Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Hyde Park / Jam jest maziek
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Dzisiaj o 07:27:41 pm »
Kochani, na moją prośbę stałem się na powrót z przeproszeniem "szarym członkiem" ;) - ponieważ chciałbym, aby wróciło tamto forum, na które się zapisałem dawno temu. Chciałbym, żebyście wiedzieli, że decyzja ta nie jest negatywna, tylko pozytywna. Nie wynika z żalu, zawodu, złości czy czegoś innego na "z" a z pragnienia zmiany na lepsze, powrotu do "starych dobrych czasów" - słowem jest pozytywna i z nadzieją na lepsze. Funkcja jaką pełniłem ciążyła mi od pewnego czasu, ponieważ zawsze zdawałem sobie sprawę że do rozstrzygania ludzkich spraw nadaję się jak szpadel do regulacji zegarka. Po moim osobistym konflikcie jaki miał niedawno miejsce było to dla mnie już wręcz nie do zniesienia. Następstwa wyzwolone tym incydentem trwają jak mi się zdaje do dzisiaj - a ja mimo poczucia winy nie mam siły, aby z nimi walczyć. Taki moderator jest całkiem na nic. Dlatego zdecydowałem się na ten krok.

Dziękuje Wam - pomimo kilku nieco ponurych słów napisanych wyżej rola owczarka obszczekującego Waszą szanowną zgraję była czystą przyjemnością. Słowa te wyżej napisane nie są w żadnym razie podsumowaniem tego okresu - powody to jedno, a wspomnienia to drugie.

Dziękuję też Centrali w osobie skrzata, że nie dokonywał wiwisekcji tylko na mą prośbę skreślił.

Amen. Alleluja - i do przodu.
2
Hyde Park / Odp: Statystyki
« Ostatnia wiadomość wysłana przez miazo dnia Dzisiaj o 07:14:50 pm »
[...] Iloraz natomiast mierzy, ile średnio wyświetleń sprawia, że pojawia się jeden wpis [...]

Genialne odkrycie, nie wiedziałem, że to wyświetlenia sprawiają, że pojawiają się wpisy, do tej pory uważałem, że robią to użytkownicy. A teraz może odświeżę kilka interesujących mnie wątków i przeczytam, co w ten sposób "się napisało".

Generalnie zaś - i już bardziej na poważnie - to zestawienie jest na dość prymitywnympodstawowym poziomie. Kilka uwag z brzegu, kolejność bez znaczenia:
  • Dziesięcioelementowa próba jest zdecydowanie za mała.
  • Próba nie jest losowa i nie jest reprezentatywna - wybrane zostały po prostu tematy najpopularniejsze.
  • Prezentacja danych liczbowych jako dziesiątek tysięcy obok setek wprowadza dodatkowe, niepotrzebne zamieszanie. Podobnie jak agresywne zaokrąglenie przytoczonych ilorazów do liczb całkowitych (wypadałoby zostawić ze dwa miejsca po przecinku).
  • Prezentacja danych w postaci listy zamiast tabeli (lub wykresu) utrudnia ich odbiór.
  • Zaproponowana miara natężenia zdefiniowana jako liczba wyświetleń ma przynajmniej kilka wad - może świadczyć po prostu o kłopotach z internetem, przyjmuje milcząco założenie o tym, że wyświetlenie = przeczytanie, a przede wszystkim nie uwzględnia faktu różnego wieku wątków. Jeżeli już myśleć o natężeniu, to należałoby uwzględnić także datę założenia wątku oraz ostatniej odpowiedzi, na ich podstawie obliczyć liczbę dni i dopiero średnia liczba wyświetleń lub liczba odpowiedzi per dzień powie nam coś bardziej sensownego; w szczególności zaś obejrzenie rozkładu w czasie liczby odpowiedzi również może dostarczyć ciekawej obserwacji, a zwłaszcza unaoczni wątki, które są stare i dawno wygasłe a jedynie względnie ostatnio ktoś jedną odpowiedzią je nekropostował.
  • Inną ciekawą miarą, którą można wymyślić, jest np. badanie hermetyczności danego wątku polegające na policzeniu unikalnych użytkowników, którzy się w nim udzielali (to tylko przykład, wiele różnych innych miar można by zdefiniować w zależności od potrzeb).
  • W ogóle nie został zaadresowany obszar analityczny, który jako pierwszy nasuwa się w przypadku tego rodzaju danych, czyli tzw. text mining, w którym nie tyle istotne jest ILE się dyskutuje, ale O CZYM i JAK.
  • Interpretacja wyników od strony czysto ilościowej prowadzi wręcz do błędnych wniosków, patrz sformułowanie:

Iloraz natomiast mierzy, ile średnio wyświetleń sprawia, że pojawia się jeden wpis, a tym samym pokazuje, które tematy Forumowiczów interesują i angażują bardziej, a które mniej.

Równie dobrze można bowiem powiedzieć, że liczba wyświetleń mówi jedynie, które wątki są błahe i w których napisanie odpowiedzi jest względnie niskim kosztem (choćby od strony poświęconego czasu) - co powinno być oczywiste, gdy widzi się na liście TOP 10 wątki "O muzyce", "Fotokawiarnia", "No nie mogę" czy "Fakty medialne" i kojarzy, jakiego rodzaju niezobowiązująca sieczka przeważnie tam dominuje.
  • Od strony czysto technicznej - ręczne przepisywanie takich danych i liczenie na piechotę podczas gdy wiemy, że leżą on w bazie danych (i być może administrator dałby dostęp "tylko do odczytu" lub wystawił ich kopię by się nimi w ten sposób bawić), jest metodą może gdzieś z XIX wieku, ale niegodną współczesnego człowieka.
  • I tak dalej...
3
Forum po polsku / Odp: O Lemie napisano
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 05:59:15 pm »
Coś jeszcze a propos:
Ja żałuję, że nie doczekał angielskiego wydania "Summy Technologiae" i dosyć entuzjastycznego przyjęcia tej książki przez świat naukowy

Tj. dwie recenzje "Summy...":
1. "Cybernetic Futures: Stanislaw Lem, Summa Technologiae", Andrew Pickering (z "Technology and Culture" wydawanego przez The Johns Hopkins University):
https://muse.jhu.edu/journal/194
2. "Devourer of Encyclopedias: Stanislaw Lem's 'Summa Technologiae'", David Auerbach* (z "Los Angeles Review of Books" prowadzonego przez dziekana jednego z wydziałów University of California):
https://lareviewofbooks.org/article/devourer-of-encyclopedias-stanislaw-lems-summa-technologiae/

* Nawiasem: autor tego tekstu zgadza się najwidoczniej z Mistrzem, że komputer jest głupi ;):
https://nplusonemag.com/issue-13/essays/stupidity-of-computers/

ps. Postaram się w wolnej chwili wyszperać wszystkie dostępne on line recenzje anglojęzycznego wydania "Summy..." spełniające jakie-takie standardy. Prawdę mówiąc szukałem czegoś z prasy poświęconej ściślejszym dziedzinom, ale poza - linkowanym już przez skrzata - tekstem z "New Scientista" znalazłem tylko to (nie są to, żadną miarą, recenzje "Summy...", których poszukiwałem - pierwszy link to dłuższy tekst poświęcony Mistrzowi, drugi - list do redakcji wskazujący na prekursorstwo "Formuły Lymphatera" w pewnym modnym dziś obszarze rozważań... niemniej... chyba warto się podzielić...):
https://www.newscientist.com/article/mg23231002-100-stanislaw-lem-the-man-with-the-future-inside-him/
https://www.newscientist.com/letter/mg23130850-800-11-stanisaw-lem-was-there-and-there/
4
Forum po polsku / Odp: O Lemie napisano
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Dzisiaj o 05:17:22 pm »
Lemem ilustrowany art o niemożności kontaktu z obcymi cywilizacjami:
http://astronomy.com/bonus/alien-contact

Dodatkowo wpadł drugi : Relatywizm językowy w ujęciu fabularnym Stanisława Lema.
Czyli hipoteza Sapira-Whorfa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hipoteza_Sapira-Whorfa
...w prozie S.Lema:
http://uranos.cto.us.edu.pl/~rozmowa/tambor.htm
5
Hyde Park / Statystyki
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław Remuszko dnia Dzisiaj o 01:41:08 pm »
Internauta-lemofil Ariel, który zamierza z Mistrza pisać pracę magisterską, wyjawił
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1556.msg68125#msg68125,
że nie przychodzi mu do głowy, co do dorobku lemologii można jeszcze dodać, i od światłych Forumowiczów otrzymał kilka cennych porad.
W tej życzliwej tonacji uprzejmie informuję zainteresowanych, że zamierzam szerzej zachęcić Forumowiczów do zakupu za pięć złotych i jedenaście groszy (razem z dostawą do domu!) fenomenalnej księgi pani Izabeli Domaciuk „Nazwy własne w prozie Stanisława Lema”, którą właśnie mi przysłano. W następnej kolejności – jeśli czasu starczy – zamierzam zadać istotne pytania w wątku „Śmierć” oraz zarysować swoją wizję akceptowalnej wiary w Pana Boga w wątku „Religijna Rzeźba”.
Teraz natomiast – jako emeryt, który już kompletnie nie ma nic do roboty – chciałbym zająć się Forumową statystyką. Przypomnę: https://forum.lem.pl/index.php?topic=148.msg67959#msg67959 Zdaje mi się, że nikt jeszcze tego nie omawiał, i dlatego (miedzy innymi) zakładam nowy wątek
Najpierw dane, potem wnioski.
Wyjąwszy specyficzną AL, Forum składa się z dwóch części. Oto twarde liczby (pierwsza dziesiątka wyświetleń i pierwsza dziesiątka odpowiedzi; w zaokrągleniu do pełnych dziesiątków tysięcy wyświetleń; stan na 30 marca 2017):

Forum po polsku – wyświetlenia

01. WSDowiedziałem – 75
02. Filmy SF – 52
03. WZobaczyłem – 45
04. WPrzeczytałem – 39
05. Rzeźba Religijna – 37
06. Różne sprawy – 27
07. Eksploracja – 24
08. Lit&Film – 16
09. Ludzkość – 15
10. Świat 127 – 11   

Forum po polsku – odpowiedzi (w zaokrągleniu do pełnych setek)

01. WSDowiedziałem – 45
02. Rzeźba Religijna – 29
03. WZobaczyłem – 26
04. Filmy SF – 23
05. WPrzeczytałem – 21
06. Eksploracja – 12
07. Sprawy różnorakie – 12
08. Lit&Film –   6
09. Ludzkość –   5
10. Świat 127 –   5

Iloraz (liczba wyświetleń dzielona przez liczbę odpowiedzi w zaokrągleniu do dwóch cyfr): 

01. Ludzkość – 27
02. Lit&Film – 25
03. Różne sprawy – 23
04. Świat 127 – 22
05. Filmy SF – 22
06. Eksploracja – 19
07. WZobaczyłem – 19
08. WPrzeczytałem – 18
09. WSDowiedziałem – 17
10. Rzeźba Religijna – 13

C.d.n., ale teraz muszę pospiesznie jechać do Prószyńskiego, gdzie w wczoraj nieopatrznie zostawiłem swój życiowy niezbędnik (kalendarzyk). Po powrocie podam dane dotyczące Hyde Parku.
R.

Nie mam już klawisza "modyfikuj", więc uprzejmie proszę pierwszego z brzegu moderatora, aby zechciał scalić wpis poprzedni i obecny. A obecny brzmi:

Hydepark – wyświetlenia

01. O muzyce – 35
02. Fotokawiarnia – 18
03. No nie mogę – 18
04. Snerg – 16
05. Kwiz – 14
06. Fakty medialne – 14
07. Tabula – 14
08. Przyczyny katastrofy – 14
09. Deniken – 13
10. WStworzyłem – 8

Hydepark – odpowiedzi

01. O muzyce – 27
02. Kwiz – 15
03. Przyczyny katastrofy – 11
04. Fakty medialne – 11
05. Fotokawiarnia – 11
06. Pytam – 10
07. No nie mogę – 10
08. Patriotyzm polski – 8
09. Polityka smoleńska – 6
10. Polityczna Rzeźba – 5

Iloraz

01. Pytam – 8
02. Patriotyzm polski – 9
03. Kwiz – 9
04. Fakty medialne – 10
05. Polityka smoleńska – 11
06. Przyczyny katastrofy – 13
07. O muzyce – 13
08. Polityczna Rzeźba – 14
09. Fotokawiarnia – 17
10. No nie mogę – 19

O czym świadczą przytoczone liczby? Na mój rozum liczba wyświetleń świadczy porównawczo o natężeniu (intensywności) zaciekawienia tematem wątku, liczba odpowiedzi zaś uściśla i wzmacnia ten pierwszy wskaźnik (dowodzi aż takiego mentalnego zaangażowania internauty,  że chce mu się postukać w klawiaturę). Iloraz natomiast mierzy, ile średnio wyświetleń sprawia, że pojawia się jeden wpis, a tym samym pokazuje, które tematy Forumowiczów interesują i angażują bardziej, a które mniej.

Uprasza się o wytknięcie ewentualnych błędów oraz o wnioski i komentarze :-)
R.

wobec tak uprzejmej prośby pierwszy z brzegu moderator z przyjemnością scala - Q
6
Forum po polsku / Odp: [SPRAWY ORGANIZACYJNE]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 12:01:32 am »
Oznajmiam, że dopóki karma jest będę ją klepała jak i komu chcę.

Nie będę zaprzeczał, że ja się z zacytowanymi słowami do Ciebie zwróciłem (starając się zresztą obrócić rzecz w żart - vide emoticony). Podbicie dwukrotnie trzech punktów tej nieszczęsnej "karmy" jednemu użytkownikowi dwa razy pod rząd (łącznie sześciu), w ciągu trzech dni (!) uznaję bowiem za dużą nieuczciwość wobec zwykłych Użytkowników Forum, którzy nie mają takiej możliwości wyrażania swoich sympatii/antypatii takim sposobem. (I - tak - skoro nie otrzymałem odpowiedzi na moje żartobliwe upomnienia - zareagowałem na to równie oszukańczym odjęciem Ci trzech punktów tego czegoś.) Zresztą - paradoksalnie - to bodaj Remuszko pierwszy to napisał (że moderatorzy nie powinni nadużywać itp.).

Gdybyś nawet dodawała po dwa punkty, w odstępach kilkudniowych, dajmy na to, to bym milczał, dla świętego spokoju (jak zwykle). Przywykłem milczeć dla świętego spokoju na Lem.pl.

Tu zresztą trzeba zauważyć, że system "karmiczny" ogólnie niezbyt się sprawdza. Nie zauważyłem by "karmnikowe" punkty były oznaką wyrażania szacunku za szczególnie mądre wypowiedzi. To od dawna jest narzędzie służące wirtualnemu klepaniu się po plecach, wyrażaniu całkiem prywatnych sympatii i antypatii, niczemu więcej. To co ostatnio robiłaś dowodzi tego wyraźnie. Dlatego już dawno postulowałem zniesienie tego rozwiązania. Nie wiem czy nie "karma", bowiem, jest - obok, oby już minionego, wysypu pustosłowia S.R. - dla którego merytoryczne dyskusje na niniejszym Forum od dawna należą do rzadkości. System sprzyja klepaniu się po plecach, to się klepiecie (przykro to pisać, bo w sumie lubię w jakimś stopniu wszystkich byłych i obecnych Forumowiczów, Ciebie tez, nadal, ale skoro postanowiłaś załatwić to publicznie, w brutalnym stylu - i ja nie mam wyjścia, przepraszam), wszyscy inni rozluźnili orbity i wpadają tu coraz rzadziej, a nawet jak wpadają, to mało piszą. Nie wiem, być może Tobie to odpowiada, czujesz się w tym dobrze, ja jednak wolałem - mimo wszystko - czasy Terminusa kiedy, owszem, trochę po plecach się klepano, jak to w forumowej rodzinie, ale merytoryczne dyskusje kwitły. Widać nie da się ich prowadzić w atmosferze karmicznego mli-mli (które dyskryminuje mających może więcej do powiedzenia, ale mniej zabiegających o popularność).

I na zupełnym marginesie: uczestnicy forum nie będący moderatorami nie mogą edytować swoich postów - przyjmij to do wiadomości - Q.

Trudno mi w to uwierzyć, bo pamiętam, że kiedy byłem zwykłym użytkownikiem edytować się dawało, nawet po latach. Ale jeśli po kilku przeprowadzkach Forum się to zmieniło, to - cóż - przyjmuję do wiadomości.

ps. Prywatnie jest mi cholernie przykro, że tak łatwo uznałaś mnie za wroga. (Acz muszę dodać w odpowiedzi, że ja ani Ciebie, ani kogokolwiek innego z obecnych na Forum za wroga nie uznaję, i uznawać nie zamierzam. Nie planuję ostentacyjnie zrywać z kimkolwiek kontaktów, ani nic w tym stylu. Nie jestem bowiem obraźnikiem z zawodu, wierszyka o nosie i drzewie też mnie w dzieciństwie uczono. Co nie znaczy jednak, że będę o czyjąkolwiek przyjaźń - realną czy wirtualna - na kolanach prosił i zabiegał.)
7
Forum po polsku / Odp: [SPRAWY ORGANIZACYJNE]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Marzec 29, 2017, 11:29:21 pm »
Zabiorę w tym temacie głos raz. Bo jest to obrzydliwy temat.
Dostałam następujące PM dotyczące spraw organizacyjnych:
Co to za wygłupy ze sztucznym podbijaniem karmnika Remowi? ;)
olka przestań oszukiwać z dodawaniem po trzech karm za jednym zamachem Remowi, bo zacznę równie "uczciwie" zdejmować po dychu Wam obojgu ;).

Oznajmiam, że dopóki karma jest będę ją klepała jak i komu chcę.
Bardzo proszę osobę, która do mnie to napisała, by więcej nie zwracała się do mnie.
Żałuję, że sama nie mogę sobie odjąć tych punktów do zera, bo te marne trzy które poleciały nie załatwiają sprawy ;D
Żałosne.
Dziękuję.

I na zupełnym marginesie: uczestnicy forum nie będący moderatorami nie mogą edytować swoich postów - przyjmij to do wiadomości - Q.

8
Hyde Park / Odp: O muzyce
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Marzec 29, 2017, 07:24:42 pm »
Mnie męczy jakiś klasyczny kawałek przerobiony na synt;)

Fotoreal - bardzo fajna, a zagadka...pierwsza - wiadomo: ślonski chop...ale ten primosong? :-\
W związku z przeżywalnością przychodzi mi do głowy jeno "Przeżyj to sam";)

Zapytam o tytuł?...zapytam.
Z pewnych powodów maziek ma tu forę.  8)
Maziek się zapodział;)
9
Forum po polsku / Odp: dzis mija rocznica
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław Remuszko dnia Marzec 28, 2017, 09:55:44 am »

Róża od .chmury. Czekoladka i zielony znicz - ode mnie.

Dzięki duchowej łączności elektromagnetycznej było nas trzech: .chmura, ja i Tzok, z którym rozmawiam dotykając lewą ręką grobu, a przy prawym uchu trzymając komórkę (lewą ręką do prawego ucha)

wzruszające zdjęcia, ale scalić dubla wypadało
10
Hyde Park / Odp: O muzyce
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Marzec 28, 2017, 02:03:24 am »
Od 0:08 - melodyjka...męczy od wczoraj - blisko do tematów z Love story, Nocy i...jakiś walc? Ciągle nie to...zagadka by?;)
Ba. Nie wiem, jakiś temat ogólnoznany z lat 70-tych? Kojarzy gdzieś w okolice Abby, tych kapel ówczesnych esta-esta-palomablanca-hanyhany. Może faktycznie jakiś musical? Nie wpadło odraz, a jak nie wpadło odraz to pewnie już nie wpadnie. Lub coś z wczesno 80-tych...synt-disco?

Czyli co? Klinem ją, zagadkę zagadką? Fotorelacja miała być.
Zatem Piotrków Trybunalski.
A w nim rockowe dziadki.
Ze starego składu; śpiewak, gitarzysta, klawiszowiec i perkusista. Basista - żyje, ale aktualnie pokłócony z śpiewakiem. Zastępuje go...basistka.  :) Całkiem ona  tego...choć podobno partnerka perkusisty. Raptem niecałe 30 mniej...to żaden rozjazd dla rockowych dziadków.
Znaczy bazowa rozpiętość wieku samych panów to 68-74. Jakoś tak...mimo konserwacji trochę wspomagają się młodszymi - to druga prawda.
Do rzeczy;
Gitarzysta i śpiewak wyglądają tak;

Gwiazdor - najstarszy w kapeli (74) a i najważniejszy -  był całkiem skoczny i całkiem wydolny wokalnie.

Grali i śpiewali aż do pierwszej niespodzianki. Niespodzianka zagrało później na organach. Niespodzianka wiekowo nie odbiegała (5 lat młodsza od białego; dopisał - wasz Pudelek), acz wyglądem trochę bardziej.
Pierwsza zagadka, łatwiutka - kto on?
Ze śpiewakiem;

I piątka z gitarzystą;

Po rzewnym przywitaniu niespodzianka odegrała swoje sztandarowe bachorganelle i zainicjowała kolejną niespodziankę - kolektywną. Otóż, przyjaciele Węgrzy odegrali i odśpiewali - po polsku - polski primosong.
Jaki?
To zagadka druga.
Ale widać, że się męczą, językowo.
Jednak przyjaźń zobowiązuje - dzielnie odśpiewali cały.

Główny ciężar lingwistycznego aspektu przyjaźni zdecydowanie spadł na śpiewaka wspomagającego.
Acha - perkusista w kosmosie z krążącą wokół laseczką (jej ciemna strona)

Po odśpiewaniu poliszsongu pociągnęli jeszcze trochę swoich, po czym, w ramach kolejnej niespodzianki od niespodzianki, pan "krasnal" wykonał własny utwór z towarzyszeniem madziarstwa.
Znaczy kawałek swojego, bo on po całości zbyt długi;

Zapytam o tytuł?...zapytam.
Z pewnych powodów maziek ma tu forę.  8)
I to już prawie koniec - jeszcze tylko ukłony.
Ufff - znów udało się przeżyć!!!

Po czym nastąpiły bisy z obowiązkową, acz niekonieczną dziewczyną...ile można. Przy okazji ukłonów wyszedł zza klawiszy kolejny 70-parostatek - ten w białym szaliczku.

I to koniec - jeszcze tylko kolejne brawa i owacje

Zwłaszcza od sporej reprezentacji Węgrów, którzy wydzierali się tużobok...przyjechali tutaj, gdyż Omega koncertuje już bardzo rzadko.
Ba, 55 lat zobowiązuje. 55 lat na scenie!
Ręce już nie te...
I żebyniebyło, co obrazki jeno...dla tych, których drażni ichni język, albo i rockowe instrumentarium - takie przeróbki symfoniczne, łagodne, nieinwazyjne...
https://www.youtube.com/watch?v=BhSx14T6DXQ
Znakomity usypiacz...do pewnego momentu.
End

Strony: [1] 2 3 ... 10