Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1938264 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2595 dnia: Listopada 29, 2009, 01:29:20 pm »
I tu - abstrahując od prawdziwości powyższych tez - nasuwa się kolejne pytanie. Ile takich przekłamań może być w historii innych narodów?

(Np. nasi przodkowie sobie dośpiewali Sarmatów.)

Jaka jest proporcja prawdy do mitów*. Na ile pewne jest wogóle to co wiemy o przeszłości?

ps. cytat z Dukaja, z którym niekoniecznie się zgadzam, ale do myślenia daje ("Lód", oczywiście):

"Możesz być pewien tylko twojego Teraz. Cała reszta - wszystko, co do Teraz przylega, lecz nie mieści się w jego granicach - jest wątpliwa, istnieje tylko jako domysł zbudowany na Teraz, i tylko właśnie o tyle, o ile możesz się tego domyślić.
Tajtelbaum patrzył na mnie już z politowaniem.
- Ty istotnie uważasz, że sądy o przeszłości czynimy prawdziwemi lub fałszywemi - odkrywając ją? I że odbieramy im fałszywość i prawdziwość - zapominając, tracąc wiedzę? Benek!
- Tak przecież się dzieje z sądami o przyszłości, co do tego się zgadzamy, nie?"



* przypomina się, niemal automatycznie, cykl fantasy "Opowieści z Malazańskiej Księgi Poległych" (napisany zresztą przez archeologa), w którym bohaterowie - jak na fantasy przystało - podobnie do tych tolkienowskich podążają za wielkimi przepowiedniami i dają się determinować dziedzictwu przodków, przy czym znaczenie przepowiedni okazuje się wykręcone przez lata, a dziedzictwo to często przekłamania narosłe na przekłamaniach - Tolkien chyba prosił się o taką replikę, ze swoim czarno-bialstwem (sam cykl polecam, jeśli komu nie przeszkadza niechlujstwo stylistyczne i czary-mary; w sumie jest to swoisty kryminał, z tym że za zagadkę robi tu historia świata i zasady tymże światem rządzące, a oklejone jest to niewesołymi refleksjami; jeśli ktoś ma cierpliwość przedziarać przez parę grubych, napisanych kiepskim - nawet jak na standardy SF&F - stylem, tomiszczy i układać kawałki historyczno-ontologicznej łamigłówki, lektura może dostarczyć mu sporej frajdy; TU i TU przemyślenia Dukaja o w/w cyklu)
« Ostatnia zmiana: Lipca 19, 2019, 01:47:53 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil

This user possesses the following skills:

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2597 dnia: Grudnia 11, 2009, 12:08:42 am »
E, no to tylko Ruskie rakietę wystrzelili "Buława" ;) .
Tu więcej: http://www.universetoday.com/2009/12/09/what-was-the-norway-spiral/ .

I fajny, haczący art.: http://tiny.pl/hxk6s
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2599 dnia: Grudnia 11, 2009, 02:05:17 am »
Mydło jakoś.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2600 dnia: Grudnia 11, 2009, 09:22:59 am »
« Ostatnia zmiana: Grudnia 11, 2009, 11:39:11 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2601 dnia: Grudnia 11, 2009, 07:21:58 pm »
Mydło było metaforycznie do tego, że wzdragam się od odzyskiwania czegokolwiek. przemysłowo jeszcze, z ciał. Może sobie stać za tym każda filozofia, jeśli już to rozumiem zgnić i nawieźć glebę, bądź użyźnić ją popiołem... Tak, tak, wiem, osobista decyzja i każdego sprawa, ale jednak wg mnie świadczy to o cywilizacyjnej dewiacji.

A co drugiego toś mnie rzeczywiście pocieszył. Więc pogramy sobie w pchełki? Drugi ruch po X-15 w 1963?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2602 dnia: Grudnia 11, 2009, 08:46:12 pm »
A co drugiego toś mnie rzeczywiście pocieszył. Więc pogramy sobie w pchełki? Drugi ruch po X-15 w 1963?

Nie chodzi o to, że technicznie to żadne cudo. Efekt propagandowy się liczy ;)*.


* pociągnie go za sobą dostępność kosmicznych widoków dla prawie-szarego człowieka...
« Ostatnia zmiana: Grudnia 11, 2009, 09:32:08 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2603 dnia: Grudnia 12, 2009, 09:00:10 pm »
Jakto "tylko" rakietę? Efekt jest niesamowity.

This user possesses the following skills:

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2604 dnia: Grudnia 13, 2009, 05:35:26 pm »
Cytuj
Drugi ruch po X-15 w 1963?
Niech no zgadnę. Może X ???.....16? ;D
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2605 dnia: Grudnia 14, 2009, 06:43:28 pm »
;)

Cóś dla dzi...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2606 dnia: Grudnia 14, 2009, 07:10:18 pm »
Cytuj
Za co kochamy google? (zwlaszcza dzi Smiley )
Wejdzcie na www.maps.google.com, znajdzcie trase samochodowa z San Francisco do Tokio i sprawdzcie punkty 13 i 29 we wskazowkach.
Cheesy
To wiele wyjaśnia, a szczególnie posta Evangelosa w Tabula Rasa, którego zacytowałem powyżej.
 :D
Widać, był to efekt udanego eksperymentu. Kwantowy mózg, wybierał środki komunikacji na ka (jak kajak).
« Ostatnia zmiana: Grudnia 14, 2009, 07:13:43 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2607 dnia: Grudnia 14, 2009, 07:14:48 pm »
;)

Cóś dla dzi...
Wybitnie ciekawe, dzięki :)

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2608 dnia: Grudnia 14, 2009, 10:37:27 pm »
Stanowczo nie tylko dla dzi jest to ciekawe ;).

(Ale bym się zdziwił, gdyby się scenariusz z "Trudnych pytań" Iana Watsona spełnił ;D.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2609 dnia: Grudnia 16, 2009, 08:12:46 pm »
Niech no zgadnę. Może X ???.....16? ;D
Parę numerków jednak przeskoczyli ;)

&feature=related
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).