Stanisław Lem - Forum

Polski => Lemosfera => Wątek zaczęty przez: Stanisław Remuszko w Listopada 28, 2016, 11:10:47 pm

Tytuł: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Listopada 28, 2016, 11:10:47 pm
Siedzę nad pytaniami (właśnie ułożyłem XX), i w pewnej chwili dość wyraziście zdałem sobie sprawę, że dwie najwybitniejsze dla mnie książki Mistrza, to Bajki Robotów + Cyberiada (tego nie da się rozdzielić) oraz Golem XIV. Przetrwają może, chciałoby się rzec, wieki, ale duże dziesięciolecia na pewno, i przez ten czas wywrą duży wpływ na uogólnione myślenie wielu myślących ludzi.
R.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Listopada 29, 2016, 01:29:32 pm
Mistrz podaje (str. 230-231) różne dane. Że Golem myśli milion razy szybciej od nas, że jego "znikomy" pobór elektrycznej mocy to kilkadziesiąt kW, że pełny pobór mocy ludzkiego mózgu to kilka W oraz że umownie przyjęto, iż Golem działa "całą mocą", "połową mocy", "małą mocą" i "znikomą mocą".
Czy na tej podstawie (lub jeszcze innych jakichś wskazówek) dałoby się orientacyjnie oszacować, ILE TO JEST WATÓW "pełna/cała" moc pobierana przez Golema?

R.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Grudnia 01, 2016, 11:44:00 am
Czy na podstawie książki da się ocenić, z dokładnością przynajmniej co do literackiego roku, kiedy odeszli Golem XIV i Zacna Ania, lub chociaż "nie wcześniej niż w roku i nie później niż w roku"? Bo że o drugiej z minutami w nocy po ostatnim wykładzie, to wiadomo...
Chętnie dam małą wedelowską :-)
R.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Q w Grudnia 01, 2016, 11:52:01 am
dwie najwybitniejsze dla mnie książki Mistrza, to Bajki Robotów + Cyberiada (tego nie da się rozdzielić) oraz Golem XIV. Przetrwają może, chciałoby się rzec, wieki, ale duże dziesięciolecia na pewno, i przez ten czas wywrą duży wpływ na uogólnione myślenie wielu myślących ludzi.

Sądzisz, że po vinge'owej Osobliwości roboty je będą czytały? ;)
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: maziek w Grudnia 01, 2016, 03:22:26 pm
Jeśli na temat Golema wymieniłeś wszystko (co napisał był Lem) to albo:

1. "znikomy pobór" oznacza, że G potrzebuje (mimo swej ultymatywności) mało mocy przy normalnej pracy (i to jest te kilkadziesiąt kW),
2. albo oznacza, że najmniej (przy znikomym poborze) potrzebuje te marne kilkadziesiąt kW.

W drugim wypadku nic o maksymalnym zapotrzebowaniu nie da się rzec.

P.S. Tak teraz widzę, że CRAY-1 był pierwowzorem. To ten czas, powstał w 1976 roku, był najszybszym komputerem, miał beczkowaty kształt i za wiki: "maszyna i jej systemy zasilające pobierały około 115 kW mocy; systemy chłodzące oraz pamięć dyskowa podwajały tę liczbę".

Teraz jak widzę obecny chiński master pożera 2 rzędy więcej energii (15 mW) ale jest o 9 rzędów szybszy (93 PFLOPS vs 100 MFLOPS).
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Grudnia 01, 2016, 03:50:01 pm
Dzięki.
Ale przedstawię jeszcze swój punkt widzenia, wynikający z potocznego języka.
Cała moc : pół mocy = pół mocy : małej mocy = mała moc : znikomej mocy.
Jeśli (dla uproszczenia) przyjąć, że znikoma moc to 50kW, to cała moc byłaby cóś koło 400kW.
Dzięki raz jeszcze :-)
R.
pjes: nie mW, tylko MW.
pjes 2: Mister Kju (po ksywie: "Znawco"), znasz odpowiedź na to: http://forum.lem.pl/index.php?topic=605.msg66593#msg66593
? ? ?
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: maziek w Grudnia 01, 2016, 05:36:48 pm
MW oczywiście. O ile można, a nawet trzeba  przyjąć, że pół mocy - to pół mocy (1/2) o tyle że mała to pół tej połowy (1/4), a znikoma to pół ćwierci (1/8) to już niekoniecznie (zwłaszcza jeśli chodzi o znikomą). Jako "znikomą" zwykle określa się rzecz pomijalną w stosunku do całości, jakieś "podtrzymanie". Osobiście uznałbym, jakbym nie wiedział i mnie spytali, że cała, pół i mała to 1, 1/2 i 1/4, a znikoma to ledwie więcej niż zero, absolutne minimum. Ale to jak rozumiem kładłoby możliwość oszacowania.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Q w Grudnia 01, 2016, 09:47:00 pm
Mister Kju (po ksywie: "Znawco"), znasz odpowiedź na to: http://forum.lem.pl/index.php?topic=605.msg66593#msg66593
? ? ?

Znam na to ;):
Czy na podstawie książki da się ocenić, z dokładnością przynajmniej co do literackiego roku, kiedy odeszli Golem XIV i Zacna Ania, lub chociaż "nie wcześniej niż w roku i nie później niż w roku"? Bo że o drugiej z minutami w nocy po ostatnim wykładzie, to wiadomo...
Chętnie dam małą wedelowską :-)

Da się. Pomiędzy rokiem 2029 (na który rzecz - wydanie pracy o GOLEMie, znaczy - jest datowana), a +/- 2025 minimum (bo mamy: "W roku dwa tysiące dwudziestym trzecim doszło do kilku incydentów, które jednak za sprawą tajności prac, normalnej w Projekcie, nie dotarły zrazu do wiadomości publicznej. GOLEM XII pełniący w czasie kryzysu patagońskiego funkcję szefa sztabu generalnego odmówił współpracy z generałem T. Oliverem, przeprowadziwszy bieżącą ocenę ilorazu inteligencji tego zasłużonego dowódcy. Sprawa pociągnęła za sobą dochodzenia, podczas których GOLEM XII obraził dotkliwie trzech delegowanych przez Senat członków komisji specjalnej. Rzecz udało się zatuszować, a GOLEM XII, po kilku dalszych tarciach, przypłacił je całkowitym demontażem. Jego miejsce zajął GOLEM XIV (trzynasty został odrzucony w stoczni, ponieważ wykazał jeszcze przed rozruchem nieusuwalny defekt schizofreniczny). Rozruch tego molocha, którego masa psychiczna dorównywała wyporności pancernika, trwał bez mała dwa lata.").

Z tym, ze to było w starszych wydaniach. W nowszych - pogrzebałem (http://cyfroteka.pl/ebooki/Golem_XIV-ebook/p85340i119123) - przedmowa Irvinga i Crevego datowana jest nawet na rok 2027 (acz jako data wydania książki podany - 2047, zmienił się też "wydawca" z MIT Press na Indiana University Press), co daje czasokres jeszcze węższy - 2025-27. I jest to czas akcji utworu.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Grudnia 01, 2016, 10:17:50 pm
Maźku, dzięki za ocenę Inżynierską :-)
Kju, też dzięki, ale skąd rok 2027?
R.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Q w Grudnia 01, 2016, 10:46:31 pm
ale skąd rok 2027?

Rzuć okiem pod jedyną linkę ;) jaką umieściłem w swojej poprzedniej wypowiedzi, prowadzi do strony Cyfroteki, a tam Przedmowa GOLEMowa ;) jest w całości zacytowana, z datą (2027) włącznie.

Inna sprawa, że teraz zaczynam mieć pewne wątpliwości co do tego, czy czasem akcji nie będą aby lata inne niż podałem (2027-29 raczej), bo końcówka Przedmowy pisana jest w czasie teraźniejszym, nie przeszłym ("GOLEM zdaje się zafrapowany" itd.).
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Grudnia 01, 2016, 11:14:17 pm
Najdroższy Kju,
Leży koło mnie papierowe wydanie kanoniczne (kolekcja GW) i wydanie pierwsze (Czytelnik) GXIV. W tym sensie wiem, co mówię.
A jak odniesiesz się do pierwszej strony drugiego drukowanego wykładu, na której stoi, że G gada już do ludzi sześć lat?
R. 
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Q w Grudnia 02, 2016, 01:17:28 am
A jak odniesiesz się do pierwszej strony drugiego drukowanego wykładu, na której stoi, że G gada już do ludzi sześć lat?

Do tego: "Wasze pytanie uświadomiło mi znów ogrom nieporozumień narosłych między nami, chociaż od sześciu lat przemawiam z tego miejsca"?

Zaczynam się zastanawiać czy ta zmiana dat/miejsc wydania nie jest nieprzypadkowa. Może data 2029 odnosić się ma tylko do części pomieszczonej w "Wielkości urojonej" (byłoby to pierwsze, MIT-owskie, wydanie, a GOLEM byłby wówczas jeszcze czynny), zaś data 2047 do wydania całości (już przez uniwersytet w Indianie), lata po GOLEMowym zamilknięciu.

Wtedy - pamiętając, że rozruch GOLEMa zakończył się około roku 2025 i, że następnie gadał do ludzi około sześciu lat, by po tym czasie zamilknąć (w tym samym Wykładzie, bowiem, jest to zapowiadane - "Myśląc o niedalekim rozstaniu z wami", a potem Popp jeszcze pisze "wspomniał o tym już z powziętą decyzją odejścia. Miało nastąpić kilka godzin po wykładzie."), otrzymujemy lata circa 2025-31 (może 2024-30).

Edyta: można rzec, że sam Mistrz potwierdza tezę o dwu wydaniach (ale i datowanie Przedmowy na rok '27!), ustami Poppa, który - w 2047 - wspomina: "w przeciwieństwie do mnie Creve nie krył się z przywiązaniem, jakie żywił dla ducha w maszynie. Dał mu wyraz we wstępie do pierwszego wydania wykładów GOLEMA, którym poprzedziłem tę książkę. Dwadzieścia lat dzieli ów wstęp od posłowia, które teraz piszę.".

To rozkminione ;).

(Choć trzeba również odnotować zdania Posłowie otwierające: "Książka ta ukazuje się z osiemnastoletnim opóźnieniem i nie dokończona. Zamyślił ją mój nieżyjący już przyjaciel lrving Creve. Chciał w niej zawrzeć to, co GOLEM powiedział o człowieku, o sobie i o świecie. Tej trzeciej części zabrakło. Creve przedstawił GOLEMOWI listę pytań sformułowanych w ten sposób, by za odpowiedź na każde starczyło „tak” lub „nie”. Właśnie do tej listy odnosiły się słowa ostatniego wykładu GOLEMA, o pytaniach, które zadajemy światu, a świat odpowiada niezrozumiale, bo odpowiedzi mają inną postać, niż sądzimy. Creve spodziewał się, że GOLEM nie poprzestanie na takiej odprawie.", co by może sugerowało, że ostatni Wykład mógł mieć jednak miejsce w 2029 jeszcze, acz już po ukazaniu się pierwszego wydania. To też by miało jakiś sens, gdyby założyć, że rozruch dwu kolejnych GOLEMów zaczęto jeszcze, gdy XII był na chodzie.)
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Grudnia 02, 2016, 05:50:00 am
@ Q
Nie wiem, co to znaczy "rozkminione". Wiem, co znaczy "kminek" (roślina) i co znaczy "kmina" (gwara złodziejska). Ale ani jedno, ani drugie, nie pasuje mi do pana Lema ani do Golema.
Ja tam bym uznał, że Mistrz zwyczajnie się rąbnął.
Mamy bowiem rok 2025, gdy G zaczął działać, potem rok (lekko licząc) trzeba dodać na czas między Pentagonem a MIT, więc 2026, potem sześć lat wykładów, więc 2032.
Pytanie następne: czy książka mówi cokolwiek o lokalizacji stoczni, w której powstawał GXIV?
I powtórzę pytanie z wątku założonego przez Q: http://forum.lem.pl/index.php?topic=605.msg66593#msg66593
 
R.
pjes: jeśli Ci wygodnie cytować, to oczywiście cytuj, ale ja GXIV praktycznie znam na pamięć, więc z kolei dla mnie wystarczy podać numer strony wydania kanonicznego
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Q w Grudnia 02, 2016, 12:14:51 pm
Zagiąłeś mnie. W istocie znasz "GOLEMa..." na pamięć, w każdym niuansie, podczas gdy ja skupiłem się tylko na treści. Chylę czoła. Bardzo nisko :).

potem rok (lekko licząc) trzeba dodać na czas między Pentagonem a MIT, więc 2026, potem sześć lat wykładów, więc 2032.
Pytanie następne: czy książka mówi cokolwiek o lokalizacji stoczni, w której powstawał GXIV?

Z tą stocznią i przeprowadzkami, to faktycznie chyba mi udowodniłeś, że:
Mistrz zwyczajnie się rąbnął.

Bo w istocie wydaje się dziwny sam pomysł, by kto takim Molochom przeprowadzki urządzał, nawet przy założeniu, że NASA crawlery-transportery wypożyczyła:
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6d/Crawler-Transporter.jpg/800px-Crawler-Transporter.jpg)

Gdyby, tedy, ów wątek wywalić, a uznać, że w jednym miejscu (pewno gdzieś "pod masywem krystalicznym Gór Skalistych ") go zbudowano, rozruchowi poddano, i tam póki nie zamilkł - tkwił, to reszta by się zgodziła. Wtedy czy do wojskowych, czy do uczonych, nie miałoby znaczenia, bo cały czas by mówił "z tego miejsca", z tego samego miejsca, a tylko zmienił się jego nominalny zarządca w międzyczasie. Więcej - należałoby uwzględnić, że pierwsze słowa mógł wypowiadać jeszcze na etapie rozruchu (bełkocząc przy tym może jak HAL w agonii), a rozruch mógł mieć miejsce i przed 2025, od biedy. Może nawet jeszcze gdy losy GOLEMa XII się ważyły. I wówczas sześć lat by nam nie bruździło.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: maziek w Grudnia 02, 2016, 12:23:48 pm
Drążycie sztafaż i to nie pod gruntem, co go Lem położył, a chyba już na ścianie za obrazem ;) .
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Grudnia 02, 2016, 01:55:01 pm
Nie znasz się!
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Q w Grudnia 02, 2016, 02:07:31 pm
Zna się, bo w sumie są to nieistotne - acz zajmujące na swój sposób (także jako dowód na mistrzową, jednak, omylność) - niuanse. Są w "GOLEMie..." znacznie godniejsze analiz rzeczy.

(Inna sprawa, że ja tam takie dzielenie włosa na czworo nawet lubię, na startreku.peelu ;) tak się od lat bawimy.)
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: maziek w Grudnia 02, 2016, 03:27:37 pm
Sądzę, że fedrujecie chodniki kilka pięter niżej tego, do czego wymyślenia, a zwłaszcza WYMYŚLANIA sam Lem by się przyznał ;) . Ma to już cechy kultu jednostki ;) .
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Grudnia 02, 2016, 04:17:43 pm
@ Maziek
Nie podzielam ani trochę Twego poglądu, i mam pogląd całkiem odmienny.
Ale z ciekawości spytam: kto/co jest obiektem kultu?
R.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: maziek w Grudnia 02, 2016, 04:35:45 pm
Lem oczywiście :) . Machnął pędzlem, było to machnięcie mistrzowskie - ale czy on myślał, jak machał ;) ? Takie rzeczy mistrz robi spod palca nie myśląc. A potem przy obrazie z lupą mówią, że ta ciura w 20 szeregu na horyzoncie płótna czterometrowego, mistrzowsko maźniętą plamką farby wielkości muchy jedynie będąca - szyszak ma nie taki.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Grudnia 02, 2016, 05:52:08 pm
O, widzisz, Kochany Maźku, tu, PO PIERWSZE, rozmijamy się zasadniczo czyli fundamentalnie. Ja bowiem - wbrew Tobie - uważam "Golema XIV" nie tylko za najważniejsze dzieło Mistrza W OGÓLE (najdonioślejsze w twierdzeniach, opiniach i prognozach materialno-filozoficznych), lecz również za najstaranniej obmyślane i przemyślane, w którym każde słowo jest na rachunku. Więc nie marny włos na czworo, tylko platynowe i złote nici na dziesięcioro.
PO DRUGIE, na dziesięcioro nie tu (rozważane daty), bo one z doniosłością GXIV nie mają nic wspólnego, to czwartorzędny detalik, niczym kolor kutasa od teatralnej zasłony, który wszelako w teście-zabawie, jaką jest Lemoniada, znakomicie nadaje się do kwizowego pytania.
Na koniec wyznam, że dopiero po obecnej (kolejnej, ale bardziej uważnej niż wszystkie dotychczasowe) lekturze GXIV wydaje mi się, że chwilami dostrzegam przez chmury wierzchołki PanaLemowych Duchowych Himalajów znad Zatoki Bengalskiej, i mam wtedy wrażenie, że wiem, co czasami czuł profesor Hoghart, gdy myślał o Nadawcach. Z absolutną natomiast pewnością siebie powtórzę za doktorem Creve, że zbyt wiele chwil stanowiących najjaśniejsze cząstki mego życia zawdzięczam Mistrzowi, abym mógł nie czuć do niego wdzięczności i osobliwego przywiązania. Jeśliby o to Ci chodziło z tym kultem, to masz rację :-)
R.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Q w Grudnia 02, 2016, 06:12:21 pm
i mam wtedy wrażenie, że wiem, co czasami czuł profesor Hoghart, gdy myślał o Nadawcach. Z absolutną natomiast pewnością siebie powtórzę za doktorem Creve, że zbyt wiele chwil stanowiących najjaśniejsze cząstki mego życia zawdzięczam Mistrzowi, abym mógł nie czuć do niego wdzięczności i osobliwego przywiązania.

Wiesz co? Pobudziłeś mnie tym zdaniem do ciekawej - acz zbyt ogólnej jeszcze, bym ją porządnie zdołał ubrać w słowa - refleksji.
Otóż zgadzamy się wszyscy, że Lem to intelektu Himalaje, podziwiamy wiele myśli Jego, często czując, że nie do końca je rozumiemy, ale... jesteśmy w stanie (który to już raz?) złapać Mistrza naszego na różnych niedoróbkach... Uczyniłeś porównanie z GOLEMem... I teraz tak mi się duma jakoś, że GOLEM - w całej swej potędze - też nie był przecie Panem Bogiem (co o nim, że wszechwiedzący bają) i mógł się omylić... A za tym idzie pytanie niejasne czy mógłby, nie człowiek jeden, zapewne, ale zbiorowy wysiłek Ludzkości, w Naukę wcielony, na którym z tych błędów go przyłapać... (Gdzie przez Luckość ;) rozumiem takich Bladawców, z mózgami galaretycznymi, jako i my, a nie jakichś trans- czy post-.)
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Grudnia 02, 2016, 06:15:53 pm
No pewnie, dobry trop!
R.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: maziek w Grudnia 02, 2016, 07:27:42 pm
@Rem - generalnie się z Tobą zgadzam (co do Golema), co do meritum stuprocentowo - ale nie uważam, żeby tam nie było sztafażu, rzeczy zbędnych a robiących tło, które dość dowolnie mógł był Lem zastąpić innym tłem. Co do konstruowania pytań konkursowych to nie cierpię tego rodzaju pytań ale moją opinię w tym względzie znasz, to się nie będę rozwodził.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Grudnia 02, 2016, 09:40:26 pm
Uważam, że tam są rzeczy, które Mistrz mógł drobniejszym/grubszym pędzlem oraz inną farbą maznąć nieco inaczej. Pewnie pan da Vinci też mógłby namalować nieco inna Monę Lisę :-)
R.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Grudnia 04, 2016, 06:38:19 pm
http://forum.lem.pl/index.php?topic=1525.msg66591#msg66591
Sądzę, że po osobliwości myślący ludzie też będą istnieli i czytali :-)
R.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Grudnia 15, 2016, 12:16:13 pm
P. T. Lemolubów uprasza się o drobiazgową (jeśli można) i miażdżącą (jeśli trzeba) krytykę :-)
R.

REGULAMIN KONKURSU CZYTELNICZEGO
1. Ogłasza się wszem i wobec, że w galaktyce zwanej Drogą Mleczną (kosmiczny GPS: Ramię Oriona, Bąbel Lokalny, gwiazda Słońce, planeta Ziemia; patrz również google) odbędzie się Konkurs ze znajomości dzieła „Golem XIV” autorstwa człowieka Stanisława Lema (określanego przez Ziemian jako Wielki Mędrzec i Pisarz).

2. Organizatorem Konkursu jest Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, które prowadzi Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema.

3. W Konkursie może wziąć udział każda istota zamieszkująca Wszechświat, która spełni warunki niniejszego Regulaminu. Organizator dopuszcza uczestników z wszechświatów równoległych, lecz nie odpowiada za trudności związane z transportem. Organizator ostrzega (zwłaszcza Damy) przed relatywnie sporym, niestety, wzrostem masy, który towarzyszy podróżom z prędkościami przyświetlnymi.

4. Konkurs składa się z sześciu comiesięcznych etapów (styczeń-czerwiec 2017), podczas których zadanych zostanie w sumie 60 pytań, oraz z etapu siódmego, który odbędzie się po wakacjach (patrz podpunkt „c”)
a) Podczas każdego z etapów I-VI trzeba odpowiedzieć na 10 pytań, które zostaną ogłoszone na stronie www.ogrodoswiadczen.pl. Każdemu pytaniu towarzyszą cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest właściwa (w paru pytaniach właściwe są dwie odpowiedzi, ale wystarczy wskazać jedną z nich, by zdobyć maksymalną liczbę punktów).
Odpowiedzi należy przesłać e-mailem na adres biuro@ogroddoswiadczen.pl, zaznaczając numer pytania i wybraną odpowiedź (np. 1-A, 2-B itp.).
W e-mailu z odpowiedziami należy podać imię i nazwisko uczestnika Konkursu oraz nazwę jego miejscowości zamieszkania (np. Katarzyna Jabłońska, Nidzica); poza Polską również nazwę kraju (np. Jan Adam II, Vaduz, Liechtenstein).

b) Pytania zostaną ogłoszone – odpowiednio – w Wigilię 2016 oraz 1 lutego, 1 marca, 1 kwietnia, 1 maja i 1 czerwca 2017. We wszystkich pierwszych sześciu etapach można wziąć udział od 24 grudnia 2016 do 30 czerwca 2017 do godziny 23:59:59. Odpowiedzi przysłane nawet sekundę później nie zostaną przyjęte (nie ma przebacz). W pierwszych sześciu etapach można korzystać z dowolnych źródeł i podpowiedzi.

c) Siódmy etap Konkursu rozpoczyna się w niedzielę 10 września 2017 o godzinie 12:00 na terenie Ogrodu Doświadczeń i wymaga osobistej obecności uczestników. Otrzymują oni kwestionariusze z dwudziestoma pytaniami. Każdemu pytaniu towarzyszą cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest właściwa. Trzeba opierać się tylko na własnej wiedzy i pamięci, nie wolno korzystać z żadnych źródeł ani z podpowiedzi. VII etap trwa nie dłużej niż pół godziny (ale kwestionariusze można oddawać wcześniej). Żeby wziąć udział w VII etapie, trzeba do czwartku 7 września 2017 do godziny 23:59:59 wysłać mejlem swoje zgłoszenie (tylko imię i nazwisko oraz miejscowość zamieszkania) pod adres biuro@ogroddoswiadczen.pl. Zgłoszenia przysłane nawet sekundę później nie zostanie przyjęte.

d) Bezpośrednio po zakończeniu VII etapu rozpoczyna się finał Konkursu, który polega na zsumowaniu etapowych indywidualnych wyników i ogłoszeniu łącznej punktacji oraz na wręczeniu nagród zwycięzcom. Laureatami Konkursu zostaje tych dziesięciu uczestników, którzy w kolejności zdobyli w sumie najwięcej punktów. Przy równej liczbie punktów wyższą lokatę zajmuje ta osoba, która uczestniczyła w większej liczbie etapów. Jeśli i to nie dałoby rozstrzygnięcia, decydują pytania dodatkowe losowane przez rywali.

e) Tematyka pytań Konkusu etapu oraz ewentualnych pytań dodatkowych może (nie musi) dotyczyć faktów z życia i twórczości Stanisława Lema nie związanych z dziełem „Golem XIV”. Wiele źródłowych informacji znaleźć można na internetowej stronie Mistrza, zwłaszcza w Lemopedii
(http://lem.pl/lemopedia/The_Lem_Encyclopedia), a także w książce Stanisława Beresia „Tako rzecze Lem”. 

f) Informacje o uczestnikach Konkursu ( kto i skąd) będą sukcesywnie podawane na stronie internetowej www.ogroddoswiadczen.pl.
UWAGA: Aby nie naruszać zasad zdrowej rywalizacji, jury podjęło decyzję o nieujawnianiu do końca czerwca 2017 liczby punktów zdobytych przez konkretnych uczestników. Będą natomiast publikowane bieżące komunikaty o punktacji zawodników prezentowanych anonimowo.

g) Imienna punktacja uczestników zostanie ogłoszona na stronie www.ogroddoswiadczen.pl  w pierwszej połowie lipca 2017. Zostaną wówczas podane również prawidłowe odpowiedzi na 60 konkursowych pytań.

5. Zasady punktacji:

a) Jeśli odpowiedzi na 10 miesięcznych pytań zostaną nadesłane w ciągu miesiąca od ich ogłoszenia – uczestnik zabawy za trafną odpowiedź na każde pytanie dostaje dwa punkty, za brak odpowiedzi zero punktów, a za błędną odpowiedź minus dwa punkty.

b) Jeśli odpowiedzi na 10 miesięcznych pytań zostaną nadesłane po upływie miesiąca od ich ogłoszenia – uczestnik zabawy za trafną odpowiedź na każde pytanie dostaje jeden punkt, za brak odpowiedzi zero punktów, a za błędną odpowiedź minus jeden punkt.

c) Za trafną odpowiedź w siódmym etapie dostaje się cztery punkty, za brak odpowiedzi zero punktów, a za błędną odpowiedź minus cztery punkty

6. Podstawą konkursowych rozstrzygnięć jest treść książki „Golem XIV” wydanej w 2009 roku w kolekcji "Gazety Wyborczej".

7. Wszelkie kwestie nie wymienione w regulaminie podlegają ziemskim zasadom dobrego obyczaju.

8.  Nad przebiegiem Konkursu czuwa (oraz spory i wątpliwości rozstrzyga) trzyosobowe jury: Stanisław Remuszko – dziennikarz, pasjonat twórczości Stanisława Lema, Krystian Gardian – teolog i historyk, przedstawiciel Ogrodu Doświadczeń, Rafał Sworst, fizyk – kierownik Ogrodu Doświadczeń. Jury kieruje się niniejszym Regulaminem oraz zdrowym rozsądkiem.

9. Pierwsza nagroda w Konkursie to SŁAWA i teleskop astronomiczny.
Zwycięzca otrzymuje również widoczną na zdjęciu odlaną z metalu statuetkę przechodnią, czyli strasznie ciężką (złoto?) butelkę Lemoniady, ufundowaną przez sławne wydawnictwo "Prószyński Media".
Kto wygra trzy konkursy czytelnicze (niekoniecznie pod rząd!), ten dostaje statuetkę na zawsze. Pozostałe nagrody, to cenne książki, wielkie czekolady oraz gratisowe bilety sezonowe do Ogrodu Doświadczeń.

10. Istotne postanowienia niniejszego Regulaminu nie ulegną zmianie, ale mogą jeszcze zostać wprowadzone drobne poprawki i uzupełnienia formalne i stylistyczne  - pod warunkiem, że nie są niekorzystne dla Konkursowiczów.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Grudnia 23, 2016, 08:52:15 pm
http://www.ogroddoswiadczen.pl/konkurs-czytelniczy-1

01. Zdaniem ekspertów, do czego Golemowi XIV i Zacnej Ani około godziny drugiej w nocy było potrzebne więcej niż zwykle energii?
A. Do osiągnięcia drugiej szybkości psychozoicznej
B. Do uniemożliwienia rezurekcji
C. Do zatarcia śladów
D. Do zainfekowania Federalnej Sieci Komputerowej

02. Na czym nie da się grać muzycznej symfonii?
A. Na marchewce      B. Na durszlaku
C. Na pilocie RTV      D. Na grzebieniu

03. Która z kolęd opisuje istotę kodu genetycznego?
A. Anioł pasterzom mówił      B. Bóg się rodzi      
C. Cicha noc      D. Dzisiaj w Betlejem

04. W którym roku ukazał się po polsku drugi ze znanych wykładów Golema XIV?
A. 1975      B. 1978      C. 1981      D. 1984

05. Czym zamachowcy chcieli zniszczyć Golema XIV za pierwszym razem?
A. Dynamitem      B. Napalmem      
C. Trotylem      D. Semtexem

06. Który prezydent USA jako pierwszy zarządzał USIB-em?
A. Nixon      B. Reagan      C. Bush      D. Carter   

07. Ile ważył Golem XIV?
A. 2644 kg      B. Około 86 ton      
C. Kilka tysięcy ton   D. Kilkadziesiąt tysięcy ton

08. Jaką „dyplomatyczną rangę” zyskali z czasem Creve i Popp?
A. konsul      B. attache      
C. ambasador      D. chargé d'affaires

09. Jaki tytuł nosiła książka, w której pierwszy raz pojawił się Golem XIV?
A. „Doskonała próżnia”      B. „Wielkość urojona”
C. „Golem XIV”      D. „Głos Pana”

10. Kim był Pan  Lem w aspekcie religijnym?
A. Agnostykiem      B. Ateistą      
C. Indyferentykiem      D. Teistą

No to się teraz przyjrzymy Lemolubom, chłe chłe...
R.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Grudnia 23, 2016, 11:21:03 pm
I jeszcze Kąkurs Limerykowy: http://www.ogroddoswiadczen.pl/konkurs-limerykowy

1. Ogłasza się wszem i wobec, że w galaktyce zwanej Drogą Mleczną (kosmiczny GPS: Ramię Oriona, Bąbel Lokalny, gwiazda Słońce, planeta Ziemia) odbędzie się Konkurs na Limeryk związany z człowiekiem Stanisławem Lemem, określanym przez Ziemian jako Wielki Mędrzec i Pisarz.
2. Organizatorem Konkursu jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema (oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie).
3. Konkursowy Limeryk powinien nawiązywać – najogólniej – do Stanisława Lema, lecz organizatorzy zachęcają Twórców, aby ich Limeryki odnosiły się preferencyjnie do konkretnych dzieł Mistrza (33 kanoniczne pozycje), a jeszcze lepiej do ich konkretnych bohaterów.
4. Konkursowy Limeryk musi spełniać podstawowe warunki dla tego typu wierszyka (podane na przykład w wikipedycznym haśle „limeryk”). Jako zaprawę, organizatorzy uprzejmie polecają lekturę naszych limerycznych mistrzów, na przykład ten spis: www.limeryki.pl. Prócz tego konkursowy Limeryk musi spełniać warunki podane w punkcie 12 niniejszego Regulaminu.
5. Jedna osoba może nadesłać najwyżej trzy Limeryki.
6. Limeryki nadsyłać należy przez internet między Wigilią 2016 a 30 czerwca 2017 pod adresem biuro@ogroddoswiadczen.pl, podając imię i nazwisko uczestnika Konkursu oraz nazwę jego miejscowości zamieszkania (np. Katarzyna Jabłońska, Nidzica); poza Polską również nazwę kraju (np. Jan Adam II, Vaduz, Liechtenstein).
7. Informacje o liczbie nadesłanych Limeryków oraz nazwiska ich autorów i nazwy ich miejscowości zamieszkania będą sukcesywnie umieszczane na stronie internetowej www.ogroddoswiadczen.pl.
8. Demokratyczną większością głosów wyniki Konkursu Literackiego ustali suwerennie i arytmetycznie (wedle własnej wiedzy, fantazji, gustów i upodobań) Wysokie Jury, którego skład kompletujemy i podamy niebawem.
9. Nagrody i wyróżnienia dostanie te dziesięć Limeryków, które otrzymały najwięcej głosów.
Wyniki Konkursu i nagrodzone Limeryki zostaną opublikowane na stronie internetowej www.ogroddoswiadczen.pl do końca sierpnia 2017.
10. Nagrody „się ustalają” – szukamy sponsorów :-)
11. Istotne postanowienia niniejszego Regulaminu nie ulegną zmianie, ale mogą jeszcze zostać wprowadzone drobne poprawki i uzupełnienia formalne i stylistyczne – pod warunkiem, że nie są niekorzystne dla Konkursowiczów.
12. Wymagania dodatkowe: wersy I, II i III muszą mieć po 10 sylab, wersy zaś III i IV – po 7 sylab.

Poniżej dwa wzorcowe przykłady autorstwa – kolejno – pani Ireny Gerus-Piaseckiej z Wrocławia i pana Artura Kozłowskiego z Ząbkowic Śląskich:

Wylądował raz Pirx na Edenie,
dosyć twarde miał tam przyziemienie.
Jaka tego przyczyna?
Silnik made in China
i do tego kupiony w przecenie.

Ijon Tichy, gdy był na Regisie,
chciał spróbować sepulek w kumysie
ale mieli, niestety,
tylko z kurdla filety.
Ta obstrukcja do dzisiaj mu śni się.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Grudnia 25, 2016, 10:38:19 am
Kju, na ile pytań odpowiedziałeś BEZ wspomagania się internatem/ebukiem? Tylko mów prawdę!!!
R.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Q w Grudnia 25, 2016, 10:51:12 am
Pytanie jest tendencyjne, tj. niemożliwe do udzielenia sensownej odpowiedzi, bo - aby sprawdzić swoje odpowiedzi - musiałbym sięgnąć do w/w wspomagaczy ;).
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Grudnia 25, 2016, 01:59:50 pm
1. No co Ty gadasz? Miliony Lemolubów na całym świecie biorą do jednej ręki kartkę z pytaniami, do drugiej własną pamięć, do trzeciej zaś - w razie potrzeby - papierową książkę, i odpowiadają. Gdzie tu tendencyjność w pytaniu?
2. Gdy odpowiesz, to JA (autor kwestii) Ci powiem, czy odpowiedziałeś poprawnie. Najpierw odpowiedź, potem stopień!
2. Tendencyjny, to jest Kąkurs Limerykowy, ze względu na 12 punkt regulaminu.
R.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: maziek w Grudnia 25, 2016, 05:20:28 pm
Znam odpowiedź jedynie na pytanie 10. W kwestii pozostałych nie mam ZIELONEGO pojęcia.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Grudnia 25, 2016, 06:50:41 pm
Kochany Przyjacielu, wydaje mi się, że nie masz wielkich konkursowych szans, przynajmniej na pierwszą nagrodę...
Staszek
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Grudnia 31, 2016, 07:40:06 pm
Pan Predoktor Tzok de Swarzędz przysłał mi widok z takim opisem:

Przesyłam zdjęcia dwóch poznańskich superkomputerów. Ten podpisany SGI wykonuje 2 TFlops (2 x 10 do potęgi 12 operacji na sekundę) i jest już nieco "słaby", ale wciąż ciekawy bo wszystkim tym zarządza jeden system operacyjny. A ten drugi superkomputer to Orzeł, obecnie znajduje się na 80 pozycji w rankingu najmocniejszych maszyn obliczeniowych na świecie z mocą 1,4 PFlops (1,4 x 10 do potęgi 15 operacji na sekundę). Ma on już inna architekturę i wewnątrz niego pracuje kilkaset systemów operacyjnych, ale połączonych siecią z mikrosekundowymi opóźnieniami, więc wciąż traktowane jest to jako jedna maszyna.
Pomyślałem, że zaciekawi Cię opis i zdjęcia. Zawsze jak o tym myślę to kojarzy mi się GOLEM.


Widok mam w jotpegu, dwa pliki.
R.

Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Stycznia 17, 2017, 04:47:56 pm
http://www.rp.pl/W-sieci-opinii/170119259-Lem-Golem-Lemoniada.html
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Lutego 01, 2017, 10:49:24 am
http://www.ogroddoswiadczen.pl/konkurs-czytelniczy-1

SERIA DRUGA – 1 LUTEGO

11. W którym roku ukazało się pierwsze wydanie „Wielkości urojonej”?
A. 1968        B. 1973         C. 1978          D. 1983

12. O kim mówił św. Paweł w liście do Koryntian (1 Kor, 13), gdy wspominał „miedź brzęczącą i cymbał brzmiący”?
A. O ludziach prawdomównych         B. O Panu Bogu             C. O Golemie XIV             D. O kłamcach

13. Kim jest uczestnik Lemoniady udzielający odpowiedzi na to pytanie?
A. Przekazem           B. Przekaźnikiem            C. Ustrojem              D. Kodem

14. Kto napisał „literacką” przedmowę do „Golema XIV”?
A. Jarzębski            B. Popp              C. Kandel             D. Creve

15. Ile teoretycznie możliwych różnych przyszłości dla człowieka wymienił Golem XIV w „Wykładzie inauguracyjnym”?
A. Dwie           B. Trzy          C. Cztery             D. Pięć

16. Co jest najlepszą gwarancją pokoju?
A. Powszechne rozbrojenie
B. Równowaga sił
C. Absolutna dominacja jednego państwa w każdej dziedzinie
D. Groźba zagłady całej ludzkości

17. Ile tysięcy razy szybciej od człowieka myśli Golem XIV?
A. 1         B. 10           C. 100           D. 1000

18. Kto kogo pytał: Czy polifakultatywne audytorium z „Golema” istotnie ewokowało taki model?
A. Fijałkowski Lema?          B. Bereś Lema            C. Jarzębski Lema            D. Lem Lema

19. W którym roku Golem został doradcą Białego Domu?
A. 2019          B. 2020             C. 2021               D. 2022

20. Który komputer przestał się odzywać do konstruktorów?
A. Gilgamesh              B. Ajax             C. Honnest Annie              D.Supermaster

Uprasza się o NIEPODAWANIE odpowiedzi na Forum :-)
R.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Lutego 14, 2017, 11:58:52 am
Dostojni Państwo, przymierzam się do sporządzenia i wydania broszurki z treścią siedmiu dotychczasowych Lemoniad (Bajki + Cyberiada, Arcywizja, Głos Pana, Kongres, Dzienniki, Katar, Golem), w związku z czym uprzejmie zapraszam życzliwych Forumowiczów do nadsyłania wszelkich, nawet drobnych, krytycznych edytorskich uwag i pomysłów, na Forum i na priva (PM + mejl), także telefonicznie i telepatycznie!
sługa nieustający i zgórny wdzięcznik :-)
R.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Marca 02, 2017, 01:28:53 pm
http://www.ogroddoswiadczen.pl/konkurs-czytelniczy-1

SERIA TRZECIA - 1 MARCA

21. Ile milionów znaków (mniej więcej) liczy stenogram wszystkich rozmów z Golemem XIV – przy orientacyjnym założeniu, że na jednej stronie formatu in quarto mieszczą się dwa tysiące znaków?
A. Jeden      B. Kilka      
C. Kilkanaście      D. Kilkadziesiąt

22. Które wydawnictwo wydało pierwszy raz „Wielkość urojoną”?
A. Wydawnictwo Literackie      B. Książka i Wiedza
C. Państwowy Instytut Wydawniczy      D. Czytelnik

23. Jaką funkcję pełnił Golem podczas kryzysu patagońskiego?
A. Szefa sztabu generalnego      B. Dowódcy marynarki
C. Dowódcy wojsk lotniczych      D. Wiceprezydenta   

24. Czym jest kod genetyczny?
A. Białkiem      B. Kwasem      C. Regułą      C. Zasadą

25. Jak pisał Pan Lem o Golemie?
A. Pięknie      B. Brzydko      C. Mądrze      D. Głupio

26. Co głównie interesowało Golema XIV w człowieku?
A. Budowa mózgu      B. Podobieństwa międzyosobnicze   
C. Wielotysiącletnia kultura      D. Różnice międzyosobnicze

27. Jak nazywali się zamachowcy-terroryści?
A. hurysi      B. husarze      C. hugenoci    D. husyci

28. Ile miliardów dolarów wydały w sumie USA na budowę „zespołu świetlnych filozofów”?
A. Prawie sto      B. Prawie dwieście      
C. Prawie trzysta      D. Prawie czterysta   
   
29. Dlaczego po „odejściu” Golema XIV i Zacnej Ani nie próbowano zbudować od nowa tych (takich)  komputerów?
A. Ze względu na koszty      B. Nikt nie umiał
C. Zakaz ONZ      D. Nie wiadomo

30. Istotą której płci jest Golem XIV?
A. Męskiej      B. Żeńskiej
C. Istotą bezpłciową      D. Nie wiadomo
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Kwietnia 03, 2017, 06:45:30 pm
http://www.ogroddoswiadczen.pl/konkurs-czytelniczy-1

SERIA CZWARTA - 1 kwietnia

31. Czyją robotę dokończył Golem XIV?
A. Kopernika      B. Newtona      
C. Darwina      D. Einsteina

32. W nakładzie ilu egzemplarzy ukazało się pierwsze wydanie „Wielkości urojonej”?
A.  300      B. 3 000      C. 30 000      D. 300 000

33. Które ludzkie uzdolnienia budziły ciekawość Golema XIV?
A. Matematyczne      B. Przyrodnicze
C. Humanistyczne      D. Interdyscyplinarne

34. Ile razy szybciej od człowieka mógłby wypowiadać się Golem XIV?
A. 400      B. 4 000      C. 40 000      D. 400 000

35. Kiedy wybuchła pierwsza historyczna bomba atomowa?
A. Zaraz po wschodzie słońca      B. W samo południe      
C. W nocy      D. Nie wiadomo

36. W którym „literackim” roku ukazało się pierwsze wydanie „Golema XIV”?
A. 2029      B. 2035      C. 2041      D.2047

37. Jaką wysokość (mniej więcej) ma gmach z Golemem XIV?
A. 30 m      B. 60 m      C. 90 m      D. 120 m

38. Jak zareagowała ludzkość na pojawienie się i odejście Golema XIV i Zacnej Ani?
A. Międzynarodowym zakazem budowy „myślących maszyn”
B. Gwałtownym rozwojem nowych technologii
C. Nagłą zintensyfikowaną eksploracją kosmosu
D. Kompletnym przemilczeniem tych wydarzeń

39. Jak pan Lem w 1973 roku proroczo nazwał amerykański internet?
A. Federalną Siecią      B. Netem
C. Interkompem      D. Pajęczyną Informacyjną

40. Czy Golem XIV został rozebrany (zdemontowany)?
A. Tak      B. Nie      
C. Częściowo tak, częściowo nie      D. Nie wiadomo

Uprasza się o niepodawanie odpowiedzi na Forum
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Maja 01, 2017, 01:44:32 pm
http://www.ogroddoswiadczen.pl/konkurs-czytelniczy-1

Seria piąta - 1 maja

41. Która cecha jest wspólna dla człowieka i Golema XIV?
A. Miłość      B. Agresja   
C. Ciekawość      D. Nie ma takiej

42. Kto załatwił husytów?
A. CIA      B. Golem XIV      C. FBI      D. Zacna Ania

43. Kiedy dr Popp ostatni raz odwiedził siedzibę Golema XIV?
A. Wiosną      B. Latem      C. Jesienią      D. Zimą

44. Ile jest rodzajów (typów) rozumu?
A. Jeden      B. Dwa      C. Trzy      D. Wiele

45. Gdyby rozmowy (sesje) uczonych z Golemem XIV odbywałby się w MIT ze stałą częstością, to mniej więcej ile czasu upływałoby między jedną sesją a drugą?
A. Dwa tygodnie      B. Miesiąc      
C. Dwa miesiące      D. Cztery miesiące

46. Jak Golem nazywał współczesną mu epokę człowieka?
A. Neolitem 2.0      B. Piątorzędem
C. Komputerozoikiem      D. Kosmolitem

47. Jakie jest główne kryterium Rozumu?
A. Może kwestionować własne prawa i zasady
B. Może narzucić innym swoją wolę
C. Musi mieć IQ przynajmniej = 100
A. Musi być produktem miliardoletniej ewolucji

48. Za co Golem XIV uważał osobowość człowieka?
A. za wadę      B. za zaletę      
C. za cechę neutralną      D. nie wiadomo

49. Czym posługuje się anioł jako argumentem?
A. Logiką      B. Miłością      C. Mieczem      D. Nagrodą

50. Kiedy człowiek, przypuszczającym zdaniem Golema, przestanie być niewolnikiem genetycznego kodu?
A. Nigdy      B. Kiedyś w obecnym (trzecim) tysiącleciu      
C. Do roku 2126      D. Do roku 2076

Uprasza się o niepodawanie odpowiedzi na Forum

Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Maja 27, 2017, 05:19:43 pm
Ze sto dni temu prosiłem o wsparcie

https://forum.lem.pl/index.php?topic=1525.msg67879#msg67879

lecz żadnego odzewu nie było. Wobec tego dzisiejsza prośba jest taka: zarysowany projekt tomiku zaczyna nabierać ciała, i pojawił się pomysł, żeby kwizy towarzyszące siedmiu dziełom Mistrza (przerobionym już Lemoniadowo) opatrzyć siedmioma jako tako symbolicznymi/adekwatnymi rysunkami a propos typu Kreska Mleczki.

Mleczko Mleczką, lecz nawet tego genialnego człowieka trudno skłonić do lektury siedmiu nieznanych książek, zwłaszcza za marne (zapewne) honorarium od Ogrodu Doświadczeń. Więc muszę sam zasugerować Panu/i Artyście/stce jakieś pomysły, i w tej sprawie uprzejmie proszę Miłujących Mistrza P.T. Forumowiczów (zwłaszcza Milczących Obserwatorów...) o twórczą bezcenną ideową pomoc do końca maja albo później :-)
R.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Maja 31, 2017, 06:52:34 pm
Najnowszy pomysł jest taki, aby rysunki nawiązywały wprost do tytułów lub do ich parafraz  („Bajki robotów” i „Cyberiada”, „Wizja lokalna”, „Głos Pana”, „Kongres futurologiczny”, „Dzienniki gwiazdowe”, „Katar” "Golem XIV"). Na przykład szczepienia ochronne ("Katar"), Sala Kongresowa wraz z PKiN na Srebrnym Globie niczym Twardowski ("Kongres futurolo"), stroboskopowe 14 Lemów ("Go! Lem!") startujących na bieżni obok siebie ("Golem XIV"), Bóg Ojciec z Trójkątem nad głową i mikrofonem albo tubą (jutubą?) w dłoni... A jak rysunkowo streścić/oddać "Wizję", "Bajki", "Dzienniki"?   
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Q w Czerwca 01, 2017, 01:26:38 am
A jak rysunkowo streścić/oddać "Wizję", "Bajki", "Dzienniki"?

"Wizję..."? Pewnie odwołując się do policyjnej genezy tego terminu (przy czym podejrzany w kajdankach może być człakiem).
"Bajki..."? Za punkt wyjścia biorąc obrazek zawarty w tytule innego tomiku SF - "Babcia - robot przy kominku" (Kuczyńskiego), mianowicie.
"Dzienniki..."? Może widoczny w okienku gnającej przez kosmos rakiety Tichy spisujący coś gęsim piórem w wielkiej księdze?

Edit:
Z "Dziennikami..." dobrze kombinował p. Przemek Dębowski (http://www.dwutygodnik.com/artykul/5317-projekt-ksiazka-projektant.html):
(http://www.film.gildia.pl/_n_/literatura/tworcy/stanislaw_lem/dzienniki-gwiazdowe/okladka-600.jpg)
::)
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Czerwca 01, 2017, 10:06:31 pm
Genialny (tak absolutnie serio uważam) Mleczko odpisał (złośliwie, choć słusznie), że mnie (i wydawców) nie stać na niego, więc zwracam się z apelem do Milczącego Kosmosu Lemolubnych Obserwatorów: może ktoś ma jaki taki prywatny talent graficzny i zechciałby pochylić się nad koncepcją siedmiu rysuneczków tytułowych "wprost"?
R.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: liv w Czerwca 02, 2017, 07:14:48 pm
Hehe, może coś wybierzesz, jakiś element - już tu było dawno temu. Autor lat coś 12, umiarkowaniegenialny.
A, mam jeszcze animowany filmik.
Stać cię, bo za darmo...chyba :)
(http://i611.photobucket.com/albums/tt197/Liv62/Kryonia.jpg)
(http://i611.photobucket.com/albums/tt197/Liv62/bajkirobotw.jpg)

Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Czerwca 02, 2017, 08:20:17 pm
Bardzo ciekawe, dzięki :-)
Ale jak znaleźć Twórcę?
R.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Czerwca 06, 2017, 10:30:19 am

http://www.ogroddoswiadczen.pl/konkurs-czytelniczy-1

SERIA SZÓSTA - 1 czerwca

51. Ile komputerów „klasy Golema” zbudowano po Golemie XIV i Zacnej Ani?
A. Jeden      B. Dwa      C. Trzy      D. Żadnego

52. W czyim stylu Golem XIV pierwotnie polemizował z ludźmi?
A. Machiavellego      B. lorda Russela
C. lorda Poppera      D. Sokratesa

53. W ilu językach automaty informowały turystów zwiedzających siedzibę Golema XIV?
A. Czterech      B. Sześciu      C. Ośmiu      D. Dziesięciu

54. Jaką metodą zamachowcy-terroryści chcieli zniszczyć Golema XIV za drugim razem?
A. Trucizną      B. Eksplozją      
C. Szantażem      D. Odcięciem zasilania

55. Z ilu punktów widzenia Golem opisywał ludzi w swym pierwszym wykładzie?
A. Jednego      B. Dwóch      C. Trzech      D. Czterech

56. Jaka odległość (mniej więcej) dzieli Pentagon od MIT?
A. 1 km      B. 10 km      C. 100 km      D. 1000 km

57. Do kogo upodabnia się wieloryb przepuszczony przez ucho igielne?
A. Do pchły      B. Do pantofelka
C. Do ziarna słonecznika      D. Do pestki szarej renety

58. Według Golema XIV, ile jest prawdziwych (jedynie słusznych) kultur człowieka?
A. Zero      B. Jedna      C. Dwie      D. Trzy

59. Do jakiego zjawiska porównał dr Popp odejście Golema XIV?
A. Do wyparowania jeziora      B. Do zachodu słońca
C. Do zamilknięcia ptaków      D. Do zerwania zaręczyn

60. Osoba rozumna tak ma się do Rozumu jak:
A. Dziecko do starca
B. Bałtyk do wody
C. Mrówka do słonia
D. Koło do kuli
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Lipca 19, 2017, 11:13:26 pm
Uprzejmie informuję P. T. Zainteresowanych, że JURY tegorocznej Lemoniady w kategorii limerykowej ukształtowało się następująco:
Cytuj
Demokratyczną większością głosów wyniki Konkursu Literackiego ustali suwerennie i arytmetycznie (wedle własnej wiedzy, fantazji, gustów i upodobań) Wysokie Jury, do którego życzliwie zgodzili się wejść sławni profesorowie-poloniści Jerzy Bralczyk i Jan Miodek, pisarze i krytycy SF panowie Marek Oramus i Maciej Parowski, dwoje anonimowych internautów - Olkapolka i Maziek - z Forum Pana Lema, słynny Mistrz Mowy Polskiej pan redaktor Tadeusz Sznuk oraz wybitna ekspertka limerykowa pani docent Maria Tarnogórska. Towarzyszyć im będzie jury Konkursu Czytelniczego tegorocznej Lemoniady. Czekamy jeszcze na decyzję pana profesora Jacka Balucha.

R.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Sierpnia 25, 2017, 11:14:04 am
Kontynuując, uprzejmie podaję do wiadomości Tych Samych Lemolubów, że jury zdecydowało o wynikach konkursu limerykowego: http://www.ogroddoswiadczen.pl/konkurs-limerykowy. Piękne i cenne (!) książkowe nagrody ufundowały zaś wydawnictwa "Prószyński Media", "Wydawnictwo Literackie", "PWN" oraz "Czarne".
Korzystając z okazji, serdecznie zapraszam wszystkich na finał VII Lemoniady, który rozpocznie  się w krakowskim Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema dwa dni przed IVC urodzinami Mistrza, czyli w niedzielę 10 września 2017 o godzinie 12:00. Potem, na Salwatorze, zapalimy znicz i zostawimy czekoladkę :-)

R.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Września 08, 2017, 01:15:27 pm
Uprzejmie przypominam Zainteresowanym, że TO już pojutrze :-)

R.
Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Września 11, 2017, 02:34:50 pm
Finał

Dobrze – cztery punkty, źle – minus cztery punkty, brak – zero punktów. Można było zatem zdobyć teoretycznie od plus 80 do minus 80 punktów.


1. Ile rodzeństwa miał Stanisław Lem?
A. Troje      B. Dwoje      C. Jedno      D. Był jedynakiem

02. Im duch większy Rozumem, tym ile w nim Osoby?
A. Więcej      B. Tyle samo      C. Mniej      D. Nie wiadomo

03. W którym mieście urodził się Stanisław Lem?
A. W Stanisławowie      B. W Krakowie      
C. W Zakopanem      D. We Lwowie

04. Jakie zjawisko ludzkiego gatunku Golem uważał za najciekawsze?
A. Geniusz      B. Religijność   C. Uczuciowość      D. Moralność

05. W którym państwie – formalnie rzecz biorąc – urodził się Stanisław Lem?
A. W ZSRR      B. Na Ukrainie      
C. W Polsce   D. W Niemczech

06. Co najlepiej usuwa konfuzję umysłową?
A. użycie wyszalni      B. główna wygrana w lotto
C. udany seks      D. lepsza wiedza

07. Ile lat temu urodził się Stanisław Lem?
A. 96      B. 97      C. 98      D. 99

08. Jaką (mniej więcej) maksymalną moc elektryczną mógł pobierać Golem?
A. 1 kW      B. 10 kW      C. 100 kW      D. 1 MW

09. W którym roku zmarł Stanisław Lem?
A. 2005      B. 2006      C. 2007      D. 2008

10. Co jest pierwszym obowiązkiem Rozumu?
A. Kontakt z innymi Rozumami      B. Ciekawość świata      
C. Nieufność wobec siebie      D. Pomoc potrzebującym      

11. W którym mieście znajduje się grób Stanisława Lema?
A. W Warszawie      B. We Lwowie
C. W Krakowie      D. W Zakopanem

12. Nie pracuje dobrze ten, kto z zamiarem sporządzenia łopaty wykonuje:
A. widelec      B. komputer      C. łyżkę      D. rakietę

13. Jak miała na imię żona Stanisława Lema?
A. Anna      B. Jadwiga
C. Helena      D. Barbara

14. Zdaniem Golema, ewolucja biologiczna od ameby wychodzi, a w człowieka lub w kogo trafia?
A. w osę      B. w tasiemca      C. w rekina      D. w małpiatkę

15. Jak ma na imię syn Stanisława Lema?
A. Antoni      B. Stanisław      C. Tomasz      D. Herman

16. Z ilu odrębnych części składa się napisana przez Stanisława Lema książka „Golem XIV”?
A. 6      B. 7      C. 8      D. 9

17. Ile lat skończy syn Stanisława Lema w 2018 roku?
A. 45      B. 50      C. 55      D. 60

18. Z iloma naraz odrębnymi odbiorcami (grupami, środowiskami, maszynami) mógł być połączony Golem?
A. 9      B. 90      C. 900      D. 9 000

19. Jak nazywa się wieloletni sekretarz Stanisława Lema?
A. Jerzy Jarzębski      B. Michał Rusinek      
C. Stanisław Bereś      D. Wojciech Zemek

20. Według Golema, komu ludzie są cieleśnie równi?
A. świniom      B. owcom      C. koniom      D. krowom


Tytuł: Odp: Lemoniada 2017
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Września 13, 2017, 02:08:37 pm
Zwycięzcą tegorocznej Lemoniady (6 comiesięcznych etapów + finał) został pan Bogusław Kłoda (Kraków), wyprzedzając pana Piotra Kryszkiewicza (Milicz), panią Kingę Jastak (Kraków) i panią Zofię Mielcarek (Szczecin). W konkursie wystartowało trzynaście osób (Boże Narodzenie 2016), a w niedzielnym finale w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema (10 września 2017) wzięło ostatecznie udział osób osiem. W odróżnieniu od poprzednich finałów, walka trwała niemal do ostatniej regulaminowej minuty, a o kolejności na podium zadecydowało zaledwie parę punktów (przy poziomie około 170).
Oto pełna lista finalistów:

1 Bogusław Kłoda - Kraków

2 Piotr Kryszkiewicz - Milicz

3 Kinga Jastak - Kraków

4 Zofia Mielcarek - Szczecin

5 Maciej Strzeboński - Kraków

6 Iwo Strzeboński - Kraków

7 Magdalena Janas - Kraków

8 Aleksander Tomczak - Kraków

Niczego Krakowianom nie ujmując, trzeba bardzo kochać Mistrza, żeby wlec się 341 km (Milicz) albo prawie 700 km (Szczecin) tylko po to, by odpowiedzieć na dwadzieścia powyższych pytań...

Pan Kłoda zdobył wiadomą przechodnią statuetkę i dostał w nagrodę piękny teleskop astronomiczny (funda krakowskiego Muzeum Inżynierii Miejskiej). Pan Kryszkiewicz zabrał ze sobą 33 dzieła Lema (kolekcja "GW"). Pozostali zawodnicy otrzymali fantastycznie ciekawe (i złotówkowo cenne!) książki, ofiarowane przez sławne oficyny "Prószyński-Media", "Wydawnictwo Literackie", PWN oraz "Czarne". Wszyscy zostali obdarowani także ogromnymi tabliczkami wedlowskiej czekolady, a na koniec pojechaliśmy na grób Mistrza i zapaliliśmy serdeczne purpurowe światełka :-)

R.