Ostatnie wiadomości

Strony: 1 ... 8 9 [10]
91
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lustrzak dnia Kwiecień 19, 2018, 07:46:49 pm »
Skojarzenie Bajek z Machinarium myślę jest naturalne. Zresztą twórcy gry podają książki Lema (bez konkretnych tytułów) jako jedno ze źródeł inspiracji.
Np. w poniższym wywiadzie jest jako pierwszy na liście.
http://www.adventureclassicgaming.com/index.php/site/interviews/468/
92
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hornet dnia Kwiecień 19, 2018, 07:18:32 pm »
Z przełożeniem książek na język cyfrowy - w tym przypadku gier - jest jak z ekranizacją filmową. Lem nie był zadowolony zarówno z Solaris Tarkowskiego, jak i z zachodniej adaptacji z Clooneyem, bo reżyserzy przedstawili swoją wizję, nie Lema. Z grami jest podobnie. Bierze się tylko szkielet powieści i ubiera się go we własne pomysły. Na przykład taki Sapkowski uważa, że Wiedźmin z gier, to nie jest jego książkowy Wiesiek i ma racje. Myślę, że Lem miałby podobne zdanie na temat „lemowych gier”.
Co do książek, które by się nadawały na „grafikację” to moim zdaniem, jeżeli programiści, scenarzyści i ogólnie autorzy czuliby się mocni, to gdyby chcieli, mogliby stworzyć grę na podstawie którejkolwiek książki Lema, bo jak pisałem wcześniej, potrzebny byłby ino świat, bohaterowie z książki (co już niekoniecznie), który wypełniłoby się własnymi pomysłami. Oczywiście, pewne książki nadają się do tego lepiej, inne mniej. Wizja Lokalna to trudna książka, opus magnum, Lem w Lemie i owszem trudno byłoby z tego zrobić grę. Aczkolwiek bystry to mistrzostwo i aż korci, żeby umieścić te pyłki szczęścia, nie tylko w grach, ale i filmach.
Pomysł Lustrzaka wydaje mi się strzałem w dziesiątkę i odnoszę wrażenie, że już to gdzieś czytałem. Być może nawet na tym forum.
Solaris, uważam, również byłby doskonałym materiałem na przygodówkę lub grę RPG.
Odnośnie praw autorskich, istotnie, tutaj był i jest problem. Bez nich autorzy mogą mówić tylko i wyłącznie o inspiracji Lemem, ale nawet tego w historii gier nie było - niech ktoś mnie poprawi, jeśli się mylę.
93
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Kwiecień 19, 2018, 05:57:12 pm »
Coś mi się zdaje, że tylko Astronautów albo Obłok Magellana, no może kilku Pirxów dałoby się jakoś tam z sensem przełożyć na gierkę RPG, w reszcie "element dodany" międzywierszowy jest podstawowy i robienie powiedzmy z Wizji lokalnej pląsania za kurdlami po ściorgu z miną tak by się miało do samej Wizji jak kadzidełko w Tesco do hinduizmu. Poza tym nie wiem, czy Lem łaknął by sprzedać prawa.
94
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lustrzak dnia Kwiecień 19, 2018, 05:15:00 pm »
to właśnie gra w universum stworzonym przez Lema byłaby z tego gatunku (1 z 3).
Na takiego Boga zgadzam się, gra point'n'click z universum Bajek/Cyberiady, w stylu graficznym Machinarium tylko z większą dozą absurdu i surrealizmu byłaby super!
95
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hornet dnia Kwiecień 19, 2018, 02:37:56 pm »
Szczerze, to zdaje się, że w ogóle nie grałem w gry Kojimy - w tym w słynny Metal Gear.
Grywam tylko w staroszkolne przygodówki point 'n' click, strategie i RPG - i gdybym był Bogiem wszechmogącym to właśnie gra w universum stworzonym przez Lema byłaby z tego gatunku (1 z 3).
Swoją drogą to ciekawe, że w złotych czasach polskich przygodówek i Amigi nigdy nie sięgnięto po prozę Lema. Co prawda był taki Eksperyment Delfin, ale to rejony Wellsa (Wehikuł Czasu). Na zachodzie wyszedł Beneath a Steel Sky inspirowany książkami i paranoją Dicka. Ze strategii to oczywiście Dune 2. Lema jak na lekarstwo. Zastanawiające.
96
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Kwiecień 19, 2018, 01:27:16 pm »
W dzielach mistrza zbyt dużo walki nie ma

Ale jak już jest, to taka, że szkoda sp... znaczy... zepsuć. Sięgnij do wątku o batalistycznych wątkach w filmach SF, a jeszcze lepiej do tych, które zakładał SoGo01 w działach obcojęzycznych.
97
« Ostatnia wiadomość wysłana przez MarcinK dnia Kwiecień 19, 2018, 12:52:42 pm »
W dzielach mistrza zbyt dużo walki nie ma, a i Kojima w latach 90tych robił spokojniejsze gry jak Policenauts
98
Hyde Park / Odp: Życie astronautów to nie jest bajka...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Kwiecień 19, 2018, 10:29:02 am »
99
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Kwiecień 19, 2018, 09:40:26 am »
Nie obraziłbym się z powodu gry na podstawie prozy Lema spod cyfrowego pióra Kojimy.

Ja też nie. Co prawda sceny walki w tych jego MGS-ach bywają boleśnie japońskie, jakby się za dużo "Czarodziejki z Księżyca" naoglądał, ale z drugiej strony stanowią owe gry bodaj pierwszą ekranową SF od czasu "Matrixa" (l jedyną w gierczanej klasie), która pracami naukowymi obrodziła. A to już trzeba uznać za spory znak jakości.
(Choć trochę mnie irytuje, że idą Metal Geary - zgodnie z obecną modą - w historię alternatywną, zamiast pchnąć akcję w jakąś sensowną przyszłość.)
100
Forum po polsku / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Kwiecień 19, 2018, 08:49:49 am »
Anegdota świetna. Po południu powtórzę żonie. Gdybym nie pisał przez jakiś czas to wiecie... Ale nie, nie zabije. Kocha. Tylko porywcza jest. Najwyżej będę miał obite płuca czy coś ;) .

Nie. Właśnie szczerze mówiąc w ogóle nie mogę sobie przypomnieć, jaki to był wujaszek, bo to taka osoba z wczesnego dzieciństwa zapamiętana wybiórczo, po tym "a" własnie. Wydaje mi się, że zaciągał też (zaciągać - mówić charakterystycznie po "wschodnio-polsku"). Możliwe, że w ogóle nie wujaszek, tylko jako dziecko do każdego kto do domu przychodził mówiłem "wujek".

Miałem natomiast w rodzinie - (licznej tak od strony dziadka jak i babki mamy) prawdziwego wujka, tyle, że czasowo się z nim nie mogłem zazębić z powodu biologicznych uwarunkowań długości życia ludzkiego - co był w jakimś wojsku i wisi w domu zdjęcie wujaszka z salonu foto w Odessie, w butach z cholewami, szablą i wąsem ;) . Aż po południu zobaczę, czy jest tam nazwa tego salonu.
Strony: 1 ... 8 9 [10]