Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: 1 [2] 3 4 ... 635
16
Forum po polsku / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Grudzień 04, 2018, 10:18:16 am »
Czytam sobie "The Expanse" Corey-a i bardzo sobie chwalę.

Też czytałem (podczytywałem w sumie) i uczucia mam mocno mieszane. W miarę sensowne tło w stylu hard SF - plus. Powrót do tradycji space fiction - plus. Pierwsza fantastyka wewnątrzukładowa z rozmachem od czasów "Pirxa" - plus. Spaceoperowa przygodówka - minus. Spaceoperowa przygodówka wewnątrzukładowa - plus (czytało się Heinleina). Klisza na kliszy - minus. Bohaterowie - choć sztampowi - plus. Brak szczególnej głębi - minus. Zombie (niby czymś tam uzasadnione i more than meets the eye, ale...) - wieelki minus.
Literacko, poza tym, nic szczególnego. No i w sumie nie wiadomo jak ten ich superwydajny napęd podświetlny ma działać.
Stary Clarke - o Lemie nie mówiąc - zjadał takich autorów na śniadanie.

Strona wylądowała w moim kaefie szybciej, niż się spodziewalem.

Szkoda.

Owszem, widać tam inne oblicze chmury niż u nas, na Forum, bardziej... zaangażonane, ale dla mnie lektura w/w bloga była sympatycznym doświadczeniem. Może na zasadzie kontrastu do chmury forumowego? Może wzbogacenia wizerunku dobrze znanego nicka?

17
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Grudzień 03, 2018, 10:34:46 am »
https://www.japantimes.co.jp/news/2018/11/26/national/cafe-opens-robot-waiters-remotely-controlled-people-disabilities/

Jak to ktoś trafnie napisał: piękny mariaż technologii i człowieczeństwa. A zarazem jeden z bardziej ekstremalnych przykładów pracy zdalnej (na dziś).

18
Hyde Park / Odp: Użyteczny patriota Putina
« dnia: Grudzień 03, 2018, 01:07:13 am »
@liv

Zabawne zatoczyliśmy kółeczko. Bo kiedyś Ty, w dyskusji o Wałęsie upierałeś się przy wielkiej mocy kompromatów, a ja twierdziłem, że jak kto chce, zawsze je może wzruszeniem ramion zbyć. A teraz Ty, gdy Ci kompromaty na S.R. pod nos pchać, sam żartami na nie - mimo ich kalibru - reagujesz.
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, jak to rzekł przywołany L.W.?

19
Forum po polsku / Odp: Z PEWNOŚCIĄ nie jesteśmy sami..
« dnia: Grudzień 03, 2018, 12:42:41 am »
[Osobiście uważam, że inteligencja musi być ciekawa (albo nie nazwiemy jej inteligencją) ;) . Lem w tym punkcie mnie nigdy nie przekonał do czegoś innego. /.../ bardziej mnie przekonuje w tym punkcie Golem i jego mięta do Zacnej Anny, niż te purchle w Fiasku.

Hmm... Sam swego czasu broniłem GOLEMowej bezinteresownej ciekawości, jeszcze Spockami się podpierając, ale z obecnej perspektywy uważam, że antropomorfizujesz. Owszem, da się bronić tezy, że ewolucja typu darwinowskiego będzie preferować Rozum ciekawy (ciekawość oznacza gromadzenie wiedzy, wiedza zwiększa szanse przetrwania), ale już np. Rozum maszynowy, biologicznym imperatywom niepoddany, hormonami niesterowany, może dążyć w pierwszym rzędzie do świętego spokoju (choćby za cenę niebytu) np. I tu mam wrażenie, że calkiem przytomną lemowską wizją okaże się (mniejsza o to, że technicznie kompletnie anachroniczny) Mózg Elektronowy z "Astronautów" (o którym w b. zbliżonym kontekście dekadę temu była mowa).

20
Hyde Park / Odp: Użyteczny patriota Putina
« dnia: Grudzień 02, 2018, 08:35:21 pm »
Ustaliwszy, że na forum nie odbywa się wojna obcych wywiadów...

W sumie nic takiego nie zostało ustalone. Ustalone zostało tylko, że niepodważalnych dowodów na to - na dziś? - brak.

nie wiedziałam, że światło dzienne ma ujrzeć korespondencja Lem-Remuszko. W sumie chętnie przeczytam.

I zupełnie Cię nie brzydzą afiliacje jednego z korespondentów? Nic a nic?
Nie spytasz czy sam również nie uważa Lema za - za przeproszeniem - przedstawiciela "plugawego plemienia", jak jego kumpel?

21
Hyde Park / Odp: Użyteczny patriota Putina
« dnia: Grudzień 02, 2018, 06:29:38 pm »
Domagam się, a raczej postuluję, żeby administracja udzieliła mu pisemnego pouczenia, żeby nie publikował tutaj kłamstw proputinowskiej propagandy.

Powiedziałbym, że sprawa jest ciut bardziej złożona.
Owszem, mam swoje zdanie o facecie, który bryluje ze swymi okołolemowskimi pomysłami na stronie/blogu - tytułującego go przyjacielem (!) - osobnika, który wyraża się o współplemieńcach Mistrza per "plugawe plemię morderców Zbawciela":
https://marucha.wordpress.com/2018/11/18/w-obronie-ks-prof-tadeusza-guza/
Ale... nie, nie uważam by posiadanie, czy nawet głoszenie, proputinowskich poglądów - jakkolwiek mi wstrętne - powinno być zakazane. Sądzę natomiast, że - rychliwa tylko w wypadku bronienia swoich kolegów - administracja dobrze by zrobiła bacząc aby zamieszczane na Forum posty spełniały pewne standardy intelektualne. Jednym słowem: prymitywna, kontrfaktyczna, propaganda w istocie powinna iść do kosza (i owocować stosownymi upomnieniami). Natomiast jeśli kto będzie potrafił z sensem uzasadnić swoją sympatię do W.P., i bronić swego idola, a polityki jego, z użyciem rozsądnych argumentów, to mniemam, że powinniśmy go ścierpieć, choćby się krew nam gotowała.

22
Forum po polsku / Odp: Z PEWNOŚCIĄ nie jesteśmy sami..
« dnia: Grudzień 02, 2018, 06:09:09 pm »
wiele dróg i ścieżek do pokonania

Tu nie uciekniecie od "Solaris", bo rozważając możliwe drogi, którymi pójść może samoorganizacja materii trzeba spytać - jak Mistrz to zrobił, czy - jeśli powstaną odpowiednio złożone molekuły - musi skończyć się sławetnym kodem i darwinowską selekcją, czy materia ma również szansę doskoczyć do Rozumu (i cywilizacji) na inne sposoby? Ba, można rzecz drążyć jeszcze bardziej - czy to w ogóle molekuły (wszystko już jedno: bazujące na białku czy na krzemie*) muszą być, czy nie mogą - jak u Dukaja - fluktuacje kwantowe?

* Tak, znam argumenty przeciw krzemowi.

23
Forum po polsku / Odp: Z PEWNOŚCIĄ nie jesteśmy sami..
« dnia: Grudzień 01, 2018, 07:49:11 pm »
„rozum delfina”, gdyby zaistniał

Tu poruszyłeś mimochodem temat arcyciekawy (a swego czasu już naskórkowo ruszany)... Jak (i czy się w ogóle da, na etapie innym, niż konstruktorskiej wszechmocy, co mózg badanego wiernie zmapuje i na czynniki pierwsze analitycznie rozłoży) rozpoznać* - gdyby zaistniał - Rozum do tego stopnia atechnologiczny, że najprostszych narzędzi używać niezdolny?
Bo w człeku zeszły się na raz dwa ewolucyjne rozwiązania - mózg i ręka.
Choć z drugiej strony czy delfiny, gdyby rozumne (w interesującym nas stopniu) były, nie mogłyby sobie pracą zbiorową chwytnych pysków braku kończyn protezować? A skoro tego nie czynią, czy nie mamy prawa posądzać ich - wbrew Lilly'emu, SETI pionierowi - o niedostateczny stopień rozumności?

* Złożoność języka? Być może... Ale czy da się "z zewnątrz" powiedzieć cokolwiek o przekazywanych za jego pomocą treściach i ich (bez)sensowności? Jak poznać czy to dialog platoński, czy bogate melodycznie godowe trele?

24
Forum po polsku / Odp: Blade runner 2049 - postać Joi, czy aby nie plagiat?
« dnia: Grudzień 01, 2018, 04:40:01 pm »
A propos odcinkowców... Powstanie seryjna animacja ;) osadzona w świecie (nowego) "Bladego...", nakręci ją Shinichirō Watanabe od "Cowboy'a Bebopa":
https://www.polygon.com/2018/11/29/18118078/blade-runner-anime-black-lotus-adult-swim-crunchyroll

25
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Grudzień 01, 2018, 12:59:19 pm »
...jak ktoś "Ratujmy Kosmos!" woła ;):

26
Forum po polsku / Odp: Nieznane opowiadanie Lema w "Przekroju"
« dnia: Listopad 30, 2018, 08:54:17 pm »
Nie wiadomo, co większym odkryciem tygodnia: Lisowicia czy to opowiadanie :)

Ha! Mamy kolejne sensacyjne odkrycie w ciągu 7 dni, tym razem wiedzą nt. pochodzenia Ohydków trzepnęło:
http://science.sciencemag.org/content/early/2018/11/28/science.aau0008
Dobry tydzień  :).

27
Forum po polsku / Odp: Z PEWNOŚCIĄ nie jesteśmy sami..
« dnia: Listopad 30, 2018, 02:53:35 pm »
Jeśli więc wierzyć zasadzie kopernikańskiej, to od inteligencji w kosmosie powinno aż huczeć :)

A propos huczenia... Może spróbuję zilustrować o czym mowa znanym przykładem popkulturowym. Otóż "StarTrek" cieszy się - jak wiadomo - opinią SF skrajnie optymistycznej, jeśli chodzi o postulowaną skalę "zaludnienia" Kosmosu (Mistrz prawił: "tłok rzekomo panujących w kosmosie humanoidalnych ras, co /.../ pojawiają się z lubością w Star Treku na zasadzie "tu wlata, tam wylata, aqua destilata"."), i faktem jest, że w mało której spejsoperze tylu Obcych na raz zobaczymy.
Gdy jednak wejść w szczegóły okazuje się, że w czasach Picarda tamtejsza Federacja liczy - jak pada z ekranu w filmie "ST - First Contact" - "Over one hundred and fifty [inhabited planets - przyp. Q]... spread across eight thousand light years." (dane dot. wcześniejszej o wiek epoki Kirka mówią o tym, że jądro owej UFP zawiera się w ok. 7 pc, czyli 22.83 ly, zaś obszar do którego luźnej eksploracji rości sobie ona prawo to kula* o średnicy 4750 pc = 15492.43 ly, czyli wszystko się z grubsza zgadza).
i teraz... biorąc pod uwagę, że nasza Galaktyka ma 30 kpc (~100 000 ly) średnicy i zawiera 200 - 300 miliardów (!) gwiazd, wokół których - jak estymuje się na podstawie zagęszczenia dotychczas odkrytych - krąży 100 - 160 miliardów planet (!!!), a gatunków federacyjnych pokazano/wymieniono na ekranie znacznie mniej niż 150 (co sugeruje, że część z w/w circa 150 - niektóre źródła doprecyzowują ich liczbę na 154 - światów to "tylko" sterraformowane kolonie) musimy dojść do wniosku, że twórcy "ST" byli jednak - wbrew pozorom - zwolennikami Rare Earth hypothesis, zakładającymi dość nikłe cywilizacji zagęszczenie (szacując ostrożnie i skrajnie upraszczając rachunki: na 8 mld. planet wydała - w ich wersji - Rozum jakaś setka).
Jeśli więc osławiony serialowy hurraoptymizm okazuje się w praktyce czarnym pesymizmem, to o ile bardziej zdumiewający/niepokojący/szokujący wręcz musiałby być wariant, że tylko jedna ze 100-160 mld. planet Drogi Mlecznej Rozum wydała. (A tym bardziej opcja, iż jest ino jeden taki glob na 350 miliardów dużych galaktyk oraz 3,5 biliona galaktyk karłowatych składających się łącznie z 300 tryliardów gwiazd.)
Oto skala paradoksalności Paradoksu Fermiego.

* Dla porządku wypadnie odnotować, że D.M  ma "zaledwie" 1000 ly grubości, więc - w praktyce - nie o kuli, a o placku wyciętym z placka w większości przypadków mowa.

28
Forum po polsku / Odp: Z PEWNOŚCIĄ nie jesteśmy sami..
« dnia: Listopad 29, 2018, 06:40:30 pm »
W związku z tym jeszcze jedno pytanie: czy rozum, inteligencja nieuchronnie powstaje na pewnym stadium ewolucji dowolnego gatunku, i jej ukazanie się – to tylko kwestia czasu? Czy niekoniecznie?
Zdaje się, Lem pisał o tym, ale na razie nie mogę sobie przypomnieć gdzie :)
 

Może chodzi o "GOLEM-a XIV"? A konkretnie o:

"Doszliście już do tego, że Ewolucja nie miała na oku ani was w szczególności, ani żadnych innych istot, ponieważ nie do jakichkolwiek istot jej, lecz do sławetnego kodu. Kod dziedziczności jest artykułowanym wciąż od nowa przesłaniem i tylko to przesłanie liczy się w Ewolucji — a właściwie on jest nią właśnie. Kod jest zaangażowany w periodyczną produkcję ustrojów, ponieważ bez ich rytmicznego wsparcia rozpadłby się w nieustającym ataku brownowskim materii martwej. Jest on więc samoodnawiającym się, bo zdolnym do samopowtórzeń ładem, obleganym przez chaos cieplny."

I:

"chciałbym poskromić zapał takich teoretyków waszych, którzy poszli za daleko i mówią, że skoro Ewolucja to przypadek złapany przez konieczność i konieczność na przypadku jadąca, człowiek powstał najzupełniej przypadkowo i mogło go równie dobrze nie być.
A więc — w postaci aktualnej, tej, co tu się ziściła, mogło go i nie być, to prawda. Lecz jakaś forma, pełzaniem poprzez gatunki, musiała Rozumu dojść z prawdopodobieństwem tym bliższym jedności, im dłużej trwał proces. Jakkolwiek bowiem nie zamierzył was, jakkolwiek wykonywał indywidua ubocznie, spełnił warunki hipotezy ergodycznej, która twierdzi, że jeśli układ trwa przez czas dostatecznie długi, to przechodzi przez wszystkie stany możliwe, bez względu na to, jak nikłe są szanse ziszczenia pewnego osobliwego stanu."

29
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Listopad 29, 2018, 05:11:36 pm »
Ja bym nią objął dodatkowo kilku użytkowników tego forum

Ja też, choć pewnie innych mam na myśli...

choć widzę że to przypadki beznadziejne i nawet Rita tu na nic.

..acz nie oceniam ich aż tak surowo...

Niemniej... To jest tylko smutne... Więc może coś śmiesznego dla odmiany...

30
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Listopad 29, 2018, 04:46:30 pm »
20 osobowe Grupy Szybkiego Reagowania GROMy

Lipa... Myślałem, że to taki GROM:
http://grom.wp.mil.pl/
Albo chociaż taki GROM:
http://gromgroup.pl/
A tu jakieś Przymierze Fanat... znaczy... Wojowników...

Inna sprawa, że zanim kto omodli żonę, może się pomodlić by tę żonę wogle mieć, i to już bywa organizowane na poziomie... oficjała sądu biskupiego np.:
https://ekai.pl/kalisz-modlitwa-do-sw-jozefa-o-dobrego-meza-i-dobra-zone/
Zdarza się, że w pakiecie z potańcówkami (kompleksowość usług jak nic ;) ):
http://uszczepana.org/2018/02/07/msza-swieta-o-dobrego-meza-i-o-dobra-zone-6/

Strony: 1 [2] 3 4 ... 635