Ostatnie wiadomości

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
Forum po polsku / Odp: CHŁOPSTW
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xpil dnia Sierpień 17, 2018, 09:29:27 am »
Zaglądam tu, tam i nijak nie mogę znaleźć potwierdzenia Bralczyka.

Zajrzyj do mojej skrzynki pocztowej, tam je znajdziesz ;)

A tak na serio, język ewoluuje. Jakiś czas temu usunięto z sjp.pl wszystkie czasowniki w pierwszej i drugiej osobie czasu przeszłego, rodzaj nijaki ("zrobiłoś", "przeczytałom", "grałoś" itd). Szkoda, bo fajnie się na nie łapało początkujących literakowców, ale żałoba była krótka i zaraz wszyscy się oswoili z ich brakiem. Może wkrótce usuną "chłopstw" (i pokrewne), a może nie.

Bralczyk jest jednym z wielu autorytetów, nie znam się aż tak bardzo na polszczyźnie, żeby stwierdzić, lepszym czy gorszym od innych. O ile to się w ogóle da stwierdzić.

Jeżeli jednak "chłopstw" wyleci, będzie mi smutno. Nie dlatego, że próbuję udowodnić rację najmojszą (lubię, kiedy ktoś mi wskazuje czarno na białym kiedy tej racji nie mam, naprawdę lubię), ale dlatego, że jest to jedyne ośmioliterowe słowo polskie z literkami poustawianymi według analfabetu. Szkoda by było takiego unikata.
22
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Summa Technologiae]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Sierpień 17, 2018, 01:06:30 am »
Żartowałam tylko - Twoje zapewnienia o NSGiK były mocno przesadzone - że tak to ujmę. Bez ujmy;)
:D
NSGiK...prawie jak NFR – pamiętasz Altruizynę?
Jasne - jedno z moich ulubionych -  to nawet zastanawiające - ostatnio w niektórych miastach w Polsce zachęcają do picia wody z kranu - że taka czysta, ale wierzyć wodociągom? Wiadomo co tam sypnęli???;))
W swoim wpisie powoływasz się na artykuł pod znamiennym tytułem Fizyka bez matematyki.
Toteż odniosłem wrażenie, że jesteś zwolenniczką raczej Fielda niż Quine’a. Ale może mi się tak tylko zdawało? ;)
Ja tam odpowiadałam maźkowi i rozważałam jego warianty. I to była linka potwierdzająca jeden z nich - fikcjonalizm.
A przed paroma dniami pisałaś tak:
co do matematyki-fizyki..wydaje mi się, że fizyka jest tak uwikłana w matematykę, że trudno je oddzielić.
W sumie - matematyka bez fizyki jest do pomyślenia, ale fizyka bez niej?
Hm?... ;)
A tam...dalej napisałam:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=502.msg70844#msg70844
Teraz poziom skomplikowania fizyki jest taki, że - może głoszę herezję - ale trudno mi sobie wyobrazić rozwiązywanie problemów fizycznych bez angażowania matematyki.
Hę?;)
Zaproponuje inne - co? Inne doświadczenie? Ale niemniej to „coś” nadal pozostanie niezgrane z owym poprzednim doświadczeniem. Nie?
...trocinki... :)
Mogło być źle zaplanowane? Przeprowadzone? Zawierać błędy?
Hm, też jestem zdumiony. 99,999? Niewiarygodnie. Jak to możliwe?
Też niczego tak miażdżącego o tych populacjach nie znalazłam...
Chyba musimy poprosić maźka żeby znowu napisał do prof. Stewarta;)
Albo do dr Ryszkiewicza?  :-\
Ale co wspólnego ma ten fakt z pięknem, estetyką wzorów i równań?
Autorom chodzi raczej o ograniczonej stosowalności matematyki w zakresie biologii, niż o jej pięknie.
Aparat matematyczny to, powiedziałbym, narzędzie. Piękne, wytworne narzędzie. Nie traci uroku, nawet jeśli używane jest w niewłaściwy sposób.
Racja - ale nie jest to trochę tak, jak z piękną a głupią kobietą? Dopóki się nie odezwie nie traci uroku?;)
Zresztą z mężczyznami podobnie...
Hmm...nie myślę, olka, że to mix, że taki „mix” w ogóle jest możliwy
Źle napisałam - mea culpa -  - to nie chodzi o mix. Mixem jest już język naturalny.
Po kilku miliardach lat doprowadza on do wyniknięcia – na poziomie zbiorów społecznych – języka naturalnego, częściowo rozumiejącego, a częściowo sprawczego.
Czyli jest możliwy, bo posługujemy się nim na co dzień.
Masz rację - chodziło mi o hierarchię języków - o język sprawczy "następnego rzutu":
Z kolei język ów [naturalny -ol], aby przekroczyć ograniczenia formalne, którym się poddaje, dążąc do zdobycia niezbędnej w konstruktorstwie precyzji, winien wytworzyć – za pośrednictwem narzędzi, zautonomizowanych informacyjnie poprzez osadzenie ich w pozamózgowych systemach materialnych – języki sprawcze „następnego rzutu”, które – mimochodem niejako – przekroczą granice „rozumienia” czy „zrozumiałości”, i za tę cenę uda się być może wejść na piętro uniwersalności kreacyjnej wyższe od tego pierwszego, chromosomowego, które
wszczęło w sobie całe owo uniwersum przemian informacyjnych. Język ów będzie słownikowo i składniowo bogatszy od obu swoich poprzedników, podobnie jak język naturalny bogatszy jest od języka dziedziczności.

I czym miałby być ten język?
Język wysokiego poziomu - najwyższego poziomu - JNP?;)
Nawiasem, nie jestem pewien, czy jej znajomość języka naturalnego to oznaka prawdziwej sztucznej inteligencji, czy też tylko trik, i robot czerpie odpowiedzi z ołbrzymego pool’u. Hm...
Iluzja?;)
Sophia jest koncepcyjnie podobna do programu ELIZA, który był jedną z pierwszych prób symulowania ludzkiej rozmowy[7]. Był on zaprojektowany w ten sposób, aby udzielał pisemnych odpowiedzi na konkretne pytania lub wyrażenia, podobnie jak chatbot. Odpowiedzi te wykorzystywane są do tworzenia iluzji robota rozumiejącego rozmowę[8]. Informacje są udostępniane w chmurze obliczeniowej, która umożliwia analizę danych wejściowych i odpowiedzi za pomocą technologii blockchain[9].
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sophia_(robot)
Ciekawe tylko jak dobra iluzja...dla AGH wystarczająca - dostała index - bez matury???;))
https://www.tvp.info/37651483/robot-sophia-otrzymal-indeks-agh-i-zamierza-rozpoczac-nauke-w-polsce
Poza tym co oznacza termin "prawdziwa sztuczna inteligencja"?;)
Odwrotne tłumaczenie ze sprawczego na rozumiejący jest chyba niemożliwe.
Chyba odwrotnie...
Między językiem sprawczym genów a językiem naturalnym zachodzi taka oto ciekawa relacja. Język dziedziczności daje się w języku używanym przez ludzi – w granicy przynajmniej, jeśli nie aktualnie – odwzorować. Każdy gen można przecież oznaczyć odpowiednim sposobem, chociażby przez numerowanie (język naturalny implikuje matematykę razem
z teorią mnogości). Natomiast języka naturalnego jednoznacznie w chromosomowym odwzorować niepodobna.

A bystrosfera czasem nie z tej samej beczki?
Bystrosfera...w sumie tak - też porozumiewa się językiem sprawczym...ale czy na pewno nierozumiejącym? :-\
"Ludztwo" - extra;)
Prawie jak chłopstwo;)
Masz tobie... ???
Otwarcie mówjąc, człowiek, który kaleczy słowa i ma w głowie mix ukraińskiego i polskiego języków naturalnych, nie ma moralnego prawa :D rozprawiać nad tematem dotyczącym lingwistyki.
Ma...tylko gdzieś;))
Jak napisał liv (w jakimś wyższym języku;)): Przynajmniej ma potencjał kreacji ciekawych wyobrażeń.
Wg mnie zawiera i pęd do władzy i do zagłady własnego gatunku - a wszystko w imię ludzkości. Po prostu treściwa charakterystyka Ohydków: ludztwo;)
23
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Sierpień 17, 2018, 12:17:43 am »
(triumfalnie:)
Haaaa!
Wkręcił mnie ten chłop/ chłopstwa. Zaglądam tu, tam i nijak nie mogę znaleźć potwierdzenia Bralczyka.
Lub czegoś nie rozumiem.
Oto; Andrzej Markowski, Wielki słownik poprawnej polszczyzny, PWN 2004.
A w nim o tych singulariach t.

Wśród rzeczowników nie mających liczby mnogiej wyróżniamy:
a) nazwy przedmiotów niepoliczalnych — azot, miedz, mosiądz, platyna, powietrze, tlen,
złoto;
b) nazwy pojęć abstrakcyjnych — duma, gehenna, honor, uznanie, zazdrość;
c) nazwy zbiorów osób lub przedmiotów — bohema, duchowieństwo, igliwie, inteligencja,
listowie, mieszczaństwo, młodzież, pierze, studenteria, szlachta, żołdactwo;
d) nazwy geograficzne — Czomolungma, Kilimandżaro, Monako, Mont Blanc, Narew, Pa-
ryż, Ren, Sahara, Tybet.

Ale kawałek dalej taki passus
Singularia tantum mają zdolność przybierania form liczby mnogiej, ale nie można tego
nazwać odmianą przez liczby.

Czyli nie mają jej, ale mają zdolność przybierania form tej co jej nie mają  - hm.  :-\

To już wolę ludztwo LA.
Przynajmniej ma potencjał kreacji ciekawych wyobrażeń.
Inaczej wychodzą takie potworki słowne, bo w internecie wszystko już odmieniają - jak odmiana słowa "ludzkości"
http://odmiana.net/odmiana-przez-przypadki-rzeczownika-ludzko%C5%9B%C4%87
Ludzkościach brr...
Podobnie jak z matematyką, a może "tym bardziej" - rozwiązania językowe powinny być ładne i eleganckie.

24
Hyde Park / Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Alqua dnia Sierpień 16, 2018, 08:01:21 pm »
O dziekuję. Przejrzę sobie zaraz
25
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Sierpień 16, 2018, 07:39:00 pm »
Le Guin to bym sam bardzo chciał bo ją uwielbiam całym sercem.

Skoro tak, to pozwól, że do niniejszego wątku Cię zaproszę:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=627.0

I jeszcze ciekawostką o tym jak Lema przed Amerykanami broniła (ostatni link w n/w poście) - a nuż nie wiedziałeś - się podzielę:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=184.msg49315#msg49315
26
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Alqua dnia Sierpień 16, 2018, 07:20:29 pm »
Pomyslimy vczy cos się uda, ale jak nie ten to zawsze jest tez kolejny rok :)
Le Guin to bym sam bardzo chciał bo ją uwielbiam całym sercem.
27
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Sierpień 16, 2018, 06:09:53 pm »
w tym roku chcemy ciut bardziej wyeksplorować tematye fantastyki pozalemowskiej alle zalezy nam też na tym by nie zapomniec o Nim.

Wiesz co? Nie wiem jak z techniczną wykonalnością takiego pomysłu, ale może wobec tego skupilibyście się na autorach, których Lem cenił (Dick, Le Guin, Strugaccy, Clarke, Bester, Fredric Brown, M.R. James, Zajdel), i na tych, którzy na Niego jawny wpływ wywierali (Stapledon, Wells, Grabiński, Żuławski, Leśmian). Na kreowanych przez media/krytyków na lemowych następców czy rywali (Dukaj, Huberath, Snerg, Petecki) też by można rzucić okiem komparatysty. (Na Lovecrafta - na odpowiedzialność doktora Płazy ;) - również.)

Owszem, część tych nazwisk jest dziś prawie kompletnie nieznana szerszej publiczności, ale - śmiem twierdzić - tym godniejsza przypomnienia.
28
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Sierpień 16, 2018, 06:01:26 pm »
A po co fałszować? Zróbcie sobie złoto w akceleratorze metodą Seaborga. ::)

ps. Stara pierwszokwietniówka a propos:
https://bullion.directory/cern-scientists-create-230m-dollars-gold-in-lab/
29
Forum po polsku / Odp: Wokół Lema się dzieje
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Sierpień 16, 2018, 05:24:25 pm »
W sumie można powiedzieć, że wokół Lema, bo i wyszedł ten autor w kolekcji "St. L. Poleca", i analizował Mistrz jego nowele, i lemolog Płaza w projekt zaangażowany. Grabińskiego ledwo co wznowili:
https://www.tygodnikpowszechny.pl/powrot-grabinskiego-154498
http://wyborcza.pl/ksiazki/7,154165,23535401,stefan-grabinski-zapomniany-pisarz-ktory-stworzyl-polskie.html
http://www.dwutygodnik.com/artykul/7910-prowincja-noc.html
30
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Sierpień 16, 2018, 04:56:10 pm »
A, to. Raczej rzadko (czytam) ale już doszły mnie słuchy. A już myślałem, że pieniądze i bogaci będziemy...
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10