Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: [1] 2 3 ... 579
1
Forum po polsku / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Listopad 23, 2017, 06:54:09 pm »
A tak nawiasem: b. fajnie się tę Waszą dyskusję czyta :). Taki powrót Forum do zdrowych korzeni, można rzec :).
Q, sądzisz pan, że ta gadanina nie ma nic wspólnego z Lemem, czyli to zupełny off-topic?:)

Zgoła przeciwnie, czyli na odwyrtkę:). Pisałem to z uznaniem (podszytym radością, że znów się u nas tak gada), nie - z ironią.

2
Hyde Park / Odp: Ogóry
« dnia: Listopad 23, 2017, 05:12:45 pm »
Można powiedzieć, że i to Lem wymyślił, tworząc pojęcie geniusza ujemnego:
http://www.antyradio.pl/Technologia/Duperele/Mezczyzna-planuje-wystrzelic-sie-w-kosmos-zeby-udowodnic-ze-Ziemia-jest-plaska-18673

(Goście Tichego również się kojarzą, choć tego konkretnego chybaby nasz Ijonek po schodach zrzucił, bo jednak mądrzejszych od niego przyjmował, albo za kark do swojej rakiety zatargał, by mu pokazać jak Ziemia wygląda ;).)

3
Forum po polsku / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Listopad 22, 2017, 04:45:20 pm »
Tym niemniej niech rzeczy dziejące się wśród pełzaków na powierzchni Ziemi nie przesłonią nam wspaniałego, a moim zdaniem w gruncie rzeczy niezauważonego przez świat faktu: oto pierwszy raz zarejestrowaliśmy w naszym Układzie przybysza z gwiazd, który nie jest fotonem, cząstką elementarną bądź falą grawitacyjną lecz ciężkim kawałkiem materii.

Zaraz mi się "Spotkanie z Ramą" przypomina:

"Obliczono orbitę i rozwiązano tę zagadkę, po czym wyłoniła się zagadka jeszcze większa. 31/439 nie sunęła normalnym szlakiem asteroid po elipsie, odtwarzanej z dokładnością mechanizmu zegarowego co kilka lat. Ten samotny wędrowiec wśród gwiazd składał w Układzie Słonecznym swoją wizytę pierwszą i ostatnią; sunął tak szybko, że pole grawitacyjne Słońca nigdy nie mogłoby go zatrzymać. Pędził w głąb Układu Słonecznego poprzez orbity Jowisza, Marsa, Ziemi, Wenus i Merkurego, przy każdym z nich zwiększając prędkość, aż miał zatoczyć krąg wokół Słońca i skierować się znowu w nieznane.
W tej właśnie chwili komputery zaczęły błyskami nadawać swój sygnał: “Hej, wy tam! Mamy coś ciekawego!" i dlatego 31/439 zainteresowała istoty ludzkie. W Kwaterze Głównej Straży Kosmicznej zrobił się hałas i temu międzygwiezdnemu włóczędze raz dwa nadano godność, określając go nazwą, a nie, jak dotąd, tylko numerem. Dawno już astronomowie wykorzystali wszystkie nazwy z mitologii greckiej i rzymskiej; teraz czerpali z panteonu hinduskiego. Tak więc asteroida numer 31/439 została nazwana Ramą.
Przez kilka dni wszystkie środki przekazu wywołały doniesieniami o tym gościu wielką sensację, ale sprawę bardzo utrudniała znikomość danych. Wiedziano tylko, że Rama porusza się po niezwykłej orbicie, oraz z grubsza znano jej rozmiary. I to były tylko domysły, wysnute na podstawie echa radarowego.
/.../ Świat wkrótce zapomniał o Ramie, ale astronomowie nie zapomnieli."


Przy czym jednak nie liczę - nawet b. skrycie - na to, że ów obiekt okaże się sztuczny. Za wiele odkryć by było na jeden raz.

ps. A tak nawiasem: b. fajnie się tę Waszą dyskusję czyta :). Taki powrót Forum do zdrowych korzeni, można rzec :).

6
Forum po polsku / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Listopad 19, 2017, 10:46:03 pm »
Wokół Lema się działo (w styczniu):
https://drugaera.org/lem-czy-naprawde-taki-wielki/

7
Forum po polsku / Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« dnia: Listopad 19, 2017, 08:36:33 pm »
Teksty sprzed ponad roku, ale właśnie się na nie napatoczyłem:
http://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/bank-of-america-the-matrix-50-per-cent-virtual-reality-elon-musk-nick-bostrom-a7287471.html
http://next.gazeta.pl/next/7,151243,20695564,ten-wielki-bank-ostrzega-klientow-byc-moze-wszyscy-zyjemy-w.html

Jak już bankierowie bogaci obstawiają, że na 20 do 50% siedzimy w corcoranowych skrzyniach, to musi coś w tym być ;)

A serio... Lem (pisząc pierwsze "Ze wspomnień..." ok. roku '61) zdecydowanie wyprzedził tu - przywołanego pod pierwszą linką ;) - Bostroma:
https://www.simulation-argument.com/
Aczkolwiek sam też nie był takim kompletnym prekursorem. Pomysł symulowanego świata (tyle, że nie wszechświata, a ledwo miasteczka) pojawił się w opowiadaniu "Tunel pod światem" Pohla z roku 1955, z tym, że tam znacznie mniej o filozofię, znacznie bardziej o kpinę z szaleństw marketingowców (i - przy okazji - o wczucie się w sytuację takiego symulowanego, który właśnie się dowiedział w czym tkwi) chodziło; no i - co tu kluczowe - nie było tam "rzeczywistości" istniejącej w pamięci komputera, a swoisty teatrzyk robocików-marionetek:
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Tunnel_under_the_World
(Przy czym, zważywszy na to, że Pohla zwano czasem "amerykańskim Lemem", można rzec, że wszystko w rodzinie zostało ;).)

8
Forum po polsku / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Listopad 17, 2017, 10:22:05 pm »
https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/nauka,2191/kierunek-podboj-kosmosu-odkryto-planete-na-ktorej-jest-nawet-20-stopni,246511,1,0.html

11 lat świetlnych od Zembelii? Zezmaji? Zyzmy? a! Ziemi? Jeśli faktycznie wodę znajdą, to może i ktoś uzna, że warto tam coś na kształt Oriona (tego taylorowo-dysonowego, Ulamem podpartego ;)) posłać...

9
Forum po polsku / Odp: Koniec świata o ósmej
« dnia: Listopad 06, 2017, 11:21:43 pm »
Strach zapewne jednak był :) .

Był, rozwiały go dopiero rzeczone obliczenia. Można zresztą przeczytać odtajniony dokument przedłożony przez Tellera (ze współpracownikami) Oppenheimerowi  w owym czasie, który właśnie prawdopodobieństwem "zapłonu" atmosferycznego azotu się zajmuje:
http://www.fas.org/sgp/othergov/doe/lanl/docs1/00329010.pdf

10
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Listopad 05, 2017, 07:20:15 pm »
Jeśli ma wrócić na łono inne niż Abrahama (bo raczej nie o nim mowa była ;)), to może poucz go też z łaski swojej (a nuż Cię wysłucha), by zaczął w końcu rozmawiać jak człowiek, a nie - w sposób charakterystyczny dla siebie ględzić. Bo jeśli znów ma zalać Forum swoim bełkotem, a Ty zamierzasz - dawnym zwyczajem - wdawać się z nim w dyskusje i polemiki, przyczyniając się (nolens czy volens) do zamulania Forum, to doprawdy lepiej by stąd w dyrdy poleciał, ponaglany kopniakami (ew. tkwił dalej w tym swoim Zakątku Kłapouchego, skoro już przyczepił się do Lem.pl jako ten rzep, albo substancja z piosenki).

11
Forum po polsku / Odp: Poglądy polityczne Mistrza
« dnia: Listopad 05, 2017, 06:31:52 pm »
Częściowo płatne, częściowo bezpłatne, jak widać:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=1539.0

I nie tylko teksty z "GW" są tam zebrane. Przeciwnie, z prasy światopoglądowo dość różnorodnej - od katolickiej, przez postkomuszą ;), po uniwersyteckie periodyki o SyFy.

12
Forum po polsku / Odp: Przywitaj się
« dnia: Listopad 05, 2017, 04:39:48 pm »
Na powitanie załączam moją ilustrację, która jest dosyć dalekim - ale jest - pokłosiem czytanych dawno temu "Bajek Robotów". Jak widzicie na elementy tego Elektrycerza składają się części niekoniecznie elektryczne czy super kojarzące się z naukami ścisłymi.

I mnie się podoba :). Takie b. dosłowne ujęcie tematu - elektryczność + rycerz, ale bardzo fajne, bardzo oryginalne w tej prostocie (przy tym od strony technicznej profesjonalne, wbrew temu co ze skromnością deklarujesz). Ech, ciekaw byłbym jak byś taką ślusarię przedstawił ;).

Znaczy: cytując Przedpiścę ;):
Masz więcej? To dawaj!
:)

13
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Listopad 05, 2017, 03:45:49 pm »
Nie napisałam niczego o moim wzroku. Masz nie wypowiadać się w moim imieniu. I tyle.

Nie chcę być niemiły, ale takie Twoje reakcje straszliwą hipokryzją ociekają. Smutne w sumie, bo wiesz, że Cię lubię.

14
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Listopad 05, 2017, 03:40:09 pm »
Kiedy widzisz, ola, widzisz. Tylko - sam nie wiem co - może zbytnia dobroć serca, może hipokryzja, może źle ulokowana prywatna sympatia nie pozwala Ci tego przyznać.

Nawiasem: skoro już bezcenna remuszkowa pisanina ;) znalazła się na stronie wiadomego, stawiam formalny wniosek o wykasowanie wszystkich mało merytorycznych postów S.R. z Forum. Domyślam się, że to nie przejdzie, ale przynajmniej spróbuję.

Nawiasem: nie byłbym może tak ostry, gdyby wiadomy ;) przeprosił dawno kogo powinien, oczyścił swojego bloga z opluskwiających także i Ciebie (przypomnę: za cenzorkę w jego ocenie robisz) tekstów i zaczął w końcu - bo odchodzić, jak widać, nie zamierza, choć opowiada o tym raz za razem, co jest podręcznikowym zachowaniem internetowego trolla - pisać jak człowiek, zamiast udawać urażoną niewinność i wydurniać (oraz puszyć) się. No, ale trudno tego od wiadomego oczekiwać, z innego materiału go ewolucja ulepiła, niestety.

15
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Listopad 05, 2017, 03:30:20 pm »
Oto, Drodzy Współforumowicze, jak wygląda słowność, honor, godność i takie tam w wydaniu "Staszka Remuszki, który nigdy nie kłamie" (o czym z dumą w wywiadach i felietonach trąbił, gdy go jeszcze gdziekolwiek zamieszczać chcieli*).

* Bo zdaje się, że nawet Stefczyki mu podziękowały.

Szkoda gadać... Właściwie nawet nie powinienem tego komentować, bo wszyscy widzimy z czym tu mamy do czynienia. No ale trudno czasem milczeć w obliczu zadowolonej z siebie bezczelności i głupoty. (Zresztą pewnie bym milczał, gdyby nie ten fragment z "Tako rzecze..." o tym, że pewnych osobników powinno się ostracyzować i piętnować, nawet jak dobre serce i kultura na to nie pozwala.)

Strony: [1] 2 3 ... 579