Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - olkapolka

Strony: [1] 2 3 ... 290
1
Forum po polsku / Odp: konkurs CO TY WIESZ O STANISŁAWIE LEMIE
« dnia: Dzisiaj o 02:50:54 am »
Po namyśle: może fajnie by było zostawić dział "Konkursy" (w miejsce tego "Konkursu z Lemem") i w nim zrobić działy podrzędne i poprzenosić tam wszystkie konkursy związane z Lemem, które się odbyły? Także ten ostatni.
W zasadzie nie wiem dlaczego wyskoczył ten dział podrzędny w "Forum po polsku" - zaczynający się od II etapu...jest taki trochę - ni przypięty, ni przyłatany?:)
Już się do niego przyzwyczaiłam, ale nie umniejsza to jego dziwności;)
Przy okazji można by w końcu uporządkować "Forum po polsku" - zrobić z niego dział tylko okołolemowy - a reszta do HP.

Technicznie mogę to zrobić, ale jest to głęboka ingerencja w forum, właściwie zmiana strony głównej i działów - dlatego no way - trzeba poczekać co powie i zrobi skrzat - kiedyś wspominał o porządkach na forum:)

2
Forum po polsku / Odp: konkurs CO TY WIESZ O STANISŁAWIE LEMIE
« dnia: Dzisiaj o 01:52:56 am »
 :D
No właśnie - jeszcze kilka wątków wpleciesz i masz zadany monolog;)

Jasne, że ten konkurs nie byłby bułką z masłem...ale na 2021? :-\
Cytuj
O, faktyczne, spadł na stronę 12, a tam i moja rzeźba była. Ubodźnięty osobiście wnioskuję o przywrócenie wyżej, choćby do stosownego fragmentu "dziale podrzędnym".
Zgrupowałam wszystkie recenzje w jednym wątku - pozostałych scalić nie można, bo wyjdzie groch z kapustą i grzybami. Trzeba by zrobić osobny dział albo coś podrzędnego i je do niego przenieść - a tego wolę nie ruszać...i tak troszkę pomieszałam :-[
http://forum.lem.pl/index.php?topic=821.msg74986#new

3
Forum po polsku / Odp: Konkurs "Książka za recenzję"
« dnia: Dzisiaj o 01:23:44 am »
Tutaj są pozostałe recenzje, które Kalkulator rozproszył po dziale "Forum po polsku" - nie można ich scalić z tym wątkiem, bo pojawiły się w nich odpowiedzi, które zostałyby wymieszane chronologicznie, ale nielogicznie - z recenzjami:

Egzegeza (GOLEM XIV)

Paszkwil [Solaris]

Zrozumieć Lema [Dialogi]

Ticha podróż z Haliną i Lucyną do krainy szczęścia i z powrotem. (Kongres fut)

Nontrodukcja recenzji ["Wielkość urojona"]

"Pamiętnik znaleziony w wannie", czyli z Gmachu życia wyjścia szukanie4
Forum po polsku / Odp: konkurs CO TY WIESZ O STANISŁAWIE LEMIE
« dnia: Listopad 17, 2018, 08:42:03 pm »
Niektórym się zdarzało te "więcejniżpięczdań", hę?:)
http://forum.lem.pl/index.php?board=9.0
Nagroda....sława...i fortuna w przyszłości;)

Ale tu powstaje pytanie gdzie podział się dział, który chciałam zalinkować tym textem - z recenzjami z 2011 roku?  Chmura wygrał - o ile pamiętam - i napisała więcej niż 5 zdań:)
Chyba został rozproszony w "Forum po polsku":
http://forum.lem.pl/index.php?topic=854.0
Szkoda...może by go złożyć?

Całkiem smaczne te czipsy, choć mówią, że niezdrowe, ale ja tam nie słucham takich drętwych gadek.
Masz początek monologu...;)))
Teraz podkreśl nudę i kronikę zapowiedzianej śmierci;)

5
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Listopad 17, 2018, 07:18:38 pm »
Ja zauważyłem - czyżbym był niezwykłym śmiertelnikiem?
A może zwykłym nieśmiertelnikiem?
Co tam kilogramy...kim są Ci śmiertelnicy-nie-śmiertelnicy, którzy chcą by ich zużyte kilogramy rozsypać w Disneylandzie? Matki narzekają, że dzieci bawią się w prochach...:
http://buzz.gazeta.pl/buzz/7,156947,24094790,disneyland-to-cmentarzysko-pracownicy-ludzkie-prochy-sprzatamy.html
I jak tu świętować 90 lat Myszki?;)
Może to Ci sami którzy skorzystają z oferty "Relax, we post"...:
https://www.spidersweb.pl/2018/11/relax-we-post-hotel-ibis.html
Później będą całkiem relax...a Miki da zdjęcie na insta z prochami z królestwa piratów...show must go on...

6
Forum po polsku / Odp: konkurs CO TY WIESZ O STANISŁAWIE LEMIE
« dnia: Listopad 17, 2018, 07:02:43 pm »
Fajny konkurs - skrzat, spręż się i częściej rób.   8)
Bardzo fajny...przy okazji: również gratuluję wszystkim uczestnikom - a zwłaszcza zwycięzcom...jeszcze parę takich i założę fejsbuka 8)

Myślę, że pomysł na kolejny konkurs można wypożyczyć od samego Lema:)
Poczytuję akurat Planetę LEMa i w tekście "Mówi głos w ciemności" mamy gotowy przepis na konkurs literacki:

Gdyby była w Polsce uczelnia kształcąca pisarzy (los nam tego oszczędził) i gdyby złośliwy traf uczynił mnie asystentem przy katedrze budowy postaci, myślę, że na egzaminie konkursowym dałbym adeptom takie chyba zadanie: Człowiek niestary, lecz czujący już zmęczenie tuż po przebudzeniu – od pewnego czasu nie doznaje satysfakcji przy zaspokajaniu swych namiętności.
Nigdy zresztą nie były to namiętności, raczej zamiłowania, lecz teraz i one pustoszeją, zostają po nich tylko formy zewnętrznego nawyku. Pogardzał otoczeniem zawsze, lecz było mu potrzebne jako trampolina – teraz tylko jako tampon pustki. Zaczyna się zmuszać do swady, do gry, lecz im żywiej działa, tym bardziej odczuwa pustkę; szuka nowych bodźców. Nie wyeksploatował siebie do końca; w głębi duszy jest okrutny, tam mieszczą się jeszcze pewne rezerwy, ale nie może do nich dotrzeć. Nie rozumie dlaczego; brak mu konwencjonalnych oporów etycznych, nareszcie dopuszcza się czynu, który, ujawniony, otrzymałby miano podłości; nie będzie ujawniony – to pewne. Sytuacja, która przyniosła momentalne ożywienie, we wspomnieniu budzi niesmak. Żadnych wyrzutów; wszystko letnie. Wszystko zblakło. Żywy pozostał tylko strach przed śmiercią, nieznana dotąd nowość. Strach przychodzi atakami; poza nim jest nuda. Pewnego wieczoru, w przystępie paniki, która chwyciła go wobec perspektywy powrotu do pustego mieszkania, przysiada się w kawiarni do człowieka właściwie niemal obcego i nawiązuje byle jaką rozmowę. Tamten nie okazuje zachwytu, spieszy się może gdzieś. Trzeba odejść. Wie o tym, lecz zostaje. Sytuacja puchnie. Czuje, że musi przestać mówić, nie może; mówi, mówi, byle mówić: „Boże, cóż za upokorzenie” – myśli i gada dalej. Nareszcie nie ma w nim już miejsca nawet na refleksje; płaszczy się jak pod prasą. Przez cały czas – „towarzyska rozmowa”.
Otóż zadanie brzmi: należy napisać tylko to, co on mówi. Muszą to być, naturalnie, rzeczy obojętne, neutralna gadanina o gładkiej powierzchni; mimo to trzeba czytającemu zasygnalizować w tej wypowiedzi nakreśloną powyżej formułę postaci. Czyli: nie ujawnić, bo to niemożliwe, ale milcząco dać do zrozumienia, do odczucia, tak by pozostało wrażenie pustyni za ścianką bardzo cienką, lecz zatrzymującą wzrok; uczucie, że za banalnymi słowami czyha chęć wyznania, intymnego do nieprzyzwoitości; cofa się i znów powraca; zbliża i oddala, lecz do głosu nie dochodzi. To nie wszystko. Kiedy po pewnym czasie mówiący popełni samobójstwo, od tego faktu padnie światło, w którym elementy towarzyskiej konwersacji przegrupują się, nabierając znaczenia zwiastunów klęski. Stanie się zrozumiałe, że wtedy, w kawiarni, ten człowiek był już właściwie bliski podobnej decyzji. Zapewne sam o tym nie wiedział.
Problem wydaje się raczej trudny, ale to właściwie elementarz, cząstka znacznie większych mozołów konstruktorskich pisarza. To tylko jedna nitka osnowy; jeśli się chce zobaczyć, jak „robi się” podobne rzeczy, trzeba sobie zakreślić i przeczytać w Zbrodni i karze wypowiedzi, którymi Dostojewski wprowadza Swidrygajłowa.


Trudny elementarz...ciekawe czy ktoś by się odważył?:)

7
Pozostaję zresztą słaba nadzieja, że niesprawiedliwość pozorna. Jest skutkiem naszego ograniczonego punktu widzenia. Kto wie, może w jedenastowymiarowej przestrzeni wszystko układa się wręcz odwrotnie, w najlepszy sposób?:)
Słaba pociecha albo już po prostu wyeksploatowana: cierp w przestrzeni trójwymiarowej a w jedensto - czeka Cię nagroda;)
No, moim zdaniem, to nie słaba pociecha, tylko żadna. Oczekiwanie nagrody wydaje mi się czymś poniżającym, niegodnym człowieka.
Niby tak...ale zostawiając religię - a właściwe religie oparte na obietnicy zaświatu - właściwie tak działamy - podejmując różne działania liczymy na nagrodę. Jak te szczurki;)
Przy czym ta nagroda może mieć różne formy. Np. poprawa własnego samopoczucia.
Cytuj
Na pozór, z punktu widzenia mieszkańców świata dwuwymiarowego, ów piesek – to dwie osobne istoty, rozdzielone przełykiem i jelitą
Jelitem;)
Ten pies po prostu nie istnieje w przestrzeni dwuwymiarowej. Ale nie istnieje również w wymiarze większym od trójwymiaru. O czym właśnie Hawking pisze w dalszej części tekstu...odwołując się do słabej zasady antropicznej.
Cytuj
Czy nie może być tak, że w wielowymiarowej przestrzeni istoty na pozór osobne, oddzielne są w rzeczywistości cząstkami, komórkami jakiejś Nadistoty? Podobnej do oceanu z planety Solaris, lecz na skali kosmicznej?
Abstrahując od fizycznych możliwości  -  w czym to miałoby pomagać pojedynczej komórce owej Nadistoty czyli człekowi? Cóż ta informacja zmienia (prócz utraty "ważności" indywidualnego życia) w jej trudzie istnienia? Może nawet wtedy ludzie - w swojej przekorze i złośliwości - dokonaliby masowego samobójstwa by unicestwić Nadczłeka?;)

Cytuj
Ups...rzeczywiście...znaczy przemiana ludzkości na GMO już dziś ide pełną parą? :o
Nie, myślę, że nie. Powiedzmy, że stoi za płotem. Czytałam, że metoda ta może powodować włączanie lub wyłącznie różnych genów - w miejscach nawet oddalonych od edycji oraz że miejsca edytowane są traktowane przez białko p53 (zwane strażnikiem genomu);
https://pl.wikipedia.org/wiki/P53
..jako miejsca wymagające naprawy i przez to p53 je niszczy.
Niemniej chyba warto pamiętać o tej metodzie i w ogóle zdawać sobie sprawę, że badania w tym kierunku są prowadzone i to z coraz większym rozpędem i sukcesami.

Cytuj
Właśnie ciekaw jestem, czy owa sztuczna inteligencja posiada wolną wolę? Mam na myśli suwerenność, samodzielność, spontaniczność maszyny – w tym sensie jak to rozumiał doktor Diagoras:
Diagoras...Zośka jest podobna oparta na Elizie...więc:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Elizy
Chociaż...niektórzy ludzie też ładnie udają, że myślą;)

8
Forum po polsku / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Listopad 12, 2018, 03:21:13 pm »
 Narodowe Centrum Kultury stworzyło mural z okazji Święta Niepodległości
Mural, który upamiętnienia [hę?;)] najbardziej zasłużone postaci dla polskiej kultury w ostatnim stuleciu

(...)
Mural powstał z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury; jego koncepcję stworzyła artystka i ilustratorka Katarzyna Bogucka. Dzieło na ścianie kamienicy przy ulicy Prostej w Warszawie przedstawia uśmiechnięte postacie grające na instrumentach, tańczące, słuchające muzyki.

W centralnej części muralu wypisano nazwiska artystów i ludzi szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury w ostatnim stuleciu. Znaleźli się wśród nich m.in. Bruno Schulz, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Tamara Łempicka, Witold Lutosławski, Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo, Władysław Szpilman, Jarosław Iwaszkiewicz, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, Stanisław Lem, Tomasz Stańko, Agnieszka Osiecka, Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki.

http://zw.lt/litwa/narodowe-centrum-kultury-stworzylo-mural-z-okazji-swieta-niepodleglosci/
https://www.facebook.com/NarodoweCentrumKultury/photos/ms.c.eJwzNDA0NTM3MTCxtDA2MTK2MNQzRIgYmaOLmJiZo4mYmmLoskRXY2yArsbUGCQCADexGUY~-.bps.a.10156740498222381/10156740498467381/?type=3&theater

9
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Listopad 11, 2018, 10:07:06 am »
Nie nadążam...więc kiszka...a właściwie cała rodzina Kiszek...:
https://www.youtube.com/watch?v=BYC73GX1u_Q

10
Forum po polsku / Odp: O Lemie napisano
« dnia: Listopad 10, 2018, 04:52:50 pm »
Lista najbogg...aaeee...lista 100:)
Jak to lista - dyskusyjna, zadziwiająca...czyli:
Ludzie Niepodległości wg Gazety Prawnej:
100 nazwisk na 100-lecie odzyskania niepodległości. To subiektywna, redakcyjna lista postaci, które do polskiego zbioru wniosły coś cennego. Dlaczego właśnie te osoby wybraliśmy? Uzasadnienia znajdziecie Państwo w biogramach.

Stanisław Lem:
Jeśli zagraniczny czytelnik zna jakiegoś polskiego pisarza, z dużym prawdopodobieństwem będzie to Lem. Jego nazwiskiem nazwano zarówno planetoidę (odkrytą w 1979 r., niedługo po kosmicznym locie Mirosława Hermaszewskiego), jak i pierwszego polskiego satelitę naukowego (wystrzelony w 2013 r.).
Chciał być lekarzem, ale wojna i kolejne okupacje kazały mu kilkakrotnie przerywać studia w rodzinnym Lwowie. Ostatecznie dyplomu lekarskiego nie uzyskał. Wyszło to na dobre literaturze – wpływ Lema na rozwój science fiction jest porównywalny z tym, jaki wywarł H.G. Wells, autor słynnej „Wojny światów”.
Pierwszą powieść – „Astronauci” – opublikował w Krakowie w 1951 r. Kariera literacka nabrała jednak rozpędu dopiero po 1956 r., wraz z postalinowską odwilżą. Jego dzieła szybko zyskały rozgłos i zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Doczekały się też licznych adaptacji filmowych. Najbardziej znana powieść „Solaris” była ekranizowana kilkukrotnie, m.in. przez Andrieja Tarkowskiego.
Książki Lema od dziesięcioleci poruszają wyobraźnię. Nieraz przemycał w nich krytykę systemu socjalistycznego, jednak w formie tak subtelnej, że cenzura była bezradna. Wiele jego literackich konceptów stało się rzeczywistością – przewidział m.in. przenośne urządzenia do odczytywania danych, rozwój internetu i sztucznej inteligencji.


https://kultura.gazetaprawna.pl/artykuly/1303463,lista-100-ludzie-niepodleglosci.html

Orazi taki "setny" tekst:
W prezentowanym cyklu piszemy o wydarzeniach mniej znanych, ale takich, które do dziś mają swoje skutki. Z każdego roku niepodległości, zaczynając od 1918, wybraliśmy wydarzenie o pozytywnym wydźwięku. Zwykle takie, które zupełnie nam się z danym rokiem nie kojarzy. Wielka historia jest obecna w dalekim tle. Chcieliśmy pokazać, że równolegle z nią toczy się mnóstwo procesów i zjawisk, o których pamiętamy rzadziej i do których przykłada się dziś mniejszą wagę. Na pierwszy plan wysuwamy historie małe, ale fascynujące. Równocześnie z wojnami toczyły się rozgrywki sportowe. Odzyskiwanie niepodległości nie oznaczało zaniku życia kulturalnego. Czasami może wydać nam się niewiarygodne, że w 1939 roku mógł powstać znany absolutnie wszystkim wiersz dla dzieci, a w 1944 mogła się odbyć wystawa sztuki, która swoje znaczenie będzie miała jeszcze po siedemdziesięciu latach. A jednak, każdy rok ma 365 dni i w każdym z tych dni działa się jakaś historia. Sto z nich przypominamy przez sto dni na Onecie. Zapraszamy!
I w związku...1961 Solaris:

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/rok-1961-ukazuje-sie-solaris-stanislawa-lema/gtsd1xn

11
Forum po polsku / Odp: konkurs CO TY WIESZ O STANISŁAWIE LEMIE
« dnia: Listopad 07, 2018, 05:12:33 pm »
Jednak ten wywiad rzeczywiście krąży wokół tematu idiotów i internetu...przy czym słowa o idiotach wypowiada prowadzący - w kontekście konstruktorów: wszyscy idioci i nie ma prawdziwych konstruktorów...
Lem zaś o internecie: te wszystkie internety...wśród rzeczy, które go zasmucają...obrona przed netem - wiadomo: skrzat (który przy okazji przeszedł test - może nie Voighta-Kampffa, a Lema - nie jest androidem;)
Dużo o ludzkiej głupocie...może ktoś tak to powiązał? I puścił w świat? A może to prowadzący wywiad? Lem powiedział coś poza kamerą? A naciski w kierunku ludzkiej głupoty były...
Mnie jednak dalej bawi, że Lem nigdy tego nie powiedział;)


12
Forum po polsku / Odp: konkurs CO TY WIESZ O STANISŁAWIE LEMIE
« dnia: Listopad 06, 2018, 11:40:08 pm »
Cytuj
    stary Werter  ;)
;D
Cierpisz? :-\
Jak wszyscy.
Inną drogą, że nikt jeszcze nie dorobił sekwela do młodego W?
(który oczywiście musiałby w tym celu jakoś przeżyć samobójstwo) I np. już zgrzybiały spotyka swoją Lottę po lottach, albo jakoś inaczej  :)
A chciałam popocieszać [popo? jąkam się z wrażenia...]...ale skoro "jak wszyscy";)
Tja...po lottach to mógłby tego nie zdzierżyć i ponownie dokonać autodestrukcji;)
Nie podpowiadasz aby troszkę?  ;D
To wielka odpowiedzialność.
Zasiałeś...w ogóle mi to nie przyszło do głowy, bo odpowiedzi pojawiły się w pierwszej godzinie...teraz jest ich 28, a liczy się pierwsza...hmmmm... :-\
Z czego jedna - pana Bartoszka Górskiego - puentuje lipnegobooka;)

13
Forum po polsku / Odp: konkurs CO TY WIESZ O STANISŁAWIE LEMIE
« dnia: Listopad 06, 2018, 04:59:13 pm »
Cytuj
stary Werter  ;)
;D
Cierpisz? :-\

Cytuj
Dokładnie. Musimy założyć jakiegoś firmowego 8);)
Może facezlipy?  ;)
Tja...zakorzenione w Polsce - to drzewo;)
Lipnaface - to i lipny cytat;)
Drugi w kolejności to ten z testu narodowego...trzeba było go przepuścić przez konkurs;)
http://forum.lem.pl/index.php?topic=172.msg74781#msg74781
Oczywiście odpowiedzi z tv nie dostałam...

14
Forum po polsku / Odp: konkurs CO TY WIESZ O STANISŁAWIE LEMIE
« dnia: Listopad 05, 2018, 05:36:29 pm »
Cytuj
Muszę powiedzieć, że ciekawa jestem pytań - zwłaszcza, że punktowane mają być odpowiedzi - najciekawsze...
;D  Ubawiony..
Pytaniem.
Troszkę trzeba było się naszukać (5 minut), ale warto było. Szkoda, że nie mam tegotam .. facezbuka
Dokładnie. Musimy założyć jakiegoś firmowego 8);)

15
Forum po polsku / Odp: konkurs CO TY WIESZ O STANISŁAWIE LEMIE
« dnia: Listopad 04, 2018, 10:29:20 pm »
Niebezpiecznie jest zwijać panel "aktualności" - można przegapić własny zgon i jak potem żyć?
Taki murek, a właściwie to takaMurek (śląska). Nie mylić z takimiMurakami.
Jak? Normalnie - do pogrzebu... ::)
Cytuj
Nowi, ten panel mają ustawiony bodaj z automatu? A jeśli już ktoś wyłącza... hmm...jego brocha.
Rajt...nie można zbytnio ułatwiać...minimalny sprawdzian na orientację w terenie;)

Muszę powiedzieć, że ciekawa jestem pytań - zwłaszcza, że punktowane mają być odpowiedzi - najciekawsze...

Strony: [1] 2 3 ... 290