Autor Wątek: Wieczny Wszechświat  (Przeczytany 19780 razy)

Q

• Global Moderator
  • God Member
  • Neokantysta - Prawo moralne ma w sobie. Gdzieś.
    • Star Trek - USS Phoenix
    • Email
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #60 dnia: Wrzesień 09, 2007, 02:47:50 pm »
Wiesz co, przestań już podnosić te zmruszałe tematy o 5 rano, bo śmiać się chce.
Płaci Ci ktoś za to?

Ładnie tak Herr Moderator niewinnych userów atakować, zamiast zapał docenić? :P

Był tu wątek o zbóju Gębonie i jak go Trurl z Klapaucjuszem demonem drugiego rodzaju pokonali, demon ten wiecznie żyw jak widać. A papierowa wstęga się odwija, a demon pisze jak były haftowane buciki księżnej Izoldy co ją by Greg Egan dla NF opisał gdyby mu mysz gaci nie przegryzła itd...

Nie załapałem  :o :-? :(

ps. ciekawie pomysł na sztuczne uzyskanie "wiecznego" Wszechświata przedstawia Robert J. Sawyer w swym debiutanckim (silnie startrekopodobnym, i dość słabym) "Starplexie" - gdzie rozwinięta cywilizacja postbiologiczna (wykształcona ze sfederowanych kosmicznych cywilizacji, w tym ludzkości i... delfinów) by utrzymać zerowe tempo inflacji Wszechświata przerzuca w czasie gigantyczne masy materii (w postaci całych gwiazd). (Skądinąd Sawyer od tego czasu litreracko i intelektualnie znacznie się rozwinął - polecam świeżo wydane "Hominidy" o kontakcie z wszechświatem alternatywnym zamieszkałym przez cywilizację neandertalczyków... Powieść ta zrobiła na mojej kobicie spore wrażenie.)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2007, 03:17:15 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hokopoko

• Juror
  • God Member
    • Hokopoko
« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 09, 2007, 05:06:15 pm »
Był tu wątek o zbóju Gębonie i jak go Trurl z Klapaucjuszem demonem drugiego rodzaju pokonali, demon ten wiecznie żyw jak widać. A papierowa wstęga się odwija, a demon pisze jak były haftowane buciki księżnej Izoldy co ją by Greg Egan dla NF opisał gdyby mu mysz gaci nie przegryzła itd...

Nie załapałem  :o :-? :(

Ha! z tego wniosek, żeś jeszcze wszystkiego nie czytał...  ;D

Q

• Global Moderator
  • God Member
    • Email
« Odpowiedź #62 dnia: Wrzesień 09, 2007, 05:13:07 pm »
Ha! z tego wniosek, żeś jeszcze wszystkiego nie czytał...  ;D

Czytałem i Gębona i Egana, ale nie załapałem... I to mnie dopiróż ;) zdumiewa.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2007, 05:13:45 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

• Global Moderator
  • God Member
    • Email
Odp: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 03, 2017, 01:34:30 am »
Wróciłem - mniejsza o powody - do lektury pracy sprzed paru lat ("Persistence of black holes through a cosmological bounce", B. J. Carr i A.A. Coley) sugerującej cykliczność Wszechświata (i to w stylu z "Głosu Pana" wziętym - że niby z poprzedniego Gozmozu coś tam zostaje, acz niby nie emisja neutrinowa, a czarne dziury, naparzające u kresu promieniowaniem gamma), po czym uświadomiłem sobie, że chyba nikt o tym nie napomykał*. A przecie niniejszy wątek po coś mamy ;):
https://arxiv.org/abs/1104.3796

(O tym co rok wcześniej, w 2010, Penrose o zderzeniach czarnych dziur twierdził - jako przyczynie Wielkiego Bangania ;), była bodaj mowa...)

* Choć nawet "Polskie Radio" o tym donosiło:
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/366197,Niektore-czarne-dziury-istnialy-przed-Wielkim-Wybuchem

ps. Przy czym: żeby nie było, że pierwszy podobieństwo zauważyłem, jakiś anonim - z Wiara.pl  :o - mnie ubiegł. (Nie wiem kto zacz, strony do komentowania też sobie dziwne wybiera, ale cieszę się, że Lema czyta.)
« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2017, 01:41:54 am wysłana przez Q »