Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: [1] 2 3 ... 579
1
Forum po polsku / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Dzisiaj o 04:45:20 pm »
Tym niemniej niech rzeczy dziejące się wśród pełzaków na powierzchni Ziemi nie przesłonią nam wspaniałego, a moim zdaniem w gruncie rzeczy niezauważonego przez świat faktu: oto pierwszy raz zarejestrowaliśmy w naszym Układzie przybysza z gwiazd, który nie jest fotonem, cząstką elementarną bądź falą grawitacyjną lecz ciężkim kawałkiem materii.

Zaraz mi się "Spotkanie z Ramą" przypomina:

"Obliczono orbitę i rozwiązano tę zagadkę, po czym wyłoniła się zagadka jeszcze większa. 31/439 nie sunęła normalnym szlakiem asteroid po elipsie, odtwarzanej z dokładnością mechanizmu zegarowego co kilka lat. Ten samotny wędrowiec wśród gwiazd składał w Układzie Słonecznym swoją wizytę pierwszą i ostatnią; sunął tak szybko, że pole grawitacyjne Słońca nigdy nie mogłoby go zatrzymać. Pędził w głąb Układu Słonecznego poprzez orbity Jowisza, Marsa, Ziemi, Wenus i Merkurego, przy każdym z nich zwiększając prędkość, aż miał zatoczyć krąg wokół Słońca i skierować się znowu w nieznane.
W tej właśnie chwili komputery zaczęły błyskami nadawać swój sygnał: “Hej, wy tam! Mamy coś ciekawego!" i dlatego 31/439 zainteresowała istoty ludzkie. W Kwaterze Głównej Straży Kosmicznej zrobił się hałas i temu międzygwiezdnemu włóczędze raz dwa nadano godność, określając go nazwą, a nie, jak dotąd, tylko numerem. Dawno już astronomowie wykorzystali wszystkie nazwy z mitologii greckiej i rzymskiej; teraz czerpali z panteonu hinduskiego. Tak więc asteroida numer 31/439 została nazwana Ramą.
Przez kilka dni wszystkie środki przekazu wywołały doniesieniami o tym gościu wielką sensację, ale sprawę bardzo utrudniała znikomość danych. Wiedziano tylko, że Rama porusza się po niezwykłej orbicie, oraz z grubsza znano jej rozmiary. I to były tylko domysły, wysnute na podstawie echa radarowego.
/.../ Świat wkrótce zapomniał o Ramie, ale astronomowie nie zapomnieli."


Przy czym jednak nie liczę na to, że ów obiekt okaże się sztuczny. Za wiele odkryć by było na jeden raz.

4
Forum po polsku / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Listopad 19, 2017, 10:46:03 pm »
Wokół Lema się działo (w styczniu):
https://drugaera.org/lem-czy-naprawde-taki-wielki/

5
Forum po polsku / Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« dnia: Listopad 19, 2017, 08:36:33 pm »
Teksty sprzed ponad roku, ale właśnie się na nie napatoczyłem:
http://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/bank-of-america-the-matrix-50-per-cent-virtual-reality-elon-musk-nick-bostrom-a7287471.html
http://next.gazeta.pl/next/7,151243,20695564,ten-wielki-bank-ostrzega-klientow-byc-moze-wszyscy-zyjemy-w.html

Jak już bankierowie bogaci obstawiają, że na 20 do 50% siedzimy w corcoranowych skrzyniach, to musi coś w tym być ;)

A serio... Lem (pisząc pierwsze "Ze wspomnień..." ok. roku '61) zdecydowanie wyprzedził tu - przywołanego pod pierwszą linką ;) - Bostroma:
https://www.simulation-argument.com/
Aczkolwiek sam też nie był takim kompletnym prekursorem. Pomysł symulowanego świata (tyle, że nie wszechświata, a ledwo miasteczka) pojawił się w opowiadaniu "Tunel pod światem" Pohla z roku 1955, z tym, że tam znacznie mniej o filozofię, znacznie bardziej o kpinę z szaleństw marketingowców (i - przy okazji - o wczucie się w sytuację takiego symulowanego, który właśnie się dowiedział w czym tkwi) chodziło; no i - co tu kluczowe - nie było tam "rzeczywistości" istniejącej w pamięci komputera, a swoisty teatrzyk robocików-marionetek:
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Tunnel_under_the_World
(Przy czym, zważywszy na to, że Pohla zwano czasem "amerykańskim Lemem", można rzec, że wszystko w rodzinie zostało ;).)

6
Forum po polsku / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Listopad 17, 2017, 10:22:05 pm »
https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/nauka,2191/kierunek-podboj-kosmosu-odkryto-planete-na-ktorej-jest-nawet-20-stopni,246511,1,0.html

11 lat świetlnych od Zembelii? Zezmaji? Zyzmy? a! Ziemi? Jeśli faktycznie wodę znajdą, to może i ktoś uzna, że warto tam coś na kształt Oriona (tego taylorowo-dysonowego, Ulamem podpartego ;)) posłać...

7
Forum po polsku / Odp: Koniec świata o ósmej
« dnia: Listopad 06, 2017, 11:21:43 pm »
Strach zapewne jednak był :) .

Był, rozwiały go dopiero rzeczone obliczenia. Można zresztą przeczytać odtajniony dokument przedłożony przez Tellera (ze współpracownikami) Oppenheimerowi  w owym czasie, który właśnie prawdopodobieństwem "zapłonu" atmosferycznego azotu się zajmuje:
http://www.fas.org/sgp/othergov/doe/lanl/docs1/00329010.pdf

8
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Listopad 05, 2017, 07:20:15 pm »
Jeśli ma wrócić na łono inne niż Abrahama (bo raczej nie o nim mowa była ;)), to może poucz go też z łaski swojej (a nuż Cię wysłucha), by zaczął w końcu rozmawiać jak człowiek, a nie - w sposób charakterystyczny dla siebie ględzić. Bo jeśli znów ma zalać Forum swoim bełkotem, a Ty zamierzasz - dawnym zwyczajem - wdawać się z nim w dyskusje i polemiki, przyczyniając się (nolens czy volens) do zamulania Forum, to doprawdy lepiej by stąd w dyrdy poleciał, ponaglany kopniakami (ew. tkwił dalej w tym swoim Zakątku Kłapouchego, skoro już przyczepił się do Lem.pl jako ten rzep, albo substancja z piosenki).

9
Forum po polsku / Odp: Poglądy polityczne Mistrza
« dnia: Listopad 05, 2017, 06:31:52 pm »
Częściowo płatne, częściowo bezpłatne, jak widać:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=1539.0

I nie tylko teksty z "GW" są tam zebrane. Przeciwnie, z prasy światopoglądowo dość różnorodnej - od katolickiej, przez postkomuszą ;), po uniwersyteckie periodyki o SyFy.

10
Forum po polsku / Odp: Przywitaj się
« dnia: Listopad 05, 2017, 04:39:48 pm »
Na powitanie załączam moją ilustrację, która jest dosyć dalekim - ale jest - pokłosiem czytanych dawno temu "Bajek Robotów". Jak widzicie na elementy tego Elektrycerza składają się części niekoniecznie elektryczne czy super kojarzące się z naukami ścisłymi.

I mnie się podoba :). Takie b. dosłowne ujęcie tematu - elektryczność + rycerz, ale bardzo fajne, bardzo oryginalne w tej prostocie (przy tym od strony technicznej profesjonalne, wbrew temu co ze skromnością deklarujesz). Ech, ciekaw byłbym jak byś taką ślusarię przedstawił ;).

Znaczy: cytując Przedpiścę ;):
Masz więcej? To dawaj!
:)

11
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Listopad 05, 2017, 03:45:49 pm »
Nie napisałam niczego o moim wzroku. Masz nie wypowiadać się w moim imieniu. I tyle.

Nie chcę być niemiły, ale takie Twoje reakcje straszliwą hipokryzją ociekają. Smutne w sumie, bo wiesz, że Cię lubię.

12
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Listopad 05, 2017, 03:40:09 pm »
Kiedy widzisz, ola, widzisz. Tylko - sam nie wiem co - może zbytnia dobroć serca, może hipokryzja, może źle ulokowana prywatna sympatia nie pozwala Ci tego przyznać.

Nawiasem: skoro już bezcenna remuszkowa pisanina ;) znalazła się na stronie wiadomego, stawiam formalny wniosek o wykasowanie wszystkich mało merytorycznych postów S.R. z Forum. Domyślam się, że to nie przejdzie, ale przynajmniej spróbuję.

Nawiasem: nie byłbym może tak ostry, gdyby wiadomy ;) przeprosił dawno kogo powinien, oczyścił swojego bloga z opluskwiających także i Ciebie (przypomnę: za cenzorkę w jego ocenie robisz) tekstów i zaczął w końcu - bo odchodzić, jak widać, nie zamierza, choć opowiada o tym raz za razem, co jest podręcznikowym zachowaniem internetowego trolla - pisać jak człowiek, zamiast udawać urażoną niewinność i wydurniać (oraz puszyć) się. No, ale trudno tego od wiadomego oczekiwać, z innego materiału go ewolucja ulepiła, niestety.

13
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Listopad 05, 2017, 03:30:20 pm »
Oto, Drodzy Współforumowicze, jak wygląda słowność, honor, godność i takie tam w wydaniu "Staszka Remuszki, który nigdy nie kłamie" (o czym z dumą w wywiadach i felietonach trąbił, gdy go jeszcze gdziekolwiek zamieszczać chcieli*).

* Bo zdaje się, że nawet Stefczyki mu podziękowały.

Szkoda gadać... Właściwie nawet nie powinienem tego komentować, bo wszyscy widzimy z czym tu mamy do czynienia. No ale trudno czasem milczeć w obliczu zadowolonej z siebie bezczelności i głupoty. (Zresztą pewnie bym milczał, gdyby nie ten fragment z "Tako rzecze..." o tym, że pewnych osobników powinno się ostracyzować i piętnować, nawet jak dobre serce i kultura na to nie pozwala.)

14
Forum po polsku / Odp: Poglądy polityczne Mistrza
« dnia: Listopad 05, 2017, 01:43:11 pm »
Można śmiało rzec, że bardzo w temacie, obfity fragment z "Tako rzecze... LEM" cytowany przez "GW":
http://wyborcza.pl/1,75410,840943.html

(Ciekawe to jest również w kontekście korzeni Mistrza, bo o sprawach polsko-żydowskich tam sporo.)

ps. Tak się zastanawiam... dodać to do naszego linkowiska?

15
Forum in English / Odp: Michael Kandel - the most incredible translator ever
« dnia: Listopad 05, 2017, 01:17:03 pm »
I do now.

;)

Never been a big fan of Dukaj or Huberath btw

Well... none of them is Lem ;).

Strony: [1] 2 3 ... 579