Autor Wątek: Ogóry  (Przeczytany 207073 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Ogóry
« Odpowiedź #285 dnia: Lipca 01, 2014, 10:41:37 am »
Chciałem pokazać, po pierwsze, że jeśli ten cytat z "GW" o ciapatowej opinii sędzi jest zgodny z prawdą, to uważam uzasadnienie wyroku w tym fragmencie za nonsensowne (nie zgadzam się z nim bez znajomości akt); po drugie - praktycznie zaprotestować swoją publiczną obywatelską postawą (kamikaze) przeciwko takiemu postępowaniu sądu.
s
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Ogóry
« Odpowiedź #286 dnia: Lipca 01, 2014, 10:47:26 am »
Co jest nonsensowne (przeciw czemu konkretnie protestujesz odnośnie tego słowa) - że sąd go ukarał za słowo "ciapaty" którego nie ma słownikach języka polskiego?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Ogóry
« Odpowiedź #287 dnia: Lipca 01, 2014, 11:03:17 am »
To jest nonsensowne jako nieprawdziwe i nieadekwatne: "Z kolei określenie "ciapaty" jest bez dwóch zdań pogardliwym, obraźliwym."
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Ogóry
« Odpowiedź #288 dnia: Lipca 01, 2014, 11:08:00 am »
W słownikach języka polskiego (przynajmniej tych drukowanych) nie ma całej masy wyrażeń obraźliwych - jednak jak przypuszczam nie postawisz tezy, że można kogoś bezkarnie określać słowem znanym jako obraźliwe (nawet, jeśli akurat Tobie nie jest ono znane).

http://www.miejski.pl/slowo-Ciapaty
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Ogóry
« Odpowiedź #289 dnia: Lipca 01, 2014, 11:22:04 am »
A propos słówek, napatoczyło się inne znaczenie słowa leming.
 Przez dwa "m" wprawdzie i w dziwnym słowniku... :)
Lemming - Zagorzały fan World Wrestling Federation. Fan, który twierdzi, że to co dzieje się na ringu i backstage to prawda. Według niego wrestlerzy naprawdę się nienawidzą. "Mark" to też zagorzały fan jednej federacji, który chodzi na gale, kupuje wrestlingowy merchandise itp. tyle tylko, że jednej organizacji.
http://attitude.pl/pojecia.html
« Ostatnia zmiana: Lipca 01, 2014, 11:23:41 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Ogóry
« Odpowiedź #290 dnia: Lipca 01, 2014, 12:08:31 pm »
To, że ktoś napisał, iż to słowo jest obraźliwe, nie znaczy, że ono faktycznie jest obraźliwe. Na płocie było napisane antygłowa, ale nie głaszcz, radzę, bo drzazga Ci wejdzie.
Widzę, że i Ty i pani sędzia wierzycie w moc i magię Słowa Internetowego. Jednak do tego, by słowo stało się ciałem, niezbędna jest pewna minimalna społeczna powszechność jego stosowalności w takim charakterze.
Tu odsyłam Cię do Mistrza i jego maszyny, która wykładała (mniej więcej), że dowolna rzecz w jakimś języku nazywa sie obraźliwie w innym języku (Cyberiada, str. 7).
s
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Ogóry
« Odpowiedź #291 dnia: Lipca 01, 2014, 01:20:48 pm »
Czyli uważasz, że jeśli słowo jest faktycznie obraźliwe, dla jakiegoś kręgu osób - to słusznie został skazany, o ile był świadom takiego znaczenia?

Czy to Ty do Lema i Cyberiady str. 7 odesłałeś wcześniej prokuratora prowadzącego śledztwo w sprawie swastyk na murach - i stąd jego genialne tłumaczenie, że to hinduski znak szczęścia?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Ogóry
« Odpowiedź #292 dnia: Lipca 01, 2014, 02:02:35 pm »
1. Nie uważam. To raczej ty uważaj z komplikacją kilku zdań podrzędnie złożonych.
2. To ja. Ale to była inna książka Mistrza oraz inna strona :-)
s.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Ogóry
« Odpowiedź #293 dnia: Lipca 01, 2014, 02:31:24 pm »
1. Nie uważam. To raczej ty uważaj z komplikacją kilku zdań podrzędnie złożonych.
Spróbuje inaczej:

To, że ktoś napisał, iż to słowo jest obraźliwe, nie znaczy, że ono faktycznie jest obraźliwe.
Nie znaczy, oczywiście. Podobnie nie znaczy, że "asfalt powinien leżeć na ulicach" nie jest obraźliwe, choć nie zawiera obraźliwych słów.
Cytuj
Na płocie było napisane antygłowa, ale nie głaszcz, radzę, bo drzazga Ci wejdzie.
Widzę, że i Ty i pani sędzia wierzycie w moc i magię Słowa Internetowego.
Zakładam, że to są nieistotne ozdobniki. Na marginesie tylko wyjaśnię, że ja to słowo znam z praktycznego użycia od pewnego czasu (liczonego w kilku latach).

Cytuj
Jednak do tego, by słowo stało się ciałem, niezbędna jest pewna minimalna społeczna powszechność jego stosowalności w takim charakterze.
Nie do końca się z tym zgodzę. Można lżyć w sposób wiadomy tylko sobie i lżonemu. Można też lżyć nie używając brzydkich wyrazów (np. "asfalt powinien leżeć na ulicy") - ale załóżmy, że zgoda.

Teraz załóżmy hipotetycznie przez moment, że istotnie słowo "ciapaty" ma taką minimalną społeczną powszechność, stanowiąc pejoratywne określenie mieszkańców Indii i okolic. To użycie jego było naganne - czy nie?

Cytuj
2. To ja. Ale to była inna książka Mistrza oraz inna strona :-)
A konkretnie?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Ogóry
« Odpowiedź #294 dnia: Lipca 01, 2014, 02:47:39 pm »
1. Na mój nos, może było odebrane przez ciapatego jako niegrzeczne? Jeśli brak grzeczności jest naganny,  to było też naganne. Ale żebn za brak grzeczności sąd skazywał na pół roku bezwzględnego kicia, to mi się w głowie nie mieści...
2. Nie pamiętam, choć pamiętam, że NIE "Cyberiada".
3. A widziałeś mój wpis w "GW"?
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Ogóry
« Odpowiedź #295 dnia: Lipca 01, 2014, 04:17:02 pm »
1. Na mój nos, może było odebrane przez ciapatego jako niegrzeczne? Jeśli brak grzeczności jest naganny,  to było też naganne. Ale żebn za brak grzeczności sąd skazywał na pół roku bezwzględnego kicia, to mi się w głowie nie mieści...
Mam wrażenie, że uciekasz od jasnej odpowiedzi, czy wolno lżyć, czy nie, wymieniasz naganne na karalne, a lżenie na na niegrzeczność. Czyli ruchami robaczkowymi rozmywasz sytuację :) . Przecież zadałem Ci proste pytanie i domagam sie prostej odpowiedzi, bez Twego nosa. Po drugie przeczytaj (w artykule, który zalinkowałeś) z jakich paragrafów został ten pan skazany. Nie został skazany z lżenie jako takie.
Cytuj
2. Nie pamiętam, choć pamiętam, że NIE "Cyberiada".
To opowiedz własnymi słowami.
Cytuj
3. A widziałeś mój wpis w "GW"?
Nie, nie czytam wpisów w GW, zacytuj.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Ogóry
« Odpowiedź #296 dnia: Lipca 01, 2014, 04:21:45 pm »
A propos słówek, napatoczyło się inne znaczenie słowa leming.

A wiesz, skądinąd, że słówko to z daleka przywędrowało do naszego dyskursu publicznego? Pierwszy raz wystąpiło bodaj w wypowiedziach amerykańskich zwolenników Ku-Klux-Klanu, Białego Nacjonalizmu, neonazizmu, itp.

Najwcześniejszy tekst z jego użyciem, który ongiś wygrzebałem (a grzebałem dość pobieżnie), pochodził z roku 2000:
http://www.natvan.com/pub/2000/111100.txt
I był autorstwa tego pana:
http://en.wikipedia.org/wiki/William_Luther_Pierce
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Ogóry
« Odpowiedź #297 dnia: Lipca 01, 2014, 06:03:22 pm »
Stosując regułę, że należy postępować nienagannie oraz nie powinno się postępować nagannie - sam zdecyduj. Ja - nie wiem. Uważam, że odpowiedź zależy od rozumienia pojęcia "nagannie". Zwracam Twą uwagę, że jedni uznaja tak, a inni siak. Precyzyjna jednoznaczność ocenna NIE ISTNIEJE, moim zdaniem.
Bóg z Tobą (z zastrzeżeniem, że nie odbierasz tego obraźliwie...)
s.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Ogóry
« Odpowiedź #298 dnia: Lipca 01, 2014, 07:08:26 pm »
Powinno być "Bóg z tobą, krzyżyk na drogę".
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Ogóry
« Odpowiedź #299 dnia: Lipca 01, 2014, 07:36:28 pm »
Moje dobre wychowanie nie pozwala mi mówić, nawet do ateisty: "Bóg z tobą". Mogę co najwyżej rzec: "bóg z Tobą".
s
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )