Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Hyde Park / Odp: POWRÓT DO ZMYSŁÓW DRACO VOLANTUSA
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Styczeń 19, 2019, 11:19:00 pm »
Cytat: draco_volantus
Musisz zrozumieć, że oprócz tego, że jesteś przekaźnikiem posiadasz rozum. Nie wiem po co.

Fajnie się to z naszą dyskusją zazębiło.
2
« Ostatnia wiadomość wysłana przez draco_volantus dnia Styczeń 19, 2019, 08:43:03 pm »
w ogóle jak chcecie moje nowe rzeczy poczytać to tutej

https://underarts.pl/profil/21
3
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław Remuszko dnia Styczeń 19, 2019, 06:37:00 pm »
No, ale z adoracją trumny z ciałem to już redakcja "GW" przesadziła...

R.
4
Forum in Russian / Odp: "СОЛЯРИС"
« Ostatnia wiadomość wysłana przez serg6020 dnia Styczeń 19, 2019, 03:56:05 pm »
Условность(субъективность)этого мира.Беспомощность человеческой науки.Космический разум в стадии Бога-ребёнка,обладающего безграничными возможностями,наивно(по-детски)изучающего окружающий свой мир,а с ним и человека...Как к нему обращаться на:ВЫ или ТЫ?Как ОНО себя называет?
5
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław Remuszko dnia Styczeń 19, 2019, 02:21:49 pm »
Wbrew Gębie dorabianej mordercy przez niektóre media, uważam po pięciu dniach, że podłożem zbrodni nie były okoliczności polityczne ani socjologiczne. Uważam, że morderca po prostu jest psychopatą czy osobą chorą psychicznie. Na nieagresywnych psychopatów nigdzie na świecie nie ma rady.

R.

pjes: polecam opowieść o tajnych służbach, dziś o 21:00 na nejszynaldźiografik: http://wyborcza.pl/7,90535,24369338,program-tv-secret-service-w-dokumencie-oraz-gra-tajemnic-19.html
6
Forum po polsku / Odp: O Lemie napisano
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Styczeń 19, 2019, 12:03:30 am »
To by się nadawało do wątku "O Lemie (nie) napisano...", gdyby takowy był, bo najpierw w nagłówku dali:

​​​​​​​"Stanisław Lem, Philip K. Dick, George Orwell, Isaac Asimov, Gene Roddenberry, można by ich jeszcze wymieniać – wielcy wizjonerzy, którzy w swoich dziełach przewidywali przyszłość, a ich prognozy dziś stają się faktami."

A potem o, licznych przecie, zrealizowanych Mistrzowych pomysłach ni słowa:
http://www.national-geographic.pl/nauka/te-10-technologii-opisywali-kiedys-autorzy-science-fiction-dzis-z-nich-korzystamy
7
Forum po polsku / Odp: Nieznane opowiadanie Lema w "Przekroju"
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Styczeń 18, 2019, 11:05:31 pm »
Gdyby niektórzy ludzie nie robili tego, co można pomyśleć nie potrafilibyśmy dostrzec, że inne rzeczy są ważne i piękne? Stary spór: zło bez dobra, piękno bez brzydoty itd.?
Tak jest, stary spór, olka. Właśnie przypomniałem sobie błyskotliwe, moim zdaniem, opowiadanie Marka Twaina „3000 years among the microbes”. Oto dialog dwóch drobnoustrojów dotyczący dobra i zła:
”We haven't ever doubted that the Moral Sense is restricted to the Higher Animals, but – look here, give me some help. Our idea of the Moral Sense is, that it teaches us how to distinguish right from wrong; isn't that your idea of it, the Major Molar idea of it?"
"Yes."
"Also, it enables us to find out what is right, and do it."
"Correct.”
"Also, it enables us to find out what is wrong, and do that."
"Correct."
"Also, without it we couldn't find out what was wrong, and therefore couldn't do wrong. There wouldn't be any wrong; everything we did would be right. Just as it is with the Lower Animals."
"Correct, again."
"Rationally stated, then, the function of the Moral Sense is to create WRONG – since without it all conduct would be right."
“Correct."
"It creates wrong, points it out, and so enables us to do it."
“Yes.”
"Therefore the special and particular office of the Moral Sense is to suggest, instigate and propagate wrong-doing."
"Also, right-doing, dear sir – admit it, please."
"Excuse me, we could do that without it. But we couldn't do wrong without it."
"Very true. But dear sir, to be able to do wrong is a high distinction – it lifts us far above the other animals. It is a good deal of a distinction, isn't it?"
"Yes: the distinction between a dial and a tin watch."
He went away pretty sour....

Nie polowałby...jednak więcej ludzi nie poluje niż poluje...ciekawe co by robił? Byłby wzorcem moralnym?:)
Więcej ludzi nie poluje...może właśnie dlatego świat istnieje do tej pory i jeszcze nie rozleciał się?:)
Skoro już używamy trybu przypuszczającego: przypuszczalnie nie byłby wzorcem czy tam świętym. Byłby człowiekiem. Robiłby to co robią wszyscy dobrzy i przyzwoici ludzie. Jako chłopczyk uczęszczałby do szkoły. Potem pracowałby. Wychowywał dzieci. Bawiłby się z wnukami. I nie polowałby.

Tak to Lem ustawił - bo polowanie dla rozrywki można sprowadzić do morderstwem z premedytacją - w dodatku poprzedzonym ekscytacją z łowienia.
W takim świetle - niezbyt dobrze to świadczy o stanie psyche myśliwego.
Aha, też tak sądzę. Czytałem gdzieś i zgadzam się z tym, że myśliwy, tak samo jak maniak, zabija dla przyjemności.

A dla robota? 10 lat...stary model? Jaki sens go w ogóle przechowywać tyle lat?
Stary model? Ale ów robot jest przecież żywą i rozumną istotą. To u Ciebie nic się nie liczy?
Oj, skaczemy, zmieniamy sedno - nie mówiłam o tym konkretnym robocie, tylko o dowolnym - któremu zrobiono by off na 10 lat.
So - włącz po dekadzie taki np. komputer, na starym oprogramowaniu (nowe na nim nie ruszy) i spróbuj skorzystać np. z netu. jaki sens - prócz muzealnego ?
Krótkotrwała narkoza zupełnie czymś innym.
A co za różnica – ten konkretny czy dowolny inny? Chodzi chyba o robocie rozumnym, inteligentnym?
Jeśli uważamy maszynę myślącą za urządzenie techniczne, podobne do komputera, to owszem, masz rację, nie ma po co go przechowywać.
Ale jeśli natomiast uznajemy tę maszynę za żywą istotę, to co innego. Zrobienie jej off bez zamiaru ponownego włączenia, choćby po dziesięciu latach, byłoby niczym innym, jak zabójstwem. Jak z owym sobowtórem Trurla, o którym niedwuznacznie pisał Lem.

...a gdyby teraz powstała armia takich robotów, by zaspokoić zapędy terrorystów, psychicznie chorych - mogliby ich wysadzać w dowolny sposób a daliby spokój ludziom - wolałbyś?
Takie wyszalnie, który to pomysł Lem rozwinął. Polowanie na jednego rozumnego robota czy mordowanie ludzi między sobą - na oślep? Jeśli to taka cena?
Trudne pytanie stawisz, olka... chrzan rzodkiewka nie jest słodszy... :-\
Wiesz co - nie, nie wolałbym.
Owszem, gdyż nie jesteśmy robotami, czulibyśmy się bardziej bezpieczni. A jak z moralnością takiego rozwiązania?
Aby zaspokoić zapędy terorystów i psychopatów, owe roboty powinni podczas polowania zachowywać się dokładnie tak jak ludzie – uciekać, może błagać o litość, odczuwać ból i lęk, umierać – słowem, cierpieć. Inaczej idea wyszalni straci wszelki sens. A wiemy – przecież cierpiący nie jest ten, kto ci to swoje cierpienie da do potrzymania, abyś je mógł zmacać, nadgryźć i zważyć, lecz ten, kto zachowuje się jak cierpiący...
No, i czym w istocie różni się zabójstwo takiej maszyny od zabójstwa człeka?
Generalnie, czym rozumni maszyny są gorsi od ludzi? Tym, że mają odmienny budulec?

nie był przeszło 4-metrowym ołbżymem :)
Całkiem uroczo: ołbżym:)))
;D ;D
Ha! To jeszcze bynajmniej nie szczyt analfabetyczności :)
Słyszałem legendę, że pewien niefortunny uczeń potrafił popełnić 4 błędy w 3-literowym słowie. Mianowicie, wyraz „ещё” napisał tak: „исчо” :)

Oczywiście: gdyby siedziała na tym samym poziomie, co on stał;)
Albo wyjątkowo krótki tułów?;))
Albo wyjątkowo długie nogi ;)
8
« Ostatnia wiadomość wysłana przez draco_volantus dnia Styczeń 18, 2019, 07:58:48 pm »
dziękuję pięknie

https://en.wikipedia.org/wiki/2019_Bogot%C3%A1_car_bombing

nie chce mi się napisać jednego posta w imię sprawy której ludzie się wysadzają w powietrze, w takie dni się czuję jak główny bohater tego serialu 'Legią'

a tak poważnie to dużo bardziej, kurde,  dokończe pisać kiedyś ten post też, nie mam teraz czasu
9
Hyde Park / Odp: O muzyce
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hokopoko dnia Styczeń 18, 2019, 04:59:08 pm »
e, jak muzyka spokojna, to jeszcze nie powód, żeby jej zaraz ubliżać od kontemplacyjnej  ::)

to z innej beczki

10
« Ostatnia wiadomość wysłana przez draco_volantus dnia Styczeń 18, 2019, 12:51:42 am »
tak, jak w paragrafie, tutaj też proszę usunąć :)
mam mądry post wymyślony w zakresie stanowienia praw, ale nie chce mi się go pisać ;_;
Strony: [1] 2 3 ... 10