Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - xpil

Strony: [1] 2 3 4
1
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Marzec 16, 2018, 11:00:04 am »
[...]oraz wycofuję się z fałszywej tezy, że w tej kwestii mam rację stuprocentową[...]
R.

Ach, cywilizowany człowiek! Zacnie! A już plonkownicę rychtować miałem.

;)

2
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Marzec 15, 2018, 09:43:45 pm »
Szanowny Panie, wbrew Pana sugestiom nie "czepiam się", tylko wskazuję na Pana polszczyźniany czysty żywy twardy błąd. "Ubierać skarpetki" nie jest regionalizmem. To, powtórzę, czysty żywy polszczyźniany twardy błąd. Doroszewski, Kurkowa, Szymczak, Miodek, Bralczyk. Internet, jeśli Panu bardziej podchodzi...
W tej sprawie Pan nie ma racji ani trochę, a ja ją mam stuprocentową. Lecz jeśli Pan nie życzy sobie, abym na takie lapsusy zwracał Pana uwagę, to się oczywiście powściągnę.
pjes: ile Pan ma lat?

OK, towarzyszu Remuszko, alboście troll przebrzydły, albo mnie bierzecie pod włos. Niejaki Bańko, który jest dla mnie autorytetem w kwestii polszczyzny, mówi, cytuję: "[...]ubrać buty (kurtkę, sweter) to południowopolski regionalizm, w standardowej polszczyźnie wymienione części odzieży należy włożyć [...]".

Tak więc o ile faktycznie użyłem formy niepoprawnej (do czego się zresztą już przyznałem w poprzedniej wypowiedzi), o tyle Wasze zaprzeczanie w kwestii regionalizmu wygląda mi wyłącznie na próbę udowodnienia, czyja racja jest najczyjsza.

No ale mniejsza. Skarpetka i tak okazała się dziurawa, więc poleciała do kosza, zarówno niezałożona jak też nieubrana ;)

Na lapsusy językowe proszę mi zwracać uwagę bez wahania i w dowolnych ilościach; ja nie z tych, co się obrażają, wręcz przeciwnie, obrazić mnie jest trudno, za to łatwo i szybko się odbrażam. A ponieważ próbuję udawać blogera, co wychodzi mi lepiej lub gorzej, staram się szlifować tę moją nieszczęsną polszczyznę przy każdej nadarzającej się sposobności.

Lat mam teraz tyle, ile wynosi liczba pierwsza bliźniacza (starszy bliźniak). Następny mój wiek będący liczbą pierwszą bliźniaczą (młodszym bliźniakiem, konkretnie) będzie dopiero za 16 lat. O ile dożyję, ma się rozumieć.

3
Hyde Park / Odp: Pożegnania
« dnia: Marzec 15, 2018, 08:13:48 pm »
[...] Na tym etapie fikcyjny[...]

A nasz to niby skąd wiadomo, że prawdziwy? Też możemy być fikcyjni ;)

4
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Marzec 15, 2018, 08:12:29 pm »
Z sympatii dla Pana xpila spytam, w co Pan chce "ubrać skarpetę"?

Sensu stricto macie, Remuszko, rację z tym czepianiem się "ubierania skarpety", może się troche kojarzyć z ubieraniem choinki na ŚBN ;) Z drugiej strony, należałoby się w takim razie również czepiać poznańskiego "wychodzenia na pole" czy bydgoskiego chodzenia "na majtkach". Regionalizmy mają swój urok!

5
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Marzec 15, 2018, 04:35:35 pm »
Ten filmik z muzycznym Pi - bardzo dobry. Tylko czekać aż ktoś teraz w ten sam sposób udźwiękowi e, φ i inne niewymierności.

W ramach bezczelnej, grafomańskiej autoreklamy się pochwalę, że kiedyś napisałem opowiadanko o liczbie Pi: https://xpil.eu/dLG41


6
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Marzec 15, 2018, 04:13:56 pm »
@ xpil
Uznanie.

Czy ktoś zechce podać równania algebraiczne prowadzące do tego wyniku (v=12)?

R.

Równania tu zbędne:
1. Korek (po wyrzuceniu z kajaku) nie porusza się względem wody.
2. Jeżeli tak, to na chwilę zapominamy o fakcie, że woda się przemieszcza względem Ziemi.
3. Skoro odpłynięcie od korka zajęło chłopakom pięć minut, to powrót do korka - takoż, ponieważ łódka porusza się względem wody ze stałą prędkością liniową (plus minus zawrotka, zakola, zawirowania, wodospady, rekiny, znienackie łachy piachu, spadomisie, kolorowe jarmarki tudzież blaszane zegarki, pierzaste koguciki i baloniki na druciku)
4. Łącznie więc odpłynięcie i powrót do korka zajęły łódce (i jej pasażerom) 10 minut, plus minus wiadomo.
5. Przypominamy sobie teraz, że woda w ruczaju jednak się przemieszcza względem planety macierzystej. Przez tych ~10 minut przemieściła się o dwa kilometry.
6. Skoro przepłynięcie dwóch kilometrów zajęło wodzie 10 minut, to trzeba teraz policzyć ile woda przepłynie w godzinę.
7. 10 minut to jedna szósta godziny.
8. Mnożymy dwa kilometry przez sześć, czyli:
9. Wchodzimy na Wolfram Alpha: https://www.wolframalpha.com/input/?i=2*6
10. Wolfram mówi nam, że 2*6=12
11. Ponieważ nie dowierzamy pojedynczemu źródłu informacji, sprawdzamy w źródle alternatywnym: https://www.google.ie/search?&q=2*6
12. Google niby potwierdza, że 2*6=12, ale ponieważ wielkim korporacjom nie można ufać, na wszelki wypadek sprawdzamy jeszcze na smartfonie:
13. Włączamy kalkulator, wklepujemy: 2*6, wciskamy =
14. Pokazało się 12
15. Przypominamy sobie, że smartfon jest napędzany systemem operacyjnym od Google. Ponieważ nie wierzymy korporacjom, liczymy na palcach
16. Po upływie dziesięciu palców konstatujemy, że skończyły nam się palce u rąk. Zdejmujemy skarpetę.
17. Myjemy nogę.
18. Odliczamy jeszcze raz sześć dwójek.
19. Liczymy uważnie palce. Wychodzi 12.
20. Lub czasopisma.

Mogę już ubrać skarpetę, czy mam jeszcze coś policzyć?

7
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Marzec 15, 2018, 09:52:28 am »
[...]Ale wtedy korek miałby problemy;)

Przez chwilę dopuszczałem odpowiedź, że ponieważ wyjęli korek, szalupa napełni się wodą i pójdzie na dno, ale potem się zorientowałem, że musieliby płynąć wanną, a autor zagadki pisze wyraźnie, że to kajak jest. Także tego, ten.

8
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Marzec 15, 2018, 01:20:42 am »

Smok i Eustachy płyną kajakiem w wolno płynącym strumieniu i w pewnym momencie wyrzucają z kajaka korek. Potem wiosłują pięć minut pod prąd, po czym zawracają i doganiają korek, który w tym czasie (od wyrzucenia do dogonienia) przepłynął 2 km. Ile km/h wynosi prędkość strumienia?


Mi wychodzi, że 12 km/h, plus minus poprawka na zawrócenie kajaka, no i zakładając, że chłopaki wiosłują jednolicie, a strumień nie ma zakoli, zawirowań, wodospadów, rekinów, znienackich łach piachu, spadomisiów, kolorowych jarmarków ani blaszanych zegarków.

Co wygrałem?

9
Hyde Park / Odp: Pożegnania
« dnia: Marzec 14, 2018, 10:30:00 pm »
Zmarł w dniu urodzin Einsteina i Galileusza, który zarazem jest dniem liczby Pi. Ten to wiedzial, jak się ustawić...

Żarty na bok, "Krótką historią wszechświata" byłem zachwycony, a teraz czekam, aż The Big Bang Theory nakręcą jeden pozaplanowy odcinek ku czci zmarłego.

10
Hyde Park / Odp: Ja, Q:)
« dnia: Marzec 14, 2018, 10:27:52 pm »
Powiem krótko: wszyscy jesteście u pani.

11
Forum po polsku / Odp: Cycaty
« dnia: Marzec 11, 2018, 12:34:40 am »
Jak byłem młodszy miałem fazę na cytanie takiej strony z czytatami ;):
http://www.gavagai.pl/author/22-stanislaw-lem
Ale pewnie i ją znasz?

Nie znam!

To znaczy, teraz już znam ;)

Kradnę, dzięki stokrotne.

... no i się narumakowałem. Ukradłem pięć cytatów i się wiaderko skończyło. Ale lepszy rydz, niż nic, jak mawiają w jednym radio.

12
Forum po polsku / Odp: Cycaty
« dnia: Marzec 11, 2018, 12:24:40 am »
Jak byłem młodszy miałem fazę na cytanie takiej strony z czytatami ;):
http://www.gavagai.pl/author/22-stanislaw-lem
Ale pewnie i ją znasz?

Nie znam!

To znaczy, teraz już znam ;)

Kradnę, dzięki stokrotne.

13
Forum po polsku / Odp: Cycaty
« dnia: Marzec 10, 2018, 11:13:44 pm »
Domniemywam, że chodzi Ci o coś mniej znanego niż Wikicytaty? ;)
https://pl.wikiquote.org/
https://en.wikiquote.org/

Zaprawdę słusznie domniemywasz. Chodzi mi o coś bardziej... kameralnego. Może oryginalnego? Wiem, sam bym poszukał zamiast iść na łatwiznę :) No więc szukam i czasem znajduję, ale na ogół tylko pojedyncze perełki...

14
Forum po polsku / Cycaty
« dnia: Marzec 10, 2018, 09:45:02 pm »
Tytuł wątku miał brzmieć "Cytaty", ale mi się palec omskł, a potem już było za późno ;)

Na blogu mam wklejkę z losowym cytatem (na przykład tutaj: https://xpil.eu/losowy-cytat/). Cytaty wyświetlam z lokalnej bazy cytatów, którą pracowicie, jeden po drugim, rozbudowuję. Najczęściej kradnę od Shower Thoughts (https://www.reddit.com/r/Showerthoughts/), ale nie tylko. Jest trochę z Sapkowskiego, trochę z Lema, trochę z Pratchetta, trochę z Carlina, trochę z Twaina... no, groch z kapustą można powiedzieć.

No i teraz pytanie z serii niewygodnych moralnie: czy ktoś z pleno titulo forumowiczów/-czek zna jakieś w miarę sympatyczne źródełko cytatów sardoniczno - sarkastyczno - zabawnych, może być po angielsku lub po polsku, z którego mógłbym ukraść hurtem większą ilość cytatów bez ryzyka bycia ściganym o prawa autorskie i inne etcetery?
 

15
Forum po polsku / Odp: Wspomnień czar
« dnia: Marzec 04, 2018, 08:00:01 pm »
Przy książce Lema wypiłem swoje pierwsze w życiu piwo.

https://xpil.eu/pierwsze-piwo/

Strony: [1] 2 3 4