Autor Wątek: Patriotyzm: głupota czy konieczność?  (Przeczytany 185081 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #450 dnia: Lutego 19, 2018, 03:10:52 pm »
Też jestem przeciwny. Uważam, że to - całkowicie abstrahując od oceny drogi życiowej kandydatów do degradacji - współczesna wersja dawnego wydobywania zwłok z grobów celem pohańbienia (lub, rzadziej, sadzania ich na trony, itp.). Jednym słowem: bezsensowne widowisko.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #451 dnia: Lutego 20, 2018, 09:53:33 am »
I co, więcej nikt nic?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #452 dnia: Lutego 20, 2018, 04:38:59 pm »
I co, więcej nikt nic?

Przepraszam najmocniej, że tak wyrwane z kontekstu, ale jako osobnikowi na wskroś leniwemu nie chciało mi się czytać ponad 30 stron dyskusji i opieram swoją wypowiedź wyłącznie na tytule.

Moje zdanie?

Głupota.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #453 dnia: Lutego 20, 2018, 04:41:12 pm »
Nie chodzi o 30 stron bo tamto było o czym innym, moja wrzutka jest tylko odnośnie do Jaruzela i Kiszczaka (odebrania im stopni). Jak motywujesz swój stosunek do sprawy? Nie zasłużyli na to, zasłużyli ale szkoda prochu czy jak?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #454 dnia: Lutego 20, 2018, 09:52:08 pm »
Nie chodzi o 30 stron bo tamto było o czym innym, moja wrzutka jest tylko odnośnie do Jaruzela i Kiszczaka (odebrania im stopni). Jak motywujesz swój stosunek do sprawy? Nie zasłużyli na to, zasłużyli ale szkoda prochu czy jak?
No dobra sprowokowałeś  8) Nie ma znaczenia, bo ich tytuły nie dotyczą Polski Niepodległej .
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #455 dnia: Lutego 20, 2018, 09:56:48 pm »
Nie chodzi o 30 stron bo tamto było o czym innym, moja wrzutka jest tylko odnośnie do Jaruzela i Kiszczaka (odebrania im stopni). Jak motywujesz swój stosunek do sprawy? Nie zasłużyli na to, zasłużyli ale szkoda prochu czy jak?

Szczerze mówiąc z całej Twojej wypowiedzi zrozumiałem głównie spójniki i interpunkcję (i jeszcze "stosunek"). Ja jestem z tych, którzy zbliżając się do pięćdziesiątki nadal nie wiedzą, czy poprawnie się pisze "prezydent" czy "premier", tak że tego, ten.

Co zaś do patriotyzmu, moim zdaniem świetnie kwestię podsumował swego czasu Piotrek Czerwiński. Jak wygrzebię cytat, nie omieszkam tu wkleić.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #456 dnia: Lutego 20, 2018, 09:57:24 pm »
Dziękuję (wiesiol). Jeszcze ktoś?

P.S. xpil - prościej - co sądzisz o odebraniu Jaruzelowi i Kiszczakowi stopni generalskich?
« Ostatnia zmiana: Lutego 20, 2018, 09:59:02 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #457 dnia: Lutego 20, 2018, 10:03:13 pm »
O patriotyzmie i degradacji generałów - jeszcze ja:
http://remuszko.pl/De_mortuis/

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #458 dnia: Lutego 20, 2018, 10:23:19 pm »
Dziękuję (wiesiol). Jeszcze ktoś?

P.S. xpil - prościej - co sądzisz o odebraniu Jaruzelowi i Kiszczakowi stopni generalskich?

Jaruzelskiego pamiętam z tv, taka ważka bardziej, z łysiną i w okularach. Kiszczaka nie kojarzę zupełnie, chociaż nazwisko mi się obiło o uszy chyba.

Stąd też o ich stopniach wojskowych wiem tyle, co o wpływie albedo komety Encke na przemianę materii karibu...

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 436
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #459 dnia: Lutego 20, 2018, 10:27:57 pm »
Cytuj
Jeszcze ktoś?

A Pan redaktor to jakie media reprezentuje? W każdym razie też jestem przeciwny. Czemu ta sonda ma służyć?

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #460 dnia: Lutego 20, 2018, 10:31:07 pm »
O patriotyzmie i degradacji generałów - jeszcze ja:
http://remuszko.pl/De_mortuis/

R.
Pański wywód na temat bezsensownej walki powstańczej jak i sensowności stanu wojennego przyrównałbym do naukowca, który na własnej osobie doświadcza przez siebie wynalezione szczepionki. Bez poświęcenia nie byłoby postępu. Taka ofiara ma zawsze sens.
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #461 dnia: Lutego 20, 2018, 11:01:47 pm »
Podobnież Jaruzelowi i Kiszczakowi mają odebrać jenerała. Jestem przeciw. A co sądzi szanowne zbiegowisko?
Dlaczego jesteś przeciw?

Jakkolwiek morale wskazują - odebrać, to sobie myślę, że to jednak szerszy problem niż wybiórcza degradacja - czy ich władza była nielegalna? czy PRL nie był uznawany na arenie międzynarodowej? czy nie są wiążące dla RP umowy zawarte w tamtym okresie?
Degradując dwóch - należałoby zdegradować system i wynikające zeń zobowiązania.

Można też tak, jak napisał wiesioł: to tytuły nie z Polski - jakie więc mają znaczenie?


Psss xpil - J. pamiętam podobnie, K. - z dzieciństwa  - w ogóle;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #462 dnia: Lutego 21, 2018, 07:55:04 am »
Ja reprezentuję siebie :) .
Jestem przeciw mniej więcej z powodów wyszczególnionych w felietonie Remuszki. Uważam, że obaj okazali się właściwymi i wielkimi ludźmi we właściwym miejscu i w krytycznej chwili podjęli właściwe decyzje, bardzo dużo ryzykując. Mam na myśli pokojowe przekazanie władzy i wykonanie wyłomu w palisadzie KDLów, w który to wyłom wskoczyły zaraz Czechosłowacja, Węgry i era PRL i KLD się skończyła. Uważam, że żaden inny człowiek tego nie mógł dokonać bezkrwawo, poza osobami będącymi wówczas u władzy a więc, siłą rzeczy, poza najbardziej zaufanymi aparatczykami partii. Tak więc, z tego punktu widzenia, żale że Jaruzel był najpierw politrukiem a potem partyjniakiem (i jak uważają niektórzy - płatnym złodziejem i pachołkiem Rosji) - to czcze żale. Pełną wolność w 1989 roku mógł nam zwrócić w sposób bezkrwawy ktoś taki, albo nikt.

P.S. i zdecydowanie nie trafia do mnie stwierdzenie, że to tytuły nie z Polski. Bo jeśli tak liczymy, to wszystkich bohaterów narodowych odzyskania niepodległości w 1918 należy zdetronizować, z Piłsudskim na czele, nie wspominając licznych wcześniejszych bohaterów powstań od Wysockiego począwszy. Polska po DWŚ mogła być tylko taka jaka była - z woli Stalina a z przyzwoleniem Roosevelta i Churchilla.

Czasami o całym życiu człowieka nie decyduje całe jego życie, tylko jedna najważniejsza chwila - moim zdaniem oczywiście.
« Ostatnia zmiana: Lutego 21, 2018, 09:43:42 am wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #463 dnia: Lutego 21, 2018, 10:47:57 am »
Cytuj
zdecydowanie nie trafia do mnie stwierdzenie, że to tytuły nie z Polski.
Dlatego napisałam, że konsekwencją jeneralskiej degradacji musiałaby być degradacja całego systemu i wynikających z niego zobowiązań.
Co oczywiście pociąga za sobą dalsze detronizacje - jak napisałeś. Czyli absurd. Dotarlibyśmy do królewskich detronizacji.

Ale do mnie zdecydowanie nie trafiają stwierdzenia :
Uważam, że obaj okazali się właściwymi i wielkimi ludźmi we właściwym miejscu
oraz
Pełną wolność w 1989 roku mógł nam zwrócić w sposób bezkrwawy ktoś taki, albo nikt.

Droga na pomnik.

Tylko jedno: ja uważam (bo to tylko nasze sądy, nie jednobarwne fakty), że to nie chodzi o ówczesnego człowieka u władzy, a o pękanie w szwach molocha. Jeśli tylko tamten system był wydolny, to ludzi się w nim wymieniało jak żarówki. Na jedno czy dwuosobowe bohaterstwo u władzy nie było miejsca. Rozpadający się moloch kazał aparatczykom szukać tych dróg do pełnej wolności. Zwłaszcza pod koniec lat 80.


Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« Odpowiedź #464 dnia: Lutego 21, 2018, 11:26:00 am »


P.S. i zdecydowanie nie trafia do mnie stwierdzenie, że to tytuły nie z Polski.
Ja napisałem Polski Niepodległej, także tych degradacji, jeśli już, nie byłoby zbyt wiele. Trza by rozróżnić, tych dążących do niepodległości i tych na usługach.. wiadomo jakich.
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta