Ostatnie wiadomości

Strony: 1 ... 8 9 [10]
91
Forum po polsku / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Czerwiec 14, 2018, 11:55:49 am »
@olka

Ponieważ jednak PSR J1909-3744 wiruje również 340 razy na sekundę, możemy użyć  go jako superdokładnego zegara do przeprowadzania niezwykle dokładnych obliczeń.
Z tym pulsarem - niezupełnie zrozumiałem, po co dla przeprowadzania dokładnych obliczeń potrzebny jest superdokładny zegar?
Nie bardzo rozumiem to pytanie...do czego są potrzebne dokładne pomiary czasu?
A jak sobie wyobrażasz większość badań fizycznych bez pomiaru częstości?
A np. GPS i synchronizacja? Bez dokładnych pomiarów czasu?
Z ciekawostek - chociaż nie wiem czy już nie było tego na forum? - pierwszy zegar pulsarowy powstał w Gdańsku:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zegar_pulsarowy
Może niepoprawnie zrozumiałem myśl pana G. Gdyż użył słowa "obliczenia", pomyślałem, że chodzi mu o technologii komputerowej i informacyjnej. W tym zakresie etalonowe miary częstotliwości niby nie odgrywają zasadniczej roli. Przynajmniej o ile wiem.

Planck: prawo promieniowania ciała doskonale czarnego, 1965 Nobel dla Penziasa i Wilsona za "Pomiar temperatury anteny zewnętrznej przy częstotliwości 4080 MHz" - promieniowanie tła (reliktowe) = wyszło, że promieniowanie to miało kolorek mikrofalowy czyli pasujący do temperatury około 3K (- 270 st C).
Wróć może do rozdziału "Ekstrema temperatury; Wielki chłód" - chyba dobrze to tam wyjaśnił.
Stop, stop... proponuję podzielić pojęcia "temperatura promieniowania elektromagnetycznego", wypełniającego przestrzeń, i "temperatura gazu" w tej przestrzeni. W rozdziale "Największa dzwiękowa fala uderzeniowa" chodzi akurat o fali dzwiękowej, która rozchodzi się w materii, i nie obchodzi jej promieniowanie tła.

I w ogóle, czy poprawnie jest mówić o temperaturze promieniowania mikrofalowego jako o "temperaturze przestrzeni"?
Przykładowo, zapalam żarówkę (nie LED), i komnatę wypełnia światło - fale elektromagnetyczne, emitowane przez rozrzażoną nić wolframową. Temperatura promieniowania żarówki jak raz odpowiada temperaturze nici, mniej więcej 2700K. I co, mogę powiedzieć, że przestrzeń mojej komnaty posiada temperaturę koło 3000 stopni? Moim zdaniem, raczej nie.

Przede wszystkim czy gęstość gazu międzygwiezdnego w np. galaktyce - ma rozkład jednorodny? Raczej nie.
Więc wydaje mi się, że G. miał na myśli ośrodek międzygwiazdowy - zbudowany z materii międzygwiazdowej:
Ośrodek międzygwiazdowy składa się z bardzo rozrzedzonych mieszanin jonów, atomów, molekuł, większych okruchów, promieni kosmicznych oraz galaktycznych pól magnetycznych (Spitzer 1978). Pod względem masy materia składa się w 99% z gazu i w 1% z pyłu. Gęstość wynosi od kilku tysięcy do kilkuset milionów cząstek na metr sześcienny, natomiast w naszej Galaktyce wynosi około milion cząstek na metr sześcienny. Na skutek pierwotnej nukleosyntezy, gaz składa się w ok. 90% z wodoru i w 10% z helu, licząc jądra atomowe. Do tego dochodzą jeszcze śladowe ilości cięższych pierwiastków („metale” – mówiąc w żargonie astronomicznym).
Wraz z tabelką i temperaturami:
https://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%9Brodek_mi%C4%99dzygwiazdowy
Czyli nie tak pusto i nie tak zimno. Hm.
Właśnie wczoraj czytałem ten artykuł z wiki, patrzyłem na tabelkę, i nic nie zrozumiałem.
Linijka trzecia w tabelce:
Ciepły naturalny ośrodek (WNM), temperatura 6000..10000K, stan wodoru - neutralny.

Jak to może być? Przecież 6000 stopni to wyżej niż w palniku acetylenowym. O takiej temperaturze wodór zarówno jak inne pierwiastki znajdują się w stanie zjonizowanej plazmy... Nie wystarcza mi rozumku... :)

P.S. Ty to czytasz po polsku?
Tak jest, olka, czytam po polsku :);)
92
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Czerwiec 14, 2018, 11:51:55 am »
Tak tylko na marginesie ;) - jak się ma kalkulator z długim okienkiem to nawet bez notacji wykładniczej można przeprowadzić jeszcze bardziej zdumiewające obliczenia niż stosunek 1 do 1 z 16 zerami ;) ... Wiem, jestem złośliwuńco.
Ale w sensie, że co...bo nie wiem czy się obrażać :-\;)?
93
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Czerwiec 14, 2018, 10:05:05 am »
Tak tylko na marginesie ;) - jak się ma kalkulator z długim okienkiem to nawet bez notacji wykładniczej można przeprowadzić jeszcze bardziej zdumiewające obliczenia niż stosunek 1 do 1 z 16 zerami ;) ... Wiem, jestem złośliwuńco.
94
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Czerwiec 14, 2018, 09:44:09 am »
Może i w uliczkę. Dymsza też nie bojkotował. Ogólnie rzecz biorąc cały ten bojkot był bardzo śmieszny a spowodowany był głównie wysokim mniemaniem o sobie, misji i Bóg wie czym środowiska aktorów. Rok wcześniej z ręki jedli... znam to ze swojego (środowiska, te mniemania). Niektórzy aktorzy najwyraźniej uwierzyli, że są postaciami, które grali. Pytanie, czy taki aktor, to dobry aktor ;) ? Łazuka sceną z korbą i torowiskiem przeszedł do wieczności.

Pytania prezydenta są przede wszystkim kijkiem i marchewką, z tym że póki co widać marchewkę i to właśnie miałem na myśli na samym początku i skądś wiedziałem, że się nie pomyle. W roli marchewki niezbywalność 500+ i pewnie senior+ oraz wiek przejścia na remeryturę np. Czyli same szkodliwe rzeczy. Powinno od razu być napisane "czy chcesz, żeby stało w konstytucji, że będziesz młody i bogaty?". Nie rozumiem, jak można uważać, że to referendum, w chwili obecnej, to dobry pomysł.

Odpowiesz "jak sądzisz (wg Ciebie) - co ma się zdarzyć z ankietą osoby, która odpowie "nie" na to pytanie (nr 1)"?
95
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Czerwiec 14, 2018, 03:53:23 am »
Wygląda na to, że gwiazdy są najtańszą rzeczą na świecie...
I energia...jakoś zapachniało mi Lemem i Summą...pana G. poniosło w końcówce rozdziału "Ekstrema elektryczności i magnetyzmu":
Jak duża elektryczność wchodzi tu w grę? Dżety w radiogalaktykach przenoszą najwyższe zaobserwowane natężenia we Wszechświecie, które osiągają zazwyczaj poziom miliona bilionów amperów. Ich energia jest tak wielka, że w jednej milisekundzie radiogalaktyka dostarcza ilość elektryczności wystarczającą, żeby pokryć zapotrzebowanie na energię całej ludzkości przez następne 20 bilionów lat! Jeśli kiedyś wyczerpiemy nasze paliwo i podaż mocy tutaj na Ziemi, radiogalaktyki mogą z pewnością pokryć niedobór.
Ponieważ jednak PSR J1909-3744 wiruje również 340 razy na sekundę, możemy użyć  go jako superdokładnego zegara do przeprowadzania niezwykle dokładnych obliczeń.
Z tym pulsarem - niezupełnie zrozumiałem, po co dla przeprowadzania dokładnych obliczeń potrzebny jest superdokładny zegar?
Nie bardzo rozumiem to pytanie...do czego są potrzebne dokładne pomiary czasu?
A jak sobie wyobrażasz większość badań fizycznych bez pomiaru częstości?
A np. GPS i synchronizacja? Bez dokładnych pomiarów czasu?
Z ciekawostek - chociaż nie wiem czy już nie było tego na forum? - pierwszy zegar pulsarowy powstał w Gdańsku:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zegar_pulsarowy
Po pierwsze, cóż to takiego - zimna przestrzeń kosmiczna? Przestrzeń sama w sobie chyba nie może być "zimna" czy "gorąca", tylko materia, gaz w tej przestrzeni?
Planck: prawo promieniowania ciała doskonale czarnego, 1965 Nobel dla Penziasa i Wilsona za "Pomiar temperatury anteny zewnętrznej przy częstotliwości 4080 MHz" - promieniowanie tła (reliktowe) = wyszło, że promieniowanie to miało kolorek mikrofalowy czyli pasujący do temperatury około 3K (- 270 st C).
Wróć może do rozdziału "Ekstrema temperatury; Wielki chłód" - chyba dobrze to tam wyjaśnił.
Po drugie, dlaczego gaz międzygwiezdny jest aż taki gorący? I czy w ogóle można mówić o temperaturze gazu o gęstości rzędu 10-24 g/cm3, czyli jednej molekuły w centymetrze sześciennym? To przecież prawie zupełna próżnia. Czy ja się mylę?
Nie wiem:)))
Przede wszystkim czy gęstość gazu międzygwiezdnego w np. galaktyce - ma rozkład jednorodny? Raczej nie.
Więc wydaje mi się, że G. miał na myśli ośrodek międzygwiazdowy - zbudowany z materii międzygwiazdowej:
Ośrodek międzygwiazdowy składa się z bardzo rozrzedzonych mieszanin jonów, atomów, molekuł, większych okruchów, promieni kosmicznych oraz galaktycznych pól magnetycznych (Spitzer 1978). Pod względem masy materia składa się w 99% z gazu i w 1% z pyłu. Gęstość wynosi od kilku tysięcy do kilkuset milionów cząstek na metr sześcienny, natomiast w naszej Galaktyce wynosi około milion cząstek na metr sześcienny. Na skutek pierwotnej nukleosyntezy, gaz składa się w ok. 90% z wodoru i w 10% z helu, licząc jądra atomowe. Do tego dochodzą jeszcze śladowe ilości cięższych pierwiastków („metale” – mówiąc w żargonie astronomicznym).
Wraz z tabelką i temperaturami:
https://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%9Brodek_mi%C4%99dzygwiazdowy
Czyli nie tak pusto i nie tak zimno. Hm.

P.S. Ty to czytasz po polsku?
96
Forum po polsku / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Czerwiec 14, 2018, 01:03:01 am »
Właśnie się dowiedziałem, że każdą liczbę naturalną da się przedstawić w postaci sumy trzech palindromów. Fajne!
Trocinki mi się wysypują z głowy - od myślenia

To dobry znak:
(1) Masz coś w głowie
(2) Umiesz myśleć

;)

Co do tematu głównego, początkowo hipoteza była udowodniona dla wszystkich liczb całkowitych dodatnich we wszystkich podstawach większych od czwórki. Ostatnio jednak udało się też udowodnić dla podstaw = 4 oraz 3, a także ustalić, że dla dwójki (czyli liczb binarnych) wymagane są cztery składniki zamiast trzech, co ma o tyle sensu, że żadna liczba binarna (oprócz zera) nie zaczyna się od zera, a więc palindrom nie będzie się kończył zerem, a więc suma trzech palindromów binarnych będzie zawsze nieparzysta. Oczywiście można przyjąć jeden ze składników = 0 (jedyny palindrom binarny parzysty), ale wtedy efektywnie ograniczamy się do dwóch składników, a to już za mało.
Nie wiem jak to się stało, ale dopiero teraz zobaczyłam Twoją odpowiedź...widać trocinki musiały się odnowić;)
Każdą liczbę naturalną w postaci sumy trzech palindromów...po rozmowach o nieskończoności...nie mieści mi się to...na ilu bitach musiałyby być zapisane? Albo to nie o to chodziło?
Tak brzmi IBM Q:
Hm...puściłam sobie filmik i albo tak źle słyszę, ale ona mówi : Here we see a twenty qubit system...0:33 w filmiku.
A trochę później mówi, że ten fifty to in the future...
Z drugiej strony są doniesienia prasowe o tych 50 kubitach...ale też o różnych metodach, komputerach, procesorach - bardzo to skomplikowane.
Więc nie wiem co IBM ma - realnie. Czy to była jednorazowa, krótka próba.
Trochę o tym tutaj:
https://www.chip.pl/2018/03/komputery-kwantowe-technologie/
97
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław Remuszko dnia Czerwiec 14, 2018, 12:47:49 am »
98
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław Remuszko dnia Czerwiec 13, 2018, 11:57:25 pm »
"W uliczkę", panie! Nie "z uliczki". Pamięć mam jak kryształ!
W 1982 roku miałeś 15 lat? Wierzyć się nie chce...
Ale chyba pamiętasz, że Łazuka nie bojkotował wtedy komuny jak pozostali aktorzy? Mam nadzieję, że IPN go wykopie z grobu, podobnie jak świeżego nieboszczka Maliniaka :-(

R.

pjes: pytania prezydenta są marne, zarówno merytorycznie, jak i formalnie. Ale to odrębny temat.
Dobranoc.
99
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Czerwiec 13, 2018, 11:39:37 pm »
Dziękuję. Zgadzam się, poza 1, bo to oczywiste (nie przyznaję punktu). To pytanie musiało paść, natomiast jak sądzisz (wg Ciebie) - co ma się zdarzyć z ankietą osoby, która odpowie "nie" na to pytanie?

Pytanie nr 12 Twoje i 8 prezydenta jest chyba co do zasady nieadekwatne (złe) w świetle pytań odpowiednio 11 i 7. Żeby być w Unii to trzeba niektóre przepisy "pod nią" dostosować. Niedostosowanie się do tych przepisów teoretycznie skutkuje usunięciem. Jeśli się zapisuje w konstytucji, że będzie się w unii, to nie można równocześnie zapisać, że konstytucja ważniejsza. Tak mi się zdaje, że to bez sensu.

A teraz idę w kimę. Nie odpowiem, czy Ruskie czy Araby bo nie wiem a powiewa mi to nacią od pietruszki. Słyszałem o tych imprezach, o których piszesz, a nawet nie będę się wypierał, że onegdaj oglądałem. Ostatni mundial, który w miarę możliwości obejrzałem od deski do deski to był "uliczkę znam w Barcelonie, z uliczki wyskoczy Boniek". Miałem chyba z 15 lat a później coraz jaśniej widziałem, że albo ja jestem psychiczny, albo znakomita większość świata, ale tak czy siak postanowiłem się nie dostosowywać :) .
100
Forum po polsku / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Czerwiec 13, 2018, 11:16:34 pm »
No, zgadza się. Komputer IBM Q przeznaczony jest przede wszystkim dla obliczeń w chmurze.
A:
Przecież to jasne, że chmury są formą życia pozagrobowego maszyn parowych. ;)
Strony: 1 ... 8 9 [10]