Autor Wątek: Ja, Remuszko :-)  (Przeczytany 447508 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #600 dnia: Sierpnia 02, 2018, 09:46:35 pm »
Jest taki gościu, profesjonalny kumpel maźka (prawie 80-letni architekt Marek Budzyński* - wpisz w gugle), i ja myślę, że on powinien przeczołgać się (przez pełzanie) na kolanach z Ursynowa na Ciemnogrodzką z podziękowaniami dla Rezydenta tej ulicy.
Mam sto lat i nigdy w życiu nie widziałem, żeby jakiś budynek pokazywano od roku albo dłużej we wszystkich programach TV codziennie i na okrągło tak często, jak jedno z dzieł tego gościa. Czyli Sąd Najwyższy. 
Maziasty, Ty zaprojektuj i zrealizuj cóś podobnego. Przy Twych talentach i pracowitości - jak splunąć :-)

R.

pjes: *przypominam, że - za moją sugestią - pan profesor MB zaprosił Cię PISEMNIE do swej pracowni na rozmowę i lunch już parę lat temu. Ale wzgardziłeś...

   
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 02, 2018, 10:06:17 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #601 dnia: Sierpnia 06, 2018, 11:38:06 am »
Dziś przypada rocznica zrzucenia bomby na Hiroszimę, co tak opisuje wiki:

Cytuj
Bomba wybuchła z 248 dB hukiem o godzinie 8:16:02 na wysokości 580 m z siłą około 15 kiloton trotylu, zabijając natychmiast 78 100 mieszkańców i ciężko raniąc 37 424. Za zaginione uznano 13 983 osoby.

Rozumiem, że zaginione osoby dosłownie wyparowały.

1. Czy tę bombę (dwa dni potem Nagasaki) należało zrzucać?

Prof. W Sadurski pisze dziś, że w Polsce obowiązuje "zasada prymatu prawa europejskiego":

Cytuj
Wtedy wypowiedziana zostanie przez rząd polski zasada prymatu prawa europejskiego, czyli podważona zostanie jedna z reguł naszego członkostwa w UE. Polska stanie się państwem mającym status unijnego złoczyńcy, a polexit stanie się scenariuszem całkowicie realnym.

2. Czy w Polsce obowiązuje zasada prymatu prawa europejskiego?

Słyszałem w szkole, że prąd zmienny przerabia się na stały za pomocą prostownika.

3. Czy można prąd stały przerobić na prąd zmienny?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #602 dnia: Sierpnia 06, 2018, 12:25:01 pm »
Rozumiem, że zaginione osoby dosłownie wyparowały.
Raczej nie. Za zaginione uznano wszystkie ofiary, których nie udało się zidentyfikować, a tych z racji drewnianej zabudowy, którą rozniosła fala uderzeniowa a następnie spopieliła wtórna burza ogniowa było bardzo dużo.

PS w ogóle to wyparowywanie ludzi uważa się za mit. Fotografie pokazujące cienie nie są dowodem, że dana osoba wyparowała. Jeśli wyparowałaby osoba na tle tynku czy kamienia to i tynk lub kamień byłby co najmniej nadtopiony. Taka osoba prawdopodobnie upadła z miejsca, w którym stała czy siedziała, mogła później ewentualnie spłonąć w "konwencjonalnym" pożarze, jaki wybuchł, ale nie wyparowała. Wybuch jądrowy powoduje powstanie wielkiego komina wstępującego i pożar na powierzchni ziemi przybiera postać burzy ogniowej, pali się wszystko na raz - tak jak po konwencjonalnych bombardowaniach Hamburga itp. Niemcy donosili o ludziach całkowicie spopielonych, którzy po dotknięciu rozsypywali się w proch.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 06, 2018, 12:34:06 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #603 dnia: Sierpnia 07, 2018, 10:35:31 am »
Każdy, kto miłuje Mistrza, powinien starannie choć raz przeczytać fenomenalnie ciekawy tekst pana profesora Tadeusza Piotrowskiego, do którego link podał nasz Wielki i Bezcenny Lemolog:

http://quart.uni.wroc.pl/archiwum/2015/37/pelne/quart3738_Lem_17_Piotrowski.pdf

Ja przeczytałem już dwa razy, i będę do tej lektury wracał.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #604 dnia: Sierpnia 07, 2018, 11:23:38 am »
Każdy, kto miłuje Mistrza, powinien starannie choć raz przeczytać fenomenalnie ciekawy tekst pana profesora Tadeusza Piotrowskiego, do którego link podał nasz Wielki i Bezcenny Lemolog:

http://quart.uni.wroc.pl/archiwum/2015/37/pelne/quart3738_Lem_17_Piotrowski.pdf

Ja przeczytałem już dwa razy, i będę do tej lektury wracał.

R.

Doskonałe!

Przy okazji, czy tylko ja uważam, że Kandlowi ("Kandelowi"?) należy się pomnik wielkości Czomolungmy za przetłumaczenie "Cyberiady" na angielski? Podsuwałem niedawno fragmenty angielskojęzycznym znajomym z pracy i byli szczerze zdumieni.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #605 dnia: Sierpnia 07, 2018, 01:05:24 pm »
Trzeba być bardzobiegłym w obu językach, aby to ocenić. Ale na pewno Kandlowi, nie Kandelowi.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #606 dnia: Sierpnia 07, 2018, 03:55:23 pm »
Bardzo ciekawy i potrzebny artykuł: http://wyborcza.pl/7,75399,23759029,globalna-walka-z-falszywymi-fake-newsami-czyli-trump-daje-alibi.html

wyatearp07.08.2018, 10:02
Boże, jaki to mądry prezydent! Od razu złapał byka za rogi: publicznie ogłosił, co jest obecnie największym zagrożeniem mentalnym naszej cywilizacji...
Biorąc pod uwagę intensywność, medialne fejki zrewolucjonizowały świat. Bez poważnych wieloźródłowych analiz nie wiadomo, co jest fejkiem a co realem.
Niniejszy artykuł też jest pełen fejków-opinii - tylko opinii "właściwych", "poprawnych", urabiających "słuszne" oceny. Prawda, półprawda, ćwierćprawda i nieprawda. Aluzja, insynuacja, niedomówienie. Właśnie na tym polega fejk :-)
Dobrze życzę panu Trumpowi, ale obawiam się, że nie wygra tej bitwy :-(


Ze szczególnym przekonaniem polecam też wpis internauty alakyr107.08.2018, 08:04

Na szczęście dla ludzkości, obaj historyczni mężowie stanu, pan Putin i pan Trump - wielcy patrioci swych ojczyzn - doszli do życzliwego porozumienia. Przypuszczam, że wiele osób musi cierpieć z tego powodu. Mistrz ustami mecenasa Finkelsteina mówił o tym na stronie 154 "Wizji lokalnej": Uniemożliwić zadawanie zła to też jest zło dla wielu ludzi, którzy są bardzo nieszczęśliwi bez nieszczęścia innych   

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #607 dnia: Sierpnia 11, 2018, 09:04:39 pm »
Uwaga, rój!
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #608 dnia: Sierpnia 12, 2018, 04:10:56 pm »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #609 dnia: Sierpnia 12, 2018, 04:24:30 pm »
Lepiej przeczytaj dzisiejszy tekst Snydera. Też o Twoim oblubieńcu. Nawet o dwóch.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #610 dnia: Sierpnia 12, 2018, 07:21:14 pm »
Czemu niby "lepiej"?

Czytam pluralistycznie, przepuszczając jednak przez filtr mego wybitnego umysłu...

To ten, co knuł z Oppenheimerem? Albo jego syn/wnuk?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #611 dnia: Sierpnia 14, 2018, 04:49:22 pm »
Jako znany w środowisku ursynowskim lemofil, przed chwilą dostałem pocztą pantoflową ofertę sprzedaży w Warszawie trzech oryginalnych regałów z gabinetu Mistrza (znanych z wielu zdjęć), z załącznikiem-fotoMistrzem na tle,  o czym natychmiast informuję P.T. Zainteresowanych. Procenty pobiorę tylko płynne, w małej jednoflaszkowej objętości.
Maziasty - jako Nadguru - ma pierwszeństwo. OlkaPolka w drugim rzucie.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #612 dnia: Sierpnia 14, 2018, 07:25:30 pm »
Zrzekam się, ale dziękuję.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #613 dnia: Sierpnia 14, 2018, 08:15:50 pm »
To dostałem:

Cytuj
From: izabela
Sent: Tuesday, August 14, 2018 12:29 PM
To: Joanna
Subject: Meble z gabinetu Lema.

Asiu.

Meble te mam od p. Ewy, która je odkupiła od żony S. Lema - p. Barbary. Chciałabym sprzedać dwie sztuki po 1000 zł każda. Są nierozbieralne, po 20-tym sierpnia mogę zapewnić transport na terenie Warszawy. Wymiary: 101 szerokość, 35 głębokość, 196 wysokość. Przesyłam zdjęcia trzech regałów, jest wybór :) No i zdjęcie p. Lema- widać, że są dokładnie w jego stylu i guście :) Daj znać,

Miłego dnia

Iza
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #614 dnia: Sierpnia 14, 2018, 09:43:44 pm »
Jeśli z książkami - to biorę w ciemno - nawet nierozbieralne;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)