Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1940970 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13402
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4425 dnia: Września 30, 2016, 10:12:38 am »
Miara postępu. Cytat z art. z lipcowego ŚN: "obecnie co tydzień rejestrujemy tyle supernowych, ile przez cały XX w.".
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

bihanskyy

  • Gość
Odp: Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4426 dnia: Października 29, 2016, 10:00:42 am »
dom Lema
Привіт,
Ось відвідав браму Лема у Львові і відзняв маленьке кіно - можливо комусь буде цікаво глянути? А ще краще - приїздіть до Львова і навідайтесь до Лема в гості наживо  ;)

« Ostatnia zmiana: Października 29, 2016, 10:12:41 am wysłana przez bihanskyy »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4427 dnia: Października 29, 2016, 10:52:26 am »
Czy dobrze zrozumiałem, że ten pan postuluje, by wprowadzić ukraiński - obok polskiego, angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego - jako piąty forumowy język?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

bihanskyy

  • Gość
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4428 dnia: Października 29, 2016, 10:54:00 am »
Czy dobrze zrozumiałem, że ten pan postuluje, by wprowadzić ukraiński - obok polskiego, angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego - jako piąty forumowy język?
R.

Tak jest  ::)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4429 dnia: Października 29, 2016, 11:24:54 am »
Szanowny Panie, dzień dobry, właścicielem strony, forum i w ogóle wszystkiego jest chyba pan Tomasz Lem, a pan Skrzat zapewne kimś w rodzaju jego pełnomocnika, więc tylko oni mogą o takiej ewentualnej innowacji decydować. Piszę po polsku, gdyż nie znam innego języka. Piszę wyłącznie we własnym imieniu.
Z czystej ciekawości spytam: czy Mistrz jako dziecko i jako młodzieniec mówił po ukraińsku?
Stanisław Remuszko 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

bihanskyy

  • Gość
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4430 dnia: Października 29, 2016, 12:12:16 pm »
сzy Mistrz jako dziecko i jako młodzieniec mówił po ukraińsku?

мені розказували, що яко львів'янин - Станіслав Лем добре розумів українську мову.

а це важливо?  8)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4431 dnia: Października 29, 2016, 12:24:28 pm »
Domyślam się, że Pan pyta "czy to ważne". Przypomnę, że piszę wyłącznie we własnym imieniu i spytałem wyłącznie z ciekawości. Zaspokojenia tej ciekawości nie uważam za ważne :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

bihanskyy

  • Gość
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4432 dnia: Października 29, 2016, 12:26:49 pm »
Domyślam się, że Pan pyta "czy to ważne". Przypomnę, że piszę wyłącznie we własnym imieniu i spytałem wyłącznie z ciekawości. Zaspokojenia tej ciekawości nie uważam za ważne :-)
R.

ОК  ;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13402
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4433 dnia: Października 29, 2016, 12:52:25 pm »
Witaj bihanskyy :) . Ze zdziwieniem widzę, że nie sprawia mi kłopotu czytać i rozumieć co czytam po ukraińsku, aczkolwiek robię to po raz pierwszy w życiu chyba (tyle, że uczyłem się rosyjskiego) :) . Z ciekawości zapytam, czy sądzisz, że forum w języku ukraińskim się rozwinie - czy wiesz o osobach, które są zainteresowane takim forum po ukraińsku, czy to Twoja osobista inicjatywa. Inaczej mówiąc czy sądzisz, że forum w języku ukraińskim będzie żyło - bo jak mi wynika znasz również język polski może więc lepiej pisać na polskim? Zwłaszcza, że nawet jak będzie grono osób piszących po ukraińsku, to większość z polskich uczestników (poza dinozaurami z ery CCCP jak ja) nie będzie rozumieć, o czym piszecie. Wymiana myśli będzie utrudniona jeśli nie niemożliwa. A napisanie czegoś cyrylicą z braku obycia z klawiaturą będzie graniczyć z cudem.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

bihanskyy

  • Gość
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4434 dnia: Października 29, 2016, 01:00:12 pm »
Вітаю. Я чудово розумію польську мову, бо навчився її читаючи Лема в оригіналі  :D Але на превеликий жаль писати зовсім не вмію, а користати Google translate не хочу, бо він наразі тільки все псує.

Я розумію Ваші запитання, і Ви праві - великого трафіку український розділ не матиме. І якщо шановну громаду влаштує, що я тут писатиму українською мовою і цим нікого не ображаю, то я буду також дуже радий з такого.

З повагою з міста Лема

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4435 dnia: Października 29, 2016, 01:02:23 pm »
No właśnie, czy będzie jakie takie zainteresowanie? O to samo chciałem spytać, ale mi nie wypadało.
R. 

P.S. Wyrażam ogólny sceptycyzm wymianą myśli miedzy dwoma językami i dwoma alfabetami - poza sytuacją, gdy rozmówcy znają oba języki tak biegle, że czytanie ze zrozumieniem nie sprawia im trudności. Jeśli natomiast wymaga wysiłku, to owszem, chętnie sam bym się przyłożył, i niedospał nawet, gdyby po drugiej stronie byli Obcy z takiego Aldebarana na przykład. Ale dla naszych słowiańskich ziemskich braci - Ukraińców i Rosjan - jestem, przepraszam, zbyt stary i zbyt leniwy. Powtarzam: mówię wyłącznie we własnym imieniu.
« Ostatnia zmiana: Października 29, 2016, 01:19:14 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

bihanskyy

  • Gość
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4436 dnia: Października 29, 2016, 01:51:19 pm »
OK, niema sprawy - nie to nie  ???

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13402
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4437 dnia: Października 29, 2016, 02:10:46 pm »
Czekaj, zaraz, jakie "nie"? Pan Remuszko jest dziś widocznie w złym nastroju i obcesowy jak nie on. Poczekaj aż przeczytają to osoby, które mogą takie forum uruchomić. Nawiasem mówiąc lektura  Wysokiego Zamku wskazuje, że Lem mówił po ukraińsku.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4438 dnia: Października 29, 2016, 02:42:42 pm »
@ Maziasty, przecież nie mam nic naprzeciwko dołożeniu forum niechby i po chińsku (zresztą mi nie wypada mieć ani "za" ani "przeciw", skoro to cudza własność), tylko wątpię w rozumną i efektywną wymianę myśli na naszym polskim forum za pomocą dwóch języków i dwóch alfabetów!
Odpowiadam za to, co napisałem. Nie odpowiadam za to, czego nie napisałem.
@ bihanskyy
 Nie bądź Pan taka mimoza (мімоза звичайнa)
:-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4439 dnia: Października 29, 2016, 06:26:20 pm »
Привіт,
Ось відвідав браму Лема у Львові і відзняв маленьке кіно - можливо комусь буде цікаво глянути? А ще краще - приїздіть до Львова і навідайтесь до Лема в гості наживо  ;)
Niektórzy z nas byli na żiwo - we Lwowie;)
http://forum.lem.pl/index.php?topic=620.0
Widzę, że Afrodytę...

...pochłonęły взуття:)
bihanskyy, Не ображайтеся i come back;)

P.S. Może filmik do mieszkanka Lema?:)

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)