Autor Wątek: Właśnie zobaczyłem...  (Przeczytany 1116801 razy)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2640 dnia: Stycznia 02, 2018, 04:29:56 pm »


A czy ktoś obserwował wczoraj Superksiężyc ? Tej nocy niebo nad Odessą było zupełnie czyste, Księżyc wprost niesamowity - olbrzymi, jasny i piękny.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2641 dnia: Stycznia 02, 2018, 05:01:10 pm »
A czy ktoś obserwował wczoraj Superksiężyc ?

Wczoraj - ten konkretny ktoś - niekoniecznie, ale zdarzało się, zdarzało ;):
http://forum.lem.pl/index.php?topic=1110.msg56517#msg56517
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2642 dnia: Stycznia 02, 2018, 09:34:15 pm »
Ładna fota ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2644 dnia: Stycznia 02, 2018, 09:51:52 pm »
Niejaki Justin Tallis zrobił. Jak tak patrzę to raczej nietypowa dla jego dorobku, czyli nieco rozczarowany jestem:
http://www.justintallis.co.uk/albums
Choć ma parę ładnych, bez ludzi... ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2645 dnia: Stycznia 02, 2018, 11:22:12 pm »
Choć ma parę ładnych, bez ludzi... ;)
Aha, ze zwierzętami... a w szczególności z liskiem :)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
« Ostatnia zmiana: Stycznia 08, 2018, 07:26:51 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2648 dnia: Lutego 08, 2018, 08:12:31 pm »
Smutne fotki wyłożyłeś, Q. Jakież piękne miasto znika - już znikło - z powierzchni Ziemi. Prypeć. Nowiutkie, zamieszkane przez samą młodzież. Ech, szkoda...
Dorzuczę jeszcze:


i jeszcze:
https://www.youtube.com/watch?v=IfEl5kS8QEo

Awaria na elektrowni nastąpiła w dniu 26. kwietnia 1986 o godz. 01:23:47 - a przez niecałą dobę, z grubsza o godzinie siódmej wieczoru doszło do straszliwej katastrofy. Mam na uwadze pożar, który wybuchł w kracie grafitowej uszkodzonego reaktora wskutek rozżarzenia paliwa jądrowego, i trwał w ciągu kilku tygodni, unosząc w powietrze prawie całe załadowanie reaktora - blisko 200 ton uranu, plutonu, strontu i innych promieniotwórczych produktów rozszczepienia.
A tego można było łatwo uniknąć - wystarczyłoby parę ton kwasu borowego, rozpuszczonego w wodzie i zarzuconeco do reaktora przez armatkę wodną - w ciągu osiemnaściu godzin po awarii. Wtedy Ukraina i jeszcze pół Europy nie zostałyby zapaskudzone przez promieniotwórczość.
Moim zdaniem, to była zbrodnia. Zaniechanie jako corpus delicti.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2649 dnia: Lutego 10, 2018, 11:25:03 am »
Smutne fotki wyłożyłeś, Q.

Smutne, ale i nastrajające do myślenia, na rozmaite sposoby, poza oczywistymi choćby do dumania o tym jakby świat wyglądał, gdyby nas wszystkich znienacka szlag trafił...

A tymczasem zobaczyłem coś innego... Właśnie ktoś na JuTubkę wrzucił:
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2650 dnia: Lutego 21, 2018, 01:06:41 pm »
Właśnie wysłuchałem (choć dam tu, bo obrazki też były) takiego podcastu o "Solaris":


A Szanowne Towarzystwo woli o polityce... ;).

ps. Taka wstępna obserwacja... Uderzające jest jak bardzo twórcy w/w podcastu już samym danym pod nim opisem:

"Borgesian tropes, 60's pop-psych, the comfort of an infinitesimal self within the endless cosmos, the eternal return of a drunk-dialed jukebox, and livable confusion"

Zdają się potwierdzać zarzuty jakie stawiał krytyce literackiej Dukaj w eseju "O rodzajach wrażliwości literackiej", w którym pisał tak:

"Wielokrotnie cytowano w podobnym kontekście stwierdzenie Antoniego Smuszkiewicza, iż „nie każdy krytyk przygotowany do oceny dzieł ogólnych potrafi ją [tj. SF] właściwie ocenić”. Pewna część spektrum emisyjnego dzieła pozostaje dlań niedostrzegalna, widzi jedynie niektóre barwy. Wydaje się zresztą, iż wiele dzieł SF pozostaje dla Krytyków (będę pisał z dużej litery, by wyróżnić „elitę”) doskonale niewidzialna; ich percepcja nacelowana jest na zupełnie inne obszary."

Bo humanistycznych smaczków, jak widać, wydobywają z lemowego dzieła sporo, a z warstwą naukową (ba, nawet z zauważeniem, że jest) problem mają.
« Ostatnia zmiana: Lutego 21, 2018, 11:26:36 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lustrzak

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 54
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2651 dnia: Marca 01, 2018, 09:55:22 am »
Z wizyty w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym w Białymstoku. Parę eksponatów które zrobiły na mnie największe wrażenie.

1. Nasz uroczy acz nieprzystępny praprzodek. Zwykły Kowalski sprzed 444 mln lat :) Na zdjęciu może niezbyt szokujący ale w realu robi wrażenie.




2. Przyroda lubi sześciany - naturalne formacje pirytu.




3. Przeszłość a może też przyszłość Polski, proporcje wody i lądu są odświeżające.




4. No i najlepsze na koniec, refleksja każdemu przydatna w pracy - należy dobierać sobie proste zadania, a na pewno zakończą się sukcesem. Jak na poniższej rekonstrukcji pierwotnej rośliny - chyba udana? Kąty między pałeczkami idealne? Jak 400 mln lat temu? :)



maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2652 dnia: Marca 01, 2018, 11:26:23 am »
Protestuję, by nazywać trylobita naszym przodkiem, czy choćby praprzodkiem. Ja tam od stawonogów nie pochodzę!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lustrzak

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 54
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2653 dnia: Marca 01, 2018, 01:21:56 pm »
Rzeczywiście, to ten drugi człon łacińskiej nazwy mnie zmylił :). Nasz praprzodek mógł wyglądać raczej jakoś tak (chociaż to nie z czasów trylobita tylko wcześniejszy):



Tak przynajmniej tutaj piszą: http://www.bbc.com/news/science-environment-38800987
I jeszcze trochę tu: http://www.wired.co.uk/article/oldest-ancestor-sack-anus
« Ostatnia zmiana: Marca 01, 2018, 02:05:23 pm wysłana przez Lustrzak »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2654 dnia: Marca 01, 2018, 03:18:55 pm »
Hahaha, z nazwą to dobre jest :) . To nawet nie tyle przodek człowieka, co Polaka :) . Taki proto-suweren! Co ma żopę tam, gdzie i gębę ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).