Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Dzisiaj o 12:20:51 am »
Cytuj
choć trochę pogodzi Ciebie ze znienawidzonym pisarzem ;).
Cytuj
są lepsi ode kłamcy i oszusta Suworowa?
Uwaga techniczna, tematyczna.   :)
Znienawidzony, kłamca, oszust; takich słów użyłeś, że niby ja tak myślę – a ja tak nie uważam!
Nawet czuję do Suworowa sympatię i to, że polemizuję z jego tezami nie świadczy o moim stanie emocjonalnym względem niego. Używasz pojęć z największego kalibru – nienawidzić to można za coś strasznego, typu zabójstwo, złamanie życia etc (pomijam patologie) – ja zwyczajnie, mam dystans do tego co głosi, stosunek krytyczny – nic więcej.
Hmm, rzeczywiście użyłem niewłaściwych słów. Przepraszam, liv. Cofam wypowiedziane słowa. Z tego, co wypowiedziałeś, wysnułem wniosek, że odnosisz się do Suworowa bez szczególnego poważania, uważasz go, no, może nie za kłamcę i oszusta, ale w każdym razie za szarlatana od historji. Cieszę się, że się myliłem :).

Cytuj
...my, oraz wielu ludzi w Internecie dyskutuje, kłóci się, polemizuje – stawia miliony znaków – w jakiej sprawie?
W sprawie czegoś, co nie zaszło, bo przecież tego ataku nie było!!!
Kłócimy się o niezrealizowany wariant historii – czyli mówiąc wprost – o nic.

To kojarzy mi się z zasadą prawa rzymskiego: cogitationis poenam nеmo patitur, nikt nie może być ukarany za to, co sobie myślał. Na pierwszy rzut oka, nie ma większego znaczenia, czy zamierzał Stalin uderzyć w lipcu 41, czu za rok lub dwa, czy w ogóle nie zamierzał – tego nie zaszło, ataku nie było.
A jednak istnieje mały niuans, szczegół, i właśnie tu tkwi diabeł. Powiem wprost: jeśli zamierzał na za rok, wtedy Hitler – perfidny najeźdźca; jeśli zaś zamierzał uderzyć w lipcu 41, to coś innego – ofensywa Hitlera nabywa cechów wojny prewentywnej i - boję się wymówić – sprawiedliwej. Właśnie dlatego hypoteza Suworowa spotyka się ze wściekłym oporem, zarówno w Rosji jak i na Zachodzie, a jeden z głównych zarzutów dla Suworowa brzmi tak – „on broni Hitlera!”. Bronić Hitlera – sprawa beznadziejna, z góry przyrzeczona na przegraną. Tak samo jak bronić diabla.

Istnieje pewna pułapka psychologiczna, którą można określić przy pomocy następującego sylogizmu:
- Hitler – wcielony diabeł i uosobienie zła
- Stalin to zwycięzca Hitlera
- ergo Stalin reprezentuje siły dobra. Taki sobie rycerz na białym koniu.
I w istocie, do dziś można usłyszeć typową wypowiedź: Stalin wyzwolił Europę od brunatnej dżumy.
Wyzwolił? Czyli przyniósł wolność? Przepraszam, nie mogę się zgodzić. Aby nieść komuś wolność, trzeba co najmniej posiadać ją samomu. ZSRR był krajem niewolniczym. Miliony uzbrojonych niewolników pod dowódstwem ich właścicieli mogli nieść narodom Europy tylko niewolnictwo. Właśnie go i nieśli.

Do czego ja zmierzam? Suworow bynajmniej nie broni Hitlera, tylko usiłuje dowieść, że oprócz zbrodniarza Hitlera istniał jeszcze inny przestępca, znacznie sprytniejszy i niebezpieczniejszy od niego.

Historię piszą zwycięzcy. Dlatego dla mnie brak dokumentów, planow itp., udowodniających zamiary ZSRR co do ataku w 41, prawie nic nie znaczy. Te dokumenty zawsze znajdowali się – i znajdują się do dziś - w rękach tych, kto nie chce aby dowody przestępstw ich reżymu wyszli na jaw.
Przypuszczmy, niezbite, szczegółowe dowody zamierzanego podboju Europy zostały odnależone przez historyków i opublikowane. A czy nie byłoby to podstawą dla rewizji wyników i wyroków międzynarodowego trybunału wojskowego w Norymberdze z 1945?
Czy czasem nie okazało by się, że radzieccy sędziowie i prokuratory oraz całe sowieckie dowództwo sami byli zbrodniarzami wojennymi, zasługującymi na miejsce na ławie oskarzonych obok z hitlerowcami?
No, i komu to trzeba?

A i politykom Zachodu to nie na rękę. Okazałoby się, że w 43 w Teheranie oraz w 45 w Jałcie ówczesni premiery i prezydenci krajów Zachodu dzielili Europę za jednym stołem ze zbrodniarzem. No, i jak to wpłynie na polityczną reputację tych krajów?
 
A więc, liv, nie ma co czekać na ściśłe tajne dokumenty. Nigdy ich nie zobaczymy. Wszystkie poszlaki są ukryci na zawsze.

I jeszcze jedno, liv: może byś tak przeczytał choć jedną książke Suworowa, a? Lodołamacz, Dzień M, Ostatnia republika, Samobójstwo, Cień zwycięństwa, Cofam wypowiedziane słowa – do wyboru, do koloru ;). No, choć jeden czy dwa rozdziała. Zapewniam, otrzymasz zadowolenie od lektury. Napewno nie zmienisz zdania, nie dasz się przekonać, przynajmniej od razu. A w każdym razie zastanowisz się – może w istocie ten facet ma słuszność? A i łatwiej nam byłoby toczyć dyskusję.

2
Hyde Park / Odp: O muzyce
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Marzec 23, 2018, 11:51:36 pm »
Sobota za pasem...zagrać by coś?
Z jakiej beczki dziś nalać...hmm...
Było dostojnie i patetycznie, zatem inaczej...o! - przystojnie i perypatetycznie!  :)
Oraz frywolnie, może zrobi się odrobinę cieplej?
https://www.youtube.com/watch?v=UH800q8qQsg&index=4&list=PL94gOvpr5yt3aXGoNctRjViZPi9IlnT4P
3
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Summa Technologiae]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Marzec 23, 2018, 10:45:37 pm »
Cytuj
Czytam dalej.

To pięknie, z gotową Fantomologią czekam już od około dwóch miesięcy, i szczerze mówiąc, zapomniałem szczegółów.

Aluzju poniał ;). Postaram się sprężyć, bo mam wrażenie, że pognaliście do przodu elektroskokami, a ja się w ogonie (elektrosmoka? państwochodu?) wlokę.

"Fantomatyka" jako termin podoba mi sie dalece bardziej, niż "rzeczywistość wirtualna". Szkoda, że się nie przyjął.

Też tego żałuję. Uważam, że jest b. zgrabny. Cóż... cuia technologia - ea nomenclatura. Przy czym jednak wypadnie odnotować, że Antonin Artaud swoim określeniem réalité virtuelle wyprzedził Lema o parę dekad, choć teatr, nie - fantomatykę, miał na myśli. (Jak również, że SJW i polska Wiki jednak pojęcie "fantomatyka" znają. Ani chybi swoich ludzi tam mamy ;).)

To raczej nie ten sam kierunek. Nie rzecz w przewidywaniu przyszłości, poznaniu jej - co determinuje działania /.../ a raczej w wiedzy opartej na np. prawach fizyki, które stwarzają zakazy - np. przekraczanie prędkości światła.

Przypuszczam, że na upartego mógłbym tu machnąć wywód, którego treścią byłoby dowodzenie, że ślepy jasnowidz może być jednak kulawą metaforą dostatecznie (nazbyt?) świadomej cywilizacji, ale nie będę się spierał, bo przecież chodzi o konkret (jak sama natura "Summy... nakazuje), nie - o budowanie jakichś rozbuchanych alegorii, kijami krasomówstwa podpartych.

A zatem do konkretu przechodząc... Sięgnąłeś, miazo, do swoich notatek z rozdziału piątego, mnie się jeszcze wypiski z czwartego odnalazły i - ryzykując wywołanie nielichego zamieszania (bo wyjdzie, że symultanicznie, napakowane przecież treściami, rozdziały IV-VI omawiamy) - postanowiłem jednak do nich sięgnąć.

Zacznę od tego:

"Jak obliczono, gdyby wszystkie uniwersytety i uczelnie USA od dzisiaj jęły produkować wyłącznie fizyków, zabraknie ludzi (nie kandydatów na studentów, ale w ogóle ludzi, wliczając w to dzieci, starców i kobiety) z końcem następnego stulecia. Taki więc, przy obecnym tempie przyrostu naukowego, za jakichś 50 lat każdy mieszkaniec Ziemi byłby uczonym. To jest “pułap bezwzględny”, którego, oczywiście przekroczyć nie można, bo wtedy jeden człowiek musiałby być jednocześnie kilkoma uczonymi naraz."

W sumie nakreślony tak scenariusz spełnia się w sposób b. ironiczny, bo - owszem - ludzi z dyplomami przybywa, ale nie tylko to o czym Lem wspomniał -  "Wystarczy przejrzeć zakurzone zwały prac i dysertacji, podjętych dla uzyskania stopnia naukowego w jakimś archiwum uniwersyteckim, by się przekonać, że na ich setki czasem ani jedna nie doprowadziła do choć trochę wartościowego rezultatu.", lecz również poziom wiedzy ogólnej w społeczeństwie spada (przypomina się ta - stanowiąca nieznacznie tylko wyostrzoną karykaturę - korpo-panienka z ludu z dukajowego "Cruxa"), a i dyplomy czyniące - nominalnie - uczonymi b. rozmaitą wartość mają (nie rozwijam dalej, bo dostatecznie o zapaści edukacji debatowaliśmy).

Dalej - o prostoliniowym futurologizowaniu (Cet. szkoda, żeś do lochu zstąpił, miałbyś się do czego odnieść ;)):

"Tak sądzić może ten, kto przez Przyszłość rozumie tylko spotęgowany Czas Teraźniejszy, kto nie widzi innej możliwości postępu poza ortoewolucyjnym, w przeświadczeniu, że cywilizacja może być albo taka jak nasza, lawinowo rosnąca od trzystu lat — albo żadna."

Co warte odnotowania współgra to z lemowską krytyką wizji społecznych SF, które jeśli nie straszą recydywą feudalizmu, czy jeszcze gorszej barbarii, to elefantiazę kapitalizmu (a więc ów spotęgowany Czas Teraźniejszy) prezentują. (Inna sprawa, że faktycznie pewne trendy rozwijają się dość linearnie. Co jednak - jak praktyka pokazuje - nie usprawiedliwia zakładania jakichś wszechlinearności.)

Następnie:

"Cywilizację, wyczerpującą własne rezerwy ludzkie w “eksplozji naukowej”, można porównać do gwiazdy, spalającej swą materię w jednym rozbłysku, po czym dochodzi do stanu odmiennej równowagi — albo do procesów, które niejedną może cywilizację kosmiczną doprowadziły do milczenia."

O! To jest już gruby kaliber. Zdanie niby twierdzące, a złożone z samych pytań. Znów tu zresztą wracamy do słynnego Silentium i pytań o możliwe cywilizacyjnej ewolucji modele.

Potem mamy dwugłos na tematy transhuhu..., bo z jednej strony Mistrz tezę Vinge'a o Osobliwości zatapia zanim ta jeszcze sformułowana została (choć sam później podobnym domniemaniem we "Fiasku" się zabawi):

"Tak więc dowód, jakoby przyszłe oblicze cywilizacji miało być zupełnie odmienne od znanego nam, ponieważ wysoko rozwinięty Rozum, przestaje być podobny do własnego stanu początkowego, dowód ten nie został przeprowadzony."

Ale zarazem, choć nie wyraża gotowości przyjęcia wizji jego proroków za dogmat, z braku dowodów, zarazem tego transhuhu... nie odrzuca a priori, pisząc przecież, że w technologicznych poszukiwaniach:

"chodzi /.../ o to, by otworzyć nowy rozdział Technologii — systemów o dowolnie wielkim stopniu komplikacji. Ponieważ sam człowiek, jego ciało i mózg, należą do klasy takich właśnie systemów, nowa Technologia oznaczać będzie całkowitą władzę człowieka nad sobą samym, nad własnym organizmem, co z kolei umożliwi realizację takich odwiecznych marzeń, jak pożądanie nieśmiertelności, a może nawet — odwracania procesów, uważanych obecnie za nieodwracalne"

Konkluduje też S.L, że:

"po pierwsze, że cywilizacja winna dysponować znacznymi rezerwami energetycznymi, aby mieć czas dla zdobycia informacji, która umożliwi jej otwarcie wrót nowej energii, i po wtóre, że cywilizacja musi uznać prymat zdobywania tego rodzaju informacji nad wszystkimi innymi. W przeciwnym razie może wyczerpać dostępne jej zasoby energii, zanim nauczy się eksploatowania nowych"

Co odsyła nas do bogatej tematyki wieszczonych kryzysów energetycznych, wyczerpywania się kopalin*, wojen o ropę, źródeł energii zwanych alternatywnymi i konieczności ich poszukiwania, itd.

* Tu pozwolę sobie link dorzucić (choć mam podejrzenie, że ponad potrzebę, że sprawę znacie):
http://www.sitg.pl/przegladgorniczy/pokaz/art-1097a13-pdf.html

A następnie zdaje się ulegać magii snów o zimnej fuzji, sądząc, że jest to obiecujący kierunek:

"“zimnych”, to jest zachodzących w niskich temperaturach, reakcji jądrowych (które, choć na razie nieurzeczywistnialne, może sprowadzą w przyszłości nowy przewrót w energetyce)"

Po czym znów przeskakuje do skali makro:

"Każda cywilizacja wytwarza dla siebie sztuczne otoczenie, przekształcając powierzchnię swej planety, jej wnętrze i pobliże kosmiczne. Proces ten nie odcina jej radykalnie od Natury, a tylko ją od niej oddala. Można go jednak tak kontynuować, aby doszło do swoistego “otorbienia” cywilizacji względem całego Kosmosu."
 
Podsuwając nam pod nos w niewielu słowach sporo takich otorbiennych wariantów (od wspominanej już "Klatki orchidei", która stanowi wariant najczarniejszy, do "Nowej kosmogonii", w której Wszechświat cały podzielony zostaje na takie cywilizacyjne torbiele, różne już nawet prawami fizyki).

Dalej mamy rozważania o cywilizacyjnej specjalizacji (co każe wspomnieć z uśmiechem, i zaraz odrzucić jako model zbyt niepoważny, nieprzydatny w naszych rozważaniach, opowiadanie "Specjalista" Sheckley'a):

"Czy nasza cywilizacja, choć jeszcze nie osiągnęła “bariery informacyjnej”, nie wykazuje pewnych hiperspecjalizacyjnych przerostów, i czy jej potencjał militarny nie przypomina potężnych szczęk i pancerzy gadów mezozoicznych, których sprawność w wielu innych zakresach była tak nikła, że przesądziła o ich losie?"

Ha, przydałaby się wiedza o tym jak wygląda ewolucja psychozoików na licznych kamieni kupach, choćby tylko w samym Ramieniu Oriona, by ocenić na ile w istocie odstajemy, jak bardzo z nas Ohydki.

Przy czym - owe zagadnienia specjalizacji omawiając - Lem pisze:

"Po tysiącleciach mogą wyłonić się tak uwarunkowane trzy kierunki cywilizacyjnych specjalizacji: społeczny, biologiczny i kosmiczny."

I tu - choć sam jakieś teksty Strugackich o Monokosmach przytaczałem - odczuwam zawód, bo mam wrażenie, że obstawienie tylko trzech, zdających się oczywistymi, a wynikających ze współczesnych nam podziałów, kierunków jest jakieś takie... nielemowskie, naiwne. Że tak to sobie może pisać jakiś trzeciorzędny autor SF, a nie facet, który naiwne antropomorfizacje i uproszczenia spraw trudnych za pomocą "Solaris" chłostał.

Potem wspomniana zostaje mitologia nauki. I tu znów w liczne by można wpaść dygresje, mieszając z błotem hurraoptymistyczne wizje pierwszych intelektroników czy piewców Świętego Kontaktu (zarówno w wariancie skrajnym, ufologicznym, jak i teoretycznie przytomniejszym - saganowskim). Przyznać bowiem trzeba, że XX wiek wieloma takimi - bazującymi na nadmiarach optymizmu - mitami obrodził.

Od niechcenia wypadnie też zauważyć zdanko:

"Zamiast wymoczków można zastosować na przykład pewne rodzaje koloidów albo przepuszczać prąd elektryczny przez wielofazowe roztwory"

Z którego doktor Diagoras się zrodził.

By wreszcie odnotować oczywistość, ale oczywistość istotną i groźną:

"W czasach zamierzchłych każdy człowiek znał zarówno funkcję, jak i strukturę swych narzędzi: młota, strzały, łuku. Postępujący podział pracy redukował tę indywidualną wiedzę, aż w nowożytnym społeczeństwie przemysłowym przebiega wyraźna granica między tymi, którzy urządzenia obsługują (technicy, robotnicy), albo z nich korzystają (człowiek w windzie, przy telewizorze, prowadzący samochód), a tymi, którzy znają ich konstrukcję."

U nas akurat zebrała się gromadka ludzi potrafiących zazwyczaj zajrzeć pod obudowę, ale w skali ogólnospołecznej wiadomo, że komputery z ajfonami (samochody trochę mniej) traktowane są +/- jak przyrządy magika, który sam nie wie jak czaruje, ale wyuczone rytuały mu wychodzą.

Tu - póki co - przerwę, choć mam jeszcze trochę tych wypisków.
4
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Marzec 23, 2018, 07:35:23 pm »
Przeczytałem w wątku "Ja, Q" i zacząłem szukać. Czy jest tu ukryty jakiś podtekst? Ogólnie zadanie jest proste, jeśli orzeszek przebił wiewiórkę i to zredukowało jego prędkość o 150 m/s przy masie 10g, to wiewiórka wykonała na nim pracę równą jego utraconej energii kinetycznej, którą ona sama z kolei uzyskała* - E=mV2/2 w danym wypadku 0,01 kg*(150 m/s)^2/2 czyli 112,5 J. Przy masie wiewiórki M=1 kg taka nadwyżka energii kinetycznej przełoży się na równoważną potencjalną wg wzoru Ep=Mhg co pozwoli podnieść wiewiórkę o h=Ep/Mg, co w danym wypadku daje 0,1125 m, jeśli zaokrąglić g do 10 m/s^2. Poszukujemy punktu na okręgu r=1 m, w którego środku zawieszono nić takiego, że cięciwa wyprowadzona z tego punktu prostopadle do nieruchomej nici przetnie ją w odległości (1 m - 0,11 m) = 0,89 m od punktu zawieszenia (środka okręgu). Pół tej cięciwy stworzy z odcinkiem nici ponad nią i promieniem okręgu wychodzącego z końca cięciwy trójkąt prostokątny. Jeśli oznaczymy 0,89 m za d, a kąt pomiędzy pionową nicią a promieniem r wychodzącym z końca cięciwy za alfa, to mamy d/r=cos alfa, czyli d=cos alfa, czyli cos alfa =0,89, co po odczytaniu z tablic daje alfa równe 27 stopni z ogonkiem, który pomijam, gdyż wcześniej i tak zaokrąglałem. W tym punkcie na okręgu uzyskana przez wiewiórkę energia kinetyczna zamieni się w całości na potencjalną, po czy wiewiórko-wahadło pocznie wracać do punktu równowagi.

*zakładając, że zdarzenie miało przebieg idealny, orzeszek się nie rozpadł ani nie ogrzał i bez oporu powietrza itd.
5
Forum po polsku / Odp: O Lemie napisano
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Marzec 23, 2018, 05:02:03 pm »
I znów coś z rodzimej literatury - Zygmunt Miłoszewski "Bezcenny":

"Babcia Olha konspiracyjnym gestem zaprosiła ich w głąb pokoju. Pokoju, który był czymś w rodzaju świątyni lub muzeum złotej ery science fiction. Na ścianie niczym Lenin, Marks i Engels wisiały czarnobiałe portrety Lema, Dicka i Asimova. Pomiędzy nimi plakaty z Łowcy androidów, Odysei kosmicznej, Diuny i Star Trek oraz pierwszego Solaris Tarkowskiego z dedykacją i autografem „tego głuptaska Stasia”. Na żyłkach rozwieszone były modele USS Enterprise,, Millennium Falcon i. Gwiezdnego Niszczyciela, a na gipsowej kolumnie jońskiej - takiej, na której u starych ludzi stoi zwykle paprotka lub palemka – stała figurka Yody, wielkości rocznego chłopca. Naprawdę niezła, żadne chińskie badziewie ze śladami po wtryskarce."

ps. Okolicznościowo wywiad z Z.M. dorzucę (taki młody-gniewny-czterdziestoletni trochę, ale czemu nie...):
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty/1610635,1,zygmunt-miloszewski-o-kulturze-i-jej-braku.read
6
Forum po polsku / Odp: godzinna przerwa techniczna o godzinie 21
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Marzec 23, 2018, 04:51:44 pm »
"Diabelski samochód" wyskakuje raz jednym, raz dwoma postami, ale sam "diabelski" daje lepsze wyniki...hm...czyli wpisywać treściwie - nie przeciążać maszyny, bo się znowu obrazi;)

Za to jak wpisać "diabelski samoch", dając sobie szansę wyszukania rozmaitych końcówek - bo fraza, wiadomo, może być odmieniana - to znów czerwonym komunikatem groźnie błyska.
7
Hyde Park / Odp: Ja, Q:)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Marzec 23, 2018, 04:45:48 pm »
Nie ma za co ;).
8
Forum po polsku / Odp: Wokół Lema się dzieje
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Marzec 23, 2018, 03:40:54 pm »
Spadły całkiem albo do uzupełniających - nie ma ich w podstawie.
Listy zawsze były i będą dyskusyjne.
Poza tym są jeszcze dzieci czytające lektury, bo np. mają wrednych rodziców 8);)
9
Forum po polsku / Odp: Wokół Lema się dzieje
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Marzec 23, 2018, 03:28:06 pm »
Cytuj
lektur znikają m.in
Jak znikają, jak są?
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000467/O/D20180467.pdf
Od strony 34.
Jeszcze jeden naiwny, że jak ministerstwo klepnie listę to dzieci przeczytają?  :D
Czy tylko lanser?
Obecnie circa 90-95% czyta streszczenia (lepsze lub gorsze), a weź tu streść "Sklepy cynamonowe".
Nie pamiętam by Solaris kiedykolwiek było lekturą obowiązkową, za to patrzę - jest "Wizja lokalna", można się spierać, jak zawsze przy tego typu listach. Cóż, pan Irek organizator festiwali Schulza pewnie straci trochę klientów. O, są moi Nadberezyńcy i jest Madame Libery... to może to ja układałem tę listę?  ::)
Z Conrada - Lord Jim, fakt jądro było lepsze bo oblatywano zazwyczaj filmem Roega lub Coppoli.
Zakazane - jak to brzmi bojowo - ciekawe ile ten pan ma lat, bo nie wiem czy rozumie te słowo.
10
Forum po polsku / Odp: Wokół Lema się dzieje
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Marzec 23, 2018, 02:07:44 pm »
W sumie to tępora...ale i wokół... Index librorum prohibitorum?;)
W związku z modernizacją listy lektur znikają m.in.: Schulz, Lem, Conrad, Miłosz, Kołakowski, Gałczyński, Singer...w zamian we Wrocławiu w Hali Stulecia czytanie "zakazanych lektur":
Na przykład „Jądra ciemności” Josepha Conrada.
– Co wywołało moje oburzenie, tym bardziej że 2017 rok, w którym to ogłoszono, był w Polsce Rokiem Conrada.
Na liście lektur obowiązkowych nie ma także Brunona Schulza, drugiego z trzech najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich prozaików. Jego „Sklepy cynamonowe” przeniesiono do spisu dla uczniów z rozszerzonym językiem polskim. Czyli książkę, a właściwie jedno opowiadanie, przeczyta ułamek uczniów. A Stanisław Lem? Jego „Solaris” było w podstawie, teraz go nie ma.
(...)
W każdym następnym miesiącu, do listopada, pojawią się kolejni usunięci z listy lektur lub zmarginalizowani autorzy i ich teksty. W maju będziemy czytać Stanisława Lema


http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,23178026,glosne-czytanie-lektur-zakazanych.html?disableRedirects=true
Strony: [1] 2 3 ... 10