Autor Wątek: Przyczyny katastrofy  (Przeczytany 520002 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #135 dnia: Maja 28, 2010, 08:41:10 am »
Kiedyś czytałem poważny art. w prasie popularnonaukowej o wypadkach, które zaszły choć nie powinny, bez udziału przypadku a tylko z powodu natury ludzkiej. Utkwiły mi w pamięci dwa: jeden dotyczył samolotu, który rozbił się pod lotniskiem, ponieważ z powodu lekkiej mgły (która jednak nie była przeszkodą wykluczająca lądowanie) pilot postanowił krążyć wokół lotniska, wiedząc z komunikatów meteo, że mgła będzie zanikać. Krążyli tak długo, aż im skończyło się paliwo.

Drugi tyczył wycięcia zdrowej nerki pacjentowi, mimo, że reszta personelu zwracała delikatnie uwagę operatorowi, że to ta druga jest do usunięcia.

Było jeszcze o dyspozytorach siłowni jądrowych. Szybko okazało się, że jeden facet pośród tych wielkich ekranów traci czujność i nie zauważa czerwonych lampek. Dali mu więc drugiego, żeby uważał, żeby on uważał. Niestety po pewnym czasie ten drugi przestawał uważać na tego pierwszego. Dali więc trzeciego...

Coś takiego jest w człowieku, że popełnia głupie błędy i w dodatku jak jest w towarzystwie - to popełnia je zbiorowo.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #136 dnia: Maja 28, 2010, 08:52:54 pm »
Hasło wikipedyczne, którym bardzo się nasładzają się teraz rodzimi spiskomaniacy:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_mozambickiego_Tu-134_w_RPA
Wersja anglojęzyczna jest obszerniejsza:
http://en.wikipedia.org/wiki/1986_Mozambican_Tupolev_Tu-134_crash
(Zabawne jest resztą wyjaśnianie jednej niepewnej sprawy - drugą.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #137 dnia: Maja 30, 2010, 08:59:54 pm »
Pejzaż (horyzontalny) z upadkiem Ikara w/g Breugla
http://www.flickr.com/photos/digitalglobe-imagery/4515204703/sizes/o/
Niestety, nie mam dobrego monitora.
http://www.bibula.com/?p=22203
Ale, za to, w poniedziałek, dostaniemy pewnie setki kserówek.
« Ostatnia zmiana: Maja 30, 2010, 10:38:04 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #138 dnia: Czerwca 01, 2010, 07:40:06 pm »
Jednak czego to ludzie nie wymyślą. Niedawno ktoś twierdził, że na końcu nagrania z czarnych skrzynek słuchać było dwukrotne przejmujące "Jezu!" - tym czasem słychać dwukrotne "!aaawruk".
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #139 dnia: Czerwca 01, 2010, 08:06:18 pm »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #140 dnia: Czerwca 01, 2010, 09:24:11 pm »
[1 czerwca 2010] Od ponad miesiąca nie pisnąłem na blogu ani słowa na temat smoleńskiej katastrofy, każdy może sprawdzić:
http://remuszko.blog.netbird.pl/2010/04/27/brzytwa-ockhama
lecz teraz, sześć godzin po opublikowaniu stenogramu z czarnych skrzynek, pragnę podpowiedzieć nagle zamilkłym zwolennikom teorii zamachu (spisek Putina, tajna akcja KGB/FSB, bomba, impuls elektromagnetyczny itp., itd.) proste rozwiązanie: ten zapis został perfidnie sfałszowany!
Ludzi rozumnych i dobrych nadal pozdrawiam serdecznie i z respektem :-)
Stanisław Remuszko
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #141 dnia: Czerwca 01, 2010, 10:47:49 pm »
Cytuj
ten zapis został perfidnie sfałszowany!
Dlaczego perfidnie? - normalnie. :)
Zresztą jaki zapis. To stenogram. Z zapisu jest - kopia.
Z tego co w TV słyszałem.
Spora część słów niezrozumiała, pod koniec tylko awruki słychać, ale przecież widać jak na dłoni, że prawie do końca idą po ścieżce (w/g NGB) prowadzącej do lotniska. Tylko ona prowadzi  w las.
Media na TAWSie się skupiły, że piloci głusi. Tyle, że on wrzeszczał jak zwykle przy lądowaniu na lotnisku, którego nie ma w bazie danych.
A kontroler nic, zawijał sreberka.
Jak spadli, się obudził i kazał się wznosić. :)
A pytającym po wypadku dziennikarzom, powiedział, że odlecieli.
Ale może to normalne, pilotem nie jestem.
Tym niemniej odlatuję na tydzionek, więc chwilowo, bez odbioru.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 01, 2010, 10:53:45 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #142 dnia: Czerwca 02, 2010, 12:07:49 am »
Jak liv wróci to liv przeczyta: perfidnie dlatego, że nawet elity uniwersyteckie nie protestują. Proszę pamiętać, że Mosad, CIA i MI5/6 z podziwem szanują KGB właśnie za taką perfidię!!!
S.R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #143 dnia: Czerwca 02, 2010, 12:03:40 pm »
Cóż... Treaz czekamy na perfidnie sfałszowany zapis dźwiękowy.... ;D
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #144 dnia: Czerwca 02, 2010, 12:22:11 pm »
A przede wszystkim na perfidnie sfałszowany zapis przebiegu pracy maszyny (druga skrzynka)!
Mam nadzieję, że w Sejmie ten fałsz zostanie ujawniony i oprotestowany :-)
S.R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

AdamL

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #145 dnia: Czerwca 02, 2010, 01:20:26 pm »
[1 czerwca 2010] ten zapis został perfidnie sfałszowany!

A dlaczego zapis miałby być sfałszowany, jeżeli samolot był niby źle naprowadzony. Z zapisu rozmów jasno wynika, że piloci prawie do końca uważali, że lądują na pasie??

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #147 dnia: Czerwca 07, 2010, 06:33:58 pm »
Znowu anonimowi informatorzy... Nie mam zaufania do takich tekstów.
S.R.
Ze swojej strony polecam natomiast lekturę Pacewicza:
http://wyborcza.pl/1,105743,7974264,Nikt_nie_zawolal__Opamietajcie_sie_.html
o którym to tekście krytycznie napisałem w przypisanych mu komentarzach, zaraz to znajdę, o, tu:
http://forum.gazeta.pl/forum/w,904,112452089,112518189,Stronnosc.html

Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #148 dnia: Czerwca 07, 2010, 07:02:45 pm »
Wyrażę swoje prywatne zdanie. Nie wykluczam ani zaniedbań (nawet karygodnych), ani subtelnych utrudnień ze strony rosyjskiej jako, że standardy w państwie Rosjan są - od lat - takie, jakie są. Nie wykluczam też - równie karygodnych - zaniedbań i nacisku na pilotów ze strony polskiej, bo nasza rzeczywistość też jest jaka jest.

Ba, nie zdziwię się jeśli tragedia, której temat tu maglujemy, okaże się wypadkową poważnych błędow i drobnych świństewek, bo z tego właśnie najczęściej biorą się tragedie.

Póki co jednak nikogo o nic jednoznacznie nie oskarżam, bo - po prostu - nie należy oskarżać nie mając dowodów na poparcie tych oskarżeń.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #149 dnia: Czerwca 07, 2010, 07:15:56 pm »
Brak na razie powiązania stenogramów z parametrami lotu/nastawami przyrządów sterowych ale jedno można w tym stanie wiedzy stwierdzić - katastrofa nie została wywołana jakimś czynnikiem, który zadziałał wcześniej i ustawił ich na straconej pozycji. W każdym punkcie zapisanego ciągu zdarzeń mogli po prostu odlecieć. Nie ma żadnego dymiącego pistoletu, żadnej śrubki, która urwawszy się skazała ich na śmierć i uczyniła ratunek niemożliwym. Kiedy podejmowali decyzję o lądowaniu wbrew standardom - mogli odejść i mogli to zrobić także wówczas, kiedy osiągnęli zakładany, decyzyjny pułap 100m, kiedy taką komendę wydał II pilot na 80 m, mogli przy każdym alarmie TAWS "sink rate", mieli na to jeszcze 30 sekund po alarmie TAWS "terrain ahead, pull-up". Żaden błąd w tym ciągu nie był bezwzględną przyczyną następnego - ani zły plan lotu, ani domniemane zewnętrzne czy wewnętrzne naciski, ani zła decyzja o lądowaniu, ani później żadne kolejne przekroczenie kolejnej bariery. Nie byli w spirali śmierci. Tyle ile popełnili błędów minus jeden ostatni - tyle mieli szans na życie. Do ostatniej chwili mogli się wywinąć.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).