Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Forum po polsku / Odp: Zawód pilota (Opowieści o pilocie Pirxie)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Dzisiaj o 12:21:19 am »
Skończyłem Rozprawę. O klasę wyższa niż wcześniejsze opowiadania, przez co bardziej pasuje do cyklu o Tichym. Tyle wątków, że nie zdecyduję się na samodzielny rozbiór a w  streszczaniu sensu większego nie widzę.
Ani żadnego.
...gdzieś pobrzmiewa w niej Golem - ustami i listami mniemanych nie-człeków...
I to jak, nawet nieco zdumiony tym jestem. Uderzałem w dickowe androidy, a faktycznie na bliższym horyzoncie - Golem.
Jednak skoro Dickiem zacząłem, tak i skończę.
Niezły holyłódzki kryminałek można by nakręcić, wiem - jest ekranizacja, ale wielce siermiężna, taki z rozmachem mógłby być prequelem do Bladerunnerów. A to dla kilku zdań z których rozwinięcie Scotta i tego drugiego.
Te zdania;
a nieczłowiekowi... bo co go spotka, jeśli rozpocznie się masowa produkcja! Zostanie zaszeregowany do kategorii obywateli "B", czyli po prostu nowożytnych niewolników, będzie własnością jakiejś korporacji.
Dick po prostu dopisał ciąg dalszy z cyklu: minęło 100 lat i... :)
Masz rację - maziek - z tą "egzotiką" - 68 rok i świadomość korpokracji, która ponad Państwem...hm...gdzieszsz w Polszy takie pomysły...
Tak właśnie.
end
2
Forum po polsku / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Czerwiec 19, 2018, 06:08:17 pm »
Myślę, że jako drogę fotonu trzeba przyjąć coś raczej pół pierwiastka a może i mniej (coś pomiędzy a/2 a (a^-3)/2), bo przecież w tej objętości są też takie fotony, które zaledwie zahaczyły o rożek sześcianu (ich droga wyjścia będzie niemal równa zero).
Zgadzam się z tobą. Masz rację. Ale nie chce mi się obliczać na nowo.
Dziękuję za pochwałę.
Bardzo mi miło otrzymać od Ciebie pozytywną recenzję na moje opus, maźku :)
3
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Czerwiec 18, 2018, 10:20:07 pm »
Świetnie :) . Jestem pod wrażeniem! Nie mam głowy liczyć, ale co do sposobu myślenia wg mnie jest OK. Model bardzo dobry. Myślę, że jako drogę fotonu trzeba przyjąć coś raczej pół pierwiastka a może i mniej (coś pomiędzy a/2 a (a^-3)/2), bo przecież w tej objętości są też takie fotony, które zaledwie zahaczyły o rożek sześcianu (ich droga wyjścia będzie niemal równa zero). Ja w międzyczasie w przerwach w robocie szukałem i guzik znalazłem. Poza tym, że znalazłem co najmniej 3 wypowiedzi, że ciało dostatecznie oddalone od gwiazd osiągnie temperaturę tła, ale na forach, w tym jedna się powoływała na "Cosmology" Weinberga, ale niestety nie znalazłem źródła. Nie znalazłem też żadnego poważnego artykułu z recenzowanego czasopisma. Co mnie mocno dziwi, bo parametr taki jak zmierzona doświadczalnie moc promieniowania CBE na powierzchnię jest podstawowy, coś jak stała słoneczna. Dokopałem się natomiast kilka razy, że ilość fotonów CMB w cm3 to precyzyjniej około 410.
4
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xpil dnia Czerwiec 18, 2018, 09:00:26 pm »
Dlaczego "nastąpiła symetria dwuboczna", a nie inna lub asymetria?

bo niesymetryczna ryba pływałaby w kółko.

Dzięki temu kółko zostałoby wynalezione o wiele wcześniej.
5
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Czerwiec 18, 2018, 08:42:42 pm »
W nagrodę - piosenka (w muzycznym)
Dziękuję, livie :)
Myślałem, LA - to Lunar Agency, a okazało się - Los Angeles :o
Oto piosenka dla Ciebie, pewny zespół z Liverpoolu:
https://www.youtube.com/watch?v=S-rB0pHI9fU
6
Hyde Park / Odp: O muzyce
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Czerwiec 18, 2018, 06:06:22 pm »
W nagrodę
7
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Czerwiec 18, 2018, 06:05:19 pm »
R ≈ 1,2*10–6 W/m2 = 1,2*10–10 W/cm2
Chyba rozbiłeś bank  ;D
W nagrodę - piosenka (w muzycznym)
8
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Czerwiec 18, 2018, 05:12:02 pm »
Rozpatrzmy sześcian w przestrzeni o krawędzi a = 1 m, czyli o objętości 1 m3. W każdym dowolnym momencie t0 wewnątrz sześcianu znajdują się, przy gęstości 500 fotonów/cm3,
N = 500*106 = 5*108 fotonów [m–3]
Poruszając się z prędkością światła, c = 3*108 m/s, fotony opuszczają  sześcian. Teoretycznie, największa odległość, którą musi przebyć cząstka, aby opuszczyć sześcian, to jego przekątna, a√3 = 1,73 m
Foton przebywa tę odległość w ciągu
t = 1,73/3*108 = 5,6*10–9 s
Więc za ten ułamek sekundy wszyscy cząstki , czyli N, opuszczą objętość sześcianu.
Ponieważ na ich miejsce dopływają nowe, w ciągu jednej sekundy przez ściany w kierunku „na zewnątrz” uciekają
5*108/5,6*10–9 = 8,9*1016 cząstek [s–1]
Przez jedną ścianę, czyli przez pole powierzchni S = 1 m2 odpowiednio
X = 8,9*1016/6 = 1,48*1016 cząstek [s–1]
Gęstość energii promieniowania tła W = 4*10–14 J/m3. Zatem pojedynczy foton niesie (przeciętnie) energię
E = W/N = 4*10–14/5*108 = 8*10–23 J
Strumień energii przez powierzchnię 1 m2 w ciągu jednej sekundy wynosi
R = E*X/S = 8*10–23*1,48*1016 = 1,2*10–6 [J/m2*s]
Iloraz „energia przez czas” to moc. [J/s] = [W].
A więc, ostateczny wynik: strumień energii promieniowania reliktowego na powierzchnię wynosi
R ≈ 1,2*10–6 W/m2 = 1,2*10–10 W/cm2

Samo przez się, podany model matematyczny (raczej arytmetyczny :) ) jest bardzo uproszczony. Ale, zdaje się, na razie nie potrzebujemy większej dokładności. Chodzi o rząd wielkości.
9
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hokopoko dnia Czerwiec 18, 2018, 09:30:41 am »
Dlaczego "nastąpiła symetria dwuboczna", a nie inna lub asymetria?

bo niesymetryczna ryba pływałaby w kółko.
10
Hyde Park / Odp: Takie tam...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław Remuszko dnia Czerwiec 17, 2018, 11:40:15 pm »
Zdam Cię na NKWD, czyli wyślę tę Twoją opinię do Twoich urzędowych. No, już oni zrobią Ci kęsim...
Strony: [1] 2 3 ... 10