Autor Wątek: Ja, Remuszko :-)  (Przeczytany 447548 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #630 dnia: Sierpnia 19, 2018, 07:15:33 pm »
No tak. Mamy takie (różne) opinie. Uważam (opinia!) że na tej różnorodności polega cała nasza* uroda.

R.

*Nie Twoja ani tym bardziej moja, ale Luckości. Miliardowego potomstwa Wielkiego Lucka :-)
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #631 dnia: Sierpnia 19, 2018, 08:38:46 pm »
@ maziek

Czy znasz może jakieś badania opinii na temat dynamiki społecznej akceptacji LGBT? Jeśli tak, to podaj link, proszę.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #632 dnia: Sierpnia 19, 2018, 08:39:25 pm »
Nie mam.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #633 dnia: Sierpnia 19, 2018, 09:38:53 pm »
@ maziek

Świat się zmienia dość gwałtownie. Pan Lem by go nie poznał. Mnóstwo kolorowych ludzi nad Wisłą, w Europie i wszędzie - tak zapewne zostanie. Czy upadają paradygmaty? Czy upadają religie? Czy upada dotychczasowa płciowość?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #634 dnia: Sierpnia 20, 2018, 09:32:34 am »
Poczucie, że akurat w naszych czasach coś upada, zwłaszcza po raz pierwszy lub ostatecznie, jest fałszywe. Religie na ogół po jakimś czasie upadają - religijność nie. Płciowość człowieka powoduje, że rozmnażają się na ogół tylko prawomyślni - a jednak wg różnych badań LGBT jest w każdej próbce 6-10%.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #635 dnia: Sierpnia 20, 2018, 11:41:59 am »
Cytuj
Poczucie, że akurat w naszych czasach coś upada, zwłaszcza po raz pierwszy lub ostatecznie, jest fałszywe.


To się dopiero okaże. Nie za naszego życia.

Cytuj
Religie na ogół po jakimś czasie upadają - religijność nie.

Przykład upadłej religii?
Z religijnością natomiast pewne jest tylko jedno: że słabnie.

Cytuj
Płciowość człowieka powoduje, że rozmnażają się na ogół tylko prawomyślni - a jednak wg różnych badań LGBT jest w każdej próbce 6-10%.

Czy to nie znamienne, że Encyklopedia PWN nie podaje żadnych liczb?
Jako władający Światowym Językiem, sprawdź, proszę, co o tej liczbie (tych liczbach) mówi encyklopedia brytyjska - jeśli mówi coś konkretnego. Z góry dziękuję :-)

R.

 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #636 dnia: Sierpnia 20, 2018, 12:22:25 pm »
Mowa o upadku kategorii a nie konkretu. Np. telefony na korbkę mogą upaść, bo korbka niepotrzebna, ale kategoria porozumiewania się na odległość nie upadnie.

Przykład upadłej religii - pytasz poważnie? Nie znasz żadnej, po której zostały tylko zabytki albo i wyłącznie przekazy ustne? Z zabytków największe pozostawiła religia faraonów.

Nie mam czasu grzebać - czytałem wielokrotnie art. na ten temat, głównie z Świecie Nauki ale nie tylko. Ilość osób homoseksualnych (w różnym natężeniu), transseksualnych itd. w badaniach w których osoby czuły się bezpiecznie wynosi kilka procent niezależnie od społeczeństwa, z którego się wywodzą, natomiast liczba takich osób jawnie czy półjawnie funkcjonujących w danym społeczeństwie jest wprost proporcjonalna do tamtejszego ich traktowania. W krajach, gdzie karze się to na szyi procent LGBT wynosi zero do 2-3 miejsca po przecinku.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #637 dnia: Sierpnia 20, 2018, 01:27:04 pm »
Ja o jednym, Ty o drugim (jak to masz we zwyczaju). Koci ogon domaga się wytchnienia!

Mojego wyrażonego przed chwilą zdziwienia nie budzi kilka procent (pewnie to prawda), lecz CO INNEGO.
To mianowicie, że EPWN nie podaje ŻADNEJ liczby.
Pytam: co mówi EB?
Nie wykręcaj się brakiem czasu. Trzeba w google wpisać po angielsku "Homoseksualizm Encyklopedia Brittanica" i rzucić okiem, czy podają jakąś liczbę, czy nie podają. Bo może to jest tajne również encyklopedycznie? A co mówi Russkaja albo Białorusskaja? Chyba spytam Wielikawo Lemologa... 

R.

pjes: sam próbowałem, ale google pokazało przy tłumaczeniu "error 404"...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #638 dnia: Sierpnia 20, 2018, 01:33:23 pm »
Ano Duchem Świętym nie jestem, choć nie tylko Ty uważasz, że powinienem.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #639 dnia: Sierpnia 21, 2018, 11:44:48 am »
@ maziek

Cytuj
Przykład upadłej religii - pytasz poważnie? Nie znasz żadnej, po której zostały tylko zabytki albo i wyłącznie przekazy ustne? Z zabytków największe pozostawiła religia faraonów.

Pytam poważnie, choć tylko z ciekawości. Religia faraonów upadła wraz z państwem faraonów, którego była immanentną częścią. Chyba podobnie było z państwem Inków czy państwem Azteków. Ja pytam o upadek bezpaństwowej religii nowożytnej. Jeden jedyny przykład takiego upadku.

Cytuj
Nie wykręcaj się brakiem czasu. Trzeba w google wpisać po angielsku "Homoseksualizm Encyklopedia Brittanica" i rzucić okiem, czy podają jakąś liczbę, czy nie podają.


To zajmuje sekundy. Zrób to dla mnie, proszę :-)

@ liv

Czternaście różnych forumowych głosów to całkiem niezły wynik, zwłaszcza jeśli wziąć po uwagę temperatury i okres urlopowy.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #640 dnia: Sierpnia 21, 2018, 02:42:21 pm »
Miała być "upadła religia" - teraz się okazuje, że jeszcze "bezpaństwowa" i "nowożytna" - a jak coś odpowiem to zaczniemy dzielić zapałkę co to znaczy bezpaństwowa lub nowożytna albo jak bardzo musi upaść, żeby była upadła i czym to mierzyć. Nie ze mną te numery.

Jak wpiszę za Ciebie, to nic nie zapamiętasz.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #641 dnia: Sierpnia 21, 2018, 04:13:10 pm »
Religijnie leżysz i kwiczysz.

A ja przypadkowo znalazłem:
 
http://www.pewforum.org/2018/06/13/the-age-gap-in-religion-around-the-world/

Skoro po angielsku, to na pewno szczera prawda.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #642 dnia: Sierpnia 25, 2018, 09:09:00 pm »
Właśnie dostałem drgawki dobranockowe senne dla maźka i innych kociolubów:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2231678823730948&id=100006665566931

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #643 dnia: Sierpnia 29, 2018, 11:38:51 am »
----- Original Message -----
From: Marek Penszko
To: Stanisław Remuszko
Sent: Wednesday, August 29, 2018 7:59 AM

Staszku,
dzięki wielkie za fotki - są świetne pod każdym względem!
Okazuje się, że "Cyberiadę" mam. Znalazłem na półce w bibliotece syna, która została w moim domu, kilkanaście tomów dzieł Lema z Biblioteki Gazety Wyborczej.
Czy "Cyberiada" jest Twoim zdaniem najlepsza na początek - aby przekonać się do pisarstwa Mistrza? Bo może zaproponowałbyś coś innego. Jest tego sporo.
Pozdravy
Marek

*

Marku,
Na moje czucie, nie ma ŻADNEJ książki pana Lema "na początek", gdyż każda jego książka jest jakościowo bardzo inna.
Mogę jedynie rzecz, co JA cenię najbardziej: "Cyberiadę" i "Bajki robotów" (dwie książki, ale w zasadzie jedna), "Wizję lokalną", "Głos Pana", "Golema XIV", "Katar" i "Dzienniki gwiazdowe", może jeszcze "Kongres futurologiczny", "Pokój na Ziemi" oraz "Fiasko". To jest 9 spośród 33 tomów wydanych w kanonicznym zestawie przez "Gazetę Wyborczą". Rozumiesz doskonale, że ten wybór skażony jest moją osobowością, bo inni wskazaliby zapewne zestaw nieco/bardzo inny.
Jako matematyk-humanista wiesz dobrze, że bezwzględne twarde kryterium "dobroci"/"lepszości" utworu nie istnieje, mogą być tylko statystyczne przesłanki.
W tym kontekście: jako pendant do bijograficznej (wybitnej i unikatowej) książki pana Orlińskiego, którą wczoraj Ci pokazałem, "Gazeta Wyborcza" mogłaby zamieścić wielką ankietę z cennymi nagrodami i jednym pytaniem: "Która książka Stanisława Lema podoba się Panu(i) najbardziej? Można wymienić nie więcej niż pięć tytułów". Obok - spis 33 pozycji. Zdaje się, że w Polsce ani w Rosji nikt do tej pory tego nie zrobił. Rosję wymieniam nie bez kozery, gdyż tam żyje może nawet większe procentowo niż nad Wisłą grono Lemolubów.
Wszystkich zaś na świecie lemoznawców-krytyków można chyba policzyć na palcach obu rąk, więc istotnych statystyk nie dadzą.
Może listownie zaapelować w tej sprawie do Michnika i do Putina?
Dodatkowo spośród tych dziewięciu polecę Ci trzy najbardziej różniące się między sobą: "Cyberiadę", "Golema XIV" oraz "Wizję lokalną". Jak Ci to nie podejdzie, to Lem nie jest dla Ciebie. Dixi!
Staszek 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #644 dnia: Września 12, 2018, 09:30:12 pm »
Czy my MUSIMY należeć do UE?
Sens/sedno pytania: czy poza UE mogą być już tylko zgliszcza i ruiny? Czy - łagodniej - poza UE musi nam być wyraziście/dotkliwie gorzej?

R.

pjes: Wola Narodu-Suwerena może się zmieniać. Szczerze przystąpiliśmy do UE, ale - po tylu latach - możemy chcieć z niej wystąpić. Wolni ludzie w wolnym świecie.
Czyż to nie charakterystyczne, że absolutnie żadne sondażownie OD DAWNA nie ośmielają się zadać pytania: "Czy chce Pan(i), żeby Polska należała do UE"?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )