Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - maziek

Strony: [1] 2 3 ... 654
1
Forum po polsku / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Czerwiec 18, 2018, 10:20:07 pm »
Świetnie :) . Jestem pod wrażeniem! Nie mam głowy liczyć, ale co do sposobu myślenia wg mnie jest OK. Model bardzo dobry. Myślę, że jako drogę fotonu trzeba przyjąć coś raczej pół pierwiastka a może i mniej (coś pomiędzy a/2 a (a^-3)/2), bo przecież w tej objętości są też takie fotony, które zaledwie zahaczyły o rożek sześcianu (ich droga wyjścia będzie niemal równa zero). Ja w międzyczasie w przerwach w robocie szukałem i guzik znalazłem. Poza tym, że znalazłem co najmniej 3 wypowiedzi, że ciało dostatecznie oddalone od gwiazd osiągnie temperaturę tła, ale na forach, w tym jedna się powoływała na "Cosmology" Weinberga, ale niestety nie znalazłem źródła. Nie znalazłem też żadnego poważnego artykułu z recenzowanego czasopisma. Co mnie mocno dziwi, bo parametr taki jak zmierzona doświadczalnie moc promieniowania CBE na powierzchnię jest podstawowy, coś jak stała słoneczna. Dokopałem się natomiast kilka razy, że ilość fotonów CMB w cm3 to precyzyjniej około 410.

2
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Czerwiec 17, 2018, 10:35:26 pm »
A diabli wiedzą dlaczego. Pewnie dlatego, że tak wyszło a potem nie dało się już odkręcić. Mówią, że zaczęło się od tego, że jak chcesz szybciej latać to lepiej mieć przód i tył, niż nie mieć, jak u jeżowców czy rozgwiazd. No a jak masz już przód, to wyszło, że lepiej też mieć brzuch i grzbiet, a ślepia z przodu a nie z tyłu ani nie na brzuchu itd. Ale o ile wiem nikt nie wie, dlaczego tak wyszło. Można by mieć wszystkiego po 3 i też byłoby dobrze. Pewnie Matka Natura jak to zwykle przyoszczędziła. Po co komu 3 ślepia jak dwoma też widzi? Spytaj dr.

3
Hyde Park / Odp: Takie tam...
« dnia: Czerwiec 17, 2018, 10:20:23 pm »
Moja praca obecnie w większej części polega na tym, żeby znaleźć furtkę prawną i dostać pozwolenie na to, co klient chce wybudować. Przy czym nie dotyczy to jakichś niesłychanie skomplikowanych sytuacji, tylko absurd legislacyjny a jeszcze bardziej dupochronnie interpretacyjny sięgnął zenitu i niemal każdy temat typu samotna chałupa na polu na pierwszy rzut oka implikuje coś "ze względu na przepisy niemożliwe". Większość mego wkładu intelektualnego idzie na to, krew w piach po prostu. Kiedyś czacha dymiła, czy podgiąć w tę, czy w tamtą, żeby było pięknie - a dziś dymi jak ograć urząd, a na gięcie już pary nie zostaje. Czasami ze wspólnikiem jak nam się uleje to mówimy, że napiszemy o tym książkę - ale zaraz przytomniejemy, że nikt z zewnątrz nie zrozumie i nakład się nie sprzeda ;) . Jak wiadomo najtrudniej inteligentnemu człowiekowi zrozumieć głupotę. Poza tym to już było, paragraf 22, pamiętnik z wanny czy proces lub zamek. Ale generalnie magia słów czyni cuda. Np. zespołu 10 boksów garażowych nie możesz, bo to jeden budynek garażowy z wieloma stanowiskami - ale 10 garaży indywidualnych w zabudowie szeregowej - a proszę bardzo ;) . Naród wierzący, wie że na początku jest słowo - stąd mniemam, że jakby to odpowiednio nazwać, to by przeszło. Z tym, że teraz może już szum za duży.

4
Forum po polsku / Odp: Zawód pilota (Opowieści o pilocie Pirxie)
« dnia: Czerwiec 17, 2018, 08:43:58 pm »
A. I w którą stronę jest domniemanie?

5
Forum po polsku / Odp: Zawód pilota (Opowieści o pilocie Pirxie)
« dnia: Czerwiec 17, 2018, 08:26:48 pm »
Przepraszam, może mi ktoś jak chłop krowie na miedzy... Coś od dwóch dni mało lotny jestem...

6
Forum po polsku / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Czerwiec 17, 2018, 02:28:54 pm »
Twardy jesteś, nie cierpię tych robaczków.

Znalazłem gotowca, że strumień promieniowania reliktowego na powierzchnię to jest 2,081×10^−37 W/m2. Załóżmy, że Ty się nie pomyliłeś (tak czy siak chylę czoła) i że to co znalazłem jest poprawne. Wynikało by, że ciało d. czarne promieniuje termicznie z mocą większą o 31 rzędów niż moc absorbowanego promieniowania reliktowego. Z czego wypływałby wniosek, że będzie stygło poniżej temperatury promieniowania. Może jest gdzieś błąd, bo 31 rzędów to strasznie dużo, choć tak czy siak to bardzo mało niskoenergetycznych fotonów.

Z tym że nie mogę zlokalizować pewnego źródła gęstości tego promieniowania. Jak tak latam po stronach to jest olbrzymi rozrzut - dochodzący do wykładnika -6 nawet. Może to jakieś licencjackie prace czy coś i stąd problem. A jakoś nie mogę dokopać się art. naukowego na temat. Art. naukowe co znalazłem w Nature czy gdzieś - są pozamykane.

7
Forum po polsku / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Czerwiec 17, 2018, 09:23:39 am »
Miałem na myśli, że ciało ma tę temperaturę i ile wówczas emituje fotonów z powodu, że taką ma. I czy to jest więcej czy mniej niż ilość absorbowanych. Nie że jest w równowadze termodynamicznej (że nie stygnie ani się nie grzeje). Strasznie mi się nie chce iść do wzorów bo znając się poprzestawiam przecinki ale w sumie to jest proste: ile 1 cm2 emituje fotonów w różnych energiach, czyli ile energii wypromieniowuje na jednostkę czasu w temp. 2,7 K, a ile energii niesie ze sobą absorpcja promieniowania reliktowego na tenże 1 cm2.

Szczerze mówiąc czuję się jak głupek, czytałem o tym dość regularnie przez jakieś ostatnie 35 lat życia i nigdy mnie to nie zastanowiło - co to w zasadzie znaczy, że gaz w przestrzeni ma kilka tyś. K przy fakcie, że jest go tam jedna cząsteczka na 1 cm3, czyli biorąc pod uwagę ziemskie, techniczne możliwości jest to "mniej niż zero". Albo czy temperatura 2,7 K to tylko "kolor" na tej zasadzie, na jakiej kowal na oko ocenia temperaturę kutego kawałka żelaza - czy też jakby cokolwiek o jakiejkolwiek temperaturze włożyć w przestrzeń wypełnioną takim promieniowaniem - to prędzej czy później ciało to będzie miało temperaturę 2,7 K.

W czasie ewolucji Wszechświata pierwsze 300 tyś. lat to era promieniowania, w której promieniowanie było w równowadze termodynamicznej z materią. Wszechświat był nieprzejrzysty i fotony miały bardzo małą drogę swobodną - były cały czas pochłaniane i emitowane, przy okazji jonizując materię. 300 tyś. lat po Wielkim Wybuchu temperatura spadła na tyle, że elektrony zrekombinowały z jądrami a typowa energia fotonu stała się za mała, aby spowodować ponowną jonizację - Wszechświat stał się przezroczysty dla promieniowania i od tej pory ono było "sobie" a materia "sobie" - i właśnie ten moment, te fotony, które nagle mogły się rozchodzić w nieskończoność - to promieniowanie reliktowe, które wówczas miało temp. 3000 K. Ale też - od tego czasu nie są w równowadze termodynamicznej z materią...

8
Forum po polsku / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Czerwiec 16, 2018, 11:27:54 pm »
Zhabilitował się już dawno ale może rzeczywiście sobie coś złamał?

9
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Czerwiec 16, 2018, 11:26:42 pm »
Nie mogie bo ankieta nie będzie anonimowa.

10
Forum po polsku / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Czerwiec 16, 2018, 10:29:10 pm »
A skąd wiesz, że jest w równowadze? Tego nie wiemy. Jak założysz że jest, to oczywiście absorbuje ile emituje. No ale właśnie to jest pytanie...

11
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Czerwiec 16, 2018, 10:25:44 pm »
To chyba źle zadajesz pytanie - ja np. jestem za 1 i 2 ale do konstytucji bym nie wpisywał... To wg Ciebie, jakbyś znał tylko moje "nie" na wpis do konstytucji - to co ja myślę o NATO i UE po 15 i 19 latach?

12
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Czerwiec 16, 2018, 09:21:07 pm »
Ja nie mówię, że chcesz wpisać - wyraziłem swoje zdanie o tym - ale z drugiej strony jak byś nie chciał, to po co byś proponował takie pytanie? Uderz w stół... To chcesz coś zmienić i dlaczego - czy nie? Masz jakiś powód, czy tylko tak harcujesz?

13
Forum po polsku / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Czerwiec 16, 2018, 08:52:18 pm »
Cytuj
Myślę, teoretycznie - po osiągnięciu równowagi termodynamicznej - termometr pokazywałby 6k K. Inna sprawa, ile czasu zajęło by osiągnięcie tej równowagi. Przy takiej gęstości molekuła gazu uderzała by w sensor z grubsza raz na  sekundę. Może lat tak przez milion układowi udało by się osiągnąć równowagę w 0,95 od teoretycznej.
No własnie ciekawe, o to pytam dr hab. Bo ciało o określonej temperaturze, np. 2,7K emituje cały czas fotony, czyli stygnie. Żeby nie stygło, suma absorbowanych fotonów musi się równać sumie emitowanych. Trzeba by się zagłębić w co najmniej wzory klasycznej (zasadniczo fałszywej, ale dobrej dla niskich temperatur) teorii emisji ciała d. czarnego, żeby wyjść na liczbę fotonów, jaką takie ciało w temp. 2,7 K emituje. Gęstość fotonów promieniowania reliktowego obecnie to około 450 fotonów na cm3 biegnących z wszystkich kierunków. Tak na mój rozum najprościej byłoby obliczyć, jaki strumień fotonów wyemituje 1 cm2 ciała doskonale czarnego o temp. 2,7 K i jeśli w objętości sześcianu 1 cm3, którego jednym bokiem będzie ten 1 cm2 ciała doskonale czarnego, z tego emitowanego strumienia w każdej chwili będzie przebywało ok. 225 fotonów - to liczba padających będzie równa emitowanych i ciało będzie w równowadze termodynamicznej. Foton przebiega odległość 1 cm (nie wdając się w przekątne sześcianu, średnią drogę w sześcianie itd. tylko dla orientacji) w czasie 0,01[m]/c[m/s2]=k, czyli fotony, żeby zapewnić ich stałą obecność w liczbie 225 muszą być emitowane co 1/225k czasu, coś mi się zdaje, że będzie to duża liczba, ale nie mam orientacji ile fotonów, to dużo fotonów ;) .

Zasadnicze dla nas jest pytanie to czy w temp. 2,7K ciało d. czarne emituje więcej, mniej, czy tyle samo fotonów, ile równolegle absorbuje z promieniowania reliktowego. Idealnie to ująłeś z żarówką. Fotony z żarówki będą miały "kolor" średnio adekwatny do temperatury emisji ~3k K - ale domu jedną żarówką się nie ogrzeje.

14
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Czerwiec 16, 2018, 08:39:47 pm »
Twoje nie są, a prezydenta są. Ale jak za pieniądze to jesteś usprawiedliwiony.

A Ty tak ochoczo dla samego faktu, że "coś będzie się działo: - czy też masz coś do konstytucji i ważąc możliwość, że wyjdzie gorzej niż jest albo i otworzy się puszka z Pandorą - chciałbyś coś zmienić?

Nie rozumiem po diabła wpisywać w konstytucję NATO i UE - rola przewodnia i braterstwo z wiadomo kim już było wpisane i trzeba było wykreślać. Co za upiorny pomysł, żeby stale coś zmieniać?

15
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Czerwiec 16, 2018, 08:24:19 pm »
Przypuszczam, że mamy dwie półkule ponieważ kiedyś strasznie dawno nastąpiła symetria dwuboczna i większość rzeczy mamy podwójnie. Co innego, jak ten materiał setki milionów lat później wykorzystała matka natura.

Strony: [1] 2 3 ... 654