Polski > Lemosfera

Lemoniada 2017

(1/11) > >>

Stanisław Remuszko:
Siedzę nad pytaniami (właśnie ułożyłem XX), i w pewnej chwili dość wyraziście zdałem sobie sprawę, że dwie najwybitniejsze dla mnie książki Mistrza, to Bajki Robotów + Cyberiada (tego nie da się rozdzielić) oraz Golem XIV. Przetrwają może, chciałoby się rzec, wieki, ale duże dziesięciolecia na pewno, i przez ten czas wywrą duży wpływ na uogólnione myślenie wielu myślących ludzi.
R.

Stanisław Remuszko:
Mistrz podaje (str. 230-231) różne dane. Że Golem myśli milion razy szybciej od nas, że jego "znikomy" pobór elektrycznej mocy to kilkadziesiąt kW, że pełny pobór mocy ludzkiego mózgu to kilka W oraz że umownie przyjęto, iż Golem działa "całą mocą", "połową mocy", "małą mocą" i "znikomą mocą".
Czy na tej podstawie (lub jeszcze innych jakichś wskazówek) dałoby się orientacyjnie oszacować, ILE TO JEST WATÓW "pełna/cała" moc pobierana przez Golema?

R.

Stanisław Remuszko:
Czy na podstawie książki da się ocenić, z dokładnością przynajmniej co do literackiego roku, kiedy odeszli Golem XIV i Zacna Ania, lub chociaż "nie wcześniej niż w roku i nie później niż w roku"? Bo że o drugiej z minutami w nocy po ostatnim wykładzie, to wiadomo...
Chętnie dam małą wedelowską :-)
R.

Q:

--- Cytat: Stanisław Remuszko w Listopada 28, 2016, 11:10:47 pm ---dwie najwybitniejsze dla mnie książki Mistrza, to Bajki Robotów + Cyberiada (tego nie da się rozdzielić) oraz Golem XIV. Przetrwają może, chciałoby się rzec, wieki, ale duże dziesięciolecia na pewno, i przez ten czas wywrą duży wpływ na uogólnione myślenie wielu myślących ludzi.
--- Koniec cytatu ---

Sądzisz, że po vinge'owej Osobliwości roboty je będą czytały? ;)

maziek:
Jeśli na temat Golema wymieniłeś wszystko (co napisał był Lem) to albo:

1. "znikomy pobór" oznacza, że G potrzebuje (mimo swej ultymatywności) mało mocy przy normalnej pracy (i to jest te kilkadziesiąt kW),
2. albo oznacza, że najmniej (przy znikomym poborze) potrzebuje te marne kilkadziesiąt kW.

W drugim wypadku nic o maksymalnym zapotrzebowaniu nie da się rzec.

P.S. Tak teraz widzę, że CRAY-1 był pierwowzorem. To ten czas, powstał w 1976 roku, był najszybszym komputerem, miał beczkowaty kształt i za wiki: "maszyna i jej systemy zasilające pobierały około 115 kW mocy; systemy chłodzące oraz pamięć dyskowa podwajały tę liczbę".

Teraz jak widzę obecny chiński master pożera 2 rzędy więcej energii (15 mW) ale jest o 9 rzędów szybszy (93 PFLOPS vs 100 MFLOPS).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej