Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Hyde Park / Odp: O muzyce
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Dzisiaj o 06:06:22 pm »
W nagrodę
2
Forum po polsku / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Dzisiaj o 06:05:19 pm »
R ≈ 1,2*10–6 W/m2 = 1,2*10–10 W/cm2
Chyba rozbiłeś bank  ;D
W nagrodę - piosenka (w muzycznym)
3
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Dzisiaj o 05:12:02 pm »
Rozpatrzmy sześcian w przestrzeni o krawędzi a = 1 m, czyli o objętości 1 m3. W każdym dowolnym momencie t0 wewnątrz sześcianu znajdują się, przy gęstości 500 fotonów/cm3,
N = 500*106 = 5*108 fotonów [m–3]
Poruszając się z prędkością światła, c = 3*108 m/s, fotony opuszczają  sześcian. Teoretycznie, największa odległość, którą musi przebyć cząstka, aby opuszczyć sześcian, to jego przekątna, a√3 = 1,73 m
Foton przebywa tę odległość w ciągu
t = 1,73/3*108 = 5,6*10–9 s
Więc za ten ułamek sekundy wszyscy cząstki , czyli N, opuszczą objętość sześcianu.
Ponieważ na ich miejsce dopływają nowe, w ciągu jednej sekundy przez ściany w kierunku „na zewnątrz” uciekają
5*108/5,6*10–9 = 8,9*1016 cząstek [s–1]
Przez jedną ścianę, czyli przez pole powierzchni S = 1 m2 odpowiednio
X = 8,9*1016/6 = 1,48*1016 cząstek [s–1]
Gęstość energii promieniowania tła W = 4*10–14 J/m3. Zatem pojedynczy foton niesie (przeciętnie) energię
E = W/N = 4*10–14/5*108 = 8*10–23 J
Strumień energii przez powierzchnię 1 m2 w ciągu jednej sekundy wynosi
R = E*X/S = 8*10–23*1,48*1016 = 1,2*10–6 [J/m2*s]
Iloraz „energia przez czas” to moc. [J/s] = [W].
A więc, ostateczny wynik: strumień energii promieniowania reliktowego na powierzchnię wynosi
R ≈ 1,2*10–6 W/m2 = 1,2*10–10 W/cm2

Samo przez się, podany model matematyczny (raczej arytmetyczny :) ) jest bardzo uproszczony. Ale, zdaje się, na razie nie potrzebujemy większej dokładności. Chodzi o rząd wielkości.
4
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hokopoko dnia Dzisiaj o 09:30:41 am »
Dlaczego "nastąpiła symetria dwuboczna", a nie inna lub asymetria?

bo niesymetryczna ryba pływałaby w kółko.
5
Hyde Park / Odp: Takie tam...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław Remuszko dnia Czerwiec 17, 2018, 11:40:15 pm »
Zdam Cię na NKWD, czyli wyślę tę Twoją opinię do Twoich urzędowych. No, już oni zrobią Ci kęsim...
6
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław Remuszko dnia Czerwiec 17, 2018, 11:34:53 pm »
Też bym odpowiedział od razu i po prostu, że nie wiem.
7
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Czerwiec 17, 2018, 10:35:26 pm »
A diabli wiedzą dlaczego. Pewnie dlatego, że tak wyszło a potem nie dało się już odkręcić. Mówią, że zaczęło się od tego, że jak chcesz szybciej latać to lepiej mieć przód i tył, niż nie mieć, jak u jeżowców czy rozgwiazd. No a jak masz już przód, to wyszło, że lepiej też mieć brzuch i grzbiet, a ślepia z przodu a nie z tyłu ani nie na brzuchu itd. Ale o ile wiem nikt nie wie, dlaczego tak wyszło. Można by mieć wszystkiego po 3 i też byłoby dobrze. Pewnie Matka Natura jak to zwykle przyoszczędziła. Po co komu 3 ślepia jak dwoma też widzi? Spytaj dr.
8
Hyde Park / Odp: Takie tam...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Czerwiec 17, 2018, 10:20:23 pm »
Moja praca obecnie w większej części polega na tym, żeby znaleźć furtkę prawną i dostać pozwolenie na to, co klient chce wybudować. Przy czym nie dotyczy to jakichś niesłychanie skomplikowanych sytuacji, tylko absurd legislacyjny a jeszcze bardziej dupochronnie interpretacyjny sięgnął zenitu i niemal każdy temat typu samotna chałupa na polu na pierwszy rzut oka implikuje coś "ze względu na przepisy niemożliwe". Większość mego wkładu intelektualnego idzie na to, krew w piach po prostu. Kiedyś czacha dymiła, czy podgiąć w tę, czy w tamtą, żeby było pięknie - a dziś dymi jak ograć urząd, a na gięcie już pary nie zostaje. Czasami ze wspólnikiem jak nam się uleje to mówimy, że napiszemy o tym książkę - ale zaraz przytomniejemy, że nikt z zewnątrz nie zrozumie i nakład się nie sprzeda ;) . Jak wiadomo najtrudniej inteligentnemu człowiekowi zrozumieć głupotę. Poza tym to już było, paragraf 22, pamiętnik z wanny czy proces lub zamek. Ale generalnie magia słów czyni cuda. Np. zespołu 10 boksów garażowych nie możesz, bo to jeden budynek garażowy z wieloma stanowiskami - ale 10 garaży indywidualnych w zabudowie szeregowej - a proszę bardzo ;) . Naród wierzący, wie że na początku jest słowo - stąd mniemam, że jakby to odpowiednio nazwać, to by przeszło. Z tym, że teraz może już szum za duży.
9
Forum po polsku / Odp: Zawód pilota (Opowieści o pilocie Pirxie)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Czerwiec 17, 2018, 09:24:23 pm »
A. I w którą stronę jest domniemanie?
Rezonans morficzny? Kolektywna podświadomość?  ::)
W żadną.
Jedynie stwierdziłem zgodność tematu w czasie oraz,  tak jak Ola napisała...podobieństwa w toku myślenia, tam tego więcej, powybierałem fragmenty. Zniechęcony kiedyś filmem, nie sądziłem ze tyle całkiem poważnych rozważań się pojawi. A przecież jeszcze nie skończyłem.
Natomiast już wiem, że Pirx rozwali Andka w sposób bardziej perfidny.  :)
10
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Czerwiec 17, 2018, 08:58:36 pm »
Przeprowadziłem wstępne obliczenia strumienia promieniowania reliktowego na powierzchnię.

Założyłem gęstość fotonów 500 cm-3, gęstość objętościową energii 4*10-14 J/m3 (dane z https://ru.wikipedia.org/wiki/Реликтовое_излучение )

Metodę obliczeń wymyśliłem sam, spróbuję tu podać, ale nie dzisiaj. Jutro. Brak mi sił. Zarobiony jestem ;)

Główne - wynik: z grubsza 3*10-10 W/cm2
Czyli tegoż rzędu, co strumień promieniowania ciała d. czarnego.

Omówimy jutro, zarówno metodę, jak i wynik.
Ciekawe co Maître na to powie :)
Strony: [1] 2 3 ... 10