zakres działań zespołu Muellera, głównie dlatego, że już w styczniu będzie musiał publicznie uzasadniać swoje decyzje, zeznając przed odpowiednią komisją Izby w nowym składzie, z demokratycznym przewodniczącym i demokratyczną większością. 

*
O drugiej sprawie napiszę za chwilę w wątku o UPP.
3
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Dzisiaj o 01:47:51 pm »
Kolejny szczątek XIX wieku wyparty. Namacalne zastąpione fizycznym ażurkiem.
...
Żegnaj klocku  8)
Waga Watta, czyli Kibble balance. Nowy wzorzec kilograma. Urządzenie naprawdę robi wrażenie:Żegnaj klocku. RIP :(:)
Dla zaciekawionych - podstawy teoretyczne:
https://www.nutsvolts.com/magazine/article/mass-confusion-the-end-of-the-kilogram-as-we-know-it
4
Forum po polsku / Odp: konkurs CO TY WIESZ O STANISŁAWIE LEMIE
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 12:00:14 pm »
Po namyśle: może fajnie by było zostawić dział "Konkursy" (w miejsce tego "Konkursu z Lemem") i w nim zrobić działy podrzędne i poprzenosić tam wszystkie konkursy związane z Lemem, które się odbyły? Także ten ostatni.

W sumie niezłe wyjście. Chyba żeby zachować obecny dział podrzędny, ale przemianować, a w nim zrobić dwa działy pod-podrzędne, dla obu edycji konkursu? Jest to technicznie wykonalne?

Przy okazji można by w końcu uporządkować "Forum po polsku" - zrobić z niego dział tylko okołolemowy - a reszta do HP.

Uchodziłem tu swego czasu za czołowego zamordystę ;), ale nie jestem stuprocentowo przekonany do idei tak radykalnego porządkowania. Tj. są niewątpliwie w niniejszym dziale wątki, które zdryfowały w takim kierunku, że nic wspólnego z Lemem w obecnym kształcie nie mają (poza tym, że Lemowcy w nich piszą ;)), i je by należało przenieść bez litości, ale z drugiej strony skłonny jestem, iż sądzić dyskusje dotyczące spraw, które Lema zajmowały (i bez znaczenia, czy są to tematy wysokie - np. futurologia, astronautyka, twórczość Dostojewskiego, czy względnie niskie - dajmy na to - filmy SF... w większości, "Star Trek") prawo bytu w dziale "Forum po polsku" mają*.

* Tak, wiem, że tym sposobem da się bronić lemowskości wątku o chałwie (jeśli ktoś go założy), ale powiedzmy, że jest jeszcze kryterium zdroworozsądkowe. (Poza tym wiele zależy jeszcze od tego, jak się o owej chałwie będzie gadać.)
5
Hyde Park / Odp: O muzyce
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Dzisiaj o 11:13:59 am »
Miał być subotnik, ale sobota jakoś nagle zleciała, liściem by końcowo pogrążyć się w mlecznej mgle.
To inaczej, bardziej żwawo - od Donny Przettartej, bez (w sensie lubawskim) Eurypidesa, do najnowszej płyty Dead can Dance. Coś mi się zdaje, że ich czas minął, ale to wróżę niczym Tejrezjasz z ptasich pląsów...
Siup tyrosem w pastorał

Kąpały się wiły w noc Kupały...  8)
6
Forum po polsku / Odp: konkurs CO TY WIESZ O STANISŁAWIE LEMIE
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Dzisiaj o 02:50:54 am »
Po namyśle: może fajnie by było zostawić dział "Konkursy" (w miejsce tego "Konkursu z Lemem") i w nim zrobić działy podrzędne i poprzenosić tam wszystkie konkursy związane z Lemem, które się odbyły? Także ten ostatni.
W zasadzie nie wiem dlaczego wyskoczył ten dział podrzędny w "Forum po polsku" - zaczynający się od II etapu...jest taki trochę - ni przypięty, ni przyłatany?:)
Już się do niego przyzwyczaiłam, ale nie umniejsza to jego dziwności;)
Przy okazji można by w końcu uporządkować "Forum po polsku" - zrobić z niego dział tylko okołolemowy - a reszta do HP.

Technicznie mogę to zrobić, ale jest to głęboka ingerencja w forum, właściwie zmiana strony głównej i działów - dlatego no way - trzeba poczekać co powie i zrobi skrzat - kiedyś wspominał o porządkach na forum:)
7
Forum po polsku / Odp: konkurs CO TY WIESZ O STANISŁAWIE LEMIE
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 02:23:06 am »
Zgrupowałam wszystkie recenzje w jednym wątku - pozostałych scalić nie można, bo wyjdzie groch z kapustą i grzybami. Trzeba by zrobić osobny dział albo coś podrzędnego i je do niego przenieść - a tego wolę nie ruszać...i tak troszkę pomieszałam :-[

Również jestem za działem podrzędnym (z tego co widzę, to zadanie dla Sup... znaczy... skrzata ;)) z każdą recenzją jako - docelowo - osobnym wątkiem. Jak taki dział powstanie mogę w wolnej chwili poprzenosić/powydzielać co trzeba (chyba, że kto z również posiadających stosowne uprawnienia mnie wyprzedzi w tej robocie).

(Dział tytułowego konkursu też by chyba wypadało upodrzędnić za jakiś czas, czyniąc go częścią "Forum po polsku".)
8
Forum po polsku / Odp: konkurs CO TY WIESZ O STANISŁAWIE LEMIE
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Dzisiaj o 01:52:56 am »
 :D
No właśnie - jeszcze kilka wątków wpleciesz i masz zadany monolog;)

Jasne, że ten konkurs nie byłby bułką z masłem...ale na 2021? :-\
Cytuj
O, faktyczne, spadł na stronę 12, a tam i moja rzeźba była. Ubodźnięty osobiście wnioskuję o przywrócenie wyżej, choćby do stosownego fragmentu "dziale podrzędnym".
Zgrupowałam wszystkie recenzje w jednym wątku - pozostałych scalić nie można, bo wyjdzie groch z kapustą i grzybami. Trzeba by zrobić osobny dział albo coś podrzędnego i je do niego przenieść - a tego wolę nie ruszać...i tak troszkę pomieszałam :-[
http://forum.lem.pl/index.php?topic=821.msg74986#new
9
Forum po polsku / Odp: Konkurs "Książka za recenzję"
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Dzisiaj o 01:23:44 am »
Tutaj są pozostałe recenzje, które Kalkulator rozproszył po dziale "Forum po polsku" - nie można ich scalić z tym wątkiem, bo pojawiły się w nich odpowiedzi, które zostałyby wymieszane chronologicznie, ale nielogicznie - z recenzjami:

Egzegeza (GOLEM XIV)

Paszkwil [Solaris]

Zrozumieć Lema [Dialogi]

Ticha podróż z Haliną i Lucyną do krainy szczęścia i z powrotem. (Kongres fut)

Nontrodukcja recenzji ["Wielkość urojona"]

"Pamiętnik znaleziony w wannie", czyli z Gmachu życia wyjścia szukanie


10
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Listopad 17, 2018, 10:27:40 pm »
I jak teraz żyć?  ;D

Ciesząc się, że umowną wartość określaną popsutym* walcem zastąpiła ścisła definicja oparta o fizyczny konkret, wpisany w samą naturę rzeczy 8).

* https://www.tvp.info/32976879/wzorzec-kilograma-z-svres-sie-zepsul-naukowcy-zrobia-nowy

Zwykli śmiertelnicy nie zauważą jakiejkolwiek różnicy w codziennym życiu.
Ja zauważyłem - czyżbym był niezwykłym śmiertelnikiem?

A to zwykli śmiertelnicy czytają (ze zrozumieniem) Lema? ::)

Inna sprawa, że dzielenie na zwyczajnych i niezwyczajnych zawsze trudne, a określać się po którejkolwiek stronie - ryzykowne...
https://www.youtube.com/watch?v=2jr_Mj3RDas
Strony: [1] 2 3 ... 10