Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: [1] 2 3 ... 589
1
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Luty 22, 2018, 04:07:59 pm »
Na drugą stronę to ja kiedyś spory plik banknotów (kilka tychów tam było minimum) na stoliku w knajpie zostawiłem przez roztargnienie (proszę czytać dosłownie, piłem symboliczne ilości, do dość obfitego posiłku ;)). Uczciwa barmanka (a może to była kelnerka?)  odniosła mi go tuż pod drzwi kibla z którego skorzystałem przed opuszczeniem lokalu. Odliczyłem 10% znaleźnego, ale nie chciała przyjąć pełnej kwoty (skończyło się na jakimś sowitszym napiwku).
Było to w okolicach tego balu, o którym kiedyś wspominałem.
Z tym, że to jedyny taki przypadek jaki miałem.

A z innej beczki... Czego to się dziś ludziska w "Akademii pana Kleksa" doszukać mogą...
http://www.wici.info/News,jeszcze_raz_witajcie_w_naszej_bajce,4968.html
::)
(Tekst ma trochę lat, ale dopiero teraz na niego wpadłem.)

2
Hyde Park / Odp: POWRÓT DO ZMYSŁÓW DRACO VOLANTUSA
« dnia: Luty 22, 2018, 02:45:39 pm »
ale Trump myślał i wymyślił - rozda broń nauczycielom. Hollywood będzie miał co kręcić, western jako gatunek jednak nie umrze.

Zdaje się, że z Hollywoodu to właśnie wziął ("Klasa 1984" i "Klasa 1999" się kłaniają), albo i z komiksów (czytałem tego "Punishera" z wypiekami lata temu, czytałem ;)). Ot, takie szukanie politycznych recept w popkulturze. Nie tylko w Ameryce zresztą się zdarzające, niestety.

3
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Luty 22, 2018, 01:32:16 am »
zgarnął banknot do kieszeni nie portfela (!) Biegły nie jestem ale to ruch ręki jakim dyskretnie przyjmuje się łapówki

Samego gestu bym się nie czepiał. Ja np. resztę w sklepie zawsze zgarniam do kieszeni (a porządkuję i gdzie indziej przekładam dopiero w domu/w samochodzie/pod sklepem).

4
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Luty 21, 2018, 01:06:41 pm »
Właśnie wysłuchałem (choć dam tu, bo obrazki też były) takiego podcastu o "Solaris":


A Szanowne Towarzystwo woli o polityce... ;).

ps. Taka wstępna obserwacja... Uderzające jest jak bardzo twórcy w/w podcastu już samym danym pod nim opisem:

"Borgesian tropes, 60's pop-psych, the comfort of an infinitesimal self within the endless cosmos, the eternal return of a drunk-dialed jukebox, and livable confusion"

Zdają się potwierdzać zarzuty jakie stawiał krytyce literackiej Dukaj w eseju "O rodzajach wrażliwości literackiej", w którym pisał tak:

"Wielokrotnie cytowano w podobnym kontekście stwierdzenie Antoniego Smuszkiewicza, iż „nie każdy krytyk przygotowany do oceny dzieł ogólnych potrafi ją [tj. SF] właściwie ocenić”. Pewna część spektrum emisyjnego dzieła pozostaje dlań niedostrzegalna, widzi jedynie niektóre barwy. Wydaje się zresztą, iż wiele dzieł SF pozostaje dla Krytyków (będę pisał z dużej litery, by wyróżnić „elitę”) doskonale niewidzialna; ich percepcja nacelowana jest na zupełnie inne obszary."

Bo humanistycznych smaczków, jak widać, wydobywają z lemowego dzieła sporo, a z warstwą naukową (ba, nawet z zauważeniem, że jest) problem mają.

5
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Luty 21, 2018, 12:43:12 pm »
Cytuj
praktyczną karę śmierci

Gruba przesada. Po pierwsze nawet utraciwszy prawo do wykonywania zawodu można przeżyć (opcji dużo - od robienia jakichś interesów, po ustawienie się w kolejce do opieki społecznej). Po drugie - o tym, że w Polsce nie ma czegoś takiego jak śmierć cywilna S.R. wie najlepiej na własnym przykładzie ;).

6
Hyde Park / Odp: Polityka smoleńska
« dnia: Luty 21, 2018, 12:04:22 pm »
czy Binienda cokolwiek twardego opublikował w tej kwestii DO DZIŚ?

O ile wiem - nic (a raczej bym wiedział, gdyby coś, bo by głośno było). Acz odgraża się teraz - jak już wiesiol napomknął (a i wcześniej pod moimi linkami było), że opublikuje (i to w recenzowanym), z tym, że nie swoje, a tych ekspertów z importu (choć cholera go tam wiem, może się podpisze jako piąty czy dziesiąty współautor pejpera). Mamy to na piśmie, pozostaje trzymać za słowo.

Choć trzeba się będzie również przyjrzeć jakości tego recenzowanego, bo może się okazać, że jaka OlgaPolka ;) tam za naczelną:
http://wyborcza.pl/7,75400,21535240,fikcyjna-dr-o-szust-z-polski-demaskuje-oszukancze-pisma-naukowe.html

ps. Tak, wiem, że pytasz retorycznie ;).

7
Hyde Park / Odp: Polityka smoleńska
« dnia: Luty 20, 2018, 10:29:26 pm »
Jak już temat znalazł się w górze... Taka burza medialna modna ostatnio:
http://telewizjarepublika.pl/programy/wolne-glosy/28/prof-wieslaw-binienda-w-tej-chwili-wiemy-ze-samolot-tupolew-nigdy-nie-uderzyl-w-brzoze,3706.html
https://www.tvp.info/36052600/do-amerykanskich-naukowcow-ktorzy-chca-odtworzyc-tu154m-docieraja-pogrozki
https://www.salon24.pl/u/fizyka-smolenska/845409,53-oszustwo-waclawa-b-czlonka-podkomisji-smolenskiej

Przy czym o ile w wypadku Artymowicza w oskarżenia W.B. nie wierzę, choćby dlatego, że zdaje się pewny swoich racji i gotów iść do sądu, jak widać, o tyle w wypadku Setlaka nie byłbym taki kategoryczny, bo, wiadomo...
https://mobile.twitter.com/michalsetlak/status/744288650964402176

8
Forum po polsku / Odp: Wspomnień czar
« dnia: Luty 20, 2018, 06:36:40 pm »
@maziek

Wiesz? Odkąd zobaczyłem przy Twoim poście "zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...", tych 10 lat temu z okładem, chciałem usłyszeć tę historię. Cieszę się, że się doczekałem :).

9
Hyde Park / Odp: bot-ox
« dnia: Luty 20, 2018, 06:29:45 pm »
Przeniosłem post spambota do niniejszego wątku.

ps. Gdyby kto nie wiedział - bota poznać po linku w sygnaturce.

10
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Luty 20, 2018, 03:43:36 pm »

11
Forum po polsku / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Luty 19, 2018, 09:39:53 pm »
W stronę słońca.
Tutaj to już w ogóle nie ma co krytykować potknięć i zastanawiać się nad sensem fabuły...styknie jej streszczenie:
Grupa kosmonautów musi dostarczyć na Słońce ładunek jądrowy.

Nie ma. A jednak kogoś na analizy ledwo co wzięło ;):


"Kontakt", zwany przez Mistrza naszego guzik wartym elaboratem, też się doczekał:

12
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Luty 19, 2018, 05:59:29 pm »
Huntingtonowski podział jest niewiele wart (i nie jest jedyną taką klasyfikacją), a Rosja nie jest w nim opisana jako jednoznacznie prawosławna. Przy tym modele cywilizacyjne nie są przecież czymś wiecznotrwałym, pojawia się zatem pytanie (klasyczny przykład z miotłą w której się po kolei wymienia rózgi się kłania) ile czynników musi ulec zmianie, by uznać, że nastąpiła erozja poprzedniego modelu, a pojawił się nowy.

Jak dla mnie w Rosji nakładają się wpływy Bizancjum, Złotej/Wielkiej Ordy, wyrosłego na niemiecko-żydowskim (a w jakimś sensie i na chrześcijańskim) gruncie (ale nie będącego ani niemieckim, ani żydowskim, ani chrześcijańskim, a nowym, projektem) marksizmu (z którego wynikła wspomniana sekularyzacja) i współczesnej kultury/popkultury globalnej o zachodnich korzeniach.

13
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Luty 19, 2018, 04:44:28 pm »
A propos komunizmu... Pojawia się pytanie czy obecna Rosja to jeszcze cywilizacja prawosławna, czy już post-prawosławna. Zwracam uwagę na taką rozmowę:
http://www.tolerancja.pl/?prawoslawie-i-rosja,293

Zwł. na ten fragment z drugiej strony:

"Cerkiew rosyjska jest bardzo słaba. Mówi się o tym, że tylko 3 proc. Rosjan jest wierzących. Po moim ostatnim pobycie w Rosji mogę powiedzieć, że spotkałam tylko jednego prawosławnego, o którym mogę powiedzieć, że jest wierzącym świadomie. To jest prawdziwa słabość Cerkwi."

Dalej: warto też zauważyć, że sam Huntington - którego teoria jest zresztą ostro krytykowana, m.in. dlatego, że jej autor kreśli wszelkie cywilizacyjne podziały b. grubą krechą - uznaje Rosję nie za kraj typowo prawosławny kulturowo, a za kraj na rozdrożu, od czasów Piotra I cywilizacyjnie rozdarty między prawosławiem a Zachodem.
Jak również, że rodzimy autor podobnych klasyfikacji, Koneczny, nie liczył Rosji do cywilizacji oryginalnego prawosławia (czyli bizantyńskiej), a - uznając za kluczowy dla ukształtowania się tamtejszej zbiorowej mentalności wpływ najazdów mongolskich (i późniejszego konfliktu silniej zmongolizowanej kulturowo Moskwy z Wielkim Nowogrodem) - do - jak to zwał - cywilizacji turańskiej.

14
Hyde Park / Odp: Patriotyzm: głupota czy konieczność?
« dnia: Luty 19, 2018, 03:10:52 pm »
Też jestem przeciwny. Uważam, że to - całkowicie abstrahując od oceny drogi życiowej kandydatów do degradacji - współczesna wersja dawnego wydobywania zwłok z grobów celem pohańbienia (lub, rzadziej, sadzania ich na trony, itp.). Jednym słowem: bezsensowne widowisko.

15
Hyde Park / Odp: POWRÓT DO ZMYSŁÓW DRACO VOLANTUSA
« dnia: Luty 19, 2018, 10:54:24 am »
Wiatrówki również:
https://www.militaria.pl/wiatrowki_i_akcesoria_c334.xml
I często nie są to te wiatrówki co kiedyś:
https://allegro.pl/artykul/wiatrowki-strzelajace-seriami-pistolet-maszynowy-dla-kazdego-94481

A masakr szkolnych - choćby kieszonkowych - jak nie było, tak nie ma. W Hiszpanii się zdarzyła (i - jak widać - broń palna nawet nie była potrzebna, choć jej brak obniżył skuteczność napastnika):
http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/488386,atak-w-szkole-w-barcelonie-13-latek-zabil-nauczycielke-i-ranil-5-osob.html
A u nas (dotąd?) nie.

Strony: [1] 2 3 ... 589