Autor Wątek: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem  (Przeczytany 503558 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #750 dnia: Września 18, 2013, 09:23:10 am »
Ojojojoj, nic nie mogę napisać, bo internet pokazał swoją siłę i wykopał z naszego niszowego forum moje wypociny, które dotarły do głównych aktorów dramatu - i teraz ganiają mnie ze szpadlami i rzucają zabytkami ruchomymi jak się pojawię w zasięgu wzroku ;) . Musi mi pierwszy stres przejść, słyszałem, że debiuty literackie są trudne, a sława uciążliwa, ale żeby tak od razu szpadlem...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #751 dnia: Września 26, 2013, 07:18:57 pm »
No trochę się uspokoili z tymi szpadlami, to napiszę ciąg dalszy. Jak widzę naskrobałem coś ostatnio na początku lipca, a tu już koniec września – więc nawet trudno mi wrócić myślami do tego momentu, kiedy tamto pisałem. Jakbym sobie próbował ślubowanie w I-szej klasie Sz.P. przypomnieć. Szczególnie że na początku nie zdawałem sobie sprawy z powagi sytuacji – były to dla mnie jeszcze jedne wykopaliska na które zawołał mnie Staszek Gołub, aczkolwiek szczególne ze względu na miejsce. Zawsze oglądanie pozostałości odkrytych po latach czy wiekach jest dla mnie pasjonujące – ale kościół NMP czyli „Górka” jak mówimy w Chełmie to jest serce miasta – sama Górka to już Chełm bez wątpienia, a Chełm bez Górki to już nie byłby Chełm. Tym bardziej, że miałem i mam to szczęście, że od 20 lat coś na tej Górce ze wspólnikiem dłubiemy projektowo.

Tym trudniej mi się cofnąć, że strasznie pracowity był to okres, przeważnie wieczorem wstawałem od komputera, żeby rano zobaczyć ten sam obraz w monitorze, wszystko zlało mi się w jeden ciąg błyskających dni i gasnących nocy – i wcale nie przez wódkę! Nie byłem na wakacjach, parę innych spraw też poszło do kąta... Słowem zmordowany jestem jak perszeron. Dziś w zasadzie moja praca skończyła się. Materiały do projektu zostały zamknięte, teraz się modlimy (wszyscy), aby nasz projekt otrzymał dofinansowanie.

Tak więc nie zdawałem sobie sprawy, w co wdepnąłem :) . Nie chcę tu nadmiernie kadzić nikomu, ale stopniowo dotarło do mnie, że te prace zgromadziły wielu niesamowitych ludzi – archeologów i naukowców - naszych chełmskich, polskich i ukraińskich. Wspaniałych ludzi. Przeważnie siedzących w dołach i odmierzających metry sześcienne ziemi za pomocą narzędzi ogrodniczych z domu lalek. Poczułem się taki malutki... Mimo tej całej roboty staraliśmy się ze wspólnikiem być co dzień, co dwa na miejscu i obserwować, jak odkrywa się przywalona dotąd historia.

Szukam w pamięci i nie wiem, musiałbym zajrzeć do papierów, mieszają mi się dni i sytuacje. Było chyba pięć wkopów pod posadzkę obecnej bazyliki. A może sześć? Zależy jak liczyć. W każdym było wiele pochówków. Zapomniałem się zapytać archeologów, ile w sumie szkieletów wyciągnęli. Panie antropolożki siedzą teraz na uboczu i mierzą suwmiarkami te kości, składają koraliki... Leży taki zawodnik na ceracie poskładany na ile się dało. Nie wiem, jak im się to nie miesza :) . W pierwszym wykopie były wątpliwości, czy trafiono na mur XIII-wieczny, w drugim było to jasne, kolejne „wstrzeliwały się” coraz lepiej, ale z drugiej strony każdy przynosił nowe zagadki zaciemniające obraz całości. Były momenty, że głupiałem, bo nie pasowało mi nic do niczego.

W każdym razie jest XIII-wieczna katedra z narteksem, przynajmniej jej część od strony nawy, bo strona prezbiterium została raczej zniszczona XVIIII-wiecznymi kryptami. Dosłownie na dniach rozpoczęto badania w nawie głównej obecnej bazyliki, i znaleziono przypuszczalnie miejsce, gdzie były osadzone drzwi do starej katedry, a przed nimi leżała płyta nagrobna, z datą prawdopodobnie 1522. Na płycie napis specyficznym alfabetem, ja się nie znam, ale to jakaś mieszanka cyrylicy, głagolicy i alfabetu słowiańskiego czy czegoś w tym guście, w każdym razie sporo liter znanych z alfabetu rosyjskiego, ale nie wszystkie. Np. litera R pisana jak pastorał, czyli bardziej podobna do p. Tu położony Teodor i matka jego.

Wczoraj była wieka akcja podniesienia tej płyty, a właściwie jej „mniejszej połowy”, bo czas ją przełamał. Wszyscy kto mógł się zebrali obserwować. Ciężka była niesamowicie, gruba miejscami na 30 cm, kawał miał jakieś 50 na 60 cm. Miejsca mało w wykopie - jam też w tym dole stał i płytę ową wyciągał :) . Płyta okazała się położona „na sucho”, to znaczy nie było pod nią grobu. Dziś kolejna sensacja. Już wczoraj czytelne było znajdujące się obok  sklepienie - dziś zapuścili tam kamerę ze światłem – jest nieznana wcześnie krypta. Nie bardzo widać, co jest w środku – bo na posadzce gruz – ale krypta w dobrym stanie, prawdopodobnie znajduje się w niej trumna, być może Teodora. Dalej widać zamurowane przejście...

Takie to wydarzenia dzieją się praktycznie codziennie, zresztą nie tylko pod posadzką bazyliki. Prace w kryptach odsłoniły jak dotąd 3 pochówki pod posadzką. Znacznie lepiej zachowane. Trumny zostały sprasowane i teraz niezwykle staranna badaczka z Ukrainy siedzi i mozolnie, za pomocą narzędzia, którym zwykle u stomatologa wygładza się plomby odrywa włókno po włóknie z desek ściśniętych w jedno z ciałem, w nadziei na uratowanie szaty, guzików. Prawie jak zamiatanie szczoteczką do zębów schodów pod górę :) . Co ja mówię prawie – zamiatanie szczoteczką się nie umywa.

Na pobliskiej „Wysokiej Górce”, oddalonej od bazyliki o 100 może metrów, gdzie było palatium Daniela, także wykopaliska. Tu również niesamowita sprawa. Na szczycie jest nowożytny kopiec z krzyżem, który usypano w taki sposób, że zakrywa pozostałości  wieży palatium. Postanowiono go więc przesunąć , aby wieżę można było częściowo zrekonstruować, ukazując jej narys w terenie. Ponieważ przesunięcie kopca jest niejako działaniem ostatecznym, najpierw postanowiono przebadać teren, na który zostanie przesunięty. Założono więc wykopy i bach! Jest budowla, prawdopodobnie z późniejszego okresu palatium, wstępnie XIV wiek. Prawdopodobnie znajdowała się za jednym wałem z palatium. Tak to się w Chełmie toczy :) . I to nie jest nasze ostatnie słowo :) !
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #752 dnia: Września 26, 2013, 08:04:20 pm »
Dzięki
Bardzo to ciekawe wszystko.
Ależ szerokim frontem jedziecie!
Cytuj
I to nie jest nasze ostatnie słowo :) !
Mam nadzieję, że i Twoje. Czekam na dalej.
Załącznik fotkowy (pewnie masz embargo na te kopalne, hę?)
"Pejzaż zimowy" (wiadomo skąd)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #753 dnia: Października 15, 2013, 11:02:52 pm »
Pokłosie rozmowy o zaletach ciszy i spokoju. Także rannego wstawania.
Czasami wychodzi taki terminus. A może i terminator. Zaokienny.
« Ostatnia zmiana: Października 15, 2013, 11:05:03 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #754 dnia: Października 16, 2013, 01:13:21 pm »
Bardzo fajna ta Syberiada:) A z ciszy wycięłabym budynek:)
Nie mam nocnych, ale mam taki - sierpniowy - jajowaty - zachód słońca ;)

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #755 dnia: Października 18, 2013, 10:31:11 am »
Ładnie kolory się zestawiły. Zwłaszcza pomarańczowy. Trochę przypomina kontur Polski. Wybrzeżny - ten z Helem i zatoką.
Znaczy Księżyc - nad Bałtykiem? A z góry - Szekspir... ;)
« Ostatnia zmiana: Października 18, 2013, 10:33:10 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #756 dnia: Października 19, 2013, 01:38:55 am »
Na niebie działy się w tym sierpniu takie cuda, że zdjęcia nie oddają...z prawej zachodziło słońce, z lewej wisiał księżyc, chmury były wielokolorowe - czarne też - jednym zdaniem:pali się moja panno;)
Eghem..
A z góry - Szekspir... ;)
https://www.youtube.com/watch?v=0n79w7vfkew
;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #757 dnia: Listopada 17, 2013, 06:56:04 pm »
Cytuj
Przed laty wymyśliłem Ryzykanta (kręgosłup notacji), a potem, grając z Żoną, wspólnie docyzelowaliśmy ją (nie Żonę, tylko notację). Teraz jest super. Wśród P.T. Forumowiczów, w Ryzykanta grać umieją tylko Ol, Tzok i ja (no, chyba że ktoś jeszcze - bez mojej zgody i wiedzy...). Jedna partia Ryzkanta we dwoje (we dwóch, we dwie, bo ta gra jest unisex) trwa 30-45 minut, a we troje (we trzech, w trzy) koło godziny.  Panm Tomasz grając wczoraj pierwszy raz w zyciu dołożył mi różnicą 10 punktów, mimo mych deprawatorskich wysiłków absolutowo-kurantowch (w obu szklankach)...

Cytuj
Mistrz wyszczupla, czyli Fantomas-Pantomasz w mem salonie przy swem kompie wykańcza System Szybkiego Reagowania. On będzie cirrusowy (a może kumulusowy?), ale nie jako towar, tylko jako usługa. Abonamętowa.
Jak nam dobrze pójdzie, to może kupimy to Forum?
VOSBM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #758 dnia: Listopada 17, 2013, 10:03:49 pm »
Dziękuję za wrzucenie zdjęć i jak zwykle za gościnę niczym w pięciogwiazdkowym hotelu :)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #759 dnia: Listopada 24, 2013, 12:47:54 am »
Sobotni wieczór tego listopada jawił się wyjątkowo smętnym. Jarzeniówki rzeźbiły upiorne wzory w ciepłej mgle spowijającej miasto. Myśli z drugiej strony oka nie pozostawały dłużne.
Dlatego Alicja po raz kolejny postanowiła zajrzeć przez dziurkę od klucza.

Z drugiej strony lustra ujrzała rozgwieżdżone niebo.
« Ostatnia zmiana: Listopada 24, 2013, 12:51:26 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2951
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #760 dnia: Listopada 24, 2013, 02:05:30 pm »
 ::)


olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #761 dnia: Listopada 24, 2013, 03:18:35 pm »
Bardzo fajna ta Alicja...ale Hoko - ten Twój Kot to raczej z krainy czarów...z drugiej strony lustra...może takie oddinowe;)



Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2951
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #762 dnia: Listopada 24, 2013, 03:32:23 pm »
kot nie mój (zdjęcie też), ale taki cudny, że nie mogłem się powstrzymać  :)


Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #763 dnia: Lutego 26, 2014, 09:51:13 pm »


Pragnę (nareszcie) podziękować niezwyłej OlcePolce, która wyjęła mnie z pociągu, wsadziła do swego Ferrari 4010 Superamerika (kto pamięta Pana Samochodzika?) i woziła przez trzy bite godziny między katowicką prokuraturą a katowickim dworcem pkp (z przerwami na kotlet) po takich śląskich zaułkach, i z taką pewnością siebie, że włosów srebrnych mi przbyło, a pół Półkilowego Kotleta poprosiłem zapakować i dojadłem dopiero późnym wieczorem w swym ursynowskim domostwie, jeszcze trzęsąc się ze strachu (rajdowe szybkości, zręczności i milimetry!). No, niech ta Dama tylko pokaże się na Mazowszu, to ja już Ją powożę swoim krwistym Bentley'em i zaserwuję Jej rewanżowy Bigos Remuszków. - Bigosować, bigosować! - jak wołał pan Zagłoba...
vosbm   
« Ostatnia zmiana: Lutego 26, 2014, 10:11:27 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #764 dnia: Lutego 26, 2014, 10:47:05 pm »
Rzeczywiście, źrenice masz ciutkę rozszerzone...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).