Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Forum po polsku / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Grudzień 14, 2017, 10:57:47 pm »
Ale faktycznie - niezły numerek;)

Ano. Skoro już pojawił się pomysł takiego oznaczania, to zaraz nasuwa się pytanie: czemu tak późno i tak niekonsekwentnie (bo skoro replikantom zdarzało się i wcześniej buntować, i stanowiło to taki problem, że aż specjalną instytucję zwalczających ich łowców powołano, to na pomysł oznaczania powinni tam wpaść znacznie wcześniej i przekuć go na jakieś ustawowe regulacje)? I tym samym to nawet nie to, że jest błąd, czy coś takiego, to jest mimo woli oddana salwa, która (w jakimś sensie) zatapia dickowsko-scottowski oryginał, bo sprowadza go na poziom przyziemnych konkretów i pokazuje, że ów artystyczno-oniryczny klasyk sobie na nim nie poradzi. Takich rzeczy nie powinno robić się legendom... :]

(Jasne, można czynić jakieś logiczne wygibasy, i twierdzić, że skoro - w powieści - andki miały podziemie dość skuteczne, by lewy posterunek policji zorganizować, to i numerowane oczy mogły sobie zastępować nienumerowanymi, kupionymi na czarnym rynku, a potem rozprowadzanymi przez jakieś siatki replikantów-buntowników, czy coś w ten deseń, ale...)

no właśnie - chyba pozostaje czekanie na wiatr;)

Nie wiem czy się doczekamy, ale kręcą, kręcą... Chociażby Spielberg reżyseruje nowe cudo osadzone w klimatach wirtualno-fantomatyczno-gierczanych zwące się "Ready Player One":


Ale wygląda to tak sobie (i zdaje się każdym kadrem krzyczeć o swojej wtórności względem obu "TRONów", "Matrixa", "Avalonu", 'Irrehaare", "Kongresu..." i czego się tam jeszcze da)... Już większą ochotę mam sięgnąć po film "Салют 7" (jeśli to SF, to w tym samym sensie co "Apollo 13") opowiadający o ostatnich dniach wiadomej stacji:

Recenzje zbiera dość pozytywne (jak na blockbuster :P, bo niestety ta blockbusterowość już w zwiastunie po oczach bije aż boli):
https://www.theverge.com/2017/9/29/16373940/salyut-7-movie-review-russian-space-blockbuster
https://io9.gizmodo.com/the-russian-salyut-7-is-a-harrowing-true-space-adventur-1818879682

ps. Z innej beczki: jak kto się zastanawia czy na nowe "Gwiezdne Wojny" się wybrać - może streszczenie przeczytać:
https://en.wikipedia.org/wiki/Star_Wars:_The_Last_Jedi#Plot
Po prawdzie dziwnie to rozegrali. Nadal nie powiedziano nic nowego o historii Rey, nadal też nie wiemy nic o wojujących stronach, poza tym, że First Order wciąż rośnie w potęgę. Za to uśmiercili kolejną postać z Big Trio. No i te battle projections wydają się strasznym przegięciem możliwości Force Userów. To samo nowe osiągnięcia Rey, która se z Kylo na odległość gada (jak jaka Michael Burnham z Sarekiem w wiadomym "Discovery")...
2
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez wiesiol dnia Grudzień 14, 2017, 10:34:58 pm »

To lećmy po nitce do kłębka wychodząc od tej obcości ;):
https://www.technologyreview.com/s/609736/alpha-zeros-alien-chess-shows-the-power-and-the-peculiarity-of-ai/
https://arxiv.org/abs/1712.01815
Pojawiaja się jednak głosy sceptyczne, podobnie jak w meczu deep blue z Kasparowem, gdzie "ręczne sterowanie" dopełniło swego. Tu "ręczne sterowanie " zastąpiło odpowiednie "wyposażenie sprzętowe" a raczej obcięcie takich możliwości dla stockfisch. Tym bardziej, że stockfisch niejako w prymacie zastąpił Houdini. Wszystko wydaje się wielka tajemnicą a w konsekwencji popularnie "wielką ściemą". Warunek ujawnienie przez Google kodu Alpha Go  ;) no ale nikt w biznesie nie ujawnia swoich tajemnic, gdy to zwyczajnie się nie opłaca.
3
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Grudzień 14, 2017, 06:43:33 pm »
Lato. Odessa. Ogród miejski. Na ławeczce siedzi chłopiec i gra ze swoim psem w szachy. Wokół zebrał się tłum gapiów, wszystcy z podziwem patrzą na tę scenę:
- Oj, jakiż mądry w ciebie pies! Aj, jaki inteligentny! Gra w szachy! Ach, jaki cud!
Chłopak ogarnia zebranych wzrokiem i oznajmia z lekceważeniem:
- Cud? Mądry? Też mi coś! A 4:2 na moją korzyść nie chcecie?
4
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Solaris]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez serg6020 dnia Grudzień 14, 2017, 05:30:59 pm »
Великий Солярис великого Станислава Лема. Откровение от Станислава…
Притяжение Соляриса. Уже 57 лет… Многие поверили в эту мечту. Вдруг мы и в самом деле встретим когда-нибудь наших близких, ушедших навсегда?…
5
Forum po polsku / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Grudzień 14, 2017, 10:00:20 am »
6
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Grudzień 14, 2017, 09:25:38 am »
Trudno - nawet najbardziej naciągając fakty - powiedzieć, że Lem to przewidział (bo: primo - dopisali mu ten wątek Maetzig z Fethkem; secundo - wcześniej byli Kempelen, Bierce z "Moxonem...", El Ajedrecista), jednak czytając o maszynach wygrywających w szachy nie mogę uciec od tego skojarzenia:


z tym "obcym" jak w necie o nim mówią  ;)

To lećmy po nitce do kłębka wychodząc od tej obcości ;):
https://www.technologyreview.com/s/609736/alpha-zeros-alien-chess-shows-the-power-and-the-peculiarity-of-ai/
https://arxiv.org/abs/1712.01815
7
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xpil dnia Grudzień 14, 2017, 12:23:27 am »
Ja ostatnio śledziłem zmagania mistrzów z AlphaGo, dość pasjonujące zagadnienie, nawet jeżeli się człowiek zna na Go jak kura na pieprzu.

Co do szachów natomiast to mój ulubiony kawał leci tak:

Wraca mąż do domu, okolice trzeciej nad ranem. Mocno nieświeży. Żona w drzwiach, z wałkiem, wiadomo.

- Gdzie ty się włóczysz po nocach, co??
- Jahhhie włószyszsz, jahhie włószszysz, u Sssaszha byem.
- I wódkę piliście!
- Nnnie, w szachy hhhhraliśśśmy
- Ale śmierdzisz wódką!
- A szszszym mam śmierźźźieśśś, szachami?
8
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Grudzień 14, 2017, 12:12:34 am »
Nie wiem dlaczego, ale przypomina mi ta partia grę dawnych mistrzów z końca 19 - pierwszej połowy 20 wieku  – Laskera, Capablanki, Alechina i innych, a w szczególności Dawida Janowskiego. Jakaś, jak by to ujęć, „ludzka”, a jednocześnie romantyczna  gra, w przeciweństwe do nowoczesnych „technicznych” szachów. Weźmiemy np.  11. e4...  Czarne chcą zapobieć następnemu posunięciu skoczka f5-d6 z blokadą pionka d7, dlatego 11. ...d5. Zupełnie zrozumiały, ludzki ruch. Bardzo mi się też podoba piękny, moim zdaniem, wynalazek od AlphaZero 32. c4! Re8. „Cichy” ruch w stylu Janowskiego.
A może, to mi się tylko tak zdaje. Co ja tam wiem, nie jestem znawcą w dziedzinie szachów.
9
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez wiesiol dnia Grudzień 13, 2017, 08:38:01 pm »
Ależ głupotę wczoraj napisałem, teraz na "trzeźwo"  8) dopiero to widzę. AlphaZero właśnie mecz z najlepszym silnikiem szachowym wygrała, czyli stockfishem. Niesamowity jest ten AZ. W prezentowanej partii, samo " wpuszczenie" skoczka w 10 posunięciu zdaje się już wystarczyło a "pazerność" w 18 przez g5 w łapaniu tegoż skoczka dopełniło . Jedyna rada jaka nasuwa się, to unikać podobnych wariantów z tym "obcym" jak w necie o nim mówią  ;)
10
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez wiesiol dnia Grudzień 13, 2017, 12:03:03 am »
Proszę bardzo, oto postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji. Kolejny krok.https://www.google.com.ua/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjsjPvm14LYAhUIthoKHVf4AXAQFghMMAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.wnp.pl%2Fwiadomosci%2Fwielki-przelom-w-ai-nowa-wersja-alphago-uczy-sie-zupelnie-sama%2C308861_1_0_0.html&usg=AOvVaw22O2tci9l-UW0EEXyGv5U3
No nie wiem może się mylę ale na pierwszy rzut okiem, błędna analiza, proszę wrzucić pozycję na dowolny silnik np. stockfish, czyli  "zwykły" logarytm a wyjdzie. Przyznam, że zerknąłem tylko i mogę się mylić, rzecz ludzka  8)
Strony: [1] 2 3 ... 10