Autor Wątek: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem  (Przeczytany 186110 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #90 dnia: Lipca 05, 2010, 10:01:53 pm »
Znaczy, że to dzięki jego poparciu (Twoim zdaniem) SLDowski elektorat poparł B.K. i zadajesz sobie pytanie co by się stało gdyby poparl Napieralskiego?

Czy, że jego rekomendacja przeciwnie odebrała głosy (jak się tego obawial Palikot).

Po mojemu zdecydowała jednak przede wszystkim niecheć wiadomego elektoratu do dziedzictwa niedawnej IV RP. Zaś Cimoszko mialby wpływ wiążący na głosy wyborców, ale tylko jako kandydat, nie kandydat potencjalny. (Choć oczywiście mogę się mylić.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #91 dnia: Lipca 05, 2010, 10:29:08 pm »
Generalnie ściana wschodnia za Kaczyńskim z małymi wyjątkami (u mnie w Chełmie wygrał Komor, ale w zasadzie nie wiem jak, w Lublinie przepadł) a w Hajnówce, mocno wschodniej stronie Cimoszko zapromieniował i wygrał Komor.

P.S. o - nie mogłem tego znaleźć. Wszystko widać :) .


P.S.2 - a to mapa zaboru rosyjskiego :) .
« Ostatnia zmiana: Lipca 05, 2010, 10:53:42 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #92 dnia: Lipca 07, 2010, 07:30:01 pm »
OK, dalszą część coraz mniej związaną z tym topikiem przeniosłem do nowego, założonego przez Stanisława Remuszkę tematu Fakty medialne. A tu piszemy, jeśli jeszcze coś mamy do dodania odnośnie domniemanych preferencji Lema w wyborach prezydenckich w 2010 roku. Cięcie trochę sztuczne, bo temat ewoluował niepostrzeżenie, ale uznałem, że mapka z wynikami to dobre zakończenie tego wątku. Jeśli ktoś uważa inaczej i ma sensowną propozycję to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić lepiej niż wyszło :) .
« Ostatnia zmiana: Lipca 07, 2010, 09:47:57 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #93 dnia: Lipca 07, 2010, 07:40:29 pm »
Uważam, że wyszło bardzo dobrze.
Tylko, na litość boską, gdzie zniknęła ozdoba - Mapa Dzika???
S.R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #94 dnia: Lipca 07, 2010, 07:46:40 pm »
Jest na swoim miejscu - pod torami ;) (w nowym watku). Jeśli Ci się nie wyświetla, to być może czasowo jest problem z serwerem, na którym się znajduje. Ja ją widzę.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #95 dnia: Września 25, 2010, 05:55:08 pm »
Jeszcze jedna zabawna definicja demokracji*:

"dziwacznym pomysłem, określanym mianem demokracji. Władza przekazywana jest tam każdemu, kto jest wystarczająco zręczny, aby manipulować stadnymi instynktami największych mas nieświadomych niczego obywateli…"
Matthew W. Stover, "Star Wars - Nowa Era Jedi: Zdrajca"


* mówi to Obcak, dość humanoidalny, ale prawdopodobnie jest to przedstawiciel jednego z gatunków postałych tam w wyniku specjacji homo sap. co jakoś rozgrzesza autora; aha, jest on szwarccharakterem
« Ostatnia zmiana: Września 25, 2010, 06:07:08 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #96 dnia: Września 27, 2010, 02:44:46 pm »
a moją definicję znają?
http://hokopoko.net/demokracja

 8)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #97 dnia: Września 27, 2010, 03:11:07 pm »
Haha, najbardziej mi się podobają dwa ostatnie komentarze z Twej strony.

A nie sądzicie, że problem głównie polega na tym, że czynne prawa wyborcze przysługują w Polsce w równym stopniu i  z taką samą mocą każdemu, kto skończył 18 lat i nie jest ubezwłasnowolniony, bądź praw tych pozbawiony (co z kolei dzieje się nader rzadko)?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #98 dnia: Września 27, 2010, 04:19:42 pm »
A nie sądzicie, że problem głównie polega na tym, że czynne prawa wyborcze przysługują w Polsce w równym stopniu i  z taką samą mocą każdemu, kto skończył 18 lat i nie jest ubezwłasnowolniony, bądź praw tych pozbawiony (co z kolei dzieje się nader rzadko)?

Paradoksiarz ;). Ustrój z ograniczonymi prawami wyborczymi siłą rzeczy jest elitarystyczny lub oligarchiczny (nawet jeśli zwie się demokracją ateńską lub szlachecką ;)).

Teoretycznie może byloby to i lepsze. W praktyce pozostaje pytanie kto by orzekał o zdolności do dokonywania świadomych wyborów politycznych i wg jakiego klucza? Oraz drugie, dorażnie pilniejsze: czy takiej zmiany ustrojowej da się wogóle dokonać?

ps. Hoko, ale kto zna ja czy ten Obcak? ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #99 dnia: Września 27, 2010, 04:29:01 pm »
Mnie sie to wydaje jak najbardziej sensowne. Jesli znakomicie na zarzadzaniu panstwem zna sie sto osob, to nie wiem dlaczego ma wspoldecydowac dziesiec milionow...
Co zlego w tym, ze rzadzi elita, ktora potrafi, a nie kazdy?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #100 dnia: Września 27, 2010, 07:06:47 pm »
Ustrój z ograniczonymi prawami wyborczymi siłą rzeczy jest elitarystyczny lub oligarchiczny
OK, ale każdy ma ograniczenia - choćby te, które podałem wyżej. Trudno też zarzucać rozsądnym ograniczeniom elitaryzm, a tym bardziej oligarchię. Nie chodzi bowiem o ograniczenie prawa wyborczego do wąskiej grupy ludzi, a o odsianie z ogółu tych, których łatwo zmanipulować.

Cytuj
... nawet jeśli zwie się demokracją ateńską lub szlachecką
Dzisiejsza definicja demokracji jest w ogólności cytatem z utopijnych prac okołosiedemnastowiecznych myślicieli i jako realny twór testowana jest w tej możliwie najbardziej (jak na dzisiejsze poglądy) egalitarnej formie bardzo niedługo. Moim zdaniem praktyka wskazuje, że nie jest to system optymalnie dostosowany do realiów. Przez wieki problemem było zawężenie "bazy" więc naturalne było jej poszerzania. Obecnie wg mnie baza się poszerzyła za bardzo.

Cytuj
Teoretycznie może byloby to i lepsze. W praktyce pozostaje pytanie kto by orzekał o zdolności do dokonywania świadomych wyborów politycznych i wg jakiego klucza?
O tym musiałyby orzec - podobnie jak obecnie - konstytucja i ordynacja. Klucz byłby oczywiście kluczem wszystkiego :) . Byłbym za kluczem pt. płacenie podatków.

Cytuj
Oraz drugie, dorażnie pilniejsze: czy takiej zmiany ustrojowej da się wogóle dokonać?
Ha, no właśnie. Być może sprawa jest z ww powodu czysto hipotetyczna. Tzn. do następnej wojny ;) . Jak to mówił Pietrzak, robotnikom tak długo wmawiano, że są siła przewodnią narodu, że uwierzyli. Tu będzie podobny problem z obywatelami.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #101 dnia: Września 27, 2010, 08:19:30 pm »
Cytuj
A nie sądzicie, że problem głównie polega na tym, że czynne prawa wyborcze przysługują w Polsce w równym stopniu i  z taką samą mocą każdemu, kto skończył 18 lat i nie jest ubezwłasnowolniony, bądź praw tych pozbawiony (co z kolei dzieje się nader rzadko)?
Hi, a miłościwie nam panujące elity forsują pomysł obniżenia progu cz.p.w. do lat 16. :D
Ciekawi mnie skąd te akurat liczby - 18, 16...
Dlaczego nie 10?
http://www.wykop.pl/ramka/303337/czynne-prawo-wyborcze-przyznawane-od-16-lat-pomysl-platformy/
     Wszak mózg ludzki nabiera pełnej sprawności, zwłaszcza tej ważnej dla wybierania, jak przewidywanie dalekosiężnych skutków, dobrze po 20-stce.
 I to nie u wszystkich :D
A po 60-tce następuje proces odwrotny.
Infant-tylnienie, czy jakoś ;)
« Ostatnia zmiana: Września 27, 2010, 08:25:21 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #102 dnia: Września 27, 2010, 08:36:25 pm »
Te liczby (znów: moim zdaniem) biorą się z umysłowego lenistwa każącego łączyć dwie zupełnie różne sprawy - jedna to jest wiek, w którym można już tak narozrabiać, że trzeba za to czasem pójść siedzieć - a druga to wiek, od którego można podejmować sensowne decyzje natury ogólniejszej. W niektórych krajach żeby prawo jazdy dostać trzeba mieć 21 lub więcej lat. U nas dotyczy to kierowania autobusem, który jakby nie liczyć nawę ma na kilkadziesiąt sztuk, a nie kilkadziesiąt milionów osób. Ponadto prawka nie wydaje się osobie "u której w wyniku badania przeprowadzonego przez psychiatrę lub specjalistę psychoterapii uzależnień stwierdzono aktywną formę uzależnienia od alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu". A głosować ona może.

A dlaczego obniżyć 18 na 16? A po to, do czego służyła gołota. Krótko mówiąc nie trzeba Targowicy, aby Konstytucję 3 Maja obalić ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #103 dnia: Września 27, 2010, 09:10:59 pm »
A jak sie Wam podoba taka definicja demokracji:
"Wladztwo intrygantow wybieranych przez glupcow."

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #104 dnia: Września 28, 2010, 03:45:16 am »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki