Autor Wątek: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]  (Przeczytany 445198 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada + Bajki Robot
« Odpowiedź #15 dnia: Września 13, 2006, 07:06:01 pm »
moja propozycja jest taka: zacznijmy od tego, co wszyscy mają (czyli od "jak ocalał świat") a w tak zwanym międzyczasie wszyscy sobie skompletują dodatki, bo np w moim wydaniu są bajki robotów, za to kończy się ono na Kobyszczu. W ten sposób ruszymy z miejsca.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada + Bajki Robot
« Odpowiedź #16 dnia: Września 13, 2006, 07:17:27 pm »
Maziek dobrze mówi. Z tego co widzę, to na samą "Cyberiadę" zgadzają się wszyscy, a ewentualne "Bajki..." budzą kontrowersje. To zacznijmy już tą "Cyberiadę", a "Bajki..." zrobimy po niej.

Proponuję tak jak poprzednio wystartować od: "Jak ocalał świat", "Maszyny Trurla" i "Wielkiego lania". Ja mogę zacząć choćby i dzisiaj, ale jeśli dla kogoś to kłopot, to możemy ruszyć od poniedziałku.
« Ostatnia zmiana: Września 13, 2006, 07:18:04 pm wysłana przez Falcor »

Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada + Bajki Robot
« Odpowiedź #17 dnia: Września 13, 2006, 08:35:21 pm »
Dobra, to od poniedziałku z Jak ocalał świat i resztą  ::)
Przeczytać przeczytam ::) Zresztą... ,,Jak ocałał świat" to ja pamiętam, że chyba gdzieś miałem zaplątany w jakiś inter-książkowy zbiorek Lema (chyba się to zwało "Fantastyczny Lem"), to już to znam. No, to od poniedziałku!


PS. Tę ankietę potem wywalim, by nie szpeciła.
« Ostatnia zmiana: Września 13, 2006, 08:36:24 pm wysłana przez Terminus »

Zlatan

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 253
  • Immanuel can't - Djenghis can
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada + Bajki Robot
« Odpowiedź #18 dnia: Września 13, 2006, 09:20:51 pm »
No to zróbmy jak pierwsi chrześcijanie - ustalmy kanon Cyberiady a potem możemy się wziąć do dyskutowania - oczywiście tylko w ramach kanonu.
Wszystkie inne opowiadania będą traktowane jako heretyckie apokryfy.
Ja mogę się podjąć roli biskupa Ireneusza i będę okładał anatemą każdego kto ośmieli się mieć inne zdanie w sprawie kanonu niż ja.  >:(
Jakie jest moje zdanie na razie nie ujawnię, bo jeśli będzie takie same jak innych, to stracę okazję do wyklinania.

No, ale poważniej - dlaczego by nie omówić tych trzech bajek (Cyberiady właściwej) najpierw a reszty potem? Mniej szeroki front natarcia umożliwia większą koncentrację sił (Napoleonem też lubię być...). :-/

Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada + Bajki Robot
« Odpowiedź #19 dnia: Września 13, 2006, 10:13:57 pm »
No to moja "Cyberiada" wygląda tak:

Jak ocalał świat
Maszyna Trurla
Wielkie lanie
Siedem wypraw Trurla i Klapaucjusza
Bajka o trzech maszynach...  
Altruizyna...
Kobyszczę
Edukacja Cyfrania
Powtórka

A jak ktoś ma inaczej, to na stos z nim :P!!

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada + Bajki Robot
« Odpowiedź #20 dnia: Września 14, 2006, 01:59:02 am »
No to jedzmy od tego ocalalegto swiata! Im szybciej tym lepiej

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada + Bajki Robot
« Odpowiedź #21 dnia: Września 14, 2006, 11:59:18 am »
Dobra, to wyrzucam ankietę, przywracam nazwę wątku. Robimy od "jak ocalał świat" najpóźniej od poniedziałku. Z tym że jak ktoś coś chce już zacząć o tym pisać, to proszę bardzo. Cały przyszły tydzień zajmować się będziemy pierwszymi trzema opowiadankami.

HOWGH.
Vox Dei, nie ma dyskusji!

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #22 dnia: Września 14, 2006, 02:33:40 pm »
To moze w ogóle po bozemu wywalic te wszystkie posty od czego i kiedy zaczynamy (albo przerzucić do wątku organizacja) a tu wpuścić jak zwykle terminarz i czystą dyskusję. Chodzi mi o potomnosc, zeby to jakąś formę miało...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Rachel

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #23 dnia: Września 14, 2006, 04:59:28 pm »
No proszę, a tu widzę wojna światów z tą Cyberiadą  ;D
Wszystkim energia po wakacjach wróciła, no to good, cieszymy się.

Ja opowiadam się za czytaniem Cyberiady, a Bajki później, jak nam zapała starczy 8-)


Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #24 dnia: Września 14, 2006, 06:31:35 pm »
Cytuj
To moze w ogóle po bozemu wywalic te wszystkie posty od czego i kiedy zaczynamy (albo przerzucić do wątku organizacja) a tu wpuścić jak zwykle terminarz i czystą dyskusję. Chodzi mi o potomnosc, zeby to jakąś formę miało...
Trochę szkoda tak wywalać...

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #25 dnia: Września 14, 2006, 08:13:13 pm »
Cytuj
To moze w ogóle po bozemu wywalic te wszystkie posty  od czego i kiedy zaczynamy (albo przerzucić do wątku organizacja) a tu wpuścić jak zwykle terminarz i czystą dyskusję. Chodzi mi o potomnosc, zeby to jakąś formę miało...

a na nazwisko to masz pewnie Kaczyński, co? [smiley=grin.gif]  

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #26 dnia: Września 14, 2006, 09:09:28 pm »
kurde, już drugi raz na tym forum zostałem rozpracowany... czas zmienić zawód!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Zlatan

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 253
  • Immanuel can't - Djenghis can
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #27 dnia: Września 14, 2006, 10:51:04 pm »
Terminus napisał:

Cytuj
Z tym że jak ktoś coś chce już zacząć o tym pisać, to proszę bardzo

Jak już to już. Rozumiem, że wszyscy odwlekamy tę straszną chwilę kiedy trzeba będzie coś napisać, żeby potem przez innych nie zostać oskarżonym o banalność.
W tej sytuacji postanowiłem właśnie zacząć od banału i "lec z honorem lec" jak "kamień rzucony na szaniec" otwierając drogę innym (mniej odważnym).

BANAŁ: W opowiadaniu "Jak ocalał świat" centralnym tematem nie jest żadna tam maszyna, uratowanie świata przed zagładą  ani nawet wieczne awantury między Trurlem i Klapaucjuszem ale rola języka w opisywaniu a poprzez opisywanie - w postrzeganiu świata.

Lingwiści od blisko stu lat prowadzą spory o to co było najpierw - kura czy jajo - język czy percepcja.
Na zdrowy rozsądek nie można oczywiście nadać nazwy czemuś, czego istnienia nie jest się świadomym. Ale z drugiej strony jeśli już coś posiada nazwę, to będzie zauważane w pierwszej kolejności, kosztem innych obiektów i zjawisk być może równie widocznych.
Przy tej okazji przywołuje się często dwadzieścia kilka określeń na śnieg w języku grenlandzkim albo ubogie słownictwo w dziedzinie kolorów jakim operują mieszkańcy Sahary (niestety nazwa tego plemienia wyleciała mi z głowy). Ale oczywiście przykładów można by znaleźć znacznie więcej.
Chyba niewielu z nas potrafiłoby rozpoznać ponad dwadzieścia odmian śniegu ale jestem przekonany, że po przeszkoleniu przez zawodowego Grenlandczyka   większość nie miała by z tym problemu.
Podobnie ci nieszczęśliwi "saharyjczycy" mogliby nauczyć się rozpoznawać i nazywać znacznie więcej kolorów.
Można by oczywiście zastanawiać się, czy to język ogranicza możliwości percepcji czy raczej środowisko u nas ubogie w śnieg a na Saharze - w kolory.

Dlaczego to wszystko kojarzy mi się z opowiadaniem "Jak ocalał świat"?
Otóż straszliwa maszyna Trurla radziła sobie nie tylko z takimi rzeczami jak nimby, nausznice, neutrony, nurty, nosy i nimfy ale również natągwie, nupajki, nurkownice, nędzioły, nałuszki, niedostópki i nędasy, że nie wspomnę o graszakach, plukwach, filidronach i zamrach.
I do tej drugiej kategorii należy właśnie to wszystko co nie posiada nazwy w naszym języku a mogłoby gdybyśmy wiedzieli jak to rozpoznać.
Maszyna Trurla byłaby więc symbolem naszej świadomości ograniczonej przez język, który pozwala nam dostrzec tylko to co nazwane. Reszta przestaje istnieć.

Wiem, że w mojej tezie są dziury. Czekam na atak.  [smiley=huh.gif] ;)

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #28 dnia: Września 14, 2006, 11:25:03 pm »
Dobrości naści grafik. A i kolorek zczerwieniały wychędorzym.

GRAFIK

|Tytuły||Przybl. liczba stron||Daty|Stron na okres czasu:
Jak ocalał świat 5 11-25.IX
Maszyna Trurla 10 11-25.IX ...... 23
Wielkie lanie 8 11-25.IX
Wyprawa 1 11 25.IX-2.X
Wyprawa 1A 12 25.IX-2.X ...... 57
Wyprawa 2 25 25.IX-2.X
Wyprawa 3 14 2-9.X
Wyprawa 4 8 2-9.X .... 37
Wyprawa 5 15 2-9.X
Wyprawa 5A 6 9-16.X
Wyprawa 6 16 9-16.X ....31
Wyprawa 7 9 9-16.X
Bajka o trzech maszynach... 64 16-23.IX
Altruizyna 22 16-23.IX ..... 86
[/color]

Jak widać, jest pewna dysproporcja w ilości stron między tygodniami... szczególnie, jeśli chodzi o ostatni tydzień. Tak czy inaczej, nawet 86 stron to pestka.

Ponadto, napisałem to, co jest w spisie treści mojego wydania, które wydaje się nieco biednawe. Dlatego jeśli ktoś ma więcej, to będzie pewno na końcu dorabiane. Ja może spróbuję zaopatrzyć się w szersze wydanie, ale narazie nic nie mogę zrobić.
« Ostatnia zmiana: Września 23, 2006, 02:13:48 pm wysłana przez Terminus »

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #29 dnia: Września 14, 2006, 11:29:07 pm »
Cytuj

Wiem, że w mojej tezie są dziury. Czekam na atak.  [smiley=huh.gif] ;)

Ba, może i maszyna Trurla jest symbolem ograniczonej świadomości, ale to nie znaczy, że świadomość jest ograniczona. Nie uznaję takiego faktu ::) Cóż by to była za beznadziejna wegetacja, gdybyśmy umieli dojrzeć tylko to, co jesteśmy w stanie nazwać.

Niewątpliwie na każdą literę są jakieś rzeczy, które zostały wymazane. I tak na przykład na c. Cęgiewy, Centropławy, Cymanki i Cądziele. Każdy wie, jak pięknie byłoby z nimi.