Autor Wątek: Eksploracja Kosmosu  (Przeczytany 687752 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #720 dnia: Stycznia 24, 2012, 12:23:08 pm »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #721 dnia: Stycznia 29, 2012, 07:40:52 am »
Trzyma kto w garażu Soyuza? Oto instrukcja obsługi jak znalazł:
http://www.arianespace.com/launch-services-soyuz/Soyuz_Users_Manual_CSG_June06.pdf
(Czegoś mi się ten bryk, co go Pirx do rakiety przemycał, skojarzył...)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #722 dnia: Lutego 02, 2012, 10:30:10 am »
Dla Cetariana coś naprawdę z ostatniej chwili...

http://strzelecka.net/viewtopic.php?f=7&t=4007&p=62591#p62591
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #723 dnia: Lutego 02, 2012, 10:45:08 pm »
Na tym, że prywatna firma zrobiła tanio silnik nie będący współczesną wersją chińskiej rakiety na czarny proch i że nie będzie się go tracić tylko wracać całym pojazdem. Lepiej tankować paliwo, niż wymieniać rakiety - oczywiście pod warunkiem, że rzecz nie stanie się karykaturalna jak w wypadku wahadłowców. Ale, ponieważ to prywatne przedsięwzięcie - to raczej nie. Są to wszystko elementy, których znaczenie podkreślałeś (tanio, prywatnie, nowatorsko, itd.) stąd pomyślałem o Tobie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #724 dnia: Lutego 03, 2012, 06:13:43 pm »
Bo się nastawiłeś na nie wiadomo co (jak zresztą ja po przeczytaniu tytułu posta - stąd moje "nieco zawiedzione" pytanie o Marsa). Kolega Phouty patrzy na to z nieco innej perspektywy - on po prostu wie co idzie w ślad za takim niewielkim przełomem. Silnik nie wygląda jak nie-wiem-co ale łączy w sobie takie cechy - taniość, prostotę, wielokrotny rozruch, kontrolę mocy i zdolność do deep thorttlingu. Wszystko to było wcześniej, ale nie w jednym, tanim silniku.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #725 dnia: Lutego 04, 2012, 08:40:55 am »
Wie, ponieważ, ujmując to najprościej, w tym "robi" i to raczej - od technicznej strony patrząc - bliżej czubka piramidy niż jej podstawy. Wiedzą dzieli się w zakresie, w jakim mu wolno, ponieważ jest zobowiązany do zachowania tajemnicy, a jak mawia, nie lubi być budzony o 6-tej rano. Porównania o jakie Ci chodzi szybko nie będzie, a jeśli to pojawi się jakaś estymacja "z zewnątrz". To jest w końcu czysto komercyjny produkt.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #726 dnia: Lutego 04, 2012, 05:38:42 pm »
Napisz do niego, powołaj się na mnie :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #727 dnia: Lutego 05, 2012, 02:02:28 am »
Trochę nie rozumiem. Facet zamieszcza fragment newslettera SpaceX, i aby udać Henry Kissingera zamazuje flamastrem coś na wydruku, choć cały ten "przeciek" jest prawdopodobnie zbiorem informacji publicznie dostępnych. Zachwyca się potem filmikami, z których jeden jest złożony z fotomontaży i renderów, co każdy fachowiec powie z miejsca, a drugi przedstawia próbny odpał upper stage'a i nic z tego nie wynika. Są ładne kłęby dymu. I o czym ta rozmowa?
Osobiście pracowałem (z DLR/ESA) nad powtórnym zapłonem po wygaśnięciu na wysokości (w czasie lotu) w silniku lotniczym. To niewiarygodnie skomplikowane zagadnienie, pozostawię Wasze życie piękniejszym nie przedstawiając szczegółów - można wszakże powiedzieć, że proces jest pełen niewiadomych a jego opis jest w 90% empiryczny. Tutaj zaś SpaceX trąbi iż wytworzyła silnik zdolny do wielokrotnego zapłonu w czasie lotu... spoko, prosimy o dowody... 
Pozdrowienia z Erfurtu.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #728 dnia: Lutego 05, 2012, 10:59:36 am »
Ty też napisz do niego :) .

Widzę, że popełniłem błąd przeniesienia z jednego forum na drugie (fallacy od transfer). To mniej więcej wyszło na to, jakbym tam napisał, że Terminus donosi o jakimś interesującym odkryciu z dziedziny matematyki. Ponadto ten post dla mnie osobiście nie jest bardzo interesujący bo mnie interesuje kiedy wreszcie polecimy na Marsa i dalej - a tego ruchami robaczkowymi nie da się osiągnąć. Sądziłem jednak, że to jest mniej więcej to, co interesuje Cetariana, który to sobie podrąży - i to był drugi błąd z mojej strony, nadgorliwości (fallacy of zeal)**. W ogóle bowiem nie chodziło mi Cetarianie o to, abyś drążył mnie 8) .

Zapomnijcie o tym poście (moim). A jeśli ktoś jest zainteresowany meritum (a nie tylko  dochodzeniem, czy i dlaczego Phouty się bawi mazakiem w Kissingera oraz ile można za to dostać i o której rano* :) ) - może się zarejestrować na fbs i napisać do niego, zazwyczaj wyczerpująco odpowiada. Bardzo chętnie też opisuje, czym się różni ichniejszy wymiar sprawiedliwości od naszego :) .

--
*nie wiem, czy za takie coś mogą przyjść o szóstej rano - to już trzeci mój błąd w tym poście, będący zresztą również błędem przeniesienia (fallacy o transfer), bo na fbs jest to wyrażenie ogólnym synonimem kłopotów - a u nas znaczy tylko to, co znaczy.

**te nazwy nie stnieją w głównym nurcie nauki, albo znaczą co innego ;) . [M] - nie dajcie się zwieść!




Solennie przyrzekam, że już więcej nie będę!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #729 dnia: Lutego 11, 2012, 10:11:08 pm »
Zamiast L5 - L2:
http://www.space.com/14518-nasa-moon-deep-space-station-astronauts.html
Plany brzmią b. fajnie, ale po tylu szumnych, a niezrealizowanych, zapowiedziach, traktuję to w kategoriach bajki na dobranoc, niestety.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #730 dnia: Lutego 13, 2012, 08:08:30 pm »
A ja wczoraj przeczytałem, że NASA nie ma na to kasy. Tzn. żadne fundusze nie są zafiksowane.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #731 dnia: Lutego 13, 2012, 08:18:06 pm »
Już miałem mieć drugi powód, by schlać się dziś na wesoło, a tak zostaje tylko PW-Sat:
http://www.video.banzaj.pl/film/11542/flvideo/1329133796339952932.flv
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #732 dnia: Lutego 14, 2012, 04:19:45 pm »
Shit, byłaby szkoda.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #733 dnia: Lutego 20, 2012, 09:43:46 pm »
Świetne galerie foto (można ustawić rozmiar zdjęć nad pierwszym z nich), reszta też super, tematykę wybiera się na samej górze (loty kosmiczne są w zakładce astonomy ;) ):

program Mercury
oraz Curiosity
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #734 dnia: Lutego 21, 2012, 12:41:02 am »
To się nie mieści w pale. Że człowiek to zrobił. Na zasadzie Kon-Tiki. Praktycznie bez gwarancji niczego. Pół wieku temu. Poniekąd bez komputerów. Gdy dziś w leśnej mazurskiej głuszy spoglądam późną nocą na Księżyc, ZAWSZE mnie to zadziwia i porusza. Zgina w pas - w pokorze i zachwycie. Mercury, Gemini, Apollo, także oczywiście Wostoki i Woschody. Gagarin, Glenn, Titow, Schirra, Shepard i inni - żywi, dorośli, rozumni ludzie. "Towarzyszyłem" Im wówczas z pasją nastolatka...
Na szczęście obok jest Kasia :-)
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )