Autor Wątek: Patriotyzm polski  (Przeczytany 321683 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #600 dnia: Sierpnia 29, 2016, 12:22:19 pm »
Można z ciekawości poddać dyskusji kwestię partyzantki (zorganizowanej) po Wyzwoleniu (czy "wyzwoleniu", jak woli część osób). Moim zdaniem gorszej rzeczy poza Powstaniem Warszawskim nie było. Mówię tu o organizatorach a nie partyzantach. Wpływ tej partyzantki jak i zresztą PW , w jakiejkolwiek perspektywie, na poszerzenie wolności, na polepszenie tego bytu, na zachowanie przy życiu ludzi w tym elit noszących w głowach to i owo cennego dla narodu - był moim zdaniem zerowy jeśli nie ujemny. Teraz z tych ludzi (partyzantów) robi się bohaterów (i słusznie personalnie, nie ich wina, a ich życie i strach, tyle, że robi się to wyłącznie z politycznych powodów). Tylko dlaczego nikt w końcu nie strzeli pięścią w stół i nie powie jakie były tego koszty, jakie to było naiwne w sensie założeń strategicznych tych, którzy to organizowali. Jaka to była na tym górnym szczeblu dziecinada i indolencja. Że po Powstaniu drugi raz zrobiono rzecz głupią i nie zetrze tej głupoty osobiste poświęcenie szeregowych wykonawców - które zostało całkowicie zmarnowane bez żadnej korzyści ani dla nich samych, ani dla Polski.

Ci, którzy skorzystali z amnestii wyszli na tym dużo lepiej niż ci, którzy poszli do lasu. Te dane bardzo łatwo znaleźć. Dotyczą nawet osób z wierchuszki. AK i jej zwierzchnicy już po wejściu Armii Czerwonej na teren II RP wiedzieli doskonale i w praktyce (jeśli mieli jakiekolwiek wątpliwości wcześniej) jak wygląda współpraca z ACz. O zwiększeniu tej świadomości po po Lublinie czy Warszawie nie wspomnę. W świetle tej wiedzy, wiedzy dyplomatycznej także, WiN, pchanie ludzi do lasu i organizowanie tu jakichś komórek oporu wobec ZSRR czy władzy ludowej było całkowitym bezsensem, podobnie jak "niezgadzanie się na Jałtę" i wiara, że po własnie zakończonej wojnie ktoś będzie chciał zacząć kolejna totalną z ZSRR. Gdyby ktoś chciał zrobić coś dobrego dla narodu w tym czasie to jedynym sensownym rozwiązaniem było rozpuszczenie ludzi do domu, zerwanie wszelkiej łączności, zniszczenie wszelkich śladów a przede wszystkim działanie nakierowane na ochronę tych ludzi przed dekonspiracją (włączając likwidację konfidentów). Jak wiadomo zamiast tego po zamyśle powitania Stalina kwiatami na moście w Warszawie powstał pomysł przygotowań do III wojny światowej, w ramach której mieliśmy wreszcie - i tak dalej. Kompletna mrzonka. Do tego kierownictwo tej mrzonki zostało całkowicie zinfiltrowane przez UB.

Natomiast stopień zakłamania, który widzę w wypowiedzi głowy państwa, która się "kierunkowo" pyta, dlaczego trzeba były 27 lat, aby pochować Inkę mnie obezwładnia. IPN powstał za Buzka w 1998, a prace poszukiwawcze i ekshumacyjne rozpoczęto w 2011 roku (za Tuska). Inkę odnaleziono w 2014 (jeszcze za Tuska zdaje się). Potwierdzono jej tożsamość za Kopacz.

Jednak sprawa najważniejsza - jak widzę nie wyciągnęliśmy żadnych wniosków. Powstanie jest wzorcem i żołnierze niezłomni też są stawiani za wzorzec. Osobistego poświęcenia bez wątpliwości - ale o celach i efektach organizacji jednego i drugiego cicho sza. Nie ma w Polsce znaczącej siły politycznej, która mogłaby o tym racjonalnie mówić. Dowiedziałem się niedawno, że PW uchroniło zachodnią Europę przed komunizmem. Czekam na uzasadnienie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #601 dnia: Sierpnia 29, 2016, 12:50:49 pm »
Kilka dni temu miałem przyjemność zjeść mały lunch z emerytowanym czeskim dyplomatą, panem Jindrzichem (Henryk, nie Andrzej!), rozmawialiśmy o polityce oraz narodowych dziejach, i on reprezentował mniej więcej Maźkowy styl myślenia obywatelskiego, a ja wtedy rzekłem, że zazdroszczę braciom Czechom tego historycznego pragmatyzmu.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #602 dnia: Sierpnia 29, 2016, 12:55:45 pm »
W imię prawdy i w ramach ojczystej historii wyrażam pogląd, że Stalin był dla Polski o rząd wielkości mniejszym złem niż Hitler.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #603 dnia: Sierpnia 29, 2016, 04:03:06 pm »
Bo okoliczności zmusiły go do poluzowania? Okresowego?

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #604 dnia: Sierpnia 29, 2016, 06:06:53 pm »
Nie znam powodów, dla których Smok Eustachy jest Smokiem Eustachym, Stalin Stalinem, a Hitler Hitlerem, papież Franciszek papieżem Franciszkiem, pan Lem panem Lemem, a ja mną :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #605 dnia: Sierpnia 30, 2016, 09:59:08 pm »
300 000 Polaków zostało wykończonych już przed wojną na terenach należących do ZSRS.
Można uchwycić to zasadniczy moment zmiany: KAtyń przeszedł, ale oficerowie internowani w państwach bałtyckich ocaleli.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #606 dnia: Sierpnia 30, 2016, 10:17:07 pm »
Może tak było, a może tak nie było? Nie mam zdania.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #607 dnia: Września 01, 2016, 12:22:09 pm »
Czy to prawda, że w dzisiejszych uroczystościach na Westerplatte oraz ku czci Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku odczytano apel smoleński? Słuchał może ktoś transmisji?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #608 dnia: Września 23, 2016, 07:02:00 pm »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #609 dnia: Września 24, 2016, 12:47:00 am »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #610 dnia: Września 24, 2016, 04:18:02 am »
Ci, którzy zaczynają zabijać, muszą zabijać dalej. Od raz rozpoczętego zabijania/terroru nie ma odwrotu. Tysiące rewolucjonistów dobrze wiedzą, że nie wolno im przegrać, ponieważ wtedy natychmiast zostaną zabici wraz z rodzinami, a ich majątki zostaną skonfiskowanwe.. Tak było podczas absolutnie wszystkich powstań i rewolucji, od Spartakusa poczynając,ostatnio sto lat temu w Rosji i siedemdziesiąt lat temu w Polsce. Aby krwawy terror nie spotkał się  kontrterrorem, i to takim do kwadratu, represje muszą trwać i się nasilać, aby osobiście umoczyć jak najwięcej działaczy bezpośrednio w zbrodnie. Żeby reżim złagodniał, najpierw musi na długie lata zapanować prawdziwy domowy i wewnętrzny strach przed wszechmocnymi i wszechobecnymi oprawcami
R  .
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #611 dnia: Września 24, 2016, 01:23:34 pm »
Ci, którzy zaczynają zabijać, muszą zabijać dalej. Od raz rozpoczętego zabijania/terroru nie ma odwrotu.
NA razie wiemy o jednym Cybie i się to skończyło. W sensie zamachy. W sensie na wyborach 2015 roku. W sensie wynik wyborów 2015 zakończył.

Tera tylko KOD wyje.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #612 dnia: Września 25, 2016, 03:47:25 pm »
Obie Wasze wypowiedzi są sztandarowymi przykładami manipulacji.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #613 dnia: Września 25, 2016, 09:20:50 pm »
Panie Maźku, nijak nie widzę manipulacji (żadnej) w moim wpisie. Uważam, że napisałem czystą żywą twardą prawdę. Prawda nigdy nie jest manipulacją. Jest prawdą. Z definicji.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #614 dnia: Września 25, 2016, 09:37:36 pm »
Oczywiście. Jesteś szczwany lis. Obie wypowiedzi są correct. Pierwsza "Teraz PiS robi różne rzeczy oraz czyści kadry..." i druga "ci, którzy zaczynają zabijać, muszą zabijać dalej...". W pierwszej nawet użyłeś wyrażenia "wydaje się". Druga formalnie jest ogólną prawdą, nieosadzoną w czasie ani sytuacji. Manipulacja polega na zestawieniu. Łącznie te  dwie rzeczy mówią co innego niż osobno.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).