Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Forum po polsku / Odp: Nieskończoność i jej różne wymiary
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Lipiec 21, 2018, 11:18:18 pm »
Tak na marginesie...przeglądałam stare numery Świata Nauki...trafiłam na zagadkę o ciągach...tym tropem mnie poniosło na blog pana Marka Penszko (któren te zagadki wświatowe zadaje) i znalazłam taką notkę:
https://penszko.blog.polityka.pl/2010/01/03/szczypta-nieskonczonosci/
Cóż... nikt mnie nie popiera... :'( :)
Wszyscy autorytety - Galileusz, Spinoza, maziek, Cantor, olka, prof. Stewart, Penszko - jednomyślnie są przeciwko mojej tezie :)
Nie pozostaje mi nic innego, jak poddać się...

A jednak, e pur si muove ;) :)
2
Forum po polsku / Odp: O Lemie napisano
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław Remuszko dnia Lipiec 21, 2018, 09:27:34 pm »
Piętnaście razy tu pisałem, że dwa niezależne autorytety - pan Lem i pan Kiszczak - powiedzieli mi TO SAMO: uzasadnić da się wszystko, tylko trzeba się przyłożyć...

R.
3
Forum po polsku / Odp: O Lemie napisano
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Lipiec 21, 2018, 08:37:38 pm »
Moim zdaniem to jest przykład na to, że inteligentny człowiek wszystko do wszystkiego dopasuje jak mu pozwolić ;) ...
4
Forum po polsku / Odp: O Lemie napisano
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Lipiec 21, 2018, 07:10:19 pm »
Nie pamiętam czy taka (dyskusyjna;) teza była już gdzieś tutaj prezentowana, ale w Magazynie "Książki" z lipca 2018 przeczytałam artykuł p.Orlińskiego pt." Bój się nowoczesnych gadżetów" - o Stefanie Grabińskim. Nic dziwnego, że przy okazji pojawia się Lem. Natomiast dziwniejsze, że pojawia się w takim fragmencie:

Pozornie między utworami naszych wielkich a fantastyką nie ma ciągłości. A jednak struktura fabularna "Wesela" Wyspiańskiego i "Solaris" Lema jest zdumiewająco podobna. Dwór w Bronowicach i stacja kosmiczna na planecie Solaris okazują się miejscem, w którym bohaterowie spotykają materializację ich najskrytszych fantazji, lęków i traumatycznych wspomnień.

Czy rzeczywiście zasadne jest porównywanie tych dwóch utworów? Czy zjawy, widma, twory - wystarczą? Czy pod taką tezę da się podciągnąć każdą historię, w której występuje jakiś byt związany z traumatycznymi przejściami bohatera?
Teraz dopiero zobaczyłem... dobre dobre  :D
Nasunęły się takie pytania - kto jest głównym bohaterem Wesela?
Co jest odpowiednikiem chochoła w Solaris?
Oraz parę innych.
Na szybko, Kelvin to Jaśko - cham. Harey to złoty róg - jak nic. Wtedy Gospodarz to Ocean - na razie pasuje.
Ale tu wyobraźnia mi się kończy.  :-[
Może i dobrze, bo jeszcze wyjdzie, że Rachela była grubą Murzynką.
5
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław Remuszko dnia Lipiec 21, 2018, 02:51:12 pm »
A więc nareszcie rozpoczyna się narodowa debata nad kształtem/organizacją naszej (umęczonej; kwitnącej; niepotrzebne skreślić) Ojczyzny. Sądząc po opiniach P.T. Rodaków, inicjator referendum jest wybitnie łaciaty, skoro jedni wieszają na nim zdechłe azory, drudzy zaś wynoszą go pod niebiosa, ale tego tematu nie rozwijam, bo innego prezydenta nie mamy i zapewne do roku 2020 mieć nie będziemy. Kropka.
Podobnie z zapowiedzianym referendum. Na mój nos, jest raczej pewne, że się odbędzie, a jeśli tak, to zostaną w nim zadane pytania poniższe, nie inne. Sam proponowałem inne (lepiej sformułowane, celniejsze i ważniejsze, ma się rozumieć), no ale pan prezydent wybrał swoje dziesięć. Druga kropka.
Zainteresowanych szczegółami odsyłam na prezydencką stronę, gdzie właśnie opublikowano złożony wczoraj w Senacie bardzo ciekawy projekt referendalnego postanowienia:
http://www.prezydent.pl/gfx/prezydent/userfiles3/files/2018_referendum/projekt_postanowienia.pdf
Sam wezmę udział w tym wielkim społecznym sondażu, i z wiarą wieszczę fiasko jego już proponowanego bojkotu. Oto jak odpowiem:

1. Czy jest pani/pan za uchwaleniem nowej konstytucji, czy za uchwaleniem zmian w obowiązującej konstytucji z 2 kwietnia 1997 r., czy też za pozostawieniem konstytucji bez zmian?
Jestem za całkiem nową.

2. Czy jest pani/pan za unormowaniem w konstytucji obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego na wniosek co najmniej miliona obywateli oraz za tym, by wynik takiego referendum był wiążący, gdy weźmie w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania?
Trzy razy tak. To jest mój oryginalny prywatny własny pomysł (nikt przede mną go nie ogłosił), publikowany i pielęgnowany od kilkunastu lat, a twarda faktograficzno-polityczna opowieść o losach tego pomysłu (z Kaczorem Starszym, cenzurą, sądem i odszkodowaniem w tle) brzmi wprost sensacyjnie; może kiedyś ją przedstawię na Forum.

3. Czy jest pani/pan za systemem prezydenckim, tzn. wzmocnieniem konstytucyjnej pozycji i kompetencji wybieranego przez naród prezydenta; czy za systemem gabinetowym, tj. wzmocnieniem konstytucyjnej pozycji i kompetencji Rady Ministrów i jej Prezesa oraz wyborem prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe; trzeci wariant: czy jest pani/pan za utrzymaniem obecnego modelu władzy wykonawczej?
Nie mam pojęcia. Zamierzam nie odpowiadać na to pytanie

4. Czy jest Pan/Pani za konstytucyjnym unormowaniem wyborów posłów na Sejm RP w jednomandatowych okręgach wyborczych, wielomandatowych okręgach wyborczych, czy przy połączeniu obu tych metod?
Żebym miał tyle tysięcy złotych, ile wydrukowanych słów za JOW-ami napisałem w swoim życiu, byłbym multimilionerem.

5. Czy jest Pan/Pani za podkreśleniem w Konstytucji RP znaczenia chrześcijańskich źródeł państwowości polskiej oraz kultury i tożsamości Narodu Polskiego?
Jestem przeciw.

6. Czy jest Pan/Pani za konstytucyjnym unormowaniem członkostwa Polski w Unii Europejskiej i NATO z poszanowaniem zasad suwerenności państwa oraz nadrzędności Konstytucji RP jako nadrzędnego aktu prawnego?
Jestem za - ale pod przymusem, bo nie mogę wybrać. To jest źle skonstruowane pytanie, bo to są socjometrycznie TRZY ODRĘBNE pytania. Trzy w jednym...
Ale chętnie poznałbym dzisiejszą odpowiedź Rodaków w reprezentatywnej wiarygodnej ankiecie (sondażownie boją się spytać), czy chcemy, aby Polska należała do Unii (skoro od akcesji minęło 14 lat), oraz do NATO (skoro od akcesji minęło lat 19). Notabene, mam wrażenie, że już po NATO (początek końca).

7. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
Jestem przeciw wpisywaniu tego do Konstytucji.

8. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem ochrony rodziny, macierzyństwa i ojcostwa, nienaruszalności praw nabytych rodziny (takich jak świadczenia z programu 500+) oraz uprawnień do szczególnej opieki zdrowotnej kobiet ciężarnych, dzieci, osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku?
Skoro nie mogę wybrać z tak obszernej listy, to jestem przeciw. Ale byłbym za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnej opieki dla osób niepełnosprawnych i zniedołężniałych.

9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnej ochrony: pracy jako fundamentu gospodarki rynkowej oraz prawa do emerytury, nabywanego w ustawowo określonym wieku (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn)?
Nie, nie i jeszcze raz nie. Jestem przeciw.

10. Czy jest Pani/Pan za uregulowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?
Tak.

Serdecznie zapraszam do dyskusji :-) Ze swej strony – c.d.n....

R.

pjes: w ciągu ostatnich 24 godzin na moje podwórko zajrzało 161 internautów. Stan na 21.07.18, 13:50 - 46 636
6
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław Remuszko dnia Lipiec 21, 2018, 11:34:06 am »
W ciągu ostatnich 24 godzin wątek "Właśnie zobaczyłem" był odwiedzony 430 razy, a z moim "J,R" muszę poczekać do 13:00, bo wtedy zanotowałem stan licznika :-)

R.
7
Hyde Park / Użyteczny patriota Putina po Helsinkach
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Cetarian dnia Lipiec 20, 2018, 07:35:59 pm »

https://edition.cnn.com/2018/07/19/politics/trump-putin-summit-statements/index.html

Polecam cały artykuł, ale najważniejsze cytaty, komentarze do wystąpienia Trumpa w Helsinkach, który powiedział tam, że bardziej wierzy Putinowi niż amerykańskim służbom wywiadowczym i kontrwywiadowczym, umieszczam poniżej.

W kolejności:
- Secretary of State (Republikanin, mianowany przez Trumpa, za zgodą republikańskiej większości w Senacie), 
- Senate Majority Leader (Republikanin),
- House Speaker (Republikanin),
- Senate Intelligence Committee Chairman (Republikanin),
- Director of National Intelligence (Republikanin, mianowany przez Trumpa, za zgodą republikańskiej większości w Senacie), 
- Former CIA Director,
- Former Director of National Intelligence.

**
Bez wątpienia najważniejszym “assetem” Putina w jego hybrydowej wojnie z Zachodem jest Trump.
Ale warto pamiętać, że po przeciwnej stronie skali funkcjonuje plankton, który na ochotnika (a może za kilkaset złotych jurgieltu, trudno powiedzieć, co gorsze) niestrudzenie wychwala wielkiego wodza - Putina.

**
12. Secretary of State Mike Pompeo: "We're eyes wide open about Russian efforts to undermine western democracy. We're going to do our level best to stop them, and when we don't stop them, we will call them out for it. ... This administration has been incredibly tough on Russia. We're proud of that, and I'm confident we'll have to continue to do so, as there's still Russian behavior that is inconsistent with a good relationship with our two countries."

11. Senate Majority Leader Mitch McConnell: "I think the Russians need to know that there are a lot of us who fully understand what happened in 2016, and it really better not happen again in 2018."

9. House Speaker Paul Ryan: "The President must appreciate that Russia is not our ally. There is no moral equivalence between the United States and Russia, which remains hostile to our most basic values and ideals. The United States must be focused on holding Russia accountable and putting an end to its vile attacks on democracy."

8. Senate Intelligence Committee Chairman Richard Burr: "I need to hear the President, without any hedging, say that he believes that the Russians were and are meddling in our elections. I haven't heard that yet. You can only run from facts for so long."

7. Director of National Intelligence Dan Coats: "We have been clear in our assessments of Russian meddling in the 2016 election and their ongoing, pervasive efforts to undermine our democracy, and we will continue to provide unvarnished and objective intelligence in support of our national security."

3. Former CIA Director John Brennan: "Donald Trump's press conference performance in Helsinki rises to & exceeds the threshold of 'high crimes & misdemeanors.' It was nothing short of treasonous. Not only were Trump's comments imbecilic, he is wholly in the pocket of Putin. Republican Patriots: Where are you???"

1. Former Director of National Intelligence James Clapper: "But more and more I come to a conclusion after the Helsinki performance and since, that I really do wonder if the Russians have something on him."
8
Hyde Park / Odp: O muzyce
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Lipiec 20, 2018, 03:35:12 pm »
Cytuj
to masz za swoje
Eee, nawet dało się wysłuchać, poza tym - nie ten festiwal.  :)
 Nawet kiedyś byłem, dwanaście lat wcześniej niż te kardiochirurgi, akurat wtedy na King Crimson.
Chyba ostatnio podupadł ciut, bo był w PEKiNie a teraz patrzę , że w stodole.
Za to z koncertów na które mały włos, a bym się wybrał - ta Pani za tydzień w Gdyni.

Cytuj
Bój się Nicości Hoko - toż to zespół kardiochirurgów - na przerwie... nawet nie zdążyli się przebrać po operacji ::)
Olka!!!, żeszsz skojarzenie ...tfu tfu tfu...akurat mam "rocznicę"...koncertu Neila Younga w Berlinie.  ;D
9
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław Remuszko dnia Lipiec 20, 2018, 01:48:08 pm »
Dumny i blady konstatuję, że:

1. Prezydent Duda ogłosił dziś trzy (a częściowo może i sześć?) spośród moich kardynalnych siedmiu pytań w „referendum konsultacyjnym” przedstawionych na Forum ponad miesiąc temu:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1583.msg73487#msg73487

2. Biblioteka Narodowa i Jagiellońska zamieściły w katalogach „Moje Lemorum” (http://katalogi.bn.org.pl/iii/encore/search/C__SStanis%C5%82aw%20Remuszko%20Moje%20Lemorum__Orightresult__U?lang=pol&suite=cobalt)

R.
10
Hyde Park / Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Lipiec 20, 2018, 11:28:31 am »
Acha, teraz zobaczyłem ... dwuznaczność  :) Jeden szczegół mi przeszkadzał.
To chyba klasyk z cyklu stare na młode

https://www.popularne.pl/mloda-dziewczyna-czy-stara-baba/
Strony: [1] 2 3 ... 10